Norveç Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Bu makalemizde Norveç gezi rehberi hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca Norveç vize türleri ve vize işlemleri hakkında tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. Norveç ekonomik ve mutluluk endeksine göre dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biri durumundadır. Bundan dolayı bir çok kişinin hayali Norveç’e gitmek ve orada yaşayabilmektir. Norveç’te kalıcı olarak durabilmeniz için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler hakkında her şeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Norveç Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Norveç Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri

Norveç Gezi Rehberi ve Vize İşlemleri Hakkında Her Şey

Norveç gezi rehberi ve vize işlemleri hakkında her şey bu yazımızda anlatılacaktır. Norveç kişiye, görülecek ve yapılacak binlerce şey sunar: canlı kentsel alanlar, güzel fiyortlar, Kuzey Işıkları veya Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki uzak köyleri gezip görmek için harikadır. Norveç’i gezmek için nereden başlamalı? Burada sunduklarımızdan bir veya iki bölge seçerek tatilinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Norveç Yeme İçme Kültürü

Norveç yeme içme kültürü, Norveç’te bazı restoranlar gezinizi değerli kılar. Norveç’in en iyi şeflerinden bazılarının size bölgelerini ve mutfak yaklaşımlarını gösterdiği videolarını izleyerek fikirler edinebilirsiniz. Norveç’in her yerinde yeni moda restoranlar açılır durumdadır ve yeni nesil şefler çok net fikirlere dayalı gastronomik konseptler yaratıyor. Yerel çiftliklerden veya yakındaki plajlardan gelen taze, organik malzemeler; eski gelenekler ile yeni tekniklerin karışımı; İskandinav atmosferi ve sıcak bir karşılama şeklinde olan Norveç kültürü gelen kişileri cezbetmektedir. Bu yeni şefler, yemek yiyenlerle kaynaşmayı sever ve malzemelerin tedarikinden benzersiz bir imaja sahip kuruluşlar oluşturmaya kadar tüm mutfak sürecine dahil olmaktan gurur duyarlar.

Kolay erişimleri, canlı kentsel ortamları, kültürel teklifleri, doğaya yakınlığı, mutfak deneyimleri ve yalnızca orada bulabileceğiniz ortamları ile öne çıkan büyük Norveç şehirlerinde harika ortamlar bulabilirsiniz. Kısa bir mola için ideal yerler bulunabilir ve burada yılın her mevsimi farklı yaşanır. Ayrıca Oslo çevresinde başkentten uzak ve kolay erişilebilir bazı şehirler ve kasabalar da vardır. Bu bölge Oslo bölgesi olarak bilinir. Burada ritimler rahat, manzara güzel ve yerel kültür ile tarih her yerdedir. Dilerseniz Norveç gezinizi bölgedeki bu kasabalardan birini ziyaret etmekle birleştirebilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bu mekanlara yoğun talep olduğu için her zaman önceden bir masa ayırtmayı unutmayın.

Norveç Ucuz Mu

Norveç Ucuz Mu

Norveç Ucuz Mu?

Norveç ucuz mu? Norveç/Oslo ve çevresi genel itibariyle ucudur. 2019 Avrupa Yeşil Başkenti seçilen Norveç’in başkentinde görülecek ve yapılacak bin bir tane şey vardır. Yenilikçi gastronomik atmosfer, modern ve canlı mahalleler, yıl boyunca birçok plan ve etkinlik, yeni müzeler ve ilgi çekici yerleri, Oslo’da sizi neyin beklediğinin sadece bir ön tadımıdır.

Şehir, Oslofjord ve yoğun ormanlarla çevrilidir, bu nedenle aynı gün içinde bisiklete binerek, kanoyla gezerek veya bazı adalarını ziyaret ederek şehir tatilini açık hava eğlencesiyle birleştirebilirsiniz. Ostfold ve Vestfold’un hemen yakınında Fredrikstad veya Tonsberg gibi birçok büyüleyici sahil kasabası bulacaksınız. Ve Oslo’dan arabayla yaklaşık bir saatlik mesafede, Kistefos Müzesi’ni ve muhteşem sergi salonu The Twist’i ziyaret edebileceğiniz yeni bir sanat merkezi olan Hadeland yer almaktadır.

Norveç’e Ne Zaman Gitmeli?

Norveç’e ne zaman gitmeli? Yaz ayları genellikle tercih edilen zamanlardır. Tromso ve Kuzey Işıkları Krallığı; Kuzey Kutbu’nun başkenti olarak bilinen Tromso, Kuzey Norveç’in kalbinde yer almaktadır. Yapılacaklar listenizde Kuzey Işıkları, gece yarısı güneşi, balina gözlemciliği veya harika vahşi maceralar görmek varsa, kesinlikle buraya gelmelisiniz. Lyngenfjord bölgesinde bir kayak turu için mükemmel koşulların tadını çıkarmanız önerilir. Karasjok veya Alta gibi yerlerde Sami kültürünü keşfedebilir ve Avrupa’nın en kuzey noktası olan uzak Kuzey Burnu’na ulaşabilirsiniz. Bu uçsuz bucaksız bölgenin doğu ucunda, gerçek bir kuş gözlemci cenneti olan Varanger Yarımadası bulunur. Geceyi bir buz otelinde de geçirebileceğiniz. Kirkenes’te köpek kızağı gezintisine çıkabilirsiniz.

Norveç'de Başlıca Gezilecek Yerler

Norveç’te Başlıca Gezilecek Yerler

Norveç’te Başlıca Gezilecek Yerler

Norveç’de başlıca gezilecek yerler, Lofoten ve Nordland nefes kesen zirveleri, parıldayan fiyortları, otantik balıkçı köyleri, kartpostallık plajları, Kuzey Işıkları ve gece yarısı güneşi gezilecek harika yerleridir. Instagram’da Lofoten Adaları ve Vesteralen takımadalarının çarpıcı fotoğraflarını görmüş olabilirsiniz. Bu yerleri yüksek sezon dışında ziyaret etmek iyi bir fikirdir, bu bölgede yazdan sonra çok fazla turist bulunmaz. Yürüyüş ve kayak cenneti Narvik’te harika açık hava maceraları sizi bekliyor. Daha az bilinen bir mücevher ise biraz daha güneydeki Helgeland’dır. Kystriksveien veya Trondelag ile Bodo arasındaki sahil yolu dünyanın en güzel yollarından biridir. Canlı sahil kasabası Bodo, Nordland eyaletinin en büyüğüdür ve gelişen bir kültürel sahneye ve doğada bolca eğlenceye sahiptir.

Bergen ve batı fiyortları, Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen, Dünya Mirası listesindeki tarihi anıtları, yenilikçi modası, harika restoranlar ve gelişen bir müzik ortamıyla birleştiriyor. Sanata adanmış ve ünlü Norveçli bestecilerin eski evlerini içeren KODE gibi ülkedeki en iyi müzelerden bazılarını ziyaret edebilirsiniz. Ya da Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Veya çevredeki yedi dağdan birinin tepesinden tüm şehrin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Bergen, ülkenin en uzun ve en derin kuzey fiyordu Sognefjord da dahil olmak üzere, Norveç’in en ünlü fiyortlarından bazılarına açılan kapıdır. Güneyde, ünlü Trolltunga dağ platosuna ev sahipliği yapan Hardangerfjord (veya Hardangerfjord) bulunur. Çoğu fiyortun eşit derecede güzel daha az kalabalık kolları vardır. Dünyanın en güzel tren yolculuklarından biri olan ünlü Flåm Demiryolu ile Flåm şehrine seyahat edebilirsiniz. Eşsiz bir doğal ortamda eğlence arıyorsanız, Voss veya Nordfjord’u da ziyaret etmeniz önerilir.

Norveç’te Nerede Kalınır?

Norveç’de nerede kalınır? Norveç’te kalınabilecek birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Geirangerfjord ve kuzeybatı, Yedi Kızkardeş Şelalesi ve diğerleri sarp dağ yamaçlarını sular altında bırakır ve Geirangerfjord’un ışıltılı mavi sularına akar. Buralarda kalacak yer bulmak kolaydır. Tüm Norveç’in en ünlüsü olan bu fiyort, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak korunmaktadır. Etkileyici Art Nouveau şehri Ålesund, bir fiyort macerası için eşsiz bir ​noktadır.

Northwestfjord, Norveç’in kuzeyini kaplayan ve yıl boyunca açık hava meraklılarını kendine çeken alandır. Norveç’in dağcılık başkenti Åndalsnes, bölgeyi keşfetmek için ideal bir başlangıçtır. Etkileyici zirvelerle çevrili ve Trollstigen Dağ Yolu ve Atlantik Yolu gibi ünlü cazibe merkezlerine yakın olan Åndalsnes, dünyanın en güzel tren yolculuklarından biri olan Rauma Demiryolunun son istasyonudur. Fiyortların kuzeybatısı, caz sahnesiyle ünlü Molde ve stok balıklarının (veya kuru morinanın) başkenti olarak bilinen Kristiansund şehirleridir.

Norveç'te Ulaşım

Norveç’te Ulaşım

Norveç’te Ulaşım

Norveç’te ulaşım hattı için taksi, otobüs, trenler kullanılabilir. Stavanger ve çevresi, Michelin yıldızlı restoranları, güzel ahşap evleri uluslararası sokak sanatı ve fantastik birçok kültüre sahip mekanları ile Norveç harika bir yerdir. Bu tarz yerlere ulaşım kolaydır. Güneybatı Norveç’teki en büyük şehir, Lysefjord veya Preikestolen (Minber Kayası) gibi doğal şaheserlere hayran olmak için ideal bir yerdir. Jæren sahil bölgesi, tüm ülkedeki en iyi kumsallardan bazılarına ev sahipliği yaptığı için plaj severler adına gerçek bir cennettir. Ayrıca sörf ve uçurtma sörfü tutkunlarını da memnun edecek bir potansiyele sahiptir. Egersund’a giden Kuzey Denizi Yolu’nu takip edebilir ve sahil boyunca inci gibi parıldayan birçok pitoresk kasaba ve köyü keşfedebilirsiniz.

Norveç Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Norveç vize işlemleri nasıl yapılır? Norveç için vize türleri arasında vasıflı işçi izinleri (buna serbest meslek sahibi vize başvuru sahipleri dahildir), öğrenci vizeleri, aile birleşimi vizeleri ve daha fazlası dahildir. Örneğin çalışma izni olanlar eşlerini, çocuklarını ve nikahsız birlikteliklerini aile vizesi ile Norveç’e getirebileceklerdir. Aile üyeleri, izinlerinde ortak bir yanıt alabilmek için işçiyle aynı anda vize başvurusunda bulunmalıdır.

Çalışmak için Norveç vizesine başvurmak adına oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Norveç vize başvurusu ve süreci, Norveç Göçmenlik Bürosu web sitesinde çevrimiçi olarak başlar. Norveç vizesi şartları, başvurduğunuz vizeye göre değişiklik göstermektedir. Nitelikli işçilerin bir işe ihtiyacı olacak ve serbest meslek sahibi iseniz, sizin ve işinizin belirli gelir kriterlerini karşılaması gerekecektir. Nitelikli ve serbest çalışan işçiler için Norveç vize ücretleri 5,400 NOK (589 USD)’dir.

Norveç’te yasal olarak yaşamak ve çalışmak için doğru vizeye başvurmanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Çoğu Avrupa ülkesinden farklı olarak Norveç, AB Mavi Kart programına (ABD Yeşil Kart modeline göre) katılmamaktadır.

Norveç Vize Evrakları Nelerdir?

Norveç vize evrakları nelerdir? Gerekli temel evraklar; pasaport, oturma ve çalışma izinleri içerir. İstihdam temelli vizeler ve çalışma izinleri, Norveç için çalışma izni ve çalışma vizesi ihtiyacı, nereden geldiğinize ve hatta ülkede ne kadar süreyle çalışmak istediğinizle doğru orantılıdır. AB/AEA’dan veya İskandinav ülkelerinden birinden geliyorsanız, Norveç’te çalışmak için izne ihtiyacınız yoktur. Diğer ülkelerden gelenlerin, ülkede çalışmalarına izin veren bir oturma iznine ihtiyaçları olacaktır.

Norveç’te çalışma izni için nasıl başvurulur? Norveç için çalışma izni vize başvuru formu, Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün web sitesinde çevrimiçi olarak bulunabilir. Norveç’e taşınan profesyonel gurbetçiler için en yaygın vize, vasıflı işçi vizesidir. Vize başvurusunu gönderdikten sonra, yanıt almak genellikle yaklaşık bir ay sürer.

Yalnızca uygun oturma iznine sahip olduğunuzda çalışmanız önemlidir. Aksi takdirde hapse ve/veya para cezasına çarptırılabilirsiniz. Çoğu Avrupa ülkesinden farklı olarak Norveç’in AB Mavi Kart sisteminin bir parçası olmadığını lütfen unutmayın.

Norveç Vize Başvuru Şartları Nelerdir

Norveç Vize Başvuru Şartları Nelerdir

Norveç Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç vize başvuru şartları nelerdir? Şartlar arasında en çok öne çıkanlardan bazıları şu şekildedir; gerekli evrakların tamamlanması ve çalışma izinlerinin halledilmiş olması istenebilir. Norveç vize türleri; Sanatçılar, müzisyenler, denizciler ve diplomatlar için başka vizeler, kurallar ve istisnalar vardır. NATO diplomatı veya personeli iseniz, sizin ve ailenizin oturma iznine ihtiyacı yoktur.

Norveç ile yabancı bir liman arasında seyreden bir Norveç gemisinde çalışan bir denizciyseniz, Norveç’te çalışmak için oturma iznine ihtiyacınız yoktur. Norveç limanları arasında seyahat ediyorsanız, yalnızca birine ihtiyacınız olacaktır (bu, vasıflı işçiler için oturma izni, ayrıca Rus vasıfsız işçiler için mevsimlik çalışma izni ve oturma izni almanızı sağlar).

Sanatçı, müzisyen veya icracı iseniz, sizin ve destek ekibinizin oturma iznine ihtiyacı yoktur ve ülkede bir takvim yılında en fazla iki hafta çalışabilirsiniz. Ancak, bir ziyaretçi vizesine ihtiyacınız olabilir ve ülkeye girmeden önce polisi yazılı olarak bilgilendirmeniz gerekir. İşverenler için kurallar, AB/AEA dışından mı yoksa içeriden mi bir yabancı çalıştırdıklarına bağlı olarak değişir.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ortalama 1 ay içerisinde vize sonuçları gerçekleşebilir. Akılda tutulması gerekenler: AB ve AB üyesi olmayan vatandaşlar, AB/AEA vatandaşları Norveç’te hareket etme, çalışma ve hemen çalışmaya başlama hakkına sahiptir. Ancak, Kuzey ülkesine taşındıktan sonra en geç üç ay içinde polise kaydolmaları gerekir. Bu vatandaşların iş sözleşmesi ve (işveren tarafından sağlanan) çalışma belgesini getirmeleri gerekmektedir. İsveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda vatandaşlarının polise kaydolmaları gerekmez, ancak hareketlerini Ulusal Kayıt’a bildirmeleri gerekir.

Bir AB veya AEA vatandaşı ülkeye işsiz olarak taşınırsa, ülkede iş arayan olarak kayıt yaptırmalıdır. İş aramak için altı ayınız olacaktır. Bu süre içinde bulamazsanız ülkeyi terk etmeniz gerekecektir. Ancak yakında süreci sıfırlama ve yeniden başlatma hakkına sahip olacaklardır.

Norveç Vize Ücretleri

Norveç Vize Ücretleri

Norveç Vize Ücretleri

Norveç vize ücretleri için gerekli bilgi danışma veya uzman kişilerden alabilirsiniz. Norveç için çalışma vizesi gereksinimleri, eğitiminiz istihdam durumunuz ve nitelikli işçi izninizi almak için yerine getirmeniz gereken diğer özel şartlarla ilgili özel şartlar vardır.

 • Eğitim gereksinimleri ve nitelikleri, aşağıdaki eğitim niteliklerinden en az birine sahip olmalısınız
 • Lise düzeyinde en az üç yıllık bir mesleki programın tamamlanması
 • Bir üniversite/üniversite kolejinden tamamlanmış eğitim veya derece
 • Uzun çalışma deneyimi ile elde edilen özel nitelikler
 • İstihdam gereksinimleri
 • Norveçli bir işverenden belirli bir iş teklifi almış olmalısınız
 • İş tam zamanlı olmalı
 • Pozisyon, vasıflı bir işçi olarak nitelikleri gerektirir ve karşılamalıdır
 • Norveç’te ücret ve çalışma koşulları normalden düşük olmamalı

Norveç’in Vize İstediği ve İstemediği Ülkeler

Norveç’in vize istediği ve istemediği ülkeler olabilir. Vize kolaylığı sağlanan ülkeler vardır. Bular şu şekildedir: • • Ermenistan • Gürcistan • Rusya • Sırbistan • Ukrayna • Karadağ • Kuzey Makedonya Arnavutluk • Azerbaycan • Bosna-Hersek • Moldova • Yeşil Burun Adaları Vize muafiyeti ülkeler: • Birleşik Arap Emirlikleri • Gürcistan • Kiribati • Kolombiya • Marshall Adaları • Doğu Timor • Dominika • Grenada • Mikronezya Federal Devletleri • Palau • Samoa • Tonga • Trinidad ve Tobago • Peru • Saint Lucia • Saint Vincent ve Grenadinler • Tuvalu • Ukrayna • Vanuatu.

Diğer gereksinimler ve belgeler

 • Geçerli pasaport
 • Doldurulmuş vize başvuru formu
 • İki yeni pasaport fotoğrafı
 • Özgeçmişinizin ve niteliklerinizin ayrıntıları
 • İş teklifinizin ve maaşınızın kanıtı
 • Norveç’te konaklama kanıtı
 • Çalışmanız düzenlemeye tabi bir meslekse ve yetkilendirme veya tanınma gerektiriyorsa bir lisans
 • Tüm belgeleriniz İngilizce veya Norveççe sunulmalıdır. Aksi takdirde resmi olarak tercüme edilip tasdik ettirilmelidir.
Norveç Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak

Norveç Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak

Norveç Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Norveç vize başvuruları ne zaman açılacak? Eylül ekim ayı gibi vize başvuruları başlayabilir. Aile vizesi, nitelikli işçiler onlara destek olabildikleri sürece birinci dereceden ailelerini getirebilirler. Buna eşler, çocuklar (üvey çocuklar dahil), ebeveynler, kardeşler ve nişanlılar dahildir.

Bir aile üyesini getirmenin en kolay yolu, sizinle aynı anda kendi vizelerine başvurmalarını sağlamaktır. Bu sayede herkes vize başvurusuna aynı anda cevap alabilecektir. Cevap genellikle üç ay içinde gelir. İşverenler, aile üyelerinden yazılı izin almak kaydıyla çalışanın ailesi adına da başvuruda bulunabilirler.

Maliyet, ilk aile göçmenlik vizesinin maliyeti 10.500 NOK (1,152 USD). Halihazırda aile göçmenlik iznine sahip olan yetişkinler (örneğin nişanlı, evli) 2.600 NOK (285 USD) öderler. 18 yaşından küçükler için başvuru ücreti ücretsizdir.

Norveç Vize Türleri

Norveç vize türleri; Çalışma vizesi, iş seyahatinde olanlar bir günlük bile olsa (yukarıda bahsedilen vasıflı işçi vizesi gibi) çalışmak için oturma izni başvurusunda bulunmalıdır. Çalışma vizesi, bir iş toplantısına katılanlar için ayrılmıştır (bu, çalıştaylar veya benzer oturumlar gibi şeyleri içermez). Onlara yine de ziyaretçi vizesi verilecektir.

Norveç Turistik Vizesi

Norveç turistik vizesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında serbest meslek vizeleri, Norveç’ten kendi hesabına çalışanlar için vizeler, yukarıda açıklanan vasıflı işçi vizesi kapsamına girer. İki farklı yolunuz vardır: Norveç’te bir şirkete sahip serbest çalışanlar ve yurtdışında bir şirkete sahip serbest çalışanlar. Her ikisi için de eğitim gereksinimleri ve nitelikleri yukarıda belirtilenlerle aynıdır.

Norveç Ticari Vizesi

Norveç ticari vizesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında serbest meslek vizesi için nasıl başvurulur? Serbest meslek vizeleri için gereksinimler biraz farklıdır.

 • Norveç’te şirket ile serbest meslek sahibi ve Norveç’te uzun vadeli iş planları olmalıdır. Bu tür işler sizin olmalı; limited şirket olamaz. İşiniz, nitelikli bir işçi olarak kalifikasyonunuzu gerektirmelidir.
 • Şirket size vergilerden önce yılda en az 246.246 (27.025 NOK) kar sağlamalıdır.
 • Haklar ve yükümlülükler;
 • İzin bir defada bir yıl için verilecektir
 • Üç yıl sonra daimî oturma izni için başvurabilirsiniz
 • Aile üyelerinizi yanınızda getirebilirsiniz; Başvurularına ortak bir yanıt alabilmek için, sizinle aynı anda aile göçmenlik vizesine başvurmaları gerekir.

Norveç Fuar Vizesi

Norveç fuar vizesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında Norveç’te özel bir şirkette çalışmak için yurtdışında kurulmuş bir şirketle sözleşmesi olan serbest meslek sahibi bir kişi olmanız gerekir.

Norveç’teki şirketin İskandinav ülkesinde kayıtlı bir adresi olmalıdır

Norveç’te maaş normalden düşük olmamalıdır

İşiniz, nitelikli bir işçi olarak kalifikasyonunuzu gerektirmelidir.

Çalışmanız düzenlemeye tabi bir meslekse ve yetkilendirme veya tanınma gerektiriyorsa bir lisans olmalıdır.

Göreviniz altı aydan uzun sürerse, eşiniz/partneriniz ve çocuklarınız sizinle birlikte Norveç’e taşınabilir; Başvurularına ortak bir yanıt alabilmek için, sizinle aynı anda aile göçmenlik vizesine başvurmaları gerekir.

Norveç Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç aile arkadaş ziyareti vizesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında Norveç’te serbest meslek için vize başvuru süreci çok hızlı ve kolaydır. Norveç’te serbest meslek sahibi olmak isteyen tüm işçilerin en az 18 yaşında olması gerektiğini lütfen unutmayın. Öğrenciler serbest meslek sahibi olamazlar.

Başvuru koşulları

 • Serbest meslek sahibi olmak için hangi yolu seçerseniz seçin, ücret vasıflı işçiler için oturma izniyle aynıdır: 5.400 NOK (593 $). Başvuru formu, Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün web sitesinde çevrimiçi olarak bulunabilir. İlk kez başvuranlar bir Norveç elçiliğine veya konsolosluğuna başvurabilirler.
 • Gerekli belgeler şunlar olabilir:
 • Eğitim, nitelikler ve iş deneyimi kanıtı,
 • Pasaportunuzun kopyası,
 • Pasaport fotoğrafları,
 • İsim ve adres dahil olmak üzere işletmenin ayrıntılı açıklaması,
 • Finansal ve iş planları,
 • Gerekli izinler,
 • Norveç’te konaklama kanıtı,
 • Başvuru ücretinin ödenmesi,
 • İzinler, son kullanma tarihinden bir ay önce yenilenebilir.

Norveç Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize

Norveç kısa süreli öğrenim ve staj vize belgesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında Oturma izinleri: Geçici ve Kalıcı türleri vardır.

Norveç’te geçici veya kalıcı ikamet başvurusunda bulunmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Gelecekteki varış noktanızda güvenli bir işiniz olsa bile, doğru vizeyi almak zordur. Uzmanlarımız size ve ailenize en uygun vize ve çalışma izni seçeneklerini ve bunları almanız için gereken belgeleri sağlayarak başarılı olmanıza yardımcı olur. Vize uzmanlarımız başvuru sürecinde size rehberlik edecek, başvuru formlarını dolduracak ve ihtiyacınız olan vizeye başvurmanızı sağlayacaktır.

Norveç’te geçici oturma izni nasıl alınır?

Geçici oturma iznine nasıl başvuracağınızı merak ediyorsanız, çalışma oturma izni ve aile göçmenlik izni (her ikisi de yukarıda tartışılmıştır) dahil olmak üzere birkaç farklı yol olduğunu bilin. Nitelikli bir işçi izni, ailenizi belirtildiği gibi getirmenize izin verir. Diğer formlar öğrenci ikamet iznidir (öğrenim izni). İkincisi, bu bölümde ele alacağımız şeydir.

Lütfen, geçici oturma izni başvurularının Norveç Göçmenlik Dairesi web sitesinde çevrimiçi olarak bulunabileceğini unutmayın.

Norveç Kültürel, Konferans ya da Sportif Faaliyetlere Katılım Vizesi

Bu vize için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında gereksinimler ve ücretler vardır.

Öğrenim izni alma şartları, yüksek öğrenim, lise, popüler lise veya dini okul okumanıza bağlı olarak değişir. 18 yaşından büyükseniz veya 18 yaşından küçük öğrenciler için ücretsizseniz, çalışma izninin maliyeti 5,300 NOK (580 ABD Doları)’dır.

İşveren, AB/AEA üyesi olmayan yabancıların çalışma oturma izinlerine başvurmaları için resmi bir iş teklifi sunmalıdır. İşveren de yazılı olarak muvafakat vermesi şartıyla işçi adına talepte bulunabilir. İşçiler oturma izni olmadan işe başlayamazlar. Bu izin yenilenebilir ve Norveç’te çalışmaya devam eden işçilere izinlerinin süresi dolmadan bir ila üç ay önce yenilemeleri tavsiye edilir.

Norveç D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Norveç D tipi (uzun süreli) vize almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında Aile vizesi (geçici ikamet) vardır.

Norveç’te geçici oturma izinlerini başarıyla almış olan kişiler (bazı öğrenci izinleri gibi birkaç istisna dışında) genellikle çocuklarını, eşlerini ve nikahsız eşini bir aile göçmenlik vizesi kullanarak Norveç’e getirebilirler. Eşler için aranan şartlar şunlardır:

 • Geçerli evlilik,
 • Norveç’te birlikte yaşama niyeti,
 • En az 24 yaşında olmak.
 • Birlikte yaşıyorsanız, her ikisi için de gereksinimler şunları içerir:
 • Norveç’te birlikte yaşama niyeti,
 • En az iki yıl birlikte yaşamak ve başkasıyla evli olmamak ya da,
 • Birlikte bir çocuk sahibi olmak veya beklemek.
 • Sizinle birlikte olmak için Norveç’e taşınmak isteyen çocuklarınız (üvey çocuklar dahil) varsa, vergi öncesi yılda en az 264.264 NOK (28.939 USD) gereklidir. İnsani nedenlerle sığınma veya oturma izni verilen kişiler bu gelir şartından muaf tutulabilir. Tüm başvuru sahiplerinin pasaportları olmalıdır.

Norveç Transit Vizesi

Norveç transit vizesi almak için başvurular önceden yapılmalıdır. Onun dışında Norveç’te daimî ikametgâh nasıl alınır?

AB/AEA üyesi olmayan bir kişi olarak Norveç’te nasıl kalıcı oturma izni alacağınızı merak ediyorsanız, öncelikle geçici oturma iznine ihtiyacınız var (yukarıya bakın). Norveç’te sürekli olarak üç yıl yaşadıysanız, ülkede kalıcı oturma izni alabilirsiniz. AB/AEA vatandaşları ise ülkede beş yıl yaşadıktan sonra daimî ikamet için başvurabilirler.

Norveç’te daimî ikamet başvurusu şahsen yapılır. Online Başvuru Portalı üzerinden mevcut oturma izninizin süresi dolmadan üç ay önce polisten randevu almanız gerekmektedir. Cevap sekiz aya kadar sürebilir.

Norveç’te daimî ikametgahın birçok faydası vardır. Bunlar, ülkede süresiz olarak yaşama, çalışma ve eğitim görme yeteneğidir. Ayrıca sınır dışı edilmeye karşı ek koruma alırsınız ve aile üyeleriniz Norveç’te yeniden bir araya gelebilir.

Norveç’e kalıcı oturma vizesi için gerekenler;

 • Son üç yıl içinde geçerli bir daimî ikametgahınız olmalıdır.
 • Kendini finansal olarak destekleyebilmek
 • Bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Norveç dili ve sosyal bilgiler öğretimini tamamlamak gerekir.
Norveç Vize Başvuru Merkezi Nerededir

Norveç Vize Başvuru Merkezi Nerededir

Norveç Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Norveç vize başvuru merkezi nerededir? Norveç şehir merkezinde konsolosluğa ulaşabilirsiniz. Aile vizesi (daimî ikamet) de vardır.

Aile birleşimi sürecinden geçen daimî ikamet başvuru sahipleri, ailelerini getirebilirler. Norveç nişanlısı vizesi sürecinin belirli gereksinimleri vardır:

 • Her iki eş de en az 24 yaşında olmalıdır
 • Altı ay içinde Norveç’te evlenmeyi planlıyorsanız
 • Eşlerden hiçbiri şu anda başka biriyle evli olamaz
 • Norveç’te birlikte yaşama niyeti
 • Uzlaşmaya zorlanmamış olmalılar; taahhüt doğru olmalı
 • Başvuranın pasaportu
 • Norveç’teki kişinin vergiler öncesi asgari yıllık 264.264 NOK (28.939 USD) geliri olmalıdır.

Norveç gezi rehberi ve Norveç vizesi nasıl alınır? Gibi konular hakkında detaylı bilgi paylaşımı yaptık. Sizler de yorumlar kısmından Norveç hakkında merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.