Sandviç Dükkanı Açmak | Soğuk Sandviç Kazancı ve Maliyeti

Sandviç dükkanı açıp para kazanan da var, kısa sürede kapatmak zorunda kalan da. Peki siz hangisinden olmak istiyorsunuz? Öncelikle sandviç dükkanı açmak için herhangi bir tecrübeye sahip olmanız gerekmiyor. Bu açıdan oldukça avantajlı bir iş. Tabi tek avantajlı olduğu nokta bu kısım değil. Kar marjı, iş oturma süresi, çalışma saatinin kısalığı daha bir çok olumlu yönünü sayabiliriz. Sistemli bir şekilde iş akışı sağlayabileceğiniz bir sandviç dükkanı açarsanız bu işten para kazanacağınıza emin olabilirsiniz. Sizler için iş yapan ve para kazanan bir çok dükkanı araştırdım. Şimdi sandviç dükkanı açmak, sandviç dükkanı açma maliyeti ve kazancı ile ilgili detaylı bilgi aktaralım.

Sanviç Dükkanı Açmak

Sanviç Dükkanı Açmak

Bu işi yapıp para kazanmak istiyorsanız, iş yerleri güzergahı üzerinde olan bir dükkan tutmanız gerekir. Arabada sandviç satmayı düşünüyorsanız, unutun onu. Belediyeden gezici satış aracı ruhsatı almak çok zor. Ayrıca bu sektörde marka olmak istiyorsanız, dükkan açmanız şart. İş yerlerinin yoğun olduğu bir lokasyonda kendinize dükkan yeri belirleyin. Tabi yaya sirkülasyonu olmak koşuluyla. Bu tarz bir noktada sandviç dükkanı açmak yüksek olasılıkla size para kazandıracaktır. Tabi tek yapmanız gereken bu değil.

 

Bir çok sandviç dükkanını ziyaret ettim ve hepsi ile ilgili bir izlenim elde ettim. Ancak maalesef bir çoğu şubeleşmek ve bayilik vermek adına profesyonel bir şekilde ilerlemiyor. Örneğin; en iyi iş yapacak olan sandviç dükkanlarının açık büfe tarzı olanlar olduğuna inanırım. Evet bu şekilde iş yapan sandviç dükkanları mevcut. Ancak sabah sıra olduğu için, müşteri hangisinden istediği yönünde hızlı karar vermek zorunda. Ayrıca fiyatlandırmanın neye göre yapıldığı da mevcut değil. Soğuk sandviç içine 6 parça malzeme koyduranda aynı fiyatı veriyor 10 parça koyduranda. Maalesef bunun sistemini oluşturmuş olan dükkan yok denecek kadar az. Şimdi sandviç dükkanı açmak isteyenler için tüm detayları irdeleyelim.

 

Sandviç Dükkanı Açmak

Sandviç Dükkanı Açmak 2

Sandviç Dükkanı Açmak 2

Sizlere sandviç dükkanlarının asıl sorunlarını söyledim. Buna rağmen kapısında kuyruk olan dükkanlar var. Ancak emin olun o işletmelerin şubeleşmesi çok zor. Tabi Duran Sandviç gibi iyi örneklerde var. Bayilik vermeyi başarmış ve kurumsal bir şirket olmuşlardır.

 

Tabi işyerlerinin yoğun olduğu bölgelerde Duran Sandviç tarzı bir yer açıp iş yapma şansınız çok zor. Zira web sitesine bakarsanız minimum fiyatların 17 TL’den başladığını görebilirsiniz. Sabah işe giden birisine bu fiyatlara sandviç satmanız çok zor.

 

Sandviç dükkanı açmak istiyorsanız bu işi sistemleştirmenin yolunu bulmalısınız. Evet önünüzde sandviç malzemeleri olan; salam, sucuk, sosis, yumurta, peynir çeşitleri, kaşar, pastırma, tereyağı ve çikolata gibi en az 40 çeşit ürün bulunmalı. Müşteriye ne alacağınız sorarsanız bu en az 5 dakikayı bulur. Müşteriler kararsızdır. Sabah aç olan bir insana ne istersiniz diye sorduğunuz da 40 çeşit kahvaltılık ürünü de ekmeğin içine koymanızı isteyebilir.

 

Siz müşterilerinize seçenek sunmalısınız. Ya da seçim yapmayı kolaylaştırmalısınız. Örneğin; tatlı sandviç, tuzlu sandviç, peynirli menü ya da bol salamlı menü gibi hazır ürünler sunmalısınız. Bunun yanında müşteriye broşür verip ne istediğini işaretlemesini isteyebilirsiniz. Burada önemli olan kısım ise, fiyatlandırmayı nasıl yapacağınızdır. Müşteri neye göre ödeme yaptığını bilmelidir. Bunun için her 40 çeşit ürünün üzerine ekleme başına ödeyeceği fiyatı bulundurun. 3 dilim salam 1 TL, 2 Dilim kaşar 1 TL, 1 dilim pastırma 2 TL gibi seçenekler oluşturmalısınız. Bu sayede tercihte bulunan müşteriler daha net olacaklar ve ne istedikleri konusunda kararsız kalmayacaklar.

 

Bir çok sandviç dükkanı gel-al şeklinde çalışmaktadır. İşletme içerisinde oturma düzeni ile iş yapan sandviç dükkanı sayısı azdır. Bunun nedeni aşırı yoğun saatlerin olmasından kaynaklanır. Eğer meşrubat satmak istiyorsanız, oturma düzeni oluşturabilirsiniz. Tabi bu çay ya da farklı içecekler için ekstra personel çalıştırmanız gerecek. Personel maliyetinin minimum 5 Bin TL olduğunu düşünürsek, self servis seçeneği daha karlı olacaktır. Minimum personel sayısına sahip sandviç dükkanı açmak ilk hedefiniz olmalıdır. Zira işletme kirası ve personel gideri kar etmenizin önünde en büyük engel olabilir.

 

Sandviç Dükkanı Nasıl Açılır

Sandviç dükkanı nasıl açılır

Sandviç dükkanı nasıl açılır

 • Daha önce bir çok iş fikrinde açacağınız işte sermaye miktarının önemli olduğundan bahsetmiştim. Özellikle tostçu açmak isteyenlerin iş yapmak için dekora önem vermeleri gerektiğini söyledim. Ancak sandviç dükkanı açmak için durumlar farklı. Burada sandviç dükkanın olması gereken boyutu aşağı yukarı bellidir. Yani başlangıç aşamasında yüksek sermaye ayırmanız gerekmez.

 

 • İş planı ve yol haritası oluşturmanız gerekiyor. Sandviç ürünlerini alayım, dükkan açtıktan sonra ne yapacağımıza karar veririz derseniz olmaz. Herhangi bir sermaye harcamadan önce ne tarz iş yapacağınız, oluşturacağınız menüleri, ürün grubunu planlamalısınız. Bu aşamada yapılaması gereken her şeyi atlamadan yazıya dökün.

 

 • Şimdi dükkan kiralamak için hazırsınız. İş yeri geçiş güzergahlarının olduğu yerlerde dükkan bulmak kolay değildir. Ancak imkansızda değildir. Bu iş için 20 m²’lik dükkan sizin için yeterli olacaktır. Tabela değeri olan, ana cadde üzerinde bu tarz bir dükkan bulduğunuz an kiralayabilirsiniz.

 

 • Herhangi bir satın alma yapmadan önce vergi levhası çıkartın. Bunun için bir muhasebeci ile anlaşmanız yeterli. Muhasebeci bu aşamada yapılması ve alınması gerekli evrakları size bildirecektir.

 

 • Tadilat yapmak ve demirbaş malzeme yapmak için hazırsınız. Tadilat yaparken müşterilerin rahatlıkla dükkana giriş çıkış yapabilmesini sağlayın. Alacağınız demirbaşları ise koyacağınız ürünlere göre özel olarak yaptırın.

 

 • Dükkanın açılışını yapacağınız günün öncesinde tüm ürünlerinizi hazırlayın. Artık açılış yapmak için hazırsınız. İlk gün işletme önüne bir stant koyup, broşür dağıtımı ya da tadımlık ürün dağıtımı yapabilirsiniz. Bu hızlı bir şekilde işlerinizin oturmasını sağlayacaktır.

 

 • Bundan sonraki aşama fiyat politikası ve yapacağınız reklamlara göre değişiklik gösterecektir. Tabi yaptığınız sandviçlerin tadının ve kalitesinin iyi olması koşuluyla.

 

Okuyunuz: İş Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Sandviç Dükkanı Açma Maliyeti

20 m²’lik bir sandviç dükkanı açmanın maliyeti 30 Bin TL ile 60 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu maliyetin artmasındaki en büyük etken işyeri reklam malzemeleri ve tadilat maliyetidir. Üst sınırı isterseniz 100 Bin TL dahi yapmanız mümkün. Tabi başlangıç aşamasında yüksek bir bedel harcamanız mantıklı olmayacaktır.

 

Arabada sandviç satarak simit sarayı açmış olan esnaflar var. Büyümek için öncelikle mevcut işinizin tutmasını beklemeniz gerekiyor. Mevcut yani minimum sermaye ile sandviç dükkanı açarak büyümelisiniz. İşleriniz iyiye gittiği sürece adım adım sermaye üst limiti arttırabilirsiniz. Evlere servis yapmak için motor almak, paket servis personeli almak iş büyütme aşamasında yapmanız gereken ilk harcama olmalıdır.

 

Okuyunuz: Yeterli Sermayeniz Yok ise İşte Size Çözüm!

 

Sandviç Dükkanı Ne Kadar Kazandırır

Sandviç dükkanının ne kadar kazandıracağı sizin uygulayacağınız fiyat politikasına ve günlük ciro rakamlarına bağlıdır. Bu sektörden para kazanıyorum diyebilmeniz için en az %100 kazanabileceğiniz şekilde fiyatlar koymalısınız. Tabi çevrenizde ki müşterilerin alım gücünü de düşünmelisiniz. 15 TL’ye bir sandviç satmanız bulunduğunuz bölgeye göre saçma olabilir.

 

Döner, Pilavcı, Tostçu gibi sektörlerin hızlıca büyümesinin nedeni fastfood sektöründe yaşanan büyümeden kaynaklanır. Sandviç dükkanı ile ilgili aynı yatırımlar yapılırsa, o da bu büyümeden payını alacaktır. Tabi fiyatların uygun tutulması şartıyla. Döner tarzı ürünlerin tutmasının diğer nedeni fiyatının uygun olmasıdır.

 

Müşterilerinize fiyat seçeneği sunduğunuz sürece emin olun kazanan siz olursunuz. 5 TL’ye de sandviç vermelisiniz 15 TL’ye de. Burada seçim yapmak müşteriye ait olmalı. 

 

Sandviç Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler

 • Ruhsat Başvuru Formu
 • 2 Adet Vesikalık
 • Kimlik Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Faaliyet Belgesi
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • Adli Sicil Kaydı
 • İkamet Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu

Bu belgeleri temin etmeden önce bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğüne gidin. Bu işletme açılış evrakları her belediye için farklı olabilir. En doğru listeyi bulunduğunuz belediyeden alabilirsiniz.

 

Sandviç Dükkanı Açacak Olanlara İsteyenlere Öneriler

Sandviç Dükkanı açacak olanlara öneriler

Sandviç Dükkanı açacak olanlara öneriler

 • İşinizin hızlı ve sistemli olması çok önemli. 7 TL -10 TL arasında sandviç satıp para kazanmak için her şeyin hızlı bir şekilde yürümesini sağlamalısınız.
 • İşletme vitrin reklamı yapmak çok önemli. İnsanları börek ve tost yemekten alıkoyup, sandviç önermektesiniz. Bunun reklamını iyi yapmalısınız.
 • Subway ve Duran Sandviç bu sektördeki rakipleriniz sayılır. Eğer profesyonel amaçlar taşıyorsanız, mutlaka onları gidip inceleyin. Neyi iyi yaptıklarını düşünün ve kendi işletmeniz için uygulayın.

 

Sandviç Dükkanı Açmak, Sandviç dükkanı açma maliyeti ve kazancı ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. serhat çelik dedi ki:

  Bu işi yapmak isteyen biri olarak çok faydalı bilgiler vermişsiniz,teşekkürler

  1. patronoldum dedi ki:

   Güzel yorumlarınız için teşekkürler, umarım başarılı olursunuz.

  2. Firat dedi ki:

   Merhaba, soğuk sandviç için gıda işletme ruhsatı almak lazım fakat baca gerekir mi ki bacalik bir iş yok ama araştırdığım zaman gıda işletme ruhsatı için baca şartı var diyor işin içinden çıkamadım.

   1. Patron Oldum dedi ki:

    Merhaba. Soğuk sandviç için baca gerekmemesi gerekiyor. BU işi yapmaya niyetliyseniz bulunduğunuz il veya ilçe belediyenin zabıta- ruhsat bölümüne sorabilir misiniz ? Sorduktan sonra buraya da bilgi mahiyetinde bırakabilirseniz memnun oluruz. Şimdiden bol kazançlar dileriz. Teşekkürler.

 2. Gülbahar Çelik dedi ki:

  Güzel ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim, çok işime yaradı.

  1. patronoldum dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz, faydalı olmasına sevindik.

   1. Gülcihan dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler böyle güzel anlatımlı makaleler olması çok güzel insanı çok güzel yönlendiriyor.

 3. cenk bilgin dedi ki:

  benimde aklımda bu düşünce bu yazı yol göstermiş oldu bana teşekkürler umarım bende bu işe başladığım gün planlı bir şekilde işimi sabitlerim

  1. Patron Oldum dedi ki:

   Rica ederiz Cenk bey işe başlarsanız bu mutlu haberi bizimle paylaşın ki örnek olsun. Başarılar dileriz