Pizza Dükkanı Açmak | Pizzacı Açma Maliyeti ve Kazancı

Her geçen gün biraz daha artan pizzacı dükkanları oldukça geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor. Hem yüksek standartlarda hizmetler vermeleri hem de birçok kişinin damak tadına uygun pizza sunmaları pizzacıların karlı işletmeler olmasını sağlar. Bu nedenle pizza dükkanı açmak günümüzde son derece popüler işler arasında yerini alıyor. Farklı tatlarda sunacağınız pizzalar ile hem geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilir hem de en iyi şekilde kar elde etme imkanı bulabilirsiniz. Günümüzde pizza dükkanı açmak son derece ciddi bir girişim olarak görülebilir. Bu nedenle işletmenizi açmadan önce mutlaka detaylı bir iş planı hazırlayarak detaylı çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza dükkanı açma gibi bir girişimde bulanacaksanız mutlaka iş yerinizi açacağınız yer de dahil olmak üzere birçok detayı göz önünde bulundurmanız gereklidir. Titizlikle gerçekleştireceğiniz araştırmalar neticesinde pizzacı dükkanınızı son derece iyi fırsatlarla açma imkanı bulabilirsiniz. Bu süreçte hem sermaye hem de iş yeri içerisinde ki dekorasyon konuları en çok önem vermeniz gereken konular arasında bulunuyor. Pizza dükkanı açmak konusunda kararınızı verdiyseniz işletmenizin boyutlarına da önem vermeniz gerekiyor.

Geniş ve büyük bir pizza salonu açmak maliyetlerinizi artırarak sermaye geri dönüşünü zorlayabilir fakat ufak ve orta ölçekte bir iş yeri açmak son derece karlı olabilir. Pizzacı dükkanı açma maliyetleri bu süreçte e çok önem vermeniz gereken konular arasında yer alıyor.

 

Okuyunuz: 112+ Adet Dükkanı Açma Fikirleri

 

Pizzacı Dükkanı Açmak

Pizzacı dükkanı açmak sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle bu sektörde çok büyük bir rekabet ortamında olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte her adımınızı doğru atabilmek için iş planını hazırlarken bazı soruların yanıtlarını kendinize sormanız gerekiyor. Öncelikle iş planında olması gereken noktalar arasında şunlar bulunuyor:

 • Dükkanın bulunması gereken konum
 • Çevrede rakip bir işletmenin varlığı
 • İş yeri kirası için ayrılabilecek kira bedeli
 • Personel sayısı ve maliyeti
 • Dekorasyon ve maliyeti
 • Pizza için gerekli malzemeler ve maliyetleri
 • Sermayenin durumu ve nereden temin edileceği
 • Gerekli malzemelerin nerelerden temin edilebileceği

Gibi konular iş yeri açma bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Pizzacı dükkanı açabilmek için bunların yanında dükkan açma evrakları, sermaye geri dönüş süreci, karlılık oranları gibi detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Pizzacı açma fikri konusunda tüm detaylar netleştiğinde ise işletmenizi rahatlıkla açabilirsiniz.

 

Pizzacı Açma Maliyeti

İş yeri açma konusunda kişileri en çok merak ettiren konulardan birisi işletmenin açılış maliyeti oluyor. Pizzacı açma maliyeti de bu bakımdan son derece önemli bir detaydır. Böyle bir iş yerini kurabilmek için ortalama olarak 150 metrekarelik bir alana ihtiyacınız bulunuyor. Bu süreçte işletme maliyetlerinizi etkileyen birçok önemli faktör bulunuyor. Öncelikle dekorasyonun mutlaka göze hitap etmesi gerekiyor.

Mutfakta ki tüm ekipmanların eksiksiz olması ve tüm iş güveliği önlemlerinin alınmasına özen gösterilmelidir. Pizzacı açabilmek için dükkan dışında en az 80 bin- 100 bin TL gereksiniminiz bulunuyor. Bunun yanında ek masraflar için de bir miktar para bulundurmanız gerekiyor. Pizza dükkanlarında masa ve sandalye, oturum düzeni, pizza malzemeleri ve mutfak ekipmanları maliyet kalemleri üzerinde büyük bir etkiye sahip oluyor. Büyük ve cafe tarzında bir yer açmak için ise en az 500 bin TL sermaye gereklidir.

Ancak iyi bir işletme kurabilmek için mutlaka iyi bir dekor çalışması yapmanız gerekiyor. Bunun yanında evlere ve iş yerlerine servis olanaklarını da müşterilerinize sunmanız gerekiyor. Bunlar da maliyetlerinizi artıran unsurlar oluyor. Ancak ek bir maliyet demek ilerleyen süreçte sizlere kar olarak dönebilecek bir durumdur.

 

Pizzacı Dükkanı Kazancı ve Kar Marjı

Pizzacı dükkanı açmak birçok kişinin hayali olsa da bu işe girerken kazanç durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yaptığınız masrafları kısa sürede çıkarmanız ve hızlı bir şekilde kara geçebilmeniz büyük önem taşıyor. Eğer pizzacıyı açtıktan sonra 6 ay kadar kendinizi idare edebilecek ek sermayeniz yok ise daha titiz bir şekilde işe başlamanız gerekiyor. Kolayca müşteri çekmek isterseniz öncelikle bayilik sistemlerini değerlendirebilirsiniz.

Pizza bayiliği veren şirketler sayesinde adı duyulmuş bir markanın bayisi olabilirsiniz. Bu şekilde insanlar güvendikleri tatları daha fazla tercih edecek ve daha kolay bir şekilde sizlerden pizza alacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta yalnızca pizza dükkanı için uygun bir yer seçmektir. İster bayilik olsun ister kendi isminizi seçerek açın lokasyon etkisi büyük bir önem taşımaktadır. İş planınızda da mutlaka pizzacı dükkanı kazancı ve kar marjı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer kar marjınızın yüksek olmasını istiyorsanız işletmenizin dışarıya da servis hizmeti vermesine özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü pizza en çok evlere istenen yemekler arasında bulunuyor. Yüksek bir lezzet sunumu gerçekleştirebilirseniz kar marjınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

Ortalama boyutlarda bir işletmeden elde edeceğiniz kar marjı %75 ile %100 arasında değişiyor. Küçük boyutlu bir pizzanın maliyeti 7.5 TL olduğunda bu pizzayı da en düşük 15 TL’den satışa sunduğunuzda çok yüksek bir kazanç elde edebiliyorsunuz. Satış sirkülasyonunuz yüksek olduğunda işletmenizi de büyütmek için elinizde ekstra sermaye birikimi olabiliyor.

 

Pizza Bayiliği Veren Firmalar

Para kazanmak için gıda sektörünü seçiyorsanız iş planınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. özellikle sektör deneyiminiz de yok ise mutlaka profesyonel firmaların desteğini almanız büyük bir önem taşıyor. Bayilik sistemleri de sizlere bu desteği fazlası ile vermektedir. Hem yüksek kazanç elde etmenize destek verirken hem de dükkanın kurulum aşamasında sizlere beklediğiniz desteği sunuyorlar. Ancak bayilik seçiminde de mutlaka titiz davranmanız gerekiyor. Çünkü her firmanın bayilik ücreti diğerlerinden farklı ve sizlere verdikleri destekler de bu bayilik ücretlerine göre belirleniyor. Pizza bayiliği veren firmalar şunlardır:

 • Pizza Tomato Bayilik
 • Domino’s Pizza
 • Terra Pizza
 • Little Caesars
 • Panino Pizza
 • Pizza Hut
 • Pizza Wings

Çok tercih edilen ve adı bilinen pizza bayilik firmalarıdır. Her firmanın kurulum desteği farklı olacağından özellikle lokasyon seçiminde, personel eğitiminde, reklam ve tanıtım çalışmalarında sizlere destek verebilecek olan bir bayilik tercih etmeniz gerekiyor.

Pizzacı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Pizzacı açmak için maliyet ve kar marjı kadar önemli bir diğer konu ise işletmenizi açacağınız zaman gereksinim duyacağınız belgeler oluyor. Birçok belgenin hazırlanması bu süreçte sizi yıpratabilir. Ancak hangi işletmeyi açarsanız açın bu belgelerin mutlaka hazırlanması sizden istenmektedir. Pizzacı açmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Hijyen belgesi ve itfaiye uygunluk belgesi
 • Yapı kullanma izni
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı
 • Başvuru beyan formu
 • Adli sicil kaydı fotokopisi
 • TC kimlik belgesinin fotokopisi
 • 2 tane de vesikalık fotoğraf

Bu belgeler standart olarak hazırlanması gereken belgelerdir. Ancak bazen bulunduğunuz yerin belediyesi sizlerden farklı belgeler talep edebiliyor. Bu nedenle belge hazırlama süreci öncesinde güncel evrak listesine ulaşmanız gerekebilir.

 

Pizzacı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Pizzacı açmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Her ne kadar pizza konusuna hakim olursanız olsun işletme yönetimi becerisi büyük bir önem taşıyor. Pizzacı açmak isteyenlere tavsiyeler içerisinde de yönetim ilk sırada geliyor. Bu dükkanı açmak için öncelikle iyi bir yer seçimi yapmanız gerekiyor. Üniversite ve lise yakınları, çarşı merkezleri yüksek kazanç getirecek yerler arasında bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da pizzacı dükkanı açarken hijyen konusudur. İşletmenizin hem müşteri ağırladığınız hem de mutfak alanlarınız mutlaka yüksek hijyen kurallarına uygun olmalıdır.

Fiyatlarınızın ortalama düzeyde olması hemen her kesimden müşteri kazanmanızı sağlar. Bu nedenle fiyat ve hizmet çeşitlerinizin müşteriyi cezp etmesine önem vermeniz gerekiyor. Evlere ve iş yerlerine servis yapacak kuryenizin olması da önemli oluyor. Böylece hem işletme içi hem de işletme dışı kazanç sağlama şansınız oluyor. Pizzacı dükkanı açmak konusunda detaylı çalışmalar yaparak işletmenizi açabilirsiniz.

Pizza Tomato’nun Bayilik Fırsatları sayesinde yeni yatırımcılara büyük kolaylık sağlıyor.
Yorumlar

 1. Yade dedi ki:

  Pizza bayilik fiyatlarını yazabilirmisiniz ortalama fiyat öğrenmek istiyorum

  1. Özgür dedi ki:

   Biz 3 yılık bir pizza isletmesiyiz frenchayz almak isterseniz baiylik olarak yardımcı olabiliriz