Amerika’nın Yönetim Şekli Nedir?

Amerika'nın Yönetim Şekli Nedir?

Amerika’nın Yönetim Şekli Nedir?

Amerika’nın yönetim şekli nedir sorusuna en yalın hali ile demokrasiye dayalı başkanlık sistemi şeklinde yanıt verilebilir. Amerika federal bir cumhuriyettir. Ülke genel anlamda 50 eyaletten oluşur. Ülkenin başkenti Washington’dur.

Amerika’da “Kuvvetler Ayrılığı” ilkesi benimsenmiştir. Buna göre ülkede oluşacak herhangi bir kuvvetler ayrılığı durumunda ayrılan erkeklerin gücü de paylaşılacaktır. Ülke genelinde hâkim olan kontrol dengesi sistemi Amerika’da yasama ve yürütmenin birbirinden ayrı olmasını sağlar. Seçim ile yönetime gelen kişiler, güç sahibi olarak kabul edilmez. Bu kişiler kamu kudretini kullanma yetkisine sahip olur. Yönetimde oldukları süre boyunca hukuk kurallarına bağlı şekilde hizmet vermekle sorumludur.

Amerika Hangi Yönetim Şekli ile Yönetiliyor?

Amerika’nın yönetim şekli nedir sorusuna yanıt ararken ülkenin yönetimde söz sahibi olan senatosu hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Amerika’da yönetime gelecek olan kişilere seçim ile karar verilir. Halk her yeni dönemde seçime gider ve oylama sonrasında kazanan aday ülke yönetiminin başına getirilir. Seçilen kişi yönetimdeki süresi dolana kadar görevine devam eder. İlerleyen süreçte yapılacak yeni bir seçim, ülkenin başına gelecek yeni kişiye karar verilmesini sağlar.

Ülkede başsavcı ve eyalet hakimleri de oylama yöntemi ile seçilir. Yürütme ve yasama erklerinin seçimi son derece önemlidir. Savcı ve yargıçlar atandıktan sonra bu görevlilere verilen yetkiler, atanan yargı mensubunun niteliğini geçemez. Yargı mensupları görevleri süresince ülkenin yargı kararlarına uymak zorundadır.

Amerika Nasıl Bir Ülke?

Amerika’nın federal sistemi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Amerika’nın yönetim şekli nedir sorusuna daha açık yanıt bulabilirsiniz. Amerika’da federal yasama Kongreye aittir. Kongre 435 üyeden oluşur. Tam sayıya ulaşan Temsilciler Meclisi ile birlikte her eyaletten iki kişiye temsil yetkisinin verildiği 100 kişilik bir yönetim kongreye dahil olur. Meclisteki üyelerin seçim dönemi iki yıldır. Ülkede senatörler için ise 6 yılda bir seçim yapılır.

Amerika’da Senato hakkında bilinmesi gereken önemli konular şöyledir;

  • Senato ülke genelinde “Üst Meclis” olarak kabul edilir. Senatoda gerçekleşen müzakereler, Temsilciler Meclisi’nde alınan kararlardan daha üstündür.
  • Senatör toplamda 100 kişiden oluşur.
  • Senatörlerin görev sürelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Görev sürelerini son gününe kadar doldurabilirler.
  • Seçim sonrasında Senatörler kendi aralarında 3 sınıfa ayrılır. Üç sınıfta bulunan birer kişi her iki senede seçime katılır. Böylece Kongre daima deneyimli kişiler tarafından yönetilir.
  • Senatonun başkanlığını Amerika Birleşik Devletleri Başkanı yapar. Sadece oyların eşit olduğu durumlarda senatoda ikinci bir seçime gidilir. Onun haricinde yapılan her kesin seçim sonucu geçerlidir.
  • Senatoda boş yer olduğunda, boşluğun olduğu bölge valisi gerekli atamaları yaparak boş pozisyonları doldurur.
  • Başkan yardımcısının senatoda geçirdiği zaman oldukça azdır. Başkan yardımcısının olmadığı günlerde senatoda günlük olarak yönetim başkanı seçilir.
  • Senato kendine has bazı yetkilere sahip olma hakkını elinde bulundurur.

Amerika’nın Ekonomik Sistemi

Amerika’nın yönetim şekli nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra ülkenin ekonomik yönetim sistemi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Amerika oldukça gelişmiş bir ekonomik sisteme sahiptir. Nominal anlamda dünyadaki en büyük satın alma gücü Amerika’nın elinde bulunur. Ülkenin dünya genelindeki en önemli finans merkezi New York’tur. Her anlamda ekonomik anlamda büyük güce sahip olan ülkede dünyanın en önemli borsa şirketleri yer alır. Bu borsalar dünya üzerinde bulunan bütün ülkelere yön verir. Ekonomik faaliyetleri ile öne çıkan Amerika Birleşik Devletleri gelişmişlik seviyesi göze alındığında dünya genelinde ilk 3’te yer alır.

Amerika’nın Yönetim Şekli Nedir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca En çok sorulan Dominos Pizza hakkında ki makalemizi incelemek isterseniz 2023 Dominos Pizza Bayiliği Almak Ne Kadar? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.