İsveç Asgari Ücret 2023 | İsveç’te Yaşam Şartları

İsveç, Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülkedir. İskandinavya yarımadasında yer alan bu ülkenin resmi ismi İsveç Krallığı’dır. Bu ülke hakkında oldukça merak edilen konular olsa da bu konular arasında en popüler olanları İsveç ekonomisi ve İsveç asgari ücret konularıdır.

İsveç’in komşuları arasında Norveç ve Finlandiya yer alır. Yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en büyük üçüncü ülkesidir. Ülke nüfusu güncel rakamlarla birlikte 10,4 milyondur. Bu nüfus oldukça büyük bir alana yayıldığından ülkenin nüfus yoğunluğu çok düşüktür.

İsveç ekonomisi, çok yönlü ve dışa dönük bir ekonomidir. Bu yazımızda İsveç ekonomisinin nasıl olduğunu, İsveç’te yaşam şartları gibi konularda detaylı olarak bilgi verdik.

İsveç Yaşam Şartları

İsveç Yaşam Şartları

İsveç Yaşam Şartları

İsveç enerji sektöründeki büyük başarışının da katkılarıyla oldukça gelişmiş ve güçlü bir ekonomiye sahiptir. Güçlü ekonomi beraberinde gelişmiş eğitim sistemi, yüksek refah düzeyi ile karşımıza çıkmaktadır. İsveç de güçlü ekonomisi sayesinde oldukça gelişmiş bir eğitim sistemi uygulamaktadır. Bunun yanı sıra halkın refah düzeyi oldukça yüksektir.

Halkın refah düzeyi elbette ki ülkede verilen asgari ücret ile de doğru orantılıdır. İsveç asgari ücret, halkın konforlu bir şekilde yaşaması için oldukça yeterlidir. Türkiye de olduğu gibi net tek tip asgari ücret uygulaması İsveç’te bulunmuyor. Ülkede verilen maaşlar kişinin rahatça geçinebileceği rakamlar dikkate alınarak veriliyor.

İsveç devletinin sosyal devlet anlayışını uygulayan en başarılı ülkelerden bir olduğunu söyleyebiliriz. Halkın huzuru ve güvenliği her alanda kendini gösteren önemli bir konudur. Ülkede su tüketimi ücretsizdir, eğitim tamamen ücretsiz olup bütün öğrencilere aylık 187 dolar eğitim bursu verilmektedir. Bu örnekler çoğaltılabileceği gibi İsveç yaşam şartları bakımından oldukça gelişmiş bir ülkedir diyebiliriz.

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret

İsveç gelişmiş ekonomisi ve sosyal devlet anlayışına sahip bir ülke olması sebebiyle birçok kişinin hayallerindeki ülke konumundadır. Peki, bu ülke gerçekten de yaşanabilir koşullara sahip midir?

İsveç dünyanın en yüksek maaşlarını veren ülkedir. Durum böyle olunca, ülkede yaşayanlar yüksek refah düzeyine ve alım gücüne sahip oluyor. Ülkede net bir asgari ücret uygulaması yoktur. Meslekten mesleğe değişen bir maaş uygulaması vardır.

İsveç’e yaşamaya gitmek isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri olan İsveç asgari ücret tutarı sabit olmamakla birlikte ülkede ki en düşük maaş 40 bin krondur. Ülkede bu maaşa çalışan insan sayısı ülke nüfusuna oranla oldukça azdır.

İsveç Ortalama Maaş 

İsveç asgari ücret diyebileceğimiz 40 bin kron geçinebilmek için oldukça yeterli bir tutardır. Ülkede bu maaşa çalışan sayısı oldukça azdır. İsveç’te ortalama maaş tutarı yaklaşık 45 bin kromdur.

Bu rakam meslekten mesleğe değişmektedir. Ülkede ki işverenler maaş konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Verilen maaşlar, ülkenin yaşam şartları göz önünde bulundurularak ve kişiler en rahat şekilde yaşamaları için yeterli olacak şekilde belirlenmektedir.

Ülkede verilen emeğin karşılığı sonuna kadar verilmektedir. Sosyal devlet anlayışını oldukça benimsemiş olan İsveç, Avrupa’nın en yaşanabilir ülkeleri arasındadır.

İsveç’te Diğer Paralara Göre Asgari Ücret

İsveç ekonomisinden ve İsveç asgari ücret tutarından bahsettik. İsveç ekonomisini merak eden kişiler ülkenin para birimi olan kronu kendi ülkeleri veya diğer popüler para birimleri ile kıyaslamaktadır. Bu sebeple İsveç ‘te diğer paralara göre asgari ücret konusunda da bilgi vermek istedik.

İsveç asgari ücret olarak nitelendirebileceğimiz 45 bin kron yaklaşık olarak 5 bin dolara denk gelmektedir. Euro olarak ise 4 bin 420 Euro’ya denk gelmektedir. İsveç’te verilen asgari ücret TL bazında hesaplanırsa yaklaşık 71 bin Türk Lirasına denk gelmektedir.

Ülkemizde verilen asgari ücret 4 bin 250 TL olduğunu düşünürsek bu rakam Türkiye’deki asgari ücretin yaklaşık 16 katına denk gelmektedir. Sadece bu duruma bakarak bile İsveç ekonomisinin ülkemizdeki ekonomiye göre ne kadar güçlü bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. İsveç birçok ülkeden daha yüksek asgari ücret veren bir ülkedir.

Okuyunuz: Almanya Asgari Ücret

İsveç’te Meslek Maaşları

İsveç ülke ekonomisi ve çalışana verdiği değerle her zaman örnek gösterilen bir ülke konumundadır. İsveç verdiği maaşlar ile birçok meslek grubuna dünyanın en yüksek maaşlarını vermektedir. Bu sebeple İsveç en çok beyin göçü alan ülkeler arasında bulunmaktadır. Bilgiye, teknolojiye, üretime ve eğitimi verdikleri önem sayesinde İsveç yaşamak için her zaman popüler bir ülke olacaktır. İsveç asgari ücret rakamının yüksek olması bile İsveç’in yaşamak için tercih edilmesindeki sebeplerden biridir. İsveç’te meslek maaşlarının birkaçını sizler için anlattık.

Öğretmen Maaşı

İsveç eğitim sistemi, dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak görülen Finlandiya eğitim sisteminin birebir uygulanmasına dayanır. Eğitime verilen önem oldukça yüksektir.

Öğrenciler için uygulanan burs sisteminin yanı sıra İsveç dünyanın en çok patent alan ülkesidir. Buradan ülkedeki öğrencilerin yeni fikirlerine devletin oldukça destek verdiğini görebilir. Eğitime bu denli önem veren bir ülke elbette ki eğitimcilere yani öğretmenlere de büyük önem vermektedir.

İsveç asgari ücret tutarı yaklaşık 4 bin 420 Euro’ya denk gelmektedir. Ülkedeki öğretmen maaşı ise 8 bin Euro’ya kadar çıkmaktadır. Bu rakam yaklaşık olarak asgari ücretin 2 katıdır.

Doktor Maaşı

İsveç’teki doktor maaşlarından bahsetmeden önce kısaca İsveç sağlık sisteminden bahsetmeliyiz.

İsveç sosyal devlet anlayışını ne kadar benimsediğini uygulamakta olduğu sağlık sistemiyle de göstermektedir. Ülkedeki her birey sağlık hizmetin eşit faydalanmaktadır. Bu durum kanunlarla koruma altına alınmıştır. Halkın her alanda konforunu gözeten ve koruyan devlet elbette sağlık çalışanlarına da büyük önem göstermektedir. Peki, İsveç’te doktor maaşı ne kadardır?

İsveç’teki doktor maaşları ortama en düşük 6.400 Euro ve en yüksek 12.800 Euro ‘dur.

 Mühendis Maaşı

İsveç’te verilen mühendis maaşı mühendislikten mühendisliğe değişmektedir. Genel olarak ortalama bir ücret belirtmek gerekirse en düşük mühendis maaşı yaklaşık 4 bin Euro’dur. Ülkedeki en yüksek mühendis maaşı ortalama 16 bin Euro’dur. Bu rakam İsveç asgari ücret rakamının oldukça üstündedir. Üretime ve bilgiye oldukça değer veren bir ülke olan İsveç’te mühendis maaşlarının da bu denli yüksek olması beklenen bir durumdur.

Ülkede en yüksek maaşları kazanan mühendislikler arasında şu mühendislikler yer alır; fizik mühendisliği, genetik mühendisliği, havacılık ve uzay mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği ve yazılım mühendisliği yer almaktadır.

 Yazılımcı Maaşı

Yazılım sektörü ülkede oldukça önem verilen bir alandır. İsveç asgari ücret rakamının birçok ülkeye göre yüksek olmasıyla beraber ülkedeki yazılımcı maaşları da birçok ülkeye göre oldukça yüksektir.

Yazılım mühendisleri ülkedeki diğer mühendislerin birçoğundan daha fazla maaş alır. Yazılımcı maaşı yaklaşık olarak en düşük 8 bin Euro ve en yüksek ortalama maaşı ise 16 bin Euro’dur.

Ülke bu konuda çalışan mühendisleri oldukça önemsemektedir. Bunun sebeplerinden biride geleceğin meslekleri arasında bulunmasıdır. Yazılım oldukça geniş bir sektör olup birçok ülkenin ve tabii İsveç’in yatırım yaptığı sektörler arasında gösterilir. Geleceğimizde robotların olacağı birçok uzman tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Robotların üretim ve yaratım sürecinin en temelinde yazılım olması sebebiyle bu meslek grubu oldukça önemlidir.

İsveç’te Ev Kiraları

İsveç asgari ücret rakamının ülkede konforlu bir şekilde yaşamaya olanak sağladığını söylemiştik. Peki, İsveç ’deki yaşam maliyetleri nasıldır?

İsveç’te ev kiraları bulundukları konuma ve evin oda sayısına bağlı olarak değişmektedir. Merkezi bir konumda olan ortalama bir evin kirası yaklaşık 13 bin krondur. Merkezi olmayan bir konumda bulunan ortalama ev fiyatı ise aylık 9 bin 300 krondur.

Ülkedeki çoğu insanın 45 bin kron maaş aldığı düşünülürse bu kira fiyatları oldukça uygundur. Kira fiyatlarının bu kadar uygun olmasına rağmen ülkede ev sahibi olmak çok kolay olduğundan çoğu kişi kendi evinde oturmaktadır.

İsveç Yaşam Maliyeti

İsveç yüksek ekonomiye ve yüksek refah seviyesine sahip bir ülkedir. İsveç yaşam maliyetlerinin oldukça pahalı olduğu konuşulur. Ama gözden kaçan şu nokta oldukça önemlidir: Ülkede yaşayan insanlar yaşam maliyetlerine kıyasla oldukça yüksek maaşlar alırlar.

Dolayısıyla, ülkedeki pahalı olan yaşam maliyetleri yüksek maaşla çalışan bu insanları etkilemez. Bu sebeple ülkedeki pahalılık yanlış değerlendirilmektedir.

İsveç Market Fiyatları

İsveç market fiyatları ilk bakışta gözünüze çok fazla gelebilir. Fakat İsveç’te yaşayan kişilerin aylık maaşları bu masrafları karşılamakta hiç zorlanmamaktadır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse:

İsveç’te 12 ‘li yumurta fiyatı 25 krondur. Aynı yumurta Türkiye’de ise ortalama 25 TL’dir. Yani her iki ülkede de 12’li yumurta fiyatı 25 birimdir. Fakat İsveç asgari ücret Türkiye’nin 16 katına eşittir. Bu sebeple market fiyatlarının ucuz olmadığı İsveç’te, halk aldıkları maaş sayesinde market giderlerini karşılamakta hiç de zorlanmamaktadır.

İsveç market fiyatlarına birkaç örnek vermek gerekirse;  1 somun ekmek 10 kron, 1 litre süt 12 kron, 1 kilo peynir 80 kron, 1 kilo domates 27 kron diyebiliriz.

İsveç Araba Fiyatları

İsveç araba fiyatları denince şüphesiz akla gelen ilk araba markası Volvo’dur. Volvo bir İsveç otomobil markasıdır. Araba fiyatlarına bir örnek vermek istersek 2018 model Volvo v90 İsveç’te yaklaşık olarak 29 bin Euro’dur Aynı araba Türkiye’de ise 1 milyon 460 bin TL dir.

İsveç asgari ücret rakamının yaklaşık 4 bin Euro olduğunu düşünürsek araba fiyatlarının oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

İsveç’te Çalışma Saati

İsveç çalışanlara oldukça değer veren bir ülkedir. Çalışan herkes aldığı maaşla emeğinin karşılığını alır. İşçiyi ve ya çalışanı koruyan kanunlarla da birlikte çalışma saatlerine oldukça dikkat edilen bir ülkedir. Hiçbir çalışana zorla veya ücretsiz bir mesai yaptırılamaz.

Kanunda belirletildiği üzere de bu mesai saati haftalık maksimum 8 saat olabilmektedir. İsveç’te çalışma saati haftalık 40 saattir.

İsveç Saatlik Asgari Ücret

İsveç diğer dünya ülkelerine kıyasla en yüksek maaşların verildiği ülkedir. Ülkede en az maaş alan kişilerden birini temel alarak konuşursak bir kasiyer saatlik en az 150 kron kazanmaktadır. Bunun elbette ki en önemli sebebi İsveç asgari ücret tutarının oldukça yüksek olmasıdır.

İsveç’te Çalışmak İçin İş Bulmak 

İsveç dünyaca ünlü ekonomisi ve yüksek yaşam standartları sebebiyle birçok kişinin çalışmak istediği ülkeler arasındadır. Birçok insanın burada çalışmak istemesinin en önemli sebebi ülkede verilen maaşlardır. İsveç asgari ücret tutarı çoğu ülkeden kat kat fazladır.

Ülkede çalışabilmek için yapmanız gereken ilk şey çalışma vizesi almak olacaktır. Çalışma vizesi başvurunuzu iki şekilde yapmanız mümkün. Bunlardan ilki internet üzerinden başvuru yapmak diğeri ise bulunduğunuz yerdeki İsveç Konsolosluğu’na giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

İsveç’te çalışmak için iş bulma konusuna gelirsek, Türkiye’de bulunan danışmanlık şirketlerinden yardım isteyebilirsiniz. Yeteneklerinize ve eğitim seviyenize göre size en uygun işi bulmanızda yardımcı olacaklardır.

kaynak: https://take-profit.org/en/statistics/wages/sweden/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.