Kuru Temizleme Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Kazancı

Kuru temizleme sektörü ile ilgili bir bilginiz ve tecrübeniz yok ise başlangıç aşamasında bu işi yapmanız çok zor. Ancak kuru temizleme bayiliği alarak ya da bir dükkan devir almak bu işe daha kolay girmenizi sağlayacaktır. Tabi sıfırdan bir kuru temizleme dükkanı açmak için gerekli eğitimleri almanızda zor sayılmaz. Asıl dikkat etmeniz gereken konu pazar araştırması olmalı. Bazı ilçelerde kuru temizleme dükkanları iyi iş yaparken, bazılarında çamaşırcı dükkanlarına olan talep daha yüksek. ikisi de yüksek kar marjına sahip iş kolu. Bu yazıda kuru temizleme açmak isteyenlere için maliyeti, kazancı ve bayilik konusunda tüm detayları aktaracağız.

Kuru temizleme dükkanı açmak

Kuru temizleme dükkanı açmak

Kurut temizleme dükkanı açmak istiyorsanız önünüzde 2 seçeneğiniz var. Ya bayilik alacaksınız, ya da bu konuda detaylı bir eğitim alıp sıfırdan dükkan açacaksınız. Aslında eğitim aşaması zor sayılmaz. En fazla 2 hafta içerisinde bu iş ile ilgili tüm incelikleri öğrenebilirsiniz. Ancak mesele bu eğitimi size kimin vereceği. Örneğin; Dry Türk kuru temizleme bayiliği sayfasını açarsanız size leke çıkarma, makine kullanımı, teknik servis, ütüleme teknikleri ve elbise kabulü gibi bir çok konuda eğitim vereceklerini söylerler. Evet, ütüleme dahi size basit gelebilir. Ancak endüstriyel makineleri kullanımı ve onlarla işlem yapmak kolay sayılmaz. Bu nedenle eğitim önemli.

 

Herhangi bir bayilik firmasına bağlık kalmak istemiyorsanız, hazır bir dükkanı devir alabilir, işletme sahibinden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Sahibinden.com üzerinde devren kuru temizleme dükkanları görebilirisiniz. Burada da makinelerin eski olması, müşteri yetersizliği gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Özetle konu ya çamaşırcı dükkanı açmak ya da kuru temizleme bayiliği almak gibi 2 seçenek etrafında birleşiyor. Şimdi kuru temizleme dükkanı nasıl açılır aşamasına geçelim.

 

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Kuru temizleme dükkanı açmak 2

Kuru temizleme dükkanı açmak 2

Bu sektöre adım atmadan önce ne kadar sermaye ayırabileceğinizi belirlemelisiniz. Eğer bayilik almak için yeterli sermaye rakamınız var ise, bayi olarak bu işe başlayın. İş yapıp yapamayacağınızı en kısa bu yoldan öğrenebilirsiniz. Üstelik alacağınız eğitimler ve işi öğrenmenizde cabası olacaktır. Eğer yeterli sermayeniz yok ise, yani bayilik almanız mümkün değilse, tüm iş size düşüyor.

 

İnternet üzerinden leke çıkama, kuru temizleme açma gibi bilgileri öğrenmeniz zor ama imkansız değil. Yerli ve yabancı Youtube videoları mevcut bu konuda. Ancak kuru temizleme dükkanı açmak yerine çamaşırhane açma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Neden mi?

 

Çalışan bekar insanların sayısı artmış durumda. Bu kişiler evlerinde çamaşır yıkamak, kurutmak ve ütülemek yerine bir çamaşırcıya kıyafetlerini vermeyi tercih ediyor. Özellikle Beşiktaş, Aksaray, Fatih, Kadıköy gibi bekar, çalışan ve öğrenci sayısının yoğun olduğu yerlerde bu tarz dükkanlar iş yetiştirmekte zorlanıyor. Tabi sadece çamaşırhane görevi değil, aynı zamanda kuru temizleme hizmeti de vermektedirler.

 

Sektörle ilgili bilgi sahibi olmadığınız için direk kuru temizleme dükkanı açmak yerine, çamaşırhane açarak başlamak daha mantıklı olacaktır. Sonuçta satın alacağınız endüstriyel çamaşır makinesi ve kurutma makinelerini kuru temizleme için de kullanacaksınız. Kervan yolda düzülür sözü bu sektör için geçerlidir diyebiliriz. Bu aşamada leke çıkarmak, takım elbise temizliği, kaban ve mont temizliği gibi konularda tecrübe edinmeye başlayabilirsiniz.

 

İşleriniz iyiye gittikçe yorgan ve battaniye yıkama makinesi, buharlı temizleyiciler ve dev kuru temizleme makineleri satın alabilirsiniz. Zira başlangıç aşamasında işlerinizin nasıl gideceğini bilmeden bu sektöre adım atmanız riskli olacaktır. Kuru temizleme makineleri üzerine araştırma yaptığınız zaman 25 Bin Euro’ya satılan makineler dahi görebilirsiniz.

 

Devren kuru temizleme dükkanı almak ile ilgili de online sitelere göz atın. 70 Bin TL’ye satılan da var, 2 Milyon TL’ye devredilen dükkanda. Tabi bu dükkanlarda iş potansiyeli oturmuş, yüksek kaliteli makine parkuru bulunmaktadır. Bu fiyatların yüksekliğinin en büyük nedeni, iş yapmanın yanında, kuru temizleme makinelerinin fiyatının yüksek olmasından kaynaklanır.

Şimdi sıfırdan kuru temizleme dükkanı açmak isteyenler için tüm aşamaları anlatalım.

 

Kuru Temizleme Dükkanı Nasıl Açılır

Kuru Temizleme Nasıl Açılır

Kuru Temizleme Nasıl Açılır

 • Ne kadar sermaye ayıracağınıza karar verin. Ayıracağınız sermaye miktarı iş yeri lokasyonu, iş modeli, satın alınacak makinalar ve işletme büyüklüğünü belirleyecektir. Eğer yüksek sermaye rakamlarına sahip iseniz, sizin belirlediğiniz noktada bayilik almanızı tavsiye ederiz. Risk oranınız bu sayede düşmüş olacaktır.

 

 • İş planı, yol haritası ve pazar araştırması aşamasına başlayın. Bu işi nasıl yapacağınızı, hedeflerinizi ve nasıl ilerleyeceğinizi detaylıca kağıda dökün. Aynı zamanda 1 yıl sonraki ve 5 yıl sonraki hedefleriniz gibi ileriye dönük planlarınızı da not edin.

 

 • İşletme yeri araştırmaya başlayın. Dükkan açacağınız lokasyonun orta kesim ve üstü insanların yaşadığı yerler olması gerekiyor. Kuru temizleme hizmeti pahalı sayılır. Çamaşırhane açmak gibi değil. Bir kaban temizletme fiyatı 50 TL’den başlamaktadır. Bu tarz rakamları için ödeme yapabilecek insanların olduğu semtleri seçin.

 

 • İşletme kiralama sonrası vergi levhası ve ruhsat başvurusu yapın. Vergi levhasını muhasebeci ile anlaşarak 2 günde çıkarabilirsiniz. Ruhsat almanız 2 haftayı bulabilir.

 

 • Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra tadilat yapmaya ve makine alımlarına başlayın. İhtiyacınız olan tüm demirbaşları kendinize fatura ettirin. Hizmet sektöründe olduğunuz için size yüksek vergi çıkacaktır. Bu tarz maliyetlerinizi vergiden düşmelisiniz.

 

 • İşletmeniz artık açılış yapmak için hazır. Başlangıç aşamasında balon süslemeleri ve çiçeklerle birlikte açılışınızı yapabilirsiniz. İlk aya özel indirimli fiyatlar sunarak insanlara bunu bildirebilirsiniz. İnternet ilanları ve broşür dağıtarak pazarlama faaliyetleri yapabilirsiniz.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Kuru Temizleme Açma Maliyetleri

Tam teçhizatlı bir kuru temizleme dükkanı açmanın maliyeti en az 200 Bin TL’den başlamaktadır. Maliyetin üst limiti yok, 1 milyon TL’ye dahi çıkarabilirsiniz. Tabi çamaşırhane açmak isterseniz bu maliyeti 50 Bin TL’ye kadar düşürmeniz mümkün. Normal bir kuru temizleme açma maliyetinin yüksek olması nedeni tamamen makinelerin fiyatı ile ilgilidir.

 

Sıfır Yorgan Yıkama Makinesi Fiyatı : 25 Bin TL ve üstü

Sıfır Kuru Temizleme Makinesi Fiyatı : 100 Bin TL ve Üstü

Ütü ve Diğer Makineler: 50 Bin TL Üstü

 

Makine maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir sektörde açılış maliyetlerinin yüksek olması normal. Tabi makineler için ödediğiniz dükkan maliyeti dışında işletme içerisinde yapacağınız her satışı kendinize brüt kar olarak yazabilirsiniz. İşletme maliyetlerini düştüğünüz zaman da net kar rakamı ortaya çıkacaktır.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Kuru Temizleme Kar Marjı ve Kazancı

Makine maliyetlerinin yüksek olduğu kuru temizleme sektöründe, yapacağınız her satış brüt kazancınız olacaktır. Günlük yaptığınız ciro rakamından işletme kira, enerji ve temizlik solüsyonları maliyetini çıkardığınızda net kazancınız ortaya çıkacaktır. Bu da %70’lik bir rakam ifade etmektedir. 1000 TL günlük ciro yapan bir işletmenin net kazancı ortalama 700 TL olacaktır.

 

Maliyetlerinize göre bu rakamlar daha da aşağı inebilir. Ancak kazancınızı yükseltmek için tek yapmanız gereken ciro rakamlarını yükseltmek olacaktır. Bunun için internet üzerinden reklam vermek, servis ile evden elbiseleri almak, iş potansiyelinizi arttıracaktır.

 

Kuru Temizleme Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Ustalık Belgesi
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Tapu Fotokopisi 
 • Kira Kontratı
 • 2 Adet Vesikalı
 • Kimlik Fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Faaliyet Belgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Ticari Sicil Kaydı
 • Adli Sicil Kaydı vb.

Yukarıdaki belgeleri temin etmeden önce bulunduğunu ilçe belediyesinin ruhsat işleri müdürlüğüne gidin. Her belediye farklı şartlara sahip olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi onlar verecektir.

 

Kuru Temizleme Bayilik Veren Firmalar

 • Dry Türk
 • Dry Clean Express
 • Dry Center
 • Dry Nil Kuru Temizleme
 • Eco Clean Kuru Temizleme
 • Dry lüx Kuru Temizleme
 • Dry White Kuru Temizleme
 • Dr. Wet Clean
 • Legendry Kuru Temizleme

 

Okuyunuz: Dünyanın En Çok Kazandıran 10 İş Sektörü

 

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İsteyenlere  Öneriler

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Sektör ile ilgili yeterli bilgi sahip değilseniz mutlaka bayilik almayı ya da çamaşırhane açmayı deneyin.
 • Kuru temizleme dükkanı açmak yüksek sermaye isteyen bir iş fikridir. Bunun için pazar araştırması yapın.
 • Bu sektörde sitelerin olduğu bölgelerde faaliyet göstermek avantaj sağlar. Rekabetin olmadığı bir nokta belirleyin kendinize.
 • Broşür, internet reklamları ve farklı reklam donelerinden faydalanın.
 • Eve servis hizmeti mutlaka olması gerekiyor. Bu şekilde işleriniz daha da artacaktır.
 • Personel çalıştırıyorsanız onların eğitimine dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Fiyatlar konusunda şeffaf olmanız gerekiyor. Bu nedenle fiyat listesini mutlaka işletme duvarına asınız.

 

Kuru temizleme dükkanı açmak, kuru temizleme açma maliyeti ” başlıklı makalenin sonuna geldik. Yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Raif NART dedi ki:

  Doyurucu bilgi için teşekkürler
  Devamını bekliyoruz

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Rica ederiz. Yakında videolu çekimlerimiz de gelecek. Selamlar.