Migros Çalışan Yorumları ve Çalışma Şartları 2023

Türkiye’nin en büyük market zincirleri arasında yer alan Migros yılın birçok döneminde sayısız üründe yaptığı indirimli satışlar ile birçok müşterinin öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. Kalifiyeli personelleri ile müşterilerinden özgü alan Migros’ta çalışmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Migros’ta çalışmak isteyenlerin en fazla araştırdıkları konular arasında Migros çalışan yorumları ve çalışma şartları yer alıyor. En kaliteli ürünü en uygun fiyatlar ile müşterilerine ulaştırmayı hedefleyen Migros, aynı zamanda en büyük zincir marketler listesinde de yer alıyor.

Migros Çalışan Yorumları ve Maaşları

Migros Çalışan Yorumları ve Maaşları

Türkiye’nin her şehrinde hemen her ilçede bulunan Migros marketler hem gıda hem temizlik hem de daha birçok farklı ihtiyaca en iyi şekilde çözüm oluyor. Güler yüzlü personeli ile de memnuniyet kazanan zincir market, her geçen gün büyüme göstererek, yeni şubelerine aldığı personeller ile de önemli ölçüde istihdam sağlıyor.

Migros, market pazarına ilk olarak 1954 yılında giren bir markadır ve sektöre girdiği günden itibaren emin adımlar ile hizmete devam eder. Zincir marketler arasında en fazla üne sahip olan Migros, 2023 yılı itibari ile Türkiye’de toplam 2316 mağazaya sahiptir. Toplam 2.559.718 metrekarelik bir alana sahip olan Migros mağazalarının 64’ü Macrocenter’dir. Süpermarket zincirleri arasında yer alan Migros “Ucuzluğun Kralı” sloganı ile dönemin İstanbul Valisi aynı zamanda Belediye Başkanı olan Fahrettin Kerim Gökay tarafından kurulmuştur. Günümüzde Anadolu Holding bünyesinde hizmet veren bir markadır.

1957 yılında Koç Holding bünyesine geçen Migros, 2014- 2015 yıllarında BİST listesinde sürdürülebilirlik endeksi ile yer bulan ilk ve tek perakende şirket olma özelliğine sahiptir. Migros hisseleri daha sonra 2008 yılında Moonlight SA adlı şirkete, ardından da 2015 yılında Anadolu Grubu’na satılmıştır.

İstihdam açısından ilk sıralarda yer alan büyük firma ilk günden itibaren kadrosuna kattığı personel sayısı ile de işveren listelerinde üst sıralarda yer alır. Her geçen gün yeni personel başvurularının ulaştığı market işletmesinin çalışma şartları ve personel maaşları da merak edilir. Migros çalışma şartları ve çalışan yorumları konusunda yapılan araştırmalar, Migros bünyesinde çalışmak isteyen adaylara önemli ölçüde bilgiler verir.

 

Migros Çalışan Yorumları

Migros çalışma şartları ve çalışan yorumları, işe giriş öncesinde size şirket hakkında bilemeniz gereken her türlü detayı söyler. Kurulduğu ilk günden itibaren bütün personellerinden olumlu yorumlar alan Migros, bugün dünya genelinde hizmet veren markalar arasında yer alır. Personele verdiği değer ile de hizmet kalitesini yükselten mağaza, çalışma koşulları ile de birçok kişinin çalışmak istediği marketler arasında yer alır.

Marka değeri ve değerli pozisyonu nedeni ile Migros, personel alımlarında deneyimi ön planda tutar. Deneyimli ve kalifiyeli elemanların Migros bünyesinde çalışma ihtimali daha yüksektir. Her fırsatta müşteri kadar personelini de önemseyen Migros’ta çalışmak hayatınızda sahip olacağınız en iyi deneyim fırsatını size sunar.

 

Migros Çalışma Şartları

Migros çalışan yorumları, marketin çalışma ortamına yönelik bilgiler verir. Birçok farklı internet adresinde yayınlanan yorumlar başvuru öncesinde adaylar tarafından da sıklıkla araştırılır. Migros hakkında en fazla araştırılan konulardan birisi de çalışma şartlarıdır. Migros’un çalışma şartları şunlardır;

 • Günlük çalışma süresi 8 saattir.
 • Bütün çalışanlar sigortalıdır.
 • Belirli saatlerde servis imkânı bulunur. Servis saatleri idari personel saatlerine göre ayarlanmıştır ve çalışma saati uyan personeller servis imkanından faydalanabilir.
 • Çalışanların haftada 1 gün üzün hakları vardır.
 • Bir günde 2 farklı vardiya sistemi bulunur.
 • Çalışanlar sendikanın sağladığı haklara sahip olabilir.
 • 1 yıl çalışma süresini dolduran personeller 14+2 yıllık izne sahip olur.
 • Resmî tatillerde yapılan mesailer, personel maaşlarına ekstra ücret olarak yansır.

 

Migros İş Başvurusu

Migros çalışan yorumları ve çalışma şartları göz önüne alındığında her geçen gün alımların ve başvuruların devam ettiği görülüyor. Şartlar ve çalışma ortamı açısından üst düzey kalite sunan Migros’ta çalışmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Kariyeriniz için önemli bir deneyime sahip olmak için Migros’a 3 farklı kanal aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz;

Migros kariyer ile yapacağınız başvurular direk olarak şirket yöneticilerine ulaşır. Bu başvuruları Migros yönetim birimlerinin bulunduğu merkez binaya giderek gerçekleştirebilirsiniz. Doldurduğunuz form incelendiğinde uygun görülürseniz mülakat için davet edilirsiniz.

Mağaza personeli aracılığı ile yapacağınız başvurular personeller tarafından mağaza yönetimine ve genel yönetime ulaştırılır. Bu şekilde başvuru yapmanız için mağazalarda bulunan personellerden destek alabilir ve size verecekleri formları doldurarak görevlilere teslim edebilirsiniz. Değerlendirme süreci sonrasında uygun görülürseniz, açık pozisyon olması durumunda mülakat için çağrılırsınız.

Mağaza yönetimine başvuruda bulunabilmek için tercih edeceğiniz mağazanın müdürü ile iletişime geçmeniz gerekir. Müdür ile yapacağınız görüşme sonrasında verdiği formu doldurarak müdüre teslim edersiniz ve müdür formunuzu genel yönetime iletir. Gerek olduğu durumlarda açık pozisyonlar için uygun niteliklere sahipseniz yine mülakat için davet edilirsiniz. Migros çalışan yorumları başvuru kanalları ve mağaza kuralları gibi konularda adaylara daha açık bilgiler verir.

 

Sanal Market Çalışma Koşulları

İnternet üzerinden sipariş alarak adrese teslim etme olarak tanımlanan sanal market uygulaması sadece Migros’ta bulunan bir hizmettir. Kullanıcı kitlesini artırmak için tasarlanan bu özel sistem ile müşteriler Migros kalitesi ile sunulan ürünleri mağazalara gitmeden kolayca sipariş verme ve teslim alma şansına sahip olur. Migros Sanal Market çalışanları, her dakika ulaşan güncel siparişleri hazırlayarak, kaliteli koşullarda alıcılara ulaştırır. Migros çalışan yorumları kadar Migros Sanal Market çalışanları da bu anlamda en fazla araştırılan konular arasında yer alır.

Migros çalışma şartları ile aynı koşulara sahip olan Sanal Market çalışanları, siparişlerin alınma sürecinden itibaren teslimine kadar tek başına yetki sahibi olur. Gelen siparişlerin kayda geçilmesi, eksiksiz olarak hazırlanması, taşımaya hazır hale getirilmesi, araca yüklenmesi ve müşteriye teslim alınması gibi bütün süreçleri planlı bir şekilde yerine getirir.

Devrim niteliğine sahip olan Sanal Market uygulamasında görev alan personeller çok yoğun bir tempoda çalışır. Bu görev mağazada çalışmaktan daha risklidir ve daha büyük dikkat gerektirir. Siparişlerde eksiğin meydana gelmesi ya da teslim sırasında yaşanan dikkatsizliklerde sorumluluk tamamen personele aittir. Görevini başarılı yerine getiren personeller Migros bünyesinde çalışmaya devam ederek birçok avantajlı fırsata sahip olabilir. Migros sanal market personellerinin çalışma koşulları şunlardır;

 • Sigorta kapsamında çalışırlar.
 • Asgari ücretin %40’ına varan oranlarda maaş alırlar.
 • Üç ayda bir yol parası, yakacak ve gıda yardımı gibi ek ödemelerden faydalanırlar.
 • Aylık satış kotasını geçmeleri halinde prim ile ödüllendirilirler.

Genel anlamda bakıldığı zaman Migros Sanal Market personellerinin de normal mağaza personelleri ile aynı şartlara sahip oldukları görülür. Sanal market personellerinin tek farklı araç ile birlikte çalışmaları ve tercihe göre kendi araçları ile Migros bünyesinde görev alabilmeleridir.

Kendi aracı ile çalışmak isteyen personellerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Migros Sanal Market uygulaması için gerekli olacak desteği Murat Lojistik isimli bir şirketten sağlar. Yaşı 2-3’ü aşmayan ve soğutma özelliği bulunan kapalı bir araç ile teslime çıkacak olan personellerin temiz bir geçmişe sahip olmaları zorunludur. Firma ile personel arasında bir iş sözleşmesi imzalandıktan sonra sanal market personeli Migros bünyesinde çalışmaya başlayabilir.  Migros çalışan yorumları araştırmaları ile Sanal Market pozisyonuna ilişkin de birçok bilginin edinilmesi mümkün olur.

Okuyunuz: Evde Paketleme işi Veren Firmalar

 

Migros Çalışan Maaşları

Türkiye’nin en büyük market zincirleri arasında bulunan Migros’un personellere verdiği maaşlar en fazla merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. Migros çalışan yorumları arasından güncel bilgilere ulaşarak maaşlar hakkında gerekli bilgi alınabilir.

Türkiye’de pek çok şehirde müşterilerine en kaliteli hizmeti sunan Migros’un maaşları, çalışılan pozisyona göre değişir. Asgari ücret baz alınarak yapılan ödemelerde, pozisyona göre çalışanlara verilen maaşlar şu şekildedir;

 • Bekar olan çalışanlar 2021 yılında asgari ücret olan 5500 TL
 • Evli ve çocuğu olan çalışanlar 2021 yılında asgari ücrete ek olarak aile yardımı ile birlikte 5500 TL
 • Part time olarak Migros bünyesinde çalışan personellerin çalışma saatleri toplanır ve asgari ücret üzerinden yapılacak hesaplama ile maaş olarak yansır.
 • Mağaza Müdürü pozisyonunda görev alan personeller 6000-8500 TL
 • Mağaza Sorumlusu pozisyonunda görev yapan personeller 6000 TL- 9500 TL
 • Bölge müdürü pozisyonunda görev yapanlar 6000 TL- 12000 TL

Maaşlara ek olarak Migros bünyesinde çalışan personellere aylık olarak ortalama 200 TL değerinde gıda yardım çeki verilir. Çocuğu bulunan personeller çocuk sayısına göre maaşa ilave olarak çocuk desteğinden de faydalanır.

Not: Migros çalışan maaşları 2023 Temmuz asgari ücret zammı ve enflasyon oranlarına göre otomatik olarak arttırılmıştır. Verilen bu rakamlar asgari ücret dışında %100 doğru değildir.

 

Migros Çalışma Saatleri

Migros çalışma şartları araştırmasında en fazla merak edilen konulardan birisi mağaza çalışma saatleridir. Mağazalar için çalışma saatleri 09.00- 22.00 idari birimler için çalışma saatleri 08.00- 18.00’dir. Saatler özellikle AVM içerisinde bulunan mağazalarda AVM’nin açılış ve kapanış saatlerine göre değişiklik gösterebilir. Yine illerin durumuna göre Migros, çalışma saatlerinde değişim yapma hakkını saklı tutar.

Çalışma saatleri Migros yönetimi tarafından önceden bir planlama ile hazırlanır ve personele sunulur. Migros marketlerini çalışma saati olarak diğer marketlerden ayıran özellik öğle molasının olmamasıdır. Bunun yanında vardiyalı çalışma sistemi geçerlidir.

Okuyunuz: Trendyol Go Çalışan Yorumları

 

Migros Kasap, Kasiyer ve Reyon Görevlisi Maaşları

Migros, birçok zincir marketten farkı olarak çok fazla sayıda personel çalıştırır. İhtiyaca göre değil, hizmet kalitesini artırmaya yönelik olarak yerleştirilen personeller sadece belirli reyonlardan sorumlu tutulur. Bütün market genelinde hizmet etmeden sadece bağlı bulundukları reyonlarda çalışan personellerin aldıkları maaşlar sabittir. Tek reyonda çalışan kasap, reyon görevlisi ve kasiyerler asgari ücret üzerinden ödemelerini alırlar. Buna ilave olarak evli ve çocuklu personeller çocuk yardımı için yapılan ödemelerden de yararlanır.

Mesai ve pirim uygulaması bulunan Migros’ta fazla mesailer ekstra olarak maaşlara yansırken, satış kotasının dolması da çalışanlara ekstra ücret olarak yansır. Bunun yanında yol ve yemek gibi ek ödemeler ile de çalışanların maaşlarında aylık olarak iyileştirme yapılır.

 

Migros’ta Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Migros, market çalışmalarınıza bambaşka deneyimler katabileceğiniz bir şirkettir. Marka değeri her geçen gün yükselen Migros, personelini her konuda memnun etmek için birçok farklı imkân ve olanak sunar. Siz de Migros’ta çalışma fırsatına sahip olduysanız, bu konuda size sunulan tavsiyelere uyarak, kariyerinizde ok başarılı yerlere yükselebilirsiniz. Migros’ta çalışmak istiyorsanız, bu konuda işinizi kolaylaştıracak ve performansınızı artıracak öneriler şunlardır;

 • Sorumluluk alın

İş yaşamında başarının en önemli anahtarlarından birisi sorumluluk almaktır. Eğer sorumluluk almayı bilir ve girişken olursanız, sizden beklenen performansın çok daha fazlasını verebilirsiniz.

 • Kendinize güvenin

Kendinize güvenmek, iş ortamınızda daha rahat ve özgüvenli hareket etmenizi sağlar. İlk iş gününüze kendinize güvenerek giderseniz, kısa süre içerisinde ortama adapte olursunuz ve yapamayacağınızı düşündüğünüz hiçbir şey olmaz.

 • Tempolu çalışma ortamına uyum sağlayın

Migros, gün içerisinde en fazla hareketliliğin yaşandığı marketler arasında yer alır. Oldukça tempolu ve yoğun bir iş temposuna ne kadar çabuk alışırsanız, performansınızla bir o kadar memnun edersiniz.

Okuyunuz: Migros Bayilik Şartları

Yorumlar

 1. Ramazan bayraklı dedi ki:

  Migros gerçekten diğer marketlere göre calisma saatleri mola saatleri çok iyi birde güzel maaş veriyor buraya askerliği yapar yapmaz gireceksin birde ekip sağlam oldumu dokunma keyfine para kazanılacak bir yer artı sabırlı olman lazım 2 insan el ele verdimi evini de alırsın arabanida işini yap sana denileni yap gerisine karışma benim 7 yıl bitti 38 yaşındayım keşke daha önce 20 li yaşlarda girseymisim para gençlikte kazanılıyor yinede buna şükür çalışmayı sevenlere tempoyu sevenlere tavsiye ederim …

  1. Faruk dedi ki:

   Selam. Kardeşim migrosta çalışmak istiyorum bana yol gösterir misin?

  2. Gülcan dedi ki:

   Bende Migros’ta çalışmak istiyorum başvuru yaptım cevap gelmedi. Kasiyer olarak girmek istiyorum, tecrübem var, sistemi nasıl onu öğrenmek istiyorum, söylerseniz memnun olurum.

   1. patronoldum dedi ki:

    Merhaba Gülcan Hanım, bu durum tamamen Migros Kariyer ekibinin işe alma politikası ile ilgili bir durum.

   2. Erdem dedi ki:

    Merhabalar gulcan hanim bana ulasin yardimci olim size iaterseniz