Define İşaretleri ve Anlamları

Definecilik yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle tüm bildiklerinizi unutmanız gerekiyor. İnternet üzerinde define işaretleri ve anlamları ile ilgili araştırma yaptığınızda bilimsel verilere sığmayacak açıklamalar bulacaksınız. Bunların büyük bir kısmının yanlış bilgi olduğuna emin olabilirsiniz. Özellikle hazine bu sembolün altındadır diyenlerin. Define işaretleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız sembol bilimiyle ilgilenmeniz gerekiyor. Tabi bunun yanında mantıklı ve materyalist bir düşünce biçimine sahip olmak şart. Kimler işaret kullanılır, hazine hangi bölgelerde aranır, hangi işaretlere güvenmelisiniz, ihtiyacınız olan dedektörler ve işinizi kolaylaştıracak yöntemler gibi detaylı bir yazı hazırladım. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda emin olun bu konuda tecrübe sahibi olmuş olacaksınız.

Define İşaretleri ve Anlamları

Define İşaretleri ve Anlamları

Öncelikler define aramak ya da hazine bulmak gibi hayalleriniz varsa, bu konuda kendinizi hazırlamalısınız. Yasal süreç hakkında ve definecilikle ilgili tüm bilgileri edinin. Zira define arayan bir çok kişinin yaptığı en büyük hata bilgi eksikliğidir. Define işaretleri ve anlamları konusunda, aşağıda bahsetmiş olduğumuz bilgiler, bu noktada önemli bir adım atmanızı sağlayacaktır.

Okuyunuz: Definecilik ile aradığınız hazinelerin değerini öğrenmek için Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Define İşaretleri ve Anlamları

Define İşaretleri

Define İşaretleri

Sıradan insanların gömüleri için define işaretlerinden faydalanmaya çalışmayın. Sembol dili genellikle büyük hazineler için kullanılır. Eşkiyalar, krallar, bölge hazineleri, kiliseler ve mezarlar için define işaretleri kullanılır. Eski zamanlarda banka gibi bir kurumlar olmadığından değerli eşyalar toprak altına gömülerek saklanırdı. Ya da kimi uygarlıklarda değerli eşyalar ölen kişi ile birlikte gömülürdü. Bu hazinelerin yer tespitinin yapılabilmesi için define işaretleri kullanılır.

 

Ermeni Hazineleri

Ülkemizde en çok Ermeni hazineleri ile karşılaşılmıştır. Bunun nedeni Ermenilerin kaçarak bulunduğu bölgeleri terk etmelerinden kaynaklanır. Dolayısıyla değerli eşyalar ya evlere ya da toprağın yüzeye yakın olan kısmına gömülmüştür. Ermenilerde mezarlara değerli eşya gömmek gibi bir kavram yoktur. Büyük hazineler için ise bireysel işaret dilini kullanılırlar.

 

Eşkiya Hazineleri

Eşkiyalar genellikle görkemli mağaralarda yaşayan insanlardan oluşur. Bunlar sanılanın aksine cahil insanlar değiller. Bu nedenle değerli eşyalarını gömmek için uzmanlardan faydalanmışlardır. Özel taş, tuzak, harita yapımı gibi durumlarda bilgi sahibi insanları çalıştırıp servetlerini güvene almışlardır. Eşkiya hazinelerinin büyük bir kısmının mağaralarda olduğu tahmin edilmektedir.

 

Kilise Hazineleri

16. yüz yılda reformlar yapılana kadar kiliseler ve manastırlar zenginlik sahibiydi. İnsanlar tüm değerli eşyalarını kiliselere bağışlamak zorundaydı. Kiliselerin bu tarihe kadar büyük hazinelere sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu hazinelerin büyük bir kısmı ya kilisenin etrafına ya da define işaretleri kullanılarak belirli bölgelere gömüldü. Zanaatkarlar ve sanatla uğraşanların kilisenin hizmetinde olması bu işaretlerin oluşturulmasında büyük bir rol oynamıştır.

 

Mezar ve Lahit Hazineleri

Ermeni mezarlarında define ararsanız eliniz boş döneceksiniz. Bunun için öncelikle tarih bilgisine sahip olmanız gerekir. Eski Türklerin kurgan denilen mezarlarında ve Trakya kral mezarlarında define bulmanız mümkün. Hatta bu mezarlardan define bulmuş olanlar var. Öldükten sonra yaşamın var olduğuna inanan bu toplumlar, ölen kişiyi eşyaları ve değerli hazineleriyle birlikte gömer. Eğer 2 veya 3 odalı bir mezar bulduysanız bilin ki hükümdar mezarıyla karşı karşıyasınız.

 

Krallık ve Bölge Hazineleri

Krallıklar her zaman işgal tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşgallerin büyük bir kısmı ganimet elde etmek için yapılmıştır. Dolayısıyla mevcut krallık hazineleri define işaretleri yardımıyla birden fazla bölgeye dağıtılır. Bunun için kralların veya hükümdarların sadık çalışanları görevlidir. Sanatçılardan, zanaatkarlardan ve bilim adamlarından bu konuda destek alınarak, harita oluşturulur. Bu tarz defineler tuzaklar ve aldatmacalarla doludur. Yüksek mevkiler ve dik yamaçların ulaşılmayan kısımları hazine yeri olarak belirlenir.

 

Define İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Burası en önemli kısım arkadaşlar. Define işaretleri ve anlamları tek başına yeterli değildir. Hatta gömülü olan definelerin sadece küçük bir kısmı işaretler yardımıyla saklanmıştır. Define arama konusunda işinizi kolaylaştırmak istiyorsanız mantıklı düşünüp, empati kurmaya çalışmalısınız. Siz olsaydınız o dönem de ne yapardınız gibi. Diğer sitelerde en çok eleştirdiğim kısım bu aşama. Çeşme gördüyseniz altına bakın, yılan varsa kaçın, hac işaretleri simetrikse hazineyi buldunuz gibi. Bu tarz akla mantığa sığmayan işaret diline inanmayın. Sonuçta topluluk hazinelerini arıyorsunuz. Her topluluğun işaret dili birbirinden farklıdır. Ayrıca kim neden sakladığı hazinenin üzerine, kendi toplumundan olanların bildiği bir işaret bıraksın? Bu nedenle bireysel işaret dili daha çok kullanılır. Bunu çözmek içinde mantık yürütmeniz gerekiyor. Şimdi işinizi kolaylaştıracak adımlara geçelim. İlk yapmanız gereken hedef bölgenizi daraltmak.

Not: Define işaretleri ve anlamları konusunda araştırma yapmadan önce mutlaka definecilik kanunu kapsamında araştırma yapmanız gerekiyor. İzinsiz yapılan kazılar suç kapsamına girmektedir. Kütür ve Turizm Bakanlığının sitesinde gerekli açıklamalar yer almaktadır.

 

1.Define Aranılacak Bölgeler

Hangi bölgede araştırma yapacağınıza karar vermek için tarihsel olarak bir araştırma yapmanız gerekiyor. Zengin olan uygarlıklar, en çok define bulunan yerler, ölülerini eşyalarıyla birlikte gömen toplumlar ve sürekli olarak savaşların yaşandığı bölgeler sizin ilk hedefiniz olmalı. Eğer göçebe toplumların yaşamış olduğu bölgeleri hedef alırsanız hata yapmış olursunuz. Türkiye de Anadolu topraklarının büyük bir bölümü bu şartlara uyum sağlıyor. En eski yerleşim toprakları olması ve tarihte bir çok savaşın yaşanması define bulma şansını arttırmaktadır. Tabi köy, kasaba, mahalle olarak arama bölgesini daraltmalısınız. Ermenilerin ve Rumların evlerini kaçarak terk etmelerinden dolayı, bu zengin toplumlara ait hazineleri bulmak daha kolaydır. Çünkü değerli eşyalarını gömmek için fazla vakit bulamamışlardır. Doğu Anadolu, Kars ve Ardahan’da bu tarz definecilik hikayelerini duyabilirsiniz. Ardahan’da bir çok köyde Ermeni kilisesi ve evleri yer almaktadır.

 

2.Define İçin Empati Aşaması

Define için bölge bulmak emin olun en kolay aşama. Definecilik yaparak geçimini sağlayanları veya daha önce gömü bulmuş olanları duymuşsunuzdur. Bu sayede kolaylıkla bölgeyi belirlediğinizi düşünüyorum. Öncelikle bu aşamada define işaretlerini unutun. Siz olsaydınız değerli eşyanızı nereye saklardınız onu düşünün.

Değerli eşyalarınızı çalınmaya ya da başınıza herhangi bir iş gelmesine karşılık eşinize ve çocuklarınıza aktarmak için saklarsınız. Eğer eşinize bu çocuklarınıza aktarmak istiyorsanız ya harita kullanırsınız ya da herkesin ortak olarak bildiği yakın bir yere gömersiniz. Sadece kendiniz bulmak için gömeceksiniz mutlaka yaşadığınız yerden uzak kimsenin göremeyeceği ve kolay kolay gitmeyeceği yerleri seçmek mantıklı.

 

 • Değerli eşyaları kimsenin göremeyeceği şekilde gömmek için en mantıklı yer evler ve yakınıdır. Bu sayede aile bireylerinin de kolaylıkla ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Doğu Anadolu’da bir çok ermeni evlerinin altında tüneller veya kuyular bulunmuştur. Evlerin yanında bulunan kuyular, ambarlar ve işaret içeren taşlarda define yeri belirlemek için kullanılabilir. Ancak direkt bir taşın altına değerli eşyayı gömmek mantıklı değil. Bunun için taşın belirli bir konumuna ait mesafeye hazine gömülür.
 • Değerli eşyaları evden uzakta bir yere gömeceksiniz yaşadığınız bölgeden uzak, sizi kimsenin göremeyeceği bir yeri seçmeniz mantıklı. Eğer bulunduğunuz bölge yüksek tepelerden oluşuyorsa mutlaka bir kayayı, ağacı veya size set örecek nesneyi arkanıza almanız gerekir. Bu sayede siz değerli eşyanızı gömerken kimse sizi görmemiş olur. Tabi tek seçeneğiniz size set örecek olan nesnenin dibine değerli eşyanızı gömmek olacaktır.
 • Mağaralar define gömmek için evlerden sonra en çok tercih edilen 2. yerlerdir. Turizm bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 20 binin üzerinde mağara olduğu tahmin edilmektedir. Wikipedia ise bunun için 30-35 bin aralığında bir rakam vermiştir. Bu tarz mağaralar aynı zamanda eşkiyaların yaşadığı ve malzemelerini sakladıkları yerlerdir. Doğal görüntüyü bozmayacak şekilde işaretlemeler yapılarak definenin yeri gösterilmiştir. Yani burada hazinenin olduğu kimsenin gözüne çarpmaz. Sizde olsanız emin olun aynısını yapardınız.
 • Kral mezarları ile normal halkın mezarı birbirinden farklıdır. Bu mezarlar için özel işaretlemeler kullanılır. Yazı sonunda bunları detaylı olarak bulabilirsiniz. Krallar tüm uygarlıklarda genellikle en değerli eşyasıyla birlikte gömülür. Eğer kazı yaparken at iskeleti görürseniz, ya savaşçı ya da krallıkta önemli yetkiye sahip birisinin mezarına ulaşmış olabilirsiniz.
 • Define bölgesinin kolaylıkla işaretlenmesi için doğal nesnelerden faydalanılır. Ağaçlar, renkli kayalar, güneşin konumu, akarsu ve çeşmelere olan konum genellikle esas alınır.

 

3.Define  Yer Tespiti

Son aşama bu kısım. Nokta atışı yer tespiti yapabilmek için 2 seçeneğiniz var. İlk olarak varsa define işaretleri ve anlamlarından faydalanırsınız. Diğer seçenek ise dedektör kullanmak. Ancak bu işte uzman olanlar dedektörlerin büyük bir kısmının bir işe yaramadığını bilir. Çünkü toprak mineral bakımından oldukça zengindir. Dedektörler bu nedenle en basit yoğunlukta bile sinyal vermeye başlar. Altın arama çubukları ile boşluk bulmaya çalışmak ise dedektörlere göre daha mantıklı. Ancak sadece işaretlere yönelerek define bulmak istiyorum diyorsanız, sürekli sağı solu kazmadan daha kolay hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu ermeni, Rum ve Osmanlı döneminde yapılmış olan gömülerde mümkündür. Daha detaylı bilgi için sembollerin anlatıldığı kitaplardan faydalanabilirsiniz.

 

Define İşaretleri Anlamları

Define işaretleri ve anlamları konusunda bir çok site veya kitap bulabilirsiniz. Ancak yukarıda size bazı gerçekleri anlattım. Her taşın altına bakmanıza gerek yok. Emin olun bunu denemek isteseniz ne ömrünüz ne de paranız yeter. Tarih bilgisi ve bölge tespiti en önemli aşama. Define işaretleri ise sadece ihtiyacınız olanı bilmeniz yeterli. Her çivi çakılmış ağaca, her yılan işareti bulunan taşa ya da her çeşmenin altında bir define aramaya çalışmayın. Definecilik yapayım derken tılsım, 3 harfliler, çarpılma gibi metafizik dışı verilere inanarak kafayı yemiş olanlar var. Bu tarz düşüncelerin abartı olduğuna inanabilirsiniz. Sadece zehirlenmiş ve tuzaklı olan definelere karşı dikkatli davranmanız gerekir. Şimdi işinize yarayacak olan işaretleri inceleyelim.

 

Mezar İşaretleri ve Anlamları

Çakıl Taşları

Çakıl taşları ile örülmüş veya üstü kapatılmış mezarlar ile karşılaşırsanız, hiç heyecanlanmayın. Bu tarz mezarlar boştur ve sıradan insanlara aittir. Görsel olarak etkileyici bir görünüme sahip olmadığından bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

 

Aslan İşareti

Genellikle kaya mezarlarda görülen kabartma figürüdür. Kral mezarları için kullanılır. Çift aslan figürünün yer aldığı kaya mezarlar ya da lahitlerin değerli olduğu ifade edilir. Tarih boyunca toprak altında kalmış bir çok kral mezarı vardır. Bu mezarlar genellikle tuzaklanmıştır. Aslan gücü ifade ettiği için kullanılan bir semboldür.

 

Kaya Mezarları İşareti

Kaya mezarları yuvarlak, kare veya kalp şeklinde oymalar ile yapılır. Bu nedenle oymak için daha kolay yapıda olan kaylar tercih edilir. Bu tarz kayalar aynı renge sahip horasan sıvası ile son haline getirilir. Horasan sıvasında yumurta akı, volkanik küller ve bir takım çakıl parçaları kullanılır. Genellikle Bizans ve Roma dönemine ait sanat olarak bilinir.

 

Oda Mezarları 

Oda mezarları define bulma ihtimalinizin yüksek olduğu yerlerdir. Toprak altına inşa edilir. Ziyaret edilmesi ve anılması kolay olsun diye yerleşim alanlarının yanına inşaa edilmiştir. Genellikle yıkılmış olan tarihi harabelerin altında bulunma ihtimali yüksektir. Oda mezarları antik çağlarda yapılmışlardır. Bu mezarlar dini semboller ile işaretlenmiştir.

 

Hac İşareti

M.S yapılmış olan mezarlarda hac figürünü görebilirsiniz. Bu figürün kullanış biçimi altında yatan kişinin mevkisini ifade eder.4 yapraklı gonca şeklinde olanlar genellikle savaşçılara ya da asil aile üyelerine aittir. Daha görkemli olanları ise devlet yöneticilerine ve krallar için kullanılmıştır.

 

Yılan İşareti

Yılan işareti mezarlarda ve define yerlerini belirlemede çok kullanılır. Antik çağ öncesi inançlarda bazı hayvan figürleri kutsal sayılmıştır. Yılan ise koruyucu ve tılsım etkisine sahip olan bir hayvan olarak bilinir. Yılan işaretini gördüğünüz anda, defineyi bulduğunuzu düşünmeyin. Her toplumda bu işaretlerin anlamı farklıdır. Dini seramoniler içinde bu semboller kullanılır. Yani sadece define yerini belirlemek için kullanılmaz.

 

Çözülmüş Define İşaretleri

Şimdi aşağıda sıralayacağım işaretler arkeologlar tarafından yani bilimsel olarak çözülmüş define işaretlerini ifade eder. Bu işaretler yardımıyla tarihi kalıntılar ve eski çağlara ait hazineler bulunmuştur.

Ağaç İşaretleri

Ağaçlarda genellikle işaretleme amacıyla kurşundan yapılmış çiviler kullanılmıştır. Elinizde harita yoksa bu işaretlerin ne anlama geldiğini çözmeniz zor. Ağaca çivi çakılmış olması o ağacın altında define bulabileceğinizi ifade etmez. Bulduğunuz yaşlı ağaç ile birlikte ekstra bir işarete ihtiyacınız var. Bunun için ağaç çevresinde yer alan sıradışı durumları incelemeniz gerekiyor.

 

Ok İşareti

Basit bir işaret olmasına rağmen dikkate alınması gerekir. Ok işaretinin dini veya herhangi bir anlamı yoktur. Bu nedenle bir şeyi işaret ettiği anlamını çıkarabilirsiniz. Ancak aynı zamanda şaşırtma amaçlı da kullanılmış olabilir. Ok yönünün tersinde ilerlemek gerektiği gibi. Bunun için çok yönlü olarak düşünmeniz gerekiyor.

 

Büyük İstavroz 

Bu işaret büyük bir şekilde zemine çizilmişse ve Horasan sıvası ile ilgili de bir kanıt bulursanız defineye yaklaşmış olabilirsiniz. Genellikle yüksek yerlere bu tarz mezarlar inşaa edilir. İnanışa göre yüksek rütbeye sahip olan kişiler, bulunulan konumun en yüksek tepesinde bir mezara gömülür. Yüksek tepelerde sadece istavroz işareti aramanıza gerek yok. Farklı hayvan figürleri ya da desenli çizimler de yol gösterici olabilir.

 

Çıplak Kadın Figürü

Bazı uygarlıklarda kadın mezarları için çıplak kadın heykeli yapılırdı. Tabi bu sadece asil kişiler için yani prensesler ve aile üyeleri için inşa edilir. Bu tarz figürün altında veya yanında mezar olabilir. Ancak bu işaret definenin kaç metre yakında olduğu konusunda size bilgi vermez. Bazı sitelerde 50 metre, 10 metre gibi ifadeler göreceksiniz. Tamamen uydurma olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Binilmiş At İşareti

Bu sembol savaşçılar veya krallar için yapılabilir .Tamamen gücü ifade etmek için kullanılmıştır. Krallar tarafından ölen savaşçılarını onurlandırmak için yaptırılır. Bu tarz işaretlerin olduğu yerlerde sadece mezar varsa define bulabilirsiniz. Aksi takdirde yakınında define var gibi bir anlam çıkaramazsınız.

 

Delikli Kayalar

Bu kayalar bir çok anlama sahip olabilir. Çünkü en kolay yapılabilecek işaretlemedir. Bir takım kaynaklarda ermeni mezarları için kullanıldığı söyleniyor. Ancak definenin bulunduğu bölgeleri ifade etmek amacıyla da kullanılır. Deliğin gösterdiği yön veya tersi gibi anlamlar çıkarabilirsiniz. Genellikle bireysel işaretlemeler için yapıldığından kesin bir anlam çıkarmak yanlış olur.

 

Kaya Merdivenler

Eğer yüksek bir tepeye doğru bu tarz merdivenlerden görürseniz, büyük ihtimal tapınağa ya da kral mezarına ulaşmak için yapılmıştır. Normalde yüksek bir tepeye gelişi güzel bir merdiven yapılmasının anlamı yoktur. İnanç tapınaklarında define bulma ihtimaliniz yüksektir.

 

V İşareti

Bir çok uygarlık ve topluluk tarafından kullanılmış işarettir. Yön belirleme ve işaret etme anlamları taşır. Aynı zamanda bir yılanın çatallı olan dilini veya balığın kuyruğunu simgeleme anlamı da taşır. Bununla ilgili net bir anlam çıkaramazsınız. Ancak üstüne gidilmesi gereken bir işarettir.

 

Kare ve Yuvarlık Semboller

Bu tarz semboller genellikle mezarları ifade eder. Doğal olaylardan dolayı tahrip olmuş bu tarz mezarların içi suyla dolmuştur. Etrafından buna benzer mezarlar ya da herhangi bir işaretlemeler var ise doğru yolda olduğunuza emin olabilirsiniz. Bu sembolün kayalara işlenmiş olması önemli. Aksi taktirde topraksı yapılarda arama yapmanız boşa çıkacaktır.

 

Çift Başlı Kartal

Bu işaret ile yüksek tepelerde karşılaşabilirsiniz. Kimi zaman devlet sembolü, kimi zamanda askerleri onurlandırmak için yapılmıştır. Altında veya yakınında mezar bulabilirsiniz. Eğer mezar var ise değerli eşyalarında onunla birlikte gömülmüştür. Tabi sadece figür  olarak da yer alabilir. O zaman hakim tepenin gördüğü yerde bir uygarlık yaşamıştır diyebiliriz.

 

X İşareti

Bu işaret hac işareti ile karıştırılabilir. Bu tam olarak anlayamazsınız. Bazen gömünün olduğu yer belirtmek için kullanıldığı söylenir. Ancak oldukça saçmadır. Zira saklamak için uğraşılan değerli hazine eşyalar kolaylıkla bulunabilir. Eşkiyaların bu işaret yardımıyla envanter sakladığı da söylenir.

 

Kaplumbağa İşareti

Kaplumbağa bilgeliği işaret eder. Çoğu medeniyette bu anlamda kullanılmıştır. Bilge insanların lahitlerinin üzerine kaplumbağa figürü yapılır. Bu insanlar değerli eşyaları ile birlikte bu figürün altına gömülür. Aynı zamanda saygınlığı açısında bilge insanların mezarı şehir meydanlarında bulunur. Eğer kaplumbağa simgesi bulunduğunuz bölgede tek başına kalmışsa, etrafında yer altında kalmış bir şehir olabilir.

 

Definede Balık İşareti

Akarsu veya denize yakın olan yerleşim yerlerinde bu tarz figürler bulabilirsiniz. Antik çağlarda insanlar geçim kaynaklarını kutsal olarak kabul etmişlerdir. Balık işareti kutsal olarak figür edilmiş olabilir. Aynı zamanda mabetlerin üzerinde bolluğu ve bereketi temsil etmek için de kullanılır.

 

Define Tuzakları ve Tılsımlar

Öncelikle ruhani olarak tılsımların olduğuna inanmıyorum. Yani hazineyi çıkardığınız esnada çarpılma gibi bir durumunuz olmaz. Sadece defineyi oraya gömenler tarafından tuzaklanmış olabilir.

En çok karşılaşılan tuzak yöntemi ise zehir ve su ile yapılandır. Zehir hazineye sürülür. El ile temas eden kişi en kısa zamanda hayatını kaybeder. Su tuzağı ise genellikle eşkiyalar tarafından kullanılır. Hazineye ulaşmaya çalıştığınız anda, kayanın altında bulunan çukur su dolmaya başlar.

Basit tuzaklar gibi görünün çukur tuzakları ile de karşılaşabilirsiniz. Çukurun içinde dik yerleştirilmiş oklar yar alır. Dikkatli olmadığınız taktirde içine düşüp ölme ihtimaliniz yüksektir. Tabi bunun yanında merdiven, kaya ya da kurulmuş ok tuzakları ile de karşılaşabilirsiniz.

 

Define İşareti Kitapları

Bu kitapların tarihi açıdan bilgi verenlerini okumanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde sadece işaret dilinden oluşanları pek işinize yaramayacaktır. Bu kitaplardan birini inceleme fırsatım oldu. İşaretlerin %70’inden fazla Japon, Mısır ve Trakya imparatorluğuna ait. Sadece Rum ve Ermenilerle ilgili olan işaretler bizim işimize yarıyor. Diğer Osmanlı için olanları ise bulması oldukça zor. Çünkü Osmanlı Devleti  650 yıldır yerleşik konumda olan bir imparatorluk. Bu dönemin hazineleri daha derinde veya yerleşim birimlerinin altında yer almaktadır.

 • Define Tılsımlarının Çözümü- Uğur Elektronik
 • Altın Göz – Define İşaretleri ve Sembolleri
 • Define Avcısının El Kitabı
 • Define Sırları – Niyazi Özkan

Define İşaretleri ve Anlamları başlıklı yazımızın sonuna geldik. Define işaretleri ile ilgili ücretsiz katalog ve PDF dosyası için yorumlar bölümünden bize  ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Hasan Hüseyin Korkmaz dedi ki:

  Bilgiler için teşekkür ederim kitap veya katolak gönderir s2niz s3vinirim