Mc Donalds Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Önemli fast food restoranlarından birisi olan Mc Donalds günümüzde birçok kişiye iş olanakları yaratıyor. Mc Donalds çalışma şartları da bu bakımdan birçok kişi için merak edilen bir konudur. Lise mezunu ve daha üzerinde eğitimi olan hemen herkes bu firmanın çalışanı olmak için iş başvurusu yapabilir. Türkiye’nin hemen her yerinde bulunan mağazaları ile oldukça tanınmış şirketler arasında yer alıyor. Oldukça büyük bir fast food zincirine sahip olan Mc Donalds’ta çalışabilmek için erkek adayların askerlik ile ilişiğinin olmaması önemlidir. Bunun yanında firma çalışanlarına çalıştıkları pozisyona göre maaş ve prim veriyor.

Mc Donalds Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Mc Donalds Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Mc Donalds restoran zincirlerinde işe girmeyi planlıyorsanız firma hakkında detaylı olarak bilgi edinmeniz gerekiyor. Türkiye’deki distribütörlüğünü Anadolu Grubu’nun yapmış olduğu bu firma 1986 senesinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır. İlk şubesini ise Taksim’de açmış ve günümüze kadar Türkiye genelinde yaklaşık olarak 300 tane şubeye ulaşmıştır. 6 binden fazla personeli bulunan Mc Donalds yüksek sayıda personel ihtiyacı olan firmalar arasında yer alıyor. Mc Donalds çalışan yorumları ve şartları önceden incelenerek iş başvurusu yapabilirsiniz.

Firma personel alımlarını farklı pozisyonlarda gerçekleştirir. Kişiler hem maaş hem de çalışma koşulları yönünden kendi pozisyonlarına göre değerlendirmeye alınırlar. Firma içerisinde birden fazla pozisyon olduğundan iş başvurusu yaparken mutlaka bunları dikkate almanız gerekir.

 

MC Donalds Çalışma Şartları

Mc Donalds çalışma şartları iş başvurusu yapacak herkes açısından önemli konular arasında yer alıyor. Firmadaki çalışma şartları bölüme göre farklılık gösteriyor. Aynı zamanda firmada hem full time hem de part time çalışma imkanları bulunuyor. Part ve full time çalışma şartları da birbirinden farklılık gösteriyor. Mc Donalds çalışma şartları arasında şunlardan bahsedilebilir:

 • Mc Donalds restoranlarında günlük olarak çalışma saati 8 saattir.
 • Molalar da bu saate dahildir.
 • Haftalık olarak 1 gün izniniz bulunur.
 • Personeller her gün sabah ve öğlene kadar vardiyalı bir sistemle çalışırlar.
 • Yıl dolduran bir personelseniz 14+2 yıllık izin haklarınız bulunur.
 • Tam zamanlı olarak çalışan personeller haftalık 45 saat çalışmak durumunda.
 • Yarı zamanlı olarak çalışanlar ise haftalık 30 saat çalışmak durumunda.

Çalışma şartları birçok firma ile hemen hemen aynı olsa da restoran ortamlarında çok yoğun bir dinamizm bulunuyor. Bu da çalışanlar için sürekli ayakta kalmak ve yoğun tempoda çalışmak anlamına gelir. Yorucu bir iş ortamının olması Mc Donalds çalışanları açısından olumsuz bir durum olsa da fast food restoranlarının tamamında aynı durum bulunuyor.

 

MC Donalds Çalışan Yorumları

Mc Donalds çalışan yorumları işe girmek isteyen kişilerin önem verdiği konular oluyor. Ancak bu durum iş başvurusu yapmanız için belirleyici bir durum olmamalıdır. Çünkü restoranlarda çalışma temposu yoğun olduğundan zaman zaman firma eleştiri alabiliyor. Bu sorun her restoranda olan bir problemdir. Diğer Mc Donalds çalışma koşulları göz önünde bulundurulduğunda birçok çalışanının firmadan memnun olduğu söylenebilir.

Çalışan yorumları dikkate alınsa da iş başvurusu konusunda daha çok firmanın çalışma standartlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çalışanları firmadan yana genel olarak olumlu düşünceleri dile getiriyor.

Okuyunuz: Migros Çalışma Şartları

 

MC Donalds Çalışma Saatleri

Mc Donalds çalışma saatleri iş başvurusu yaparken öğrenmeniz gereken bir konudur. Çünkü esnek çalışma saatlerine uyum sağlayamıyorsanız firma içerisinde sorun yaşayabilirsiniz. Hafta içinde sabahları 08:00’da açılış yapan firma akşamları ise 22:00’da kapanış yapıyor. Bu nedenle de vardiyalı bir sistem uygulanıyor. Personellerin bir kısmı gündüz bir kısmı akşam grubunda çalışıyor ve bu durum her hafta değişiyor.

Bunun yanında Mc Donalds firmasında öğle arası bulunmuyor. Ancak vardiyalı bir sisteminin olması bu konuda bir sorun oluşmamasında etkili oluyor. Restoranların bulunduğu yer çalışma saatleri açısından da büyük önem taşıyor. Eğer AVM içinde bir konumu bulunuyor ise AVM’nin kapanış saati ile birlikte kapanıyor. Geç saatlere kadar çalışabilme durumunuz yok ise başvurunuzu yaparken biraz daha düşünmeniz gerekir.

Çalışma düzeni ve saatler restoran müdürü tarafından hazırlanan Shift ile belirleniyor. Özel zamanlarda ya da bir personelin hastalanması durumunda ek mesai yapabilme durumunuz olabiliyor. Bu durum da çalışma takviminde farklılık yaratabilir. Ekstra çalışmanız gereken bir durum olursa bu maaşınıza mesai olarak yansıtılıyor. Bazı bölgelerde restoranların 24 saat açık olduğu da görülebilir. 24 saat açık olan restoranlardaki vardiyalar şu şekildedir: 08: 17:00, 12:00- 21:00, 14:00- 22:00’dır.

 

MC Donalds Çalışan Maaşları ( Part Time ve Full Time)

Mc Donalds çalışan yorumları içerisinde en çok dile getirilen konulardan birisi de maaşlardır. Maaşların durumu hem firma içerisindeki pozisyona hem de çalışma saatlerinize göre farklılık gösteriyor. Full time ile part time çalışanların maaşları farklılık gösteriyor. Mc Donalds maaşlarını genel olarak asgari düzey üzerinden belirliyor. Yeni işe giren biri ile yıllardır çalışan kişilerin maaşları aynı olmuyor. Aynı zamanda yaptığınız işin nitelikleri de aldığınız maaş üzerinde etkili oluyor.

Yarım gün çalışan kişilerin maaşları asgari ücretten daha az olarak veriliyor. Yeni işe girmişseniz ilk olarak asgari ücret ile işe başlıyorsunuz. Her sene maaşlarda da düzenleme yapılıyor. Bunların yanında firmada prim sistemi de bulunuyor.

 

MC Donalds İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mc Donalds çalışma şartları konusunda herhangi bir sorununuz yok ise iş başvurusu yaparak bu firmanın ekibine katılabilirsiniz. Ancak iş başvurusu yaparken firmada hangi pozisyonda çalışmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Mc Donalds firmasında çalışabileceğiniz pozisyonlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Ekip üyesi
 • Mc Donalds sipariş sürücüsü
 • Müşteri temsilcisi
 • Stajyer müdür
 • Vardiya müdürü
 • Birinci müdür ve ikinci müdür
 • Restoran müdürü
 • Merkez teşkilat içerisinde; operasyon müdürü, bölge müdürü, danışman

Gibi pozisyonlar bulunur. İş başvurusu yaparken bu pozisyonların gerektirdiği özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Örneğin motorlu kurye olarak başvuracaksanız mutlaka A2 ehliyetiniz olması gerekiyor. İş başvurularını kariyer platformları üzerinden yapabilirsiniz. CV hazırlayarak restoran şubelerine de bırakabilirsiniz. Ön görüşme sonrasında uygun görülürseniz işe alınıyorsunuz.

 

MC Donalds Yemek Parası Ne Kadar?

Mc Donalds yemek parası da kişilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Restoran ortamında çalıştığınız için öğle yemeklerinizde herhangi bir sorun olmuyor. Belirli bir yemek puanları oluyor ve siz bu puanlara göre öğle yemeklerinizi seçebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Vardiya sistemi olduğundan firmada öğle yemeği için çalışma durdurulmuyor. Herkes olması gereken saatinde yemek için mola verebiliyor.

 

MC Donalds Genel Müdürlük İletişim

Mc Donalds genel müdürlük iletişim bilgileri üzerinden de başvurular yapabilir ya da merak edilen konularda bilgiler edinebilirsiniz. Bu iletişim bilgileri şu şekildedir:

 • Telefon: 0 212 336 34 00
 • Adres: Büyükdere Caddesi Özsezen İş Merkezi A Blok No: 122/ 9 Zincirlikuyu Beşiktaş İstanbul

 

MC Donalds’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Mc Donalds’da çalışmak istiyorsanız kendinizi yorucu bir tempoya hazırlamalısınız. Gün içerisinde sürekli olarak ayakta kalmak zorunda olabilirsiniz. Çalışma pozisyonlarına göre işler konusunda farklı şartlar olabilir. Ancak genel olarak çok yoğun restoranlar zinciridir.

Daha önceden restoran deneyiminiz yok ise şartları sizleri biraz zorlayabilir. Ancak dinamik bir yapıya sahipseniz ve çok çalışmaktan yorulmayacağınızı düşünüyorsanız başvurularınızı yapabilirsiniz. CV hazırlarken kendinizi çok iyi tanıtmaya önem vermelisiniz. Daha önceden referanslarınızın olması da sizin için artı bir puandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.