En İyi Yatırım Aracı Listesi

Ülkede güncel olarak bir kriz var. Ancak parası olanlar için en iyi yatırım ortamı kriz olduğu zamanlardır. Peki krizi fırsat çevirmek ister misiniz? Yapılabilecek en iyi yatırım aracı nedir? En akıllı ve kazandıran yatırım fikirleri? Bu yazıda tüm sorularınızın cevabını bulacağınıza emin olabilirsiniz. En iyi yatırım aracı listesinde yer alan fikirler, sizin alacağınız risk kat sayısına göre değişir .Tabi sizin tercihleriniz de önemli.

En iyi yatırım aracı listesi

Yatırım yapmadan önce ne istediğinizi belirleyin. Aylık ve yıllık beklentileriniz çok önemli. Yatırım yapacağınız alanlar sizin beklentilerinize göre şekillenecek. Benim tavsiyem durağan bir yatırımdan uzak durmanız. Fırsatlar her zaman sabit değil. Örneğin; 2004 yılından itibaren arsa ve ev yatırımı yapanlar başarılı oldu. Ancak şuan aynı durum söz konusu değil. Alım gücünün olmadığı bir ortamda yarı fiyatına bile alsanız fark eden bir durum olmaz.

Not: En iyi yatırım aracı listesi dışında En Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi okuyarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

En İyi Yatırım Aracı 

Para; tüm dünya da kabul görmüş ortak bir mit. Yatırım yapmayı sadece ülke sınırları içerisinde düşünmeyin. Borsa İstanbul’un %65’i yabancıların elinde. Orta gelirli yabancı bir aile Türk şirketlerine yatırım yapabiliyorken, sizde yurtdışında yatırım yapabileceğinizi unutmayın. Mümkün olduğunca global düşünmeye çalışın. Artık her şey bir tık kadar yakınınızda. En iyi yatırım aracı listesinde yurt içi ve yurt dışı fırsatlar var. Bana göre en iyi fırsatlar şimdilik yurt dışında. Bu fırsatları göz ardı etmeyin.

 

1.Karadağ’da Arsa Almak

Emin olun size tarihi bir fırsattan bahsediyorum. Bir daha kolay kolay bulamayacağınız bir fırsat. Bana göre en iyi yatırım aracı listesinin başında gelir. Karadağ tahmini olarak 2025 yılında Avrupa Birliğine kesin katılım hakkı kazanacak. Zaten üyeliği kabul edildi. Son yıllarda ise inanılmaz derecede göç almaya başladı. Özellikle Türk vatandaşları tarafından.

Herhangi bir oturum izni almanıza gerek kalmadan 15 bin Euro’ya deniz manzaralı 1 dönüm arazi alabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. 2022 yılının Haziran ayında yaptığım iş seyahatinde bu fırsatı keşfettim. Kotor, Budva, Niksic gibi şehirlerde bu fiyatlara arsa satın alabilirsiniz. Bu sayede oturum izni almanızda mümkün. Ancak yabancı vatandaşlar için bir 2021 Aralık ayında bir limit uygulanmaya başlandı. Özellikle İtalya ve Rus iş adamları tarafından bir akın var. Arsa satış limiti 5 dönüm olarak belirlendi. Tabi şirket sahipleri için geçerli değil bu.

Karadağ da şirket kurmak başlıklı yazıları okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Şirket kurduğunuz taktirde arsa alım limitinde sıkıntı yaşamazsınız. Emin olun şimdi 15 BİN Euro dan alacağınız arsayı 5 yıl sonra rahatlık 100 bin Euro’ya satabilirsiniz.

 

2.Yurtdışı Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak

Borsa İstanbul da yer alan şirketler üst üste Konkordato ilan etmeye başladı. Daha da devamı gelecek gibi gözüküyor. Şimdilik Borsa İstanbul’a yatırım yapmak mantıklı gözükmüyor. Ancak dünya piyasalarında işler böyle değil. Hepimizin bildiği yıllık %150 kazandıran hisse senetleri var.

Örneğin; TripAdvisor’a ait hisse senedi son 1 yılda % 102 kazandırdı. Amazon hisseleri % 52, Netfilix hisseleri ise %58 kazandırdı. 3 yıllıkta bu kazanç oranları % 150’ye kadar çıkıyor. Size bahsetmediğim daha çok hisse senedi var. Daha detaylı liste için NASDAQ, NYSE, XETRA, LSE, ICE, SEHK, S&P 500 gibi hisse senedi piyasalarını inceleyin. Söylediklerime hak vereceksiniz.

Sizlere tavsiyem büyük şirketlerin hisse senedini taban fiyatlardan almanız. Yani yükselen ve daha fazla yükselecek yeri kalmayan hisselerden uzak durun. Büyük firmalar herkes için en iyi yatırım aracı olarak gözüküyor. Bu senetleri bankalar üzerinden satın alabilirsiniz. Hatta GET MİDAS isimli uygulamayu kullanarak yurt dışı hisse senedi yatırımı yapmanız mümkün.

 

3.Kripto Para Yatırımı Yapmak

Kripto para denilince herkesin aklına Bitcoin geliyor. Evet, ancak piyasa sadece Bitcoin’den ibaret değil. Bitcoin  ile aynı özelliğe sahip yüzlerce kripto para var. Bu paralara borsalar üzerinden yatırım yapabilirsiniz. 2021 yılında dijital paralar altın çağını yaşadı. Yatırımcılarını % 9000′ kadar para kazanma fırsatı sundu. Ancak emin olun hala beklenen patlamayı yaşamadı. Şuan devletler tarafından resmi bir düzenlemeye tabi değil.

İsveç, Malta, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde kripto para düzenlemeleri yapıldı. Hatta Amerika’nın bazı eyaletlerinde ödeme birimi olarak kabul edildi. Senato tarafından olumlu görüş bildirildi. Nasdaq, S&P ve Goldman Sacks dijital para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyor. Yani patlamaya hazır bir bomba olduğuna emin olabilirsiniz.

Hisse senetlerinde günlük %3 artış yaşanıyorken, kripto piyasalarında bu artışlar ortalama %30 civarında. Tabi günlük al sat yapmaktansa, uzun dönemli yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin; VIBE adında dijital bir para birimi var. Bu şirket sanal gerçekçilik gözlükleri üretiyor. Hedefi ise konserleri sanal gerçekçilik gözlükleri ile kullanıcılarına sunmak. Yaptığı anlaşmalarla da bunu başaracak gibi gözüküyor. Bu tarz şirketleri inceleyip yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin ile yatırım yapmak konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Ancak öğrenmeniz en fazla 2 gününüzü alacaktır. Binance Borsasında dijital para birimlerine yatırım yapabilirsiniz.

 

4.Dolar Üzerinden Kredi Verin

ABD’li Lending Club şirketi ile bankalar gibi kredi verebilirsiniz. Borçlanacak kişiler hakkında size detaylı olarak bilgi sunulur. Kredi puanları, varlık değerleri, aylık gelir gibi detaylı dökümanlar. İhtiyacınız olan bütün destek Lending Club ile size veriliyor. Bankalar ile aynı maliyet oranlarına sahip olmadıkları için hem borçlu hem de kredi veren daha çok kazanır. Kredi ödenmemesi gibi bir durum ile karşılaşmazsınız.

Verdiğiniz krediler şirket güvencesi altındadır. Amerika da çok hızlı büyüme sağlayan şirkete yurt dışından yatırım yapmak mümkün. Faiz oranları ise %6 ile %8 arasında değişiyor. Ülkemizde dolar üzerinden maksimum %4,5 kazanabilirsiniz. Bu nedenle bu şirketi tercih ederek avantaj sağlamış olursunuz. Güven konusunda sıkıtı yaşamazsınız. Amerika da SEC tarafından denetimlere tabi tutulmuş köklü bir şirket. Minimum 1000$ ile yatırım yapabilirsiniz.

 

5.Fundrise Emlak Yatırımı

Fundrise 500 milyon dolar yatırım almış Amerika da güvenilir yatırım şirketi. Garanti para kazanmak isteyenler için en iyi yatırım aracı ürünlerinden birisi. Fundrise gayrimenkul yapımı, kiralama ve çeşitli hizmetler ile yatırımcılarına %8 ile %12 arasında para kazandırır. Forbes, Times, TechCrunch haber sitelerinde tam sayfa yer almış bir şirket. Güvenilir ve garanti bir yatırım aracı.

Siteye girdiğiniz zaman kısa, orta ve uzun vadeli programlar çıkacak karşınıza. Basit bir şekilde yatıracağınız paranın getirisini hesaplayabilirsiniz. Bizdeki Çiftlik Bank gibi piramit oluşumlar ile kıyaslamayın. Amerika da SEC denetiminde olan bir şirket. Sonuçta SEC tarafından lisans almak kolay değil. Google üzerinden baktığınız zaman hakkında yapılan olumlu yorumları görebilirsiniz.

 

6.Büyümek İsteyen Girişimlere Yatırım Yap

Wefunder yurt dışında oldukça popüler bir şirket. İnternet üzerinden hizmet veriyor. Siteye girdiğiniz zaman milyon dolarlık girişimleri görebilirsiniz. Bu girişimler büyümek için ekstra yatırım ortaklığı veriyor. Her şirketin minimum yatırım miktarı farklı. Ancak ortalama 100 dolar ile yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Wefounder borsa gibi gözükse de borsadan farklı bir yatırım aracıdır. Girişimlerin borsaya girmeden önce ki aşaması olarak düşünebilirsiniz. Bu şirketler iş yapan ve belirli bir değerlemeye sahip girişimler. En iyi yatırım aracı listesinde almasının nedeni çok kazanma fırsatınızın olması. Yani şirket başarılı olduğunda veya büyük bir şirket tarafından satın alındığında yatırdığınız parayı 100’e katlama şansınız var.

Her şirket detaylı olarak hikayesini anlatmış. Neden yatırımı ihtiyaçları olduklarından size bahsediyor. Başaracağına inandığınız şirketler var ise yatırım yapabilirsiniz. Size tavsiyem tek bir şirkete yatırım yapmayın. Mantıklı olan portföyünüzü dağıtmanız.1000 dolar tek bir girişime yatırmaktansa, 100 dolar şirkete yatırın. Bugüne kadar 190 bin kişi tarafından yatırım yapılmış. Yatırımcılarınız Wefunder şirketi tarafından güvence altındadır. ABD SEC denetimlerine tabidir.

 

7.Türk Lirası Faiz Yatırımı

Güncel olarak Türk Lirasına verilen faiz oranları %19’lara kadar çıkmış durumda. Yani yatırdığınız paradan 1 yılda % 19 kazanmış olursunuz. Faiz oranı yüksek olsa da dolar artıkça kazanç oranınız düşer. Yani kazandığınız faiz oranı reel gelir olarak hesaplandığında % 4 gibi oranlara kadar düşebilir. Ancak Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile bu durum tam tersidir. Hem doların yükselmesinden hem de mevduat üzerinden kazanç elde etmiş olursunuz.

Yani dolar düşüş yaşarsa kazandığınız % 19, reel olarak % 40 gibi oranlara çıkma durumu var. Bu aradaki farkı anlamanız gerekir. Size en iyi tavsiyem internet üzerinden bu işlemleri yapmanız olacak. En iyi yatırım aracı Enpara ve İng Turuncu Hesap. Bu iki şirket dijital bankacılık hizmeti veriyor. Paranızı günlük olarak faize yatırabilirsiniz. İki banka şirketinin sitesi üzerinden günlük faiz hesaplamalarını yapmanız mümkün. Paranızı günlük yatırdığınız zaman doların yükselmesi durumunda, dolar faiz hesabına kolaylıkla geçebilirsiniz. Hem paranızı 1 ay vadeli veya 6 ay vadeli olarak kilitli tutmanıza gerek yok. Sonuçta Türk parası sert düşüş ve yükseliş yaşayan bir para birimi.

 

8.İnternetten Döviz Alım Satımı

Bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız internet üzerinden günlük veya haftalık alım satım yapabilirsiniz. Dolar üzerindeki iniş çıkışları biliyorsunuz.1 ay da 11 TL’den 18 TL’ye kadar yükseldi. Daha sonra birden 10.60 TL’ye düştü. Bu tarz iniş çıkışlardan faydalanmak için internet bankacılığı üzerinden alım satım yapabilirsiniz.

Dolar tek başına en iyi yatırım aracı değil. Bu nedenle sürekli al sat yapmanız mantıklı. Grafik okumayı bilmiyor olabilirsiniz. Ancak şu kuralı aklınızda tutun. Hiç bir şey sürekli yükselmez veya düşmez. Dinlenme noktası mutlaka vardır. Buna dolar üzerinden örnek vereyim. Dolar 18 TL’ye çıktığında biraz duraksadı. Tekrar 11 TL’ye düştü. Bunun nedeni 18 TL olduğunda kar satışı yapanlardır. Yani 18 TL’nin üzerine çıkacağını düşünmeyenler direkt olarak ellerinde bulunan doları sattılar. Sonra tekrar 11 TL’den almaya başladılar. Siz de duraksama noktalarında alım, tavan noktalarında satış yaparak para kazanabilirsiniz.

Okuyunuz: Dolar Nerede Bozdurulur?

 

9.Tahvil Yatırımı Yapmak

Tahvil şirketler ve devletler tarafından çıkarılan borçlanma sendedir. Şirketler paraya sıkıştığı zaman sermaye piyasası kurulunun onayı ile borç senedi ihraç eder. Vade süresi en az 1 yıldır. Ortalama olarak yıllık % 20 getiri sağlar.Ancak şirket incelemesini iyi yapmanız gerekir. Ödeyemeyecek durumda olan şirketlerin tahvilini almanın bir anlamı yok. Tabi bu bankalar için geçerli değil. Banka tahvillerine güvenebilirsiniz.

En güvenilir ve en iyi yatırım aracı devlet tarafından ihraç edilen tahvil senedidir. Devletin ödeme yapmaması gibi bir durum olmaz. Amerika bile tahvil senedi ihraç eder. Bu tahvillere bankalar aracılığı ile yatırım yapabilirsiniz. İş bankası bu açıdan kullanışlı programlara sahip .Hisse senedi gibi risk içermeye en iyi yatırım aracı. Genelde profesyonel yatırımcılar: portföylerinin % 60’ını tahvil, % 40’ını da hisse senedi ile doldurur. Sizde yatırımınızı bu şekilde dağıtabilirsiniz.

 

10.Startup Yatırımı Yapın

Micro Ventures şirketi ile iş fikirlerine veya prototip olarak üretilmiş olan girişimlere yatırım yapabilirsiniz. Siteyi incelediğinizde birbirinden çok yaratıcı fikirler ile karşılaşacaksınız. Ancak önemli olan kısmı güven olayı. Peki nasıl bu iş fikirlerine güvenebilirsiniz.

Micro Ventures 2011 yılından beri hizmet veren bir firma. Bütün yasal izinleri ve lisansı var. Firma bünyesinde geniş bir yatırım ekibi barındırıyor. Danışmanlık, koçluk ve iş takibi gibi hizmetler. Kısacası yatırımlarınız güvence altında. Zaten ABD yasaları ile korunduğu sürece gözünüz arkada kalmasın.

Örneğin şuan güncel bir fon toplama ilanı var. Otonom çim biçme makinesi. Robot mini bir araç bahçede gezerek kendiliğinden çim kesme işini yapıyor. Yani iş gücünden tasarruf sağlayan bir ürün. Şirketleşme sürecine girmek için yatırıma ihtiyaçları var. 60 bin dolar yatırım bedeli istenmiş. Bu para da kısa zamanda toplanmış. Girişimcilerin profilleri ile ilgili detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Linkendin profillerine mutlaka bakın. Geçmişte yaptıkları işleri, çalıştıkları firmaları görebilirsiniz.

 

11.Forex İle Yatırım Yapmak

Forex hakkında bilginiz var mı bilmiyorum. Ancak uzun vadeli ve düşük kaldıraç oranı ile kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Forex ile düşüşler ve yükselişler ile para kazanma ihtimali var. Önemli olan tahmin yürütmeniz. Tabi piyasa koşulları ve araştırma yaparak mantıklı tahminler yapabilirsiniz.

Türkiye de Forex oynayabilmek için minimum 50 bin TL yatırmanız gerekiyor. Yasa dışı platformlarda Forex oynayan kullanıcı sayısı çok. Ancak tavsiye etmediğim bir yöntem.Şikayet sitelerine bakarsanız sayısızca olumsuz yorum görebilirsiniz. Kötü olan yanı ise hiç bir hak iddaa edemiyorsunuz. Sonuçta oynadığınız sürece suçlu olan sizsiniz.

 

12.Repo Yatırımı Aracı

Repo kısa vadeli getiri sağlayan yatırım aracıdır. Fiyatı ve getirisi bellidir. Bankalar tarafından ihraç edilir. Banka size belirli bir fiyat üzerinden menkul kıymet satışı yapar. Daha sonra size vaat edilen karlı fiyat üzerinden geri satın alır. Aslında tahvil, bono ve ihraç senetleri repo kapsamındadır. Belirli vade sonunda kazanç sağlanır.

Kısa vadeli en iyi yatırım aracı olarak görebilirsiniz. Gecelik, açık, ters ve karşılıksız repo olmak üzere çeşitleri var. Repoya konu olan menkul kıymetler müşteriye teslim edilmeden Borsa İstanbul hesabında bloke edilir. Yani devlet garantisi kapsamındadır.

 

13.Antika Yatırımı Yapmak

Yukarıda bahsettiğim yatırım araçlarından farklı. Ancak böyle antikalara karşı ilginiz var ise en iyi yatırım aracı olabilir. Uygun fiyatlara bulduğunuz tarihi, antika ürünleri evinizde veya deponuzda muhafaza ederek yatırım yapabilirsiniz. Antikaların her zaman alıcısı vardır. Önemli olan uygun fiyatlara temin etmeniz.

Antika ürünler enflasyonun üzerinde değer kazanır her zaman. Özellikle Amerika ve İngiltere de yüksek fiyatlara alıcı bulur. Genelde Türkiye de antika toplayanlar yurt dışı siteler üzerinden satış yapar. Tabi sizin böyle bir şeyle uğraşmanıza gerek yok. Yurt içi piyasada da değerinin üzerinde satmanız mümkün. Önemli olan antikalar hakkında bilgi sahibi olmanız.

 

14.Kısa Vadeli Varlık Yatırımı

Kriz ortamlarında yapılacak en iyi yatırım aracı olarak görülür. Emtia ya da diğer bir adı ile varlık yatırımı. Dolar yükseliş yaşadığında bu fırsatı kaçırdım diye üzülmenize gerek yok. Emtia satın alarak bunu telafi edebilirsiniz .Öncelikle ticari bir çevreye ihtiyacınız var. Yani aldığınız varlığı kısa vadede satabilmelisiniz. Bunu en iyi bir örnekle açıklayabilirim size.

Dikkat ettiyseniz dolar arttıktan 2 hafta sonra piyasadaki ürünler artmaya başladı. Bunun nedeni stoklardan dolayı fiyatlara hemen yansımaması. Iphone telefon modellerinde dahi aynı durum söz konusu oldu. Varlık yatırımını kısa vadede bu tarz ürünleri alarak yapabilirsiniz. Ancak teknolojik ürünler almayın. Yeni çıkan modeller eski modellerin zaten fiyatını düşürür. Dolar yükselse bile stokta olduğu için bu varlıklar pek etkilenmez. Enflasyondan en çok etkilenen varlık ürünleri kimyasal tabanlı ürünler olmuştur. Daha çok ithalat kapsamında olan varlıklar.

 

15.Gayrimenkul Sertifikası Almak

Ev alacak parası olmayanlar için oluşturulmuş  olan borç senedidir. Gayrimenkul projeleri paylara bölünür. Arz ve talebe bağlı olarak fiyatlarında iniş çıkış yaşanabilir.1 pay senedi için 42,50 TL değer biçilmiş. Proje değerlerine göre toplam pay oranı belirlenir. Bu senetler Borsa İstanbul üzerinde işlem görür.

Gayrimenkul  sertifikası kesin kazandırma gibi bir garantisi yok. Her şey gayrimenkul sektöründe yaşanacak gelişmelere bağlı. Yani konut satışı durduğu zaman, bu pay senetleri de düşmeye başlar. Tamamen piyasa fiyatlaması ile ilgili bir durum. Güncel olarak KDV den muaf tutulmuştur. Bu senetler her proje sahibi tarafından TOKİ güvencesi ile ihraç edilir. Güncel emlak piyasasında yaşanan durumdan dolayı pek tavsiye etmiyorum. En iyi yatırım aracı listesinde yer almasının nedeni ülkemizde beklenenden fazla talep görmesi. Tabi karar sizin.

 

16.Varant Yatırımı Yapmak

Varant yatırımcılar tarafından az bilinen bir yatırım aracıdır. Hatta en riskli yatırım aracı diyebilirim. Bankaların teminatta olan bir varlık üzerinden işlem açması ile gerçekleştirilir. Bu işlemler seans olarak yapılır. Seans ortasında elinizde bulunan varantı bozdurma şansınız var.

Varant üzerinden tek bir seansta tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Tabi paranızın bir kaç katını da kazanma şansınız var. Çok iyi bilmediğiniz sürece oynamanızı tavsiye etmem. Eğer başlamak isterseniz mutlaka demo hesaplar üzerinden oynamaya başlayın.

 

17.Viop ile Yatırım Yapmak

Borsa İstanbul üzerinden hizmet veren kaldıraçlı işlem platformudur. Aslında Forex ile aynı mantıkta en iyi yatırım aracı fırsatlarından birisidir. Tabi gerçek amacında kullanırsanız. Vadeli işlemler platformu olarak adlandırılır. Daha önce piyasada ”VOP” olarak bilinirdi. Borsa İstanbul çatısı altına girdiğinde viop adını aldı.

Bu platformlar üzerinden kaldıraçlı olarak anlık alım satım yapabilirsiniz. Kaldıraç oranı 36 olarak belirlenmiştir. Örneğin daha önce dolara yatırım yapmıştınız. Ancak dolar düşmeye başladı zarara gidiyorsunuz. Bu platformda doların düşüşüne para yatırarak zararınızı çıkartabilirsiniz. Yani Hedge etmiş olursunuz.

 

18.Eğitime Yatırım Yapmak

Son olarak size tavsiye edeceğimiz en iyi yatırım aracı eğitimdir. Para kazanmak için bilgi sahibi olmanız gerekir. Yukarıda size bahsettiğim yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Bu gayet normal. Ancak öğrenmek için eğitim konusunda kendinize yatırım yapmalısınız.

Kazandığınız parayı direkt olarak bu platformlarda eritme ihtimaliniz var. Bilmeden bu platformlarda şansınızı denerseniz bu yaşanacak bir gerçek. Forex için ülkemizde ilk yıllarda yatırım limiti uygulanmadı. Simitçisinden tutunda çaycısına kadar bu platformda çok para kaybeden oldu. Daha sonra devlet tarafından çözüm amaçlı limit uygulanmaya başladı. Zenginlerin tekeline alındı yani.

 

Yatırım Araçları Tavsiyeleri

En iyi yatırım aracı listesini sizlerle paylaştım. Herhangi bir yatırım için tavsiyede bulunmuyorum. Bu konuda karar size ait. Sadece kaybedenlerin yaptıkları hataya düşmeyin. Aslında kazanmanın da kaybetmenin de kuralı net. Aşağıda yer alan uygulamaları yatırım yaparken mutlaka dikkate alın.

  • Uzun vadeli yatırım yapmak her zaman en mantıklı seçenektir. Kısa vadede yaşanan düşüşler ile psikolojik olarak yıpranırsınız. Bu da yanlış kararlar vermenize neden olur.
  • Matematiksel olarak risk içermeyen yatırım aracı yoktur. Yaptığınız her yatırım için risk analizi yapmayı ihmal etmeyin.
  • Tek bir yatırım aracına yatırım yapmayın. En az 3-4 yatırım aracı ile paranızı dağıtın. Bir platformda kaybederken, başka platformda kazanabilirsiniz.
  • Sabırlı olmak bu işin altın anahtarı. Piyasada çok bilinen ”FUD” ve ”FOMO” diye terimler var. Korku ile yapılan alım veya satış. Bunları mutlaka yaşarsınız.
  • Her platformun kendilerine ait demo hesapları bulunur. İşlem yapmadan önce bu demo hesaplar ile kendinizi geliştirin.
  • Ünlü yatırımcılara ait kitapları mutlaka okuyun. Warren Buffet dünya da görebileceğiniz en iyi yatırımcıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.