İşletmeniz İçin En İyi Marka Görüntüsünü Nasıl Oluşturursunuz?

Markanızı büyük bir bulmaca olarak düşünün; harika bir marka yaratmak için birden fazla parça bir araya gelir. Bir girişimci olarak, yapbozlardaki eksik parçaları tespit etmekten ve verimli sonuçlar elde etmek için bunları eklemekten siz sorumlusunuz. Marka imajı da marka oluşturmada önemli rol oynayan faktörlerden biridir. Marka imajı, bir marka tarafından tüketicilere temel mesajını veya sloganını temsil etmek için kullanılan görsel unsurların birleşimidir. Ayrıca marka imajı, izleyicilerin algıladığı bir duyguyu teşvik eder.

İşletmelere Özel Marka Görünümü Oluşturma

İşletmelere Özel Marka Görünümü Oluşturma

Basitçe söylemek gerekirse marka imajı, markaların tüketicileri ile görsel olarak iletişim kurmasını sağlayan bir araçtır. Bir marka olarak, ticaretinizi ve değerinizi tüketicilerinize ve potansiyel müşterilerinize bu ortamın yardımıyla ifade edebilirsiniz. Herhangi bir marka görseli, reklamlar, videolar, logolar, tipografi, renk paletleri, animasyon ve diğerleri için kullanılan görseller gibi birden çok görsel unsurdan oluşur. Markanızla ilgili ve tüketiciler tarafından görülebilen her şey marka imajınızın bir parçasıdır. Ancak marka imajınızı oluşturmadan önce, daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak birkaç şey üzerinde çalışmalısınız. 

Bu tür faktörleri gözden kaçırmak, markanız için istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İşletmeniz için çekici bir marka imajı oluşturmanıza yardımcı olmak için bu faktörleri tartıştık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Rakiplerinizi İnceleyin

Marka imajınızı oluştururken, nasıl yaptıklarını kontrol etmek için önce rakip analizi üzerinde çalışmanız gerekir. İlk olarak, düşünce süreçlerini ve ürün sonuçlarını anlamak için sitelerine göz atın ve reklamlarına göz atın. Ardından, bu faktörleri ortalama bir tüketicinin bakış açısından değerlendirin. Bunu yapmak, rakiplerinizin marka imajındaki kusurları belirlemenizi sağlayacaktır.

Bu amaçla görsel arama yardımını da alabilirsiniz. Bunu yapmak, marka imajıyla ilgili yeni fikirleri keşfetmenize yardımcı olacaktır. Başka bir markanın imajının bir parçası olan imaj gibi görsel bir öğeyi referans olarak kullanabilir görselle arama ve yeni fikirler keşfedebilirsiniz. İstisnai bir resim arama yardımcı programının URL’si burada: https://www.duplichecker.com/tr/reverse-image-search.php.

Rakiplerinizin marka imajının artılarını ve eksilerini iyice anladığınızda, marka imajını yaratırken yaptıkları hatalardan kaçınmanız daha olasıdır. Ayrıca diğer marka imajlarında gördüğünüz kusurları aşmanızı sağlayacak bazı eklemeler de yapacaksınız. Marka imajınızı oluştururken müşterilerinize bakmak, onların olumlu yönlerini uyarlamanıza ve olumsuz yönlerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Böylece, etkili marka imajı geliştirebileceksiniz.

 

Kitle Merkezli Bir Yaklaşımla Gidin

Herhangi bir marka imajının etkinliği, hedeflenen kitlenin onu nasıl algıladığına bağlıdır. Bir marka olarak, çoğu tüketiciyi tanımlamalı ve onların gereksinimlerine ve psikolojilerine hitap eden marka imajları oluşturmalısınız. Pepsi-Cola ve Coca-Cola örneğini alın; bu markalar, dünya çapındaki tüketiciler için alkolsüz içecekler ürettikleri için doğrudan rakiplerdir. Ancak her iki markanın da marka imajında ​​yer alan görsel varlıklar birbirinden tamamen farklıdır.

Pepsi-Cola, yemeğinize eşlik etmesi gereken bir meşrubat olarak kendini tanıtıyor. Öte yandan Coca-Cola, Dünya’da fark yaratmak ve onu daha iyi bir yer haline getirmek için kendisini bir marka olarak tanıtmaya çalışıyor. Dolayısı ile yaşadıkları dünyada fark yaratmak isteyenler tarafından daha çok beğeni topluyor. Her iki markanın da marka imajı aynı şeyi temsil ediyor. Bu nedenle, hedef kitlenizi zorlayan etkili marka imajları geliştirmek istiyorsanız, onların psikolojilerine uymanız ve görsel, reklam gibi görsel varlıklarınıza yansıtmanız gerekir.

 

Marka İmajınızı Anlamlı Tutun

Daha önce de belirtildiği gibi marka imajı, markaların tüketicileriyle görsel olarak iletişim kurmasının bir yoludur. Bu nedenle, işletmeniz için oluşturduğunuz marka imajının bir amaca sahip olduğundan ve ticaretinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Marka imajınızdaki her unsurun amaca uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, marka imajında ​​kullandığınız görsel unsurun amacını belirlemektir. Ayrıca, bu unsurun markanıza değer ve değer katacağından emin olmanız gerekir.

Son olarak, marka imajınıza eklediğiniz unsurun anlamlı olup olmadığını da değerlendirmelisiniz. Bunu yapmak, marka imajınızdaki görsel unsurların amacını anlamanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda belirtilen tüm ifadeler tipografi ve renk paletleri için geçerlidir. Marka imajınızı amaca uygun hale getirmenin yanı sıra, içindeki tüm unsurların markayla eşleşmesini ve daha profesyonel görünmesini sağlamanız gerekir.

 

Eşsiz Marka Görüntüsü Amaca Hizmet Edecek

Bugünlerde izleyiciler benzersiz içerik görmek istiyor ve aynı şey herhangi bir marka görüntüsü için de geçerli. Bu nedenle, markanız için en iyi marka imajını yaratmak istiyorsanız, içerdiği tüm unsurların benzersiz göründüğünden emin olun. Benzersiz derken, tuhaf değil, farklı görünme eğilimini kastediyoruz. Halihazırda çevrimiçi olarak mevcut olan görüntüleri kullanmak istiyorsanız, başka bir marka tarafından kullanılmalarını önlemek için telif haklarını talep ettiğinizden emin olun.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.