Dubai’de Asgari Ücret ve İşçi  Maaşları 2023

Dubai Arap Emirlikleri arasında en kalabalık emirlik olarak anılmaktadır. Dubai başlarda balıkçı kasabası olarak kurulsa da kent zamanla ticari ve kültürel bir değer kazanmıştır. Dubai kenti hakkında en çok merak edilen soru ise Dubai’de asgari ücret tutarının ne kadar olduğudur.

Dubai zenginliği ile tüm dünyada ünlenmiş bir kenttir. Dubai 7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir kenttir. Dubai’de petrol keşfedilmesi ile birlikte kentin ekonomisi zirve yapmıştır. Petrol ihracatına bağlı olarak gelişen ekonomisi değerli yatırımlarla birlikte Dubai’yi bit turizm durağı haline getirmiştir.

Dubai 2 yaklaşık 2 milyon nüfusuyla en kalabalık emirliktir. Bu nüfus yoğunluğunun sebebi elbette ki iş olanaklarının gelişmiş olmasıdır. Dubai’de asgari ücret tutarı ve meslek maaşlarının pek çok ülkeye göre daha fazla olması, Dubai’nin kalabalık bir nüfusa sahip olmasına neden olmuştur. Her yıl binlerce kişi Dubai’yi turistik amaçla ziyaret etse de bir bu kadar kişide Dubai’ye çalışmak için gitmektedir.

 Dubai’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Dubai'de Asgari Ücret

Dubai’de Asgari Ücret

Dubai Arap Emirlikleri arasında en kalabalık nüfusa sahip emirliktir. Şehir nüfusunun fazla olması gelişmiş ekonomisine bağlıdır. Şehre her yıl yüzlerce kişi çalışmak için gitmektedir. Ülke çalışılmak için ideal ülkelerden biri olsa da her yıl Dubai’ye turistik amaçlı giden de çok fazla insan bulunmaktadır.

Ülke ekonomisi başta turizm olmak üzere birçok sektöründeki başarısı sayesinde gelişmiş bir ekonomidir. Dubai zenginliği ile dünyadaki en zengin ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu zengin ülkede verilen maaşlarda elbette ki yüksektir.

Dubai’de asgari ücret tutarı diğer emirliklere ve çevresindeki ülkelere göre daha fazladır. Bunun sebebi Dubai ekonomisinin güçlü ve gelişmiş bir ekonomi olmasıdır. Bir diğer sebebi ise Dubai’nin yaşam maliyetleri açısından pahalı bir şehir olmasındandır. Dubai’de asgari ücret tutarı 4810 dirhemdir. Dolar bazında yaklaşık 1300 dolar asgari ücret güncel kurla birlikte 19 bin TL’ye denk gelmekledir. Türkiye’deki asgari ücretin 4250 TL olduğu düşünülürse Dubai’deki asgari ücret Türkiye’deki asgari ücretin neredeyse 5 katıdır.

Dubai Meslek Maaşları

Dubai Meslek Maaşları

Dubai Meslek Maaşları

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehridir. Dubai aynı zamanda Dubai Emirliği’nin başkenti olma özelliğine sahiptir. Popüler olan bu şehir ekonomisi ve Dubai’de asgari ücret tutarının yüksek oluşu sebebiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.

Dubai’de asgari ücret uygulaması yalnızca Dubai vatandaşlarını ilgilendiren bir konudur. Dubai’de çalışan yabancı uyruklu çalışanlar farklı maaşlar almaktadır. Dubai’de meslek maaşları genellikle yüksektir. İş deneyenimi ve dil hâkimiyeti alınan maaşları etkileyen unsurdur. Dubai’de ortalama maaş ise ortalama maaş ise 3399,61dolardır. 214 bin dirhem olan ortalama maaş Türk parası olarak 50 bin TL’ye denk gelmektedir.

Dubai vatandaşları için geçerli olan asgari ücret tutarı diğer maaşlara göre düşük kalasa da ülkede nerdeyse hiç kimse asgari ücretle çalışmamaktadır. Askeri ücret yaklaşık olarak 4810 dirhem yani 13069 dolara denk gelmektedir. Türk parsı ile hesaplayacak olursak, asgari ücret yaklaşık 19 bin TL’ye denk gelmektedir. Verilen bu maaşlar biraz astronomik gibi görünse de Dubai ucuz bir şehir olmadığı için verilen maaşlarda o denli yüksektir.

Dubai Ekonomisi

Dubai Ekonomisi

Dubai Ekonomisi

Dubai başlangıçta balıkçı ve sahil kasabası olarak kurulmuştur. 1969’da Dubai’de petrol keşfedilmesi ile birlikte petrol ihracatı yapılmaya başlanmıştır. Dubai’nin ham petrol ihracatı, toplam ihraçtın %36’sını kapsamaktadır. Bu sebeple keşfedilen petrol ve doğalgaz yatakları ülke ekonomisinin temelini oluşturmuştur.

Dubai ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer almaktadır. Pensilvanya Üniversitesinin hazırlamış olduğu dünyanın en güçlü ülkeleri listesinde Dubai üst sıralarda yer almaktadır. Dubai petrol ve doğalgaz zengini bir kent olsa da kente yapılmış ve yapılmakta olan farklı sektörlere hitap eden yatırımlar sayesinde şehir çok yönlü bir ekonomiye sahip olmuştur.

Dubai turizm, inşaat ve finans gibi sektörlerde de kendini tüm dünyaya ispatlamış bir kenttir. Dünya Bankası’nın açıkladığı verilere göre iş yapma kolaylığı açısından Dubai, diğer ülkelerinde bulunduğu listede 16. Sırada yer almaktadır. Dubai yapılan çeşitli akıllıca yatırımlar sayesinde bir turizm ve ticaret şehri haline gelmiştir. Gelişen ekonomi Dubai’de asgari ücret tutarına da yansımıştır.

Teknik Ressam Maaşları

Dubai dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Dubai başta balıkçı şehri olarak kurulmuşsa da zamanla gelişen mimarinin de katıklarıyla turizm şehri haline gelmiştir. Gelişen mimarinin Dubai’nin turizm şehri olmasında payı büyüktür. Bu sebeple de Dubai ‘de teknik ressam maaşları diğer mesleklere göre azımsanamayacak bir seviyededir.

Ülkedeki mimarinin turizm üzerinde etkisi olduğunu söylemiştik. Her yıl binlerce kişi ülkede ünlü yapıları görmek için Dubai’yi ziyaret ediyor. Bu turistik amaçlı yapılan ziyaretlerin ülke ekonomisine katkısı büyük. Güçlü ülke ekonomisi beraberinde Dubai’de asgari ücret rakamlarının da yükselmesini sağlamıştır.

Teknik ressamlık mesleğin genel bir adlandırmasıdır Teknik ressamlık kendi içinde 9 alt meslek dalına ayrılmaktadır. Bu meslekler şöyledir;

 • İnşaat Teknik Ressamı
 • Bilgisayar Destekli Makine Ressamı
 • Elektrik Teknik Ressamı
 • Gemi Ressamı
 • Harita Teknik Ressamı
 • Statik Yapı Teknik Ressamı
 • İç Mekân Teknik Ressamı
 • Endüstriyel Borulama Teknik Ressamı
 • Mobilya Teknik Ressamı

İnşaat sektörü Dubai’de önemli bir sektör olduğundan Teknik ressam maaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Fotoğrafçı Maaşları

Dubai’nin dünyanın en popüler turizm şehirlerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Dünyanın her yerinden insanlar bu ilginç çöl şehrini görmek için Dubai’ye gelmektedir. Gelen insanların hemen hepsi bu seyahatlerini ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi ihmal etmemektedir.

Şehrin belirli yerleri fotoğraf çekmek veya fotoğrafını çektirmek isteyen kişiler arasında popülerdir. Dubai gelişmiş bir turizm şehridir. Bu sebeple şehirdeki fotoğrafçılar aylık iyi kazançlar elde etmektedirler. Dubai’de asgari ücret tutarının diğer ülkelere göre yüksek olduğunu söylemiştik. Peki, Dubai’de fotografçılar aylık ne kadar kazanıyor?

Dubai’deki fotoğrafçılar günün hemen her saati kendine müşteri bulabiliyor. Şehirdeki manzaralar dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz atmosfere sahiptir. Bu sebeple Dubai’ye gelen birçok kişi bu güzel anları hatıra olarak saklamak istiyor. Çöl fotoğrafları bunlar arasında en popüler olanları. Dubai’deki fotoğrafçı maaşları aylık 4131 dolardır. Bu tutar Dubai parasıyla 15bin 173 dirheme karşılık gelmektedir. Dubai’deki fotoğrafçıların aylık ortalama kazanıcını Türk parası ile ifade etmek istersek yaklaşık 60bin TL olduğunu söyleyebiliriz.

Garson Maaşları

Dubai Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir federal devlettir. Dubai şehrinin ekonomisini bu denli güçlü kılan iki büyük ana sektör vardır. Bu sektörlerden ilki turizm sektörüdür. Turizm ülke ekonomisinin adeta kalbi konumundadır. Ülke ekonomisinin güçlü olmasında turizm sektörünün katkısı büyüktür. Dubai’de asgari ücret tutarının diğer Arap ülkelerine yüksek olduğundan bahsetmiştik. Şehirde uygulanan asgari ücret yalnızca Dubai vatandaşları için geçerlidir. Dubai’ye çalışmak için gelen yabancı uyruklu vatandaşlar için belirlenen bir asgari ücret tutarı bulunmamaktadır.

Dubai’de en popüler sektörün turizm olduğunu söylemiştik. Bu sebeple Dubai’de çalışmak isteyen kişiler arasında en çok merak edilen konu garson maaşları konusudur. Dubai’de çalışan yabancı uyruklu garsonlar aylık ortalama 900 – 2000 dolar arası maaş almaktadır. Bu rakamı Türk parası olarak hesaplamak istersek Dubai’de çalışan bir garson maaşı aylık 13 bin -29 bin TL aralığındadır.

Dubai’de garson olarak çalışan kişiler maaşlardan ziyade verilen bahşişlerle yaşamlarını devam ettirirler. Çalışılan yere göre değişmekte olup genellikle haftalık olarak dağıtılan bahşişler kazanılan maaştan kat kat fazla olmaktadır. Arapçanızı ve İngilizcenizi geliştirerek daha fazla bahşiş almanız mümkündür.

Doktor Maaşları

Dubai’de doktor maaşları konuna değinmeden önce Dubai’deki sağlık sistemi hakkında birtakım bilgiler vermek istiyorum. Dubai nüfusunun açıklanan verilere göre %90‘nı yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Dubai’deki yerel halkın sayısı tüm nüfusun yalnızca %11 ‘ine tekabül etmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin sayısının bu denli fazla olması nedeniyle ülkede yoğun olarak özel sağlık sigortası üzerine kurulu bir sağlık sistemi vardır.

Yalnızca Dubai halkının sağlık işlemleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Nüfusun %90‘nı özel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmektedir. Bu nedenle ülkedeki özel hastanelerin sayısı fazladır. Dubai’de sağlık sektöründe çalışan sağlık personellerinin %95’i yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle Dubai’deki doktor maaşları en çok merak edilen sorulardan biridir. Dubai’de asgari ücret uygulaması yalnızca Dubai vatandaşları için geçerli olan bir sistemdir. Ülkede çalışan yabancı uyruklu kişiler maaşlarını işverenlerle birlikte aldıkları karara göre belirlerler.

Dubai’de uzman doktorlar 35-60 bin dirhem arası maaş almaktadırlar. Pratisyen doktorlar ise 15 -25 bin dirhem aralığında maaş almaktadırlar. Pratisyen hekimler yatırdıkları hasta başına prim aldıkları için maaşları uzman maaşına yaklaşmaktadır.

Mühendis Maaşları

Dubai her ne kadar bir turizm şehri olsa da inşaat sektöründe yapılan yatırımlarla beraber bu konuda da başarıl bir şehirdir. Şehrin en dikkat çekici unsurlarından biri şüphesiz mimarı yapısıdır. İnşaat sektörü ülkede en çok istihdam alanı yaratan sektörlerin başında gelir. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke Dubai’de inşaat sektörü alanında yüzlerce yatırım yapmıştır.

Şehirdeki meslek maaşları Dubai’de asgari ücret tutarınındın fazladır. Dubai’de en çok merak edilen mesleklerin biride mühendisliktir. Dubai’deki mühendis maaşları alanına göre değişmektedir. Dubai’de başlıca popüler mühendislik alanları şöyledir;

 • İnşaat Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği

İnşaat mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre daha popüler ve daha fazla maaş alan mühendislik dalıdır. Bunun sebebi ülkede inşaat sektörü alanında büyük yatırımların yapılıyor oluşudur. Türk firmalarının da Dubai yapmış olduğu büyük inşaat projeleri her yıl yüzlerce inşaat mühendisi için çalışma alanı yaratmaktadır. Dubai’de bir inşaat mühendisi aylık ortalama 5 – 10 bin dolar arası maaş almaktadır.

Dubai’de Yaşam Şartları

Dubai zengin petrol rezervleri ve güçlü ekonomisi ile ön planda olan bir kenttir. Dubai’de asgari ücret tutarının diğer ülkelere nazaran fazla olduğundan bahsetmiştik. Peki, Dubai’de asgari ücret uygulaması Dubai’de yaşam şartları için yeterli midir? Bu yazımızda Dubai yaşam şartları ve maliyetleri hakkında bilgi vermek istedik.

Dubai her ne kadar güçlü bir ekonomiye sahip olsa da pahalı bir şehirdir. Kentte verilen her türlü hizmet komşu ülkelere kıyasla daha fazladır. Dubai’de verilen maaşlar bu koşullar dikkate alınarak verilmektedir. Bu sebeple çalışmaya başlamadan önce maaş aralığınızı net bir şekilde belirtmenizde fayda var.

Dubai’de en büyük masraflardan biri soğutma sistemlerine harcanan paradır. Dubai, iklimi sebebiyle yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklarla karşılaşmaktadır. Aylık ortalama soğutma için ödeyeceğiniz fatura tutarı (1+1 daire için ) 150 -300 AED. Bu rakam Türk lirası olarak aylık ortalama 600 -1200 TL arasında bir fatura demektir. Soğutma masrafı Dubai yaşamından küçük bir örnektir. Dubai’de en pahalı şeylerden birde market alışverişidir. Dubai genel olarak Türkiye’ye kıyasla pahalı bir ülkedir.

Dubai Market Fiyatları

Bir üst yazımızda Dubai market fiyatlarının kentteki en masraflı temel ihtiyaç olduğundan bahsetmiştik. Dubai’de aylık mutfak masrafı ortalama 2 bin AED tutarında olmaktadır. Türk parası ile söyleyecek olursak 8 bin TL’ye karşılık gelmektedir. Dubai’de market fiyatlarına daha detaylı göz atmak istersek;

 • 1kg muz 7 AED (28 TL )
 • 330 ml Kutu kola 2,5 AED (10 TL)
 • 400 ml kahvaltılık çikolata (nutella) 17 AED (68 TL)
 • 70 gram Pringless 5 AED ( 45 TL)
 • 1lt süt 6 AED (24 TL)
 • Ekmek 5 AED (20 TL)
 • 1 Kg Tavuk Göğsü 25 AED (100 TL)
 • 1 Kg Kırmızı et 44 AED (176 TL )

Örneklerden de anlaşılacağı üzere Dubai’de rahat bir şekilde yaşam sürmek istiyorsanız alacağınız maaş çok önemli bir faktördür. Dubai pahalı bir şehir olmakla beraber asgari ücretle geçinilmesi zor bir kenttir.

Dubai’de İş İmkânları

Dubai her ne kadar balıkçı kasabası olarak kurulmuşsa da zamanla güçlenen ekonomisi sayesinde turizm ve ticaret noktası haline gelmiş bir kenttir. Kentteki iş imkânlarının temelinde ve büyük çoğunluğunda turizm sektörü yer almaktadır. Dubai her yıl binlerce insan tarafından turistik amaçlı ziyaret edilmektedir. Bu sebeple de kentte hemen her zaman turizm alanında eleman ihtiyacı vardır.

Dubai’de garson maaşları 900 -2000 dolar arasında değişmektedir. Bu rakam gözünüze biraz az gibi gözüktüyse Dubai’de garsonluk yapan kişiler çok yüksek bahşişler aldığından bahsetmek istiyorum. Aylık veya haftalık olarak dağıtılan bu bahşişler çalışan kişilerin maaşlarına hiç dokunmadan birikim yapmalarına olanak sağlıyor.

Dubai de iş imkânları İnşaat sektörü ile de paralel olarak ilerlemiştir. Kentte dünyaca ünlü birçok yapı bulunmaktadır. Türk firmalarının da yapmış olduğu yatırımlar sayesinde birçok Türk vatandaşa inşaat sektöründe istihdam sağlanmaktadır.

Okuyunuz: Dubai dışında farklı ülkelerle ilgili de araştırma yapıyorsanız, Almaya Asgari Ücret başlıklı yazımızda çalışma imkanı ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dubai’de Dolar Kazanan Meslekler

Dubai güçlü ekonomisi ile anılan bir kenttir. Ülkede verilen maaşlar ve Dubai’de dolar kazanan meslekler her daim merak konusu olmuştur. Bu yazımızda Dubai’de yüksek gelir sağlayan meslek gruplarına değineceğiz.

1.Mühendislik

Dubai ekonomisi Dubai’de petrol keşfedilmesi ile birlikte önemli derecede büyümeye başladı. Ekonominin temelini oluşturan petrol ihracatının yanı sıra petrolden elde edilen ürünlerin ihracatı da kent için önemli bir gelir kaynağı. Bu sebeple kentteki Petro – kimya alanın uzmanlaşmış mühendisler yüksek gelirler elde etmektedir.

Bunun yanı sıra yazılım mühendislileri Dubai’de popüler olan diğer bir mühendislik alanıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte dünyanın her yerinde önem kazanan Yazılım sistemleri Dubai içinde büyük önem teşkil etmektedir.

2.Muhasebecilik

Dubai lüks yaşamın ve buna paralel dev harcamaların yapıldığı bir kenttir. Para hesabını yapmak hayati bir önem taşıdığı için Dubai vatandaşları tarafından muhasebecilere büyük önem verilir.

3.İnşaat İşçisi

Gelirlerini dolar üzerinden kazana bir diğer meslek gurubu inşaat içliğidir. Ülkede inşaat sektörünün gelişmiş olması en büyük nedendir.

Dubai’de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Dubai de çalışmak isteyenlere birkaç öneride bulunmak istiyorum.

 1. İngilizcenizin iyi bir düzeyde olduğundan emin olun. Dubai’ye gitmeden önce veya gittikten sonra İngilizce öğrenmeye ağırlık verin
 2. Dubai’de en çok konuşulan ikinci dil Arapça olduğu için temel düzey Arapça bilmenizde fayda var.
 3. Çalışma izni alma işlemini bir danışman şirket aracılığı ile yapın. Bu işlemler kimi zaman karmaşık olabilmektedir.
 4. Maaş aralığınızı en başta belirtin.
 5. Dubai pahalı bir ülke olduğu için işvereninizin sağladığı barınma olanaklarını iyi değerlendirin.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Dubai

https://www.moec.gov.ae/en/home

Yorumlar

 1. Erol dedi ki:

  İş