Twitch Yayıncılarının Kazancı | Ne Kadar Kazanıyorlar?

Dijital platformlar günümüzde en iyi kazancı elde etme imkanını sunan ortamlardır. Twitch de bu ortamlar arasında önemli bir yere sahip. Dijital ortamlardan kazanç elde etmek isteyenler de Twitch yayıncılarının kazancı konusunda önemli merak içerisinde. Son yılların en popüler platformları arasında yer alan Twitch son derece geniş kullanıcı tabanına sahip. Canlı yayın servisi olarak sunduğu hizmetleri ile her geçen gün büyüyen bir platform durumunda. Bu kadar geniş kullanıcı ağına sahip olması da Twitch platformunun iyi bir pazar haline gelmesini sağlamıştır.

Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor

Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor

Twitch Türk yayıncılarının kazancı hakkında her zaman net bilgi vermek mümkün olmaz. Çünkü bu alanda başarı kişiden kişiye değişebilir. Bu platformda hemen her alanda canlı yayın yapabilmek mümkün. Bu yayınlar da Twitch yayıncılarının kazancı konusunda önemli fırsatlar sunar. Yayıncılar yayınları sırasında aldıkları hediye ve bağışlar ile iyi bir kazanç elde eder.

Twitch kazanç oranları yüksek olduğundan bu platforma ilgi oldukça yüksek. Ancak para kazanabilmek için mutlaka platformun tüm detayları hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bunun yanında Twitch yayıncısı olmak için dikkat çekici yayınlar yapmanız gerekir. Her yayıncı bu süreçte farklılığını ortaya koyabilmelidir.

 

Twitch Nedir?

Twitch platformu, canlı yayın servisidir. Bu servis herkesin kendi televizyon kanalına sahip olması anlayışına dayalı olarak ortaya çıkmıştır. Dünya üzerinden milyonlarca yayıncı Twitch üzerinden kanal açarak yayın yapar ve para kazanma imkanı bulur. Türkçe dil desteği olduğundan Türkiye’de de çok fazla tercih edilen bir platform olduğunu söylemek mümkün. Yaklaşık olarak 2 milyona yakın Türk kullanıcı bulunan bir dijital platformdur.

Twitch üzerinden bir kanal açarak kendi takipçi grubunu oluşturan kişiler bu platform üzerinden kazanç elde etme imkanı da buluyor. Ana yayıncı kitlesi ise genelde online oyunlar ile ilgili olarak yayın yapan kişilerdir. Bu oyunlara ilginin yüksek olması birçok online oyuncunun kendi kanalını oluşturmasını sağlamıştır.

 

Twitch ile Nasıl Para Kazanılır?

Twitch üzerinden günümüzde milyonlarca kişi kazanç elde ediyor. Ancak bu platform çok geniş kullanıcı tabanına sahip olduğundan fark edilebilirlik büyük bir önem taşır. Yani kazanç sağlamak için kanalınızın kısa süre içerisinde tanınması ve takipçi sayısının da fazla olması gerekir. Twitch üzerinden para kazanmak için canlı yayın yapmanız gerekir. Bu yayınları reklam odaklı olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda sizi izleyen kişilerin bağışlarıyla da para kazanabilirsiniz. İzlenme oranlarınız arttıkça daha fazla ilgi çekersiniz. Bu da daha fazla izleyici anlamına gelir. Kazancınızı etkileyen en önemli faktör izleyici sayısıdır. Bu süreçte yayınlarınızı özgün şekilde gerçekleştirmek de farkınızı ortaya koyabilmek açısından önemli bir konu.

 

Twitch Partner Programı Nedir?

Twitch partner programı bu uygulamada mutlaka bilmesi gereken konulardan biri. Bu program yayıncılık aşamasında yeni olan kişilerin dahil olduğu bir iş ortaklığı olarak tanımlanabilir. Ancak programa her Twitch üyesi dahil olamaz. Bunun için yayıncıların İştirak seviyesinde olması gerekir. Bu yayıncılar yüksek bir performans gösterirlerse partner seviyesine geçiş için başvurularını yapabilirler. Twitch partneri olduğunuzda standart bir iştirak üyesi olanlara yüksek bir kazanç elde edersiniz. Partner uygulamasının avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Kanal abonelikleri avantajlarından yararlanılır.
 • Partner kanallarında bulunan izleyiciler yayıncılara destek olmak için bağışlarda bulunabilirler.
 • Reklamlar ile daha fazla kazanmak mümkün.
 • İş ortaklıkları sayesinde daha kısa sürede yükselme imkanı bulunabilir.

Twitch yayıncılarının kazancı konusunda birçok faktör göz önünde bulundurulur. Bu kazançları elde edebilmek için özgün ve geniş bir kitleye hitap eden yayınlar yapabilmeniz gerekir. Partner programı da tam olarak bu sistem üzerine kurulu bir sistem. Katılımcıların son 30 gün içerisinde en az 500 dakika yayın yapması gerekir. Aynı zamanda son 30 gün içerisinde en az benzersiz olan 7 yayın günü olmalı. Son 30 gün süreç içerisinde ortalama olarak 3 ya da daha fazla eş zamanlı izleyiciniz olması önemli. En az da 50 tane takipçiniz olması gerekir.

Okuyunuz: Oyun Oynayarak Para Kazanmak

 

Twitch Yayıncılarının Kazancı

Twitch yayıncıları kazançlarını farklı miktarlarda kazanır. Bu program üzerinde sabit bir kazançtan bahsetmek mümkün olmaz. Ancak yapılabilecek işlemleri göz önünde bulundurduğunuzda net bir kazanç elde etme imkanı bulabilirsiniz.

Bağış toplamak kazancın önemli yöntemleri arasında yer alır. Aynı zamanda her abone başına da kazanç elde edebilirsiniz. Kanala abone olan kişiler üzerinden 2.5 dolar gibi bir kazanç gelir. Bu rakam zamanla daha da artış gösterir. Ortalama bir yayıncının haftada 40 saatlik oyun canlı yayınlarından 3 bin dolar kazanıldığı söylenebilir.

Twitch yayıncılarının kazancı aynı zamanda reklamlardan da gelir. Reklamlar sayesinde kolay bir şekilde kazancınızı katlama imkanı bulursunuz. Bu avantajlar sponsor açısından da önem taşır. Dünyanın en iyi markaları ile çalışarak onların reklamlarını yapabilirsiniz. Bu da Twitch kazancınızın oldukça yüksek olmasını sağlar. Reklamlardan elde edilen kazançlar yapılacak olan anlaşmalara bağlı olarak farklılık gösterebilir.

 

Twitch Türk Yayıncıların Kazancı

Twitch dünya üzerinde en çok ziyaret edilen canlı yayın uygulamaları arasında yer alır. Dünyanın birçok ülkesinde son derece aktif olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte Türkiye’den de oldukça fazla katılımcısı olan bir uygulama. Twitch Türk yayıncıların kazancı kişilerin aktifliğine bağlı olarak değişir. Kişiler hoşlarına giden bir kanala 3 ya da 6 aylık olacak şekilde abone olabilir. Bu şekilde düzenli olarak yayıncının para kazanması sağlanmış olur. En çok kazanan Türk Twitch yayıncıları arasında şu isimler sayılabilir:

 • Elraenn: 511,062 dolar
 • Jahrein: 364,441 dolar
 • Kendine Müzisyen: 312,742 dolar
 • wtcN: 255,411 dolar
 • pqueenn: 242,248 dolar

Bu yayıncılar kendi alanlarında son derece başarılı. Yüksek abone sayıları yanında reklamlardan da kazanan kişilerdir. Yabancı Twitch yayıncıların yıllık olarak yukarıda bahsedilenden çok daha fazlasını kazandığı söylenebilir.

 

Twitch Kazanç Oranları

Twitch istatistikleri incelendiğinde hangi alana yönelmeniz gerektiğine daha iyi karar verebilirsiniz. Twitch kazanç oranları düşünülenden çok daha yüksek. Özellikle yabancı yayıncıların milyon dolarak varan kazançlarından bahsetmek mümkün. İstatistiklere bakıldığında da şunlardan bahsedilebilir:

 • Twitch kullanıcılarının %5 kadar 18- 34 yaş arasındadır.
 • Kullanıcıların %81,5 kadar erkek kullanıcı.
 • Normal bir anda ortalama izleyici sayısı: 1,142,437 kişi.
 • Yıllık olarak 355 milyar dakika izlenen bir uygulama.
 • 2 milyon kadar yayıncı var.
 • Günlük olarak ortalama 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Bu istatistiklere bakıldığında Twitch’in çok iyi bir para kazanma alanı olduğu söylenebilir.

 

Twitch ile Para Kazanmak İçin Tavsiyeler

Dijital ortamlardan para kazanmak isteyen kişiler birçok farklı avantaja sahip. Bunlardan birisi de Twitch uygulaması denilebilir. Twitch ile para kazanmak için tavsiyeler dikkate alındığında kısa sürede binlerce abone sayısına ulaşılabilir. Bu alanda başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka abone sayınızı artırmanız gerekir.

Yayınlarınızı benzersiz düzenlemeye dikkat etmelisiniz. Aylık ve haftalık olarak belli saat oranlarında yayın yapmanız gerekir. Her yayın mutlaka özgün olmalı. Hedef kitlenize hitap eden yayınlar yaparak daha fazla abone de kazanabilirsiniz. Twitch ile para kazanmak bu tavsiyelere uyulduğunda kolay sayılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.