Alıcısı Hazır İşler | Hangi İşte Para Var!

Risk almadan yeni bir iş kurmak ve para kazanmak istiyorsanız alıcısı hazır işler aradığınız niteliklere uygundur. Bu konuda adım atmadan önce, dikkat edilmesi gereken önemli kavramlara bir göz atalım. İster üretim yapın ister ticaret ya da hizmet sektöründe iş yapın… Başarılı bir iş için iki temel aktör vardır: satıcı ve alıcı. Satıcı bir ürünü pazara sokan kişi iken alıcı belirli bir bedelle ürünü ya da hizmeti alan kişidir.

Alıcısı Hazır İşler

Alıcısı Hazır İşler

Bir satışın gerçekleşmesi için, yani para kazanabilmek için temel oyuncu alıcıdır. Bir ürün ne kadar ucuza mal edilirse edilsin, alıcıya ulaşamazsa zarar edersiniz. İşte bu noktada, yeni bir işe başlamak için alıcısı hazır işler listesi içinden tercih yapmanız önemlidir. Bu listede yer alan işler piyasada var olan, belli bir alıcı kitlesine ulaşmış, ürününüzün ya da hizmetinizin de bu pastadan pay alabileceği işledir. Para kazanabilmek ise işinizde yarattığınız ufak farklılıklara, tanıtım ve pazarlama başarınıza bağlıdır.

Belirtilen liste içinde yer almayan fakat para kazanabileceğiniz işler elbette vardır. Bu işlerden para kazanmak ise zaman gerektirir. Öncelikle ürününüz piyasada tanınmalı, belli bir kitleye yayılmalı ve sürekli bir müşteri kitlesine sahip olmalıdır. Ancak bundan sonra en çok para kazandıran işler arasında yerini alabilir. Sonuç olarak, hızlı ama risksiz para kazanmak istiyorsanız alıcısı hazır işlerden biri ile başlamanızı öneririz.

 

Hangi İşte Para Var?

Yeni bir işe başlamak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri hangi işte para olduğundur. Aslında, para kazanmak için bunun en doğru soru olduğunu söylemek zor. Çünkü bir işte para olması, sizin de o işten para kazanabileceğiniz anlamına gelmez. Öte yandan, para kazandırmayan bir işe girmek en baştan kaybetmektir.

Müşteri kitlesine ve pazar koşullarına göre, para kazandıran işler dönemsel olarak değişebilir. Buna rağmen, bir işten kazanıp kazanamayacağınıza işaret eden bazı ipuçları vardır. Para kazandıracak bir iş bulmak için iki yöntemden bahsedilebilir.

Genel alıcıya hitap eden işler:

İlk yöntem genel alıcı kitlesine hitap eden ihtiyaç ürünleri üzerine çalışmaktır. Bunlar müşteri sayısı yüksek ama rekabetin de yoğun olduğu işlerdir. Cep telefonları ve bilgisayarlar bu kategoride öne çıkan ürünlerdir. Hem bu ürünlerin hem de yardımcı ürünlerin ve aksesuarların satışı alıcısı hazır işler listesinde yer alır.

Belirli bir kitleye hitap eden işler:

İkinci yöntem ise belli bir hedef kitle seçip, o kitlenin en çok tükettiği ürünlere odaklanmaktır. Çocuklu aileler özel bir müşteri kitlesi olmasına rağmen nüfusun yüksek bir bölümünü kapsar. Aynı zamanda alışveriş yapma sıklığı da fazladır. Nüfusun bu bölümünü hedef kitle olarak belirleyen bir satıcı anne-bebek ürünlerine odaklanabilir. Daha da özelde örneğin çocuk oyuncakları ile ilgili bir iş yapabilir.

 

Alıcısı Hazır İşler Listesi

Hızlı ve risk almadan para kazanmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız alıcısı hazır işler listesi konusunu incelemelisiniz. Bu listede yer alan birkaç temel iş konusunu, incelemeyi nasıl yapabileceğinize yol gösterecek şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

 

Anne- Bebek Ürünleri Üretimi ve Satışı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, 2021 yılında Türkiye hanelerinin %45,3’ü, 0-17 yaş grubu en az bir çocuğa sahip. Yani yaklaşık 11,5 milyon hanede en az bir çocuk bulunuyor. Hal böyle olunca, anne- bebek ürünleri de alıcısı hazır işler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Hazır ürünlerin yanında el emeği ürünler ile anne- bebek ürünleri üretimi evde yapılacak işler arasında da yer alır.

 

Cep Telefonu ve Aksesuarları Satışı

“HootSuite” ve “We Are Social” tarafından hazırlanan Dijital 2021 raporuna göre, 2021 yılında dünya nüfusunun 5,27 milyarı en az bir cep telefonuna sahiptir. Aktif olarak kullanılan cep telefonu sayısı ise 7,7 milyarı aşıyor. Türkiye’de ise akıllı telefon kullanan kişi sayısının 50 milyonu aştığı biliniyor. Bu kadar büyük bir pazarda, cep telefonu ve aksesuarları da alıcısı hazır ürünler arasında yerini alıyor.

 

Sosyal Medya Hizmetleri

Yine Dijital 2021 raporuna göre, dünyada 4,66 milyar kişi interneti aktif olarak kullanıyor. İnsanlar günde ortalama 6 saat 54 dakikayı internette çevirim içi ve bunun 2 saat 25 dakikasını sosyal medyada geçiriyor. Türkiye yaşayan bir insan her gün ortalama 7 saat 57 dakikasını internete ayırıyor. Nüfusun %70,8’i ise sosyal medya kullanıcısı ve sosyal medyada geçirilen ortalama zaman günde 2 saat 57 dakika.

Buna ek olarak, dünya nüfusunun %44.8’i, Türkiye nüfusunun ise %54,5’i bir hizmet almadan önce firmaları sosyal medya üzerinden araştırıyor. Bu noktada, sosyal medya platformları tanıtım ve pazarlamanın temel ayağı konumunu alıyor. Danışmanlık hizmetleri, tasarım hizmetleri, içerik oluşturma ve benzeri birçok hizmet de pazarda talep görüyor. Kısacası, sosyal medya hizmetleri alıcısı hazır işler arasında yükselmeye devam ediyor.

 

Mobil Uygulama Hizmetleri

Hem cep telefonu hem internet kullanımının artmasıyla doğru orantılı olarak, mobil uygulamaların hacmi de büyüyor. Mobil uygulama hizmetleri profesyonellik gerektirse de işletme kurmak isteyenler için yatırım yapılabilecek ve alıcısı çoktan hazır iştir.

 

En Çok Para Kazandıran İşler

En çok karıştırılan kavramlar arasında alıcısı hazır işler ve en çok para kazandıran işler geliyor. Alıcısı hazır işler her zaman en çok kazandıranlar arasında olmayabilir. İşinizin hem alıcısı hazır ve risksiz hem de çok para kazandırması için öncelikle alıcısı hazır işler arasında yer alması şarttır. Ayrıca, aşağıda yer alan kriterlerinden en az birini sağlaması gerekir;

  • Birim ürün ya da hizmette kar marjının yüksek olması,
  • Toptan alınabilen bir ürün olması,
  • Kar marjı düşük ise talebin çok geniş olması,
  • Yüksek gelirli bir kitleye hitap eden düşük maliyetli ürün ya da hizmet olması,
  • Sabit yatırım gideri dışında gideri olmayan bir hizmet olması,

 

Sermayesiz Ticaret Yapmak

Ticaret yapabilmek için iş kurma aşamasında mutlaka sabit giderleriniz olur. İlk yatırım giderleri, reklam ve tanıtım giderleri, varsa personelin sabit giderleri bunlar arasındadır. Kısacası sermayesiz ticaret yapmak neredeyse imkansızdır. Öte yandan, internetin sunduğu olanaklar neredeyse sıfır sermaye ile para kazanmanıza yardımcı olur.

Sosyal medya platformlarında “influencer” olmak bunların arasında sayılabilir. Örneğin bir instagram hesabı ile ilgi ve kitle çekecek bir konsept size bir anda binlerce lira kazandırabilir. Elbette, kazancınızı sermaye yaparak daha iyi işler çıkartabilir ve kazancınızı katlayabilirsiniz. Benzer şekilde, bir Youtube kanalı ya da podcast serisi ile de milyonlar tarafından tanınan, takip edilen bir kişi olup para kazanabilirsiniz. Başka bir deyişle, belli bir kitleye sahip olan sosyal medya hesapları reklam vermek isteyenlerin merceği altındadır ve alıcısı hazır işler arasında yer alır.

Okuyunuz: Kendi İşini Kurmak

 

Düzenli Para Getiren İşler

Yapacağınız işlerden elde edeceğiniz gelir, harcadığınız zamana ve emeğe bağlıdır. Düzenli para getiren işler için düzenli zaman ayırmanız gerekir. Öte yandan, bu zaman ve gelir ilişkisinde doğrusal bir bağ olmayabilir. Bazı işlerde, ilk yatırımınız ne kadar yoğun olursa sonradan harcayacağınız zaman düşerken elde edeceğiniz para artabilir. Örneğin, sosyal platformlar üzerinden reklam geliri elde ederken takipçi sayınızı arttırmak için ilk aşamada harcayacağınız zaman yüksek olur. Takipçi sayınız arttıkça, daha az zaman ayırsanız dahi düzenli para kazanmanız mümkün olur.

Özetlemek gerekirse, işletme kurmak isteyenler için risksiz bir iş fikri alıcısı hazır işler listesinden çıkabilir. Rekabetin yoğun olduğu bu işlerde öne çıkmak için ise zaman ve emek koymak gerekir. Gün geçtikçe harcadığınız emeğin ve zamanın kat ve kat geri döneceğini göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.