Gümüşçü Dükkanı Açmak | Gümüşçü Açma Maliyeti ve Kazancı

Ülkece takı sektöründe büyük bir değişim yaşadık diyebiliriz. Eskiden olduğu gibi gümüşçü dükkanlarında boyuna asılan kolye, ya da örgü gümüş bileklikleri görmek mümkün değil. Gümüşçü dükkanlarında trend daha çok gümüşten yapılmış bijuteri ürünlerine kaymış durumda. Sizde trendi takip edip, gümüşçü dükkanı açmak istiyorsanız, doğru hamleleri yaparak başarılı olabilirsiniz. Kar marjı %100 ile %500 arasında olan bu sektörde, sattığınız ürünlerin çeşidine göre kazancınız da yüksek olacaktır. Şimdi bu yazıda gümüşçü dükkanı açmak, gümüşçü açma maliyeti ve kar marjı ile ilgili detaylı bilgiler aktaralım.

Gümüşçü Dükkanı Açmak

Gümüşçü Dükkanı Açmak

Gümüşçü dükkanı denilince akıllara sadece gümüşten yapılan ürünlerin satıldığı bir dükkan gelmesin. Artık yeni trendde daha çok hediyelik bijuteri tarzı ürünlerin olduğu işletmeler mevcut. Bu tarz bir dükkanların en büyük avantajı hem kar marjının yüksek olması hem de internet üzerinden satış yapma potansiyeline sahip olunması. Bir çok gümüşçü dükkanı farklı tasarımlara sahiptirler. Bu nedenle internet üzerinden açılacak olan sayfa ile dükkan için ciroları geçmeniz mümkün.

 

Gümüşçü dükkanı açmak isteyenlerin en büyük sorunu ise hiç bilmeden bu sektöre nasıl giriş yapılacağıdır. Bilinmeyen bir işe karşı başlangıç öncesi duyulan korku, her sektörde mevcuttur. Ancak işe başlamaya karar verdiğiniz andan itibaren her şeyi daha kolay olduğunu öğreneceksiniz. Tüm gümüş ürünleri toptancıları İstoç’ta ve Tahtakale’de satış yerine sahiptir. Bu toptancı dükkanlarından toptan ürün alarak işletmenizde sergilemeniz yeterli. Tabi bunun haricinde yüzüğe isim yazma, lazer baskı gibi bir çok ekstra para kazanma yönteminizde mevcut.

 

Gümüşçü Dükkanı Açmak

Gümüşçü Dükkanı Açmak 2

Gümüşçü Dükkanı Açmak 2

Dükkan açmaya karar vermeden önce, bu sektör için ne kadar sermaye ayıracağınıza karar verin. Ortaya koyacağınız para miktarı nasıl bir dükkan açacağınızı belirleyecektir. Lokasyon, dükkan büyüklüğü, ürün çeşitleri ve dekor maliyetleri tamamen yapacağınız yatırım miktarı ile şekillenecektir. Bu sektörde iş tutturma olasılığı düşük olduğundan, başlangıç aşamasında çok yüksek sermayeler koymanızı önermeyiz.

 

Bir çok gümüş dükkanı düşük rakamlarda ciro yapmaktadır. Ancak onlara para kazandıran asıl faktör ise kar marjının yüksekliğidir. Örneğin; toptan olarak tanesi 5 TL’ye satın alınan bir yüzüğün 60 TL’ye satıldığına şahit olabilirsiniz. Ya da tesbih tarzı ürünlerde de 10 TL’ye alınan bir ürünün 150 TL’ye müşteri bulduğunu görebilirsiniz. Bu gibi ürünlerin satılmasıyla 500 TL ciro yapan bir gümüşçü dükkanının 400 TL kar ettiğine şahit olabilirsiniz.

 

Gümüşçü dükkanı açmak için öncelikle rakip dükkanları ziyaret edin. Bu sektörde ki kazancın farkında olan işletme sahipleri, aynı zamanda farklı hediyelik ürünler ile de müşterilerini alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Bunlar arasında olumlu gördüklerinizi kendi işletmeniz için alabilir, gereksiz para kazandıramayacak hizmetlerden uzaklaşabilirsiniz.,

 

Gümüşçü dükkanı açmak için 3 seçeneğiniz var.

 • Devren Gümüş Dükkanı Almak
 • Online Gümüş Satışı Yapmak
 • Sıfırdan Bir Gümüş Dükkanı Açmak

 

Devren gümüşçü dükkanı almak için Sahibinden.com sitesinde 10’larca ilan görmeniz mümkün. Ancak iş yapan bir dükkanı uygun fiyata almanız zor. Yüklü bir hava parası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz lokasoynda olup olmayacağı da bir muamma. Diğer yönden baktığımızda da iş yapmayan bir dükkanı almanızın da mantığı yok diyebiliriz.

 

Online gümüş işine girmek ise mantıklı olabilir. İnstagram, Trendyol ve Hepsiburada üzerinden satış yapan bir çok girişimci mevcut. Sevtaş Bijuteri, Tekbir Silver ya da Polo Bijuteri gibi firmaların web siteleri üzerinden toptan ürün alıp, orada yer alan fotoları paylaşarak ürünleri satabilirsiniz. Hatta gümüş takı XML bayiliği veren firmalarda mevcut.

Şimdi sizlere sıfırdan gümüşçü dükkanı nasıl açılır, adım adım anlatalım.

 

Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır

Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır

Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır

 • Öncelikle ne kadar sermaye ayıracağınızı belirleyin. Yatırım yapacağınız sermaye tutarı gümüşçü dükkanı açmak için nasıl hareket edeceğinizi belirleyecektir.

 

 • iş planı oluşturmaya başlayın. Ürünleri toptan olarak nereden satın alacağınızı, işe nasıl bir başlangıç yapacağınızı, ileriye dönük planlarınızı detaylı bir şekilde yazın. Not alarak hareket etmeniz hem daha hızlı olmanızı hem de nakdi anlamda tasarruflu olmanızı sağlayacaktır.

 

 • Dükkan kiralamak için hazırsınız. Gümüşçü dükkanlarının çok büyük olması gerekmiyor. Minimum 20 m²’lik bir dükkan ihtiyacınızı görecektir. Tabi bu tarz bir dükkanının ana cadde üzerinde olması şart.

 

 • Dükkan kiraladıktan sonra ilk yapmanız gereken iş vergi levhasını almak olmalıdır. Bunun içinde bir muhasebe bürosuyla anlaşma yapmanız gerekiyor. En geç 2 gün içerisinde vergi levhasını almış olursunuz.

 

 • Tadilat yapmak ve vitrin oluşturmak için hazırsınız. Gümüşçü dükkanları için hazır raf ve vitrin ürünleri satan firmalar mevcut. Onlarla iletişime geçip,  tüm tadilat aşamasını tamamlayın. Yalnız gümüşçü dükkanlarında beyaz renk hakim olmalıdır. Bunun yanında kullanacağınız ışıklandırmalarda önemlidir.

 

 • Tadilat bittikten sonra Eminönü ya da İstoç’a gidip önceden belirlediğiniz toptancılardan ürünlerinizi alın. Aldığınız ürünlerinizi onların tavsiyesi doğrultusunda gümüşçü dükkanınıza dizin. Ürünlerin güncel olması sezona uygun olmasına dikkat ediniz.

 

 • Artık açılış yapmak için hazırsınız. Balonlar ve çiçekler ile açılış yaptığınızı belirtici süslemeler yapın. Bunun için organizasyon şirketlerinden destek alabilirsiniz. İlk günden itibaren fiyatlarda kampanya yapmanız, müşteri kitlesinin daha hızlı oturmasını sağlayacaktır.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Gümüşçü Dükkanı Açma Maliyeti

Sattığınız ürünleri bir emtia çeşidi olduğundan gümüşçü dükkanı açmanın maliyeti en az 100 Bin TL olacaktır. Ancak gümüşten yapılma ürünleri sınırlı tutup, daha çok bijuteri ürünlere ağırlık verirseniz, bu maliyeti 50 Bin TL’ye kadar çekme şansınız var. Maliyet üst limiti ile ilgili karar sizin. Yalnız sattığınız ürünler gümüş olduğundan değer artma ve azalma gibi durumlar olduğunu da unutmayın. Düşüş yaşanması durumunda bu size zarar olarak yazılacaktır.

 

Hediyelik eşya ve imitasyon bijuteri tarzı ürünlere ağırlık vermeniz her zaman daha mantıklıdır. Gümüş yüzük, kolye, zincir ve bileklik gibi ürünlerden sadece karma çeşit yaparak, müşterilerinize yok çekmemiş olabilirsiniz. Bu konuda fikir almak için mutlaka gümüş işi yapan dükkanları ziyaret edip inceleyiniz. Aynı zamanda toptan ürün aldığınız firmalardan bu konuda tavsiye isteyebilirsiniz.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Gümüş Dükkanı Kar Marjı ve Kazancı

Gümüş dükkanlarını kar marjı %100 ile %500 arasında değişmektedir. Yapacağınız ürün satışı ve günlük ciroya göre aylık kazancınız şekillenecektir. Ancak bir gümüş dükkanının para kazanabiliyorum demesi için aylın en az 30 Bin TL ciro yapması gerekiyor. Bİjuteri, çanta, tesbih, yüzük, kemer, Zippo çakmak  tarzı ürünlere ağırlık verdiğiniz taktirde bu rakamlara ulaşmanız kolay. Tabi işletmenin bulunduğu lokasyonunda bunda etkisi büyük.

 

Gümüş takı ürünlerinden daha çok kazanmak için online satış yapmalısınız. Özetli ciro miktarını arttırmanız gerekiyor. Trendyol.com ve İnstagram’da bu tarz ürünlerin satış rakamları yüksek. Eğer kişiselleştirilmiş, yani üzerine yazı yazılabilir ürünler üretirseniz, başarılı olma şansınız yüksek.

 

Gümüşçü Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Faaliyet Belgesi
 • Oda Kaydı
 • Adli Sicil Kaydı
 • 2 adet Vesikalık
 • Kimlik Fotokopisi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Yapı Kayıt İzni
 • İtfaiye Uygunluk Raporu

 

Not: Yukarıda istenilen evraklar bulunduğunuz ilçe belediyesine göre farklılık gösterebilir. Bu evrakları temin etmeden önce mutlaka belediyenin ruhsat işleri müdürlüğünü ziyaret ediniz.

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Gümüşçü Açmak İsteyenlere Öneriler

Gümüşçü Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Gümüşçü Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

 • Bu iş ile ilgili bilginiz ya da tecrübeniz yoksa bile, araştırıp, bir atölyede eğitim alarak 1 ay içerisinde gümüşçü dükkanı açabilirsiniz.
 • Farklı ve ilgi çekici ürünleri işletmenizde bulundurun. Aynı zamanda yeni trendleri, dizi oyuncularının kullandığı aksesuarları bulundurun.
 • Sevgililer günü, babalar günü ve anneler günü gibi özel günler için ürünler bulundurun.
 • Müşteri ile iletişiminiz çok önemli. Bir müşteri ihtiyaç duyduğunda 2. defa dükkanınıza geliyorsa, bu işte başarılısınız demektir.
 • ikinci el gümüş alım satımı konusunda tecrübeliyseniz, bu işi yapabilirsiniz. Diğer türlü zarar etmenize yol açabilir.

 

Gümüşçü dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Mirsad dedi ki:

  Teşekkürler bilgi için

 2. Polat dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Harika bilgiler veriyorsunuz.

  1. patronoldum dedi ki:

   Umarım sektörde başarılı olursunuz. Güzel yorumlarınız için teşekkürler