Finlandiya İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Yurtdışındaki iş fırsatlarını araştıran kişilerin karşısına çıkan ülkeler arasında Finlandiya önemli bir yere sahiptir. Finlandiya işçi alımı şartlarını sağlayan kişiler başvurularını gerçekleştirerek bu ülkede güzel bir yaşam kurabilirler. Son yıllarda iş başvuruları açısından Avrupa ülkeleri çok revaçta. Vasıflı vasıfsız birçok alanda personel gereksinimi bulunan bu ülkeler içerisinde Finlandiya da bulunmaktadır.

Finlandiya işçi Alımı

Finlandiya işçi Alımı

Finlandiya iş başvurusu sırasında kişiler nereye ve nasıl başvuracaklarını bilmek zorundadır. Hem vize şartlarını hem de çalışma koşullarını araştırmak bu süreci sizin için daha kolay hale getirir. Özellikle belirli meslek dallarına oldukça büyük bir ilgi bulunur. Ülkedeki personel ve işçi açıkları nedeniyle her sene yurtdışından önemli sayıda alımlar yapılmaktadır.

Finlandiya refah düzeyi yüksek olan ülkeler arasında yer alır. Fakat son yıllarda nüfusunda ciddi anlamda azalmalar görüldüğü söylenebilir. Özellikle genç nüfusun giderek azalması ile birlikte ülkede birçok alanda önemli personel açıklarının meydana gelmesine neden olmuştur. Bu durum da on binlerce işçi alımlarının başka ülkelerden sağlanması gereksinimi ortaya çıkarmıştır. Finlandiya işçi alımı da bu bakımdan birçok kişinin araştırdığı bir konudur.

 

Finlandiya İşçi Alımı

Finlandiya yaşanması kolay Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Eğitim, sağlık ve iş bulma konularında iyi fırsatlar ortaya çıkarması özellikle gençleri oldukça cezp eder. Ancak Finlandiya işçi alımı konusunda başvuru yapılabilmesi için ülkenin ilk olarak bu konuda Türkiye’den bir talebi olmalıdır. Ülkeler başka bir ülkeden işçi alımı yapmadan önce çeşitli ilanlar yayınlar. Bununla birlikte Türk firmaları da bu ülkeye zaman zaman işçi gönderebilir.

Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken konu çalışma izni gerekliliğidir. Bu çalışma izni ve vizesi olmadan Finlandiya’da ki işlere başvuru yapma şansınız olmaz. Böyle durumlarda önce çalışma vizesi koşullarını araştırmanız gerekir. Finlandiya konsoloslukları bu konuda sizlere gereken hizmeti verir. Ancak sizin de bu süreçte birtakım belgeler hazırlamanız gerekir.

Finlandiya iş başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle vize işlemlerini tamamlayarak bu ülkeye seyahat etmeleri gerekmektedir. Sonra farklı iş bulma kanalları üzerinden gerekli başvurularını gerçekleştirebilirler. Yurtdışına gitmeden de iş bulma şansınız bulunur. Türk firmalar aracılığı ile Finlandiya’ya gidebilme imkanı da vardır. Ancak ister yurtdışındaki bir firma ister yurt içindeki bir firma olsun çalışma izni alınması oldukça önemli bir detaydır.

 

Finlandiya iş Başvurusu

İş arayışı içerisinde olan kişiler internetin sağlamış olduğu tüm olanaklardan geniş ölçüde yararlanabilir. Özellikle yabancı ülkelerdeki yaşam ve iş fırsatlarını çok rahat bir şekilde değerlendirebilirler. Ancak bunun için ilanı açılan işlerin tüm şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Finlandiya iş başvurusu yaparken de bu şartları göz önünde bulundurmak önem taşır. İş başvurusu sırasında şu detaylar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır:

 • İş başvurusu yaparken aranan dil kriterleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • Dil kriteri varsa hangi seviyede istenildiğini bilmelisiniz.
 • İş başvurusunda özel şartları göz önünde bulundurmalısınız.
 • Çalışma vizesi şartlarını göz önünde bulundurmalısınız.
 • Mesleğin gerektirdiği tecrübe, sertifika ve diploma şartlarını araştırmalısınız.
 • Maaş tutarlarını öğrenmelisiniz.

Bunların yanında en önemlisi de Finlandiya’daki yaşam şartlarıdır. Buradaki sosyal yaşantıya uyum sağlayıp sağlayamayacağınızı bilmeniz ilerleyen süreçlerde zorlanmamanız açısından oldukça önemli. Her ülkenin kültürü, yaşam pahalılığı, insan ilişkileri farklıdır. Türkiye’de doğup büyüdükten sonra Avrupa kültürüne uyum sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

 

Finlandiya’da Nasıl İş Bulunur?

Finlandiya’da işe girmek istiyorsanız farklı iş bulma kanallarını değerlendirmelisiniz. İnternet bu konuda en önemli destekçidir. Eskiden yalnızca bu ülkelerde yaşayan tanıdıklar vasıtasıyla gidip iş bulunurken artık başkalarına ihtiyaç duyulmadan iş bulunabilir. İnternette yurtdışındaki iş ilanlarını yayınlayan birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlarda işlerin niteliği, çalışma koşulları, maaş tutarları gibi bilgiler yer alır.

Bunların yanında hangi alanlarda personel gereksinimi olduğu da tüm detayları ile yer alır. Kendinize en uygun ilanları bu siteler aracılığı ile bulabilirsiniz. Bunun yanında yurtdışı bağlantılı firmalara da başvurular yapabilirsiniz. İnşaat, tekstil, gıda gibi sektörlerde büyük firmalar yurtdışına kendi bünyelerine işçi gönderimi gerçekleştirmektedir. Ancak bunu yaparken firmaların güvenilir olduğundan mutlaka emin olmanız gerekir. Finlandiya’ya gittikten sonra iş bulma konusunda şu sitelerden yararlanabilirsiniz:

Özellikle TE-Palvelut sitesi Finlandiya’nın ulusal iş bulma servisi olarak bilinir. Finlandiya işçi alımı konusunda önde gelen ülkelerden biridir. Rusya, İsveç ve Norveç gibi önemli ülkelerle komşu olması da popüler bir ülke olmasını sağlamıştır. Başkenti Helsinki olan ülkede iş imkanları da her geçen gün daha da artış gösterir. Çünkü Avrupa’daki nüfus miktarı giderek düşmektedir. Genç ve dinamik bir çalışan nüfusa Avrupa ülkelerinin ciddi anlamda gereksinimi vardır.

 

Finlandiya İş İmkanları

Finlandiya farklı ülkelerden işçi alımı yapan ülkeler arasında yer alır. Ancak bu süreçte işverenlerin ve çalışanların uymaları gereken birçok önemli kural vardır. Finlandiya iş imkanları konusunda araştırma yaparken kanunlar ve toplu sözleşmeler hakkında detaylı bilgi edinmek gerekir. Bunun yanında çalışma saatleri, asgari ücret, hastalık döneminde verilen maaş önemi noktalar arasında bulunur. En önemlisi de ülkedeki işten çıkarılma şartlarını bilmek Finlandiya çalışma şartları bakımından bilinmesi gerekenlerdir.

Finlandiya’daki kişi başına düşen milli gelir 2022 verilerine göre 48.756 dolardır. Bu veriler IMF tarafından yayınlanmıştır. Dünyada üzerinde kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Finlandiya 16. sırada yer alır. Son derece iyi bir ekonomisi olduğundan da bahsedilebilir. Ülkede asgari ücret düzeyi de birçok Avrupa ülkesinden daha yüksektir. Asgari ücret her sene kanunlar çerçevesinde belirlenmez. Aksine işverenler ve sendikaların işbirliği çerçevesinde belirlenir. Aynı zamanda bu ülkedeki asgari ücret her sektörde farklılık gösterebilir.

Ülkede asgari ücret saatlik 13.8 Euro’dur. Ortalama olarak ise 27 Euro olarak hesaplanmıştır. Bir işçi ortalama olarak bu ülkede ayda 160 saat çalışır. Finlandiya’da maaşlar kişilerin işlerindeki tecrübelerine, verimliliklerine ve işin coğrafi şartlarına göre farklılık gösterir. Bunların yanında tüm yasal hükümlerde yerli yabancı herkes için eşit şekilde uygulanır.

 

Finlandiya’da Aranan Meslekler

Finlandiya birçok farklı meslek dalında personel arayışında olan ülkelerdendir. Vasıflı vasıfsız birçok alanda işçi alımı yapan ülkede ücretler genel olarak yüksektir. Bunun yanında sosyal yaşam da rahat denilebilecek düzeydedir. Bu nedenle birçok meslek grubundan kişi bu ülkede çalışmak için başvuru yapabilir. Finlandiya’da aranan meslekler ise şu şekildedir:

 • Hasta bakıcı
 • Doktor
 • Hemşire
 • Metal işçileri
 • Denizcilik alanında personeller
 • Elektronik alanında çalışacak kişiler
 • Yazılımcılar
 • Bilişim sektörü
 • Muhasebeci ve iktisatçı
 • Ofis çalışanı
 • Denetim görevlisi
 • Bahçıvan ve sanayi işçileri
 • İnşaat işçileri

Gibi alanlarda birçok farklı açık bulunmaktadır. Bunların yanında öğretmen, sekreter, çiftliklerde çalışacak personeller olmak üzere geniş bir işçi gereksinimi bulunur. Finlandiya işçi alımı için ilanlar açıklandığında bu alanlara başvuru yapacak olan kişilerin kriterleri tam olarak sağlaması önemlidir. Bazı mesleklerde çok akıcı Fince ya da İsveççe istenebilir. Fakat Türk firması bünyesinde gidecekseniz dil kriteri olmayabilir.

 

Finlandiya’da İşçi Maaşları

Finlandiya’da çalışmak istiyorsanız maaş koşullarını iyi araştırmalısınız. Burada yapacağınız işin niteliklerinin alacağınız maaşa uygun olması gerekir. Aynı zamanda alacağınız maaş ile Finlandiya’da iyi bir yaşam sürebilmeniz de önemlidir. Bu bakımdan Finlandiya’da işçi maaşları araştırılmadan başvurular yapılmamalıdır. Bazı mesleklerde otalama işçi maaşları hakkında şu tablodan yararlanılabilir:

MESLEK ORTALAMA MAAŞ DÜZEYİ
Avukat 4.500- 9.000 Euro
Bankacı 3.800- 7.500 Euro
Bilgisayar Mühendisi 5.300- 10.500 Euro
Biyolog 4.500- 9.000 Euro
Doktor 6.000- 12.000 Euro
Diş Doktoru 6.000- 12.000 Euro
Elektronik Mühendisi 5.300- 10.500 Euro
Hemşire 3.800- 7.500 Euro
İnşaat Mühendisi 3.800- 7.500 Euro
Kimya Mühendisi 3.800- 9.000 Euro
Makine Mühendisi 4.500- 9.000 Euro
Mimar 5.300- 10.500 Euro
Psikolog 5.300- 11.000 Euro
Bulaşıkçı 3.000- 4.500 Euro
Döner Ustası 4.500- 6.800 Euro
Elektrik Teknisyeni 4.500- 6.800 Euro
Fırıncı Ustası 5.300- 7.900 Euro
Hasta Bakıcısı 3.800-5.700 Euro

 

Maaşlar işin kriterlerine göre değişir. Ülke genelinde uygulanan asgari ücrette sektörden sektöre değişebilir. Genelde asgari ücreti işverenler ve sendikalar ortak karar ile belirler. Ancak genelde asgari ücretten fazla maaş ödemeleri yapılır. Saat başı ücretlendirmeye göre kişilerin ay içerisinde çalıştığı saate göre bir maaş ödemesi yapılır. Bunların yanında ek gelirler, sosyal haklar, hastalık dönemindeki ödemeler de önceden bilinmesi gerekenler arasındadır.

Başvuru yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu çalışacağınız firma ile birebir görüşmektir. Sizlerden ne istendiğini ve istenilenler karşısında sizlere neler vaat ettiklerini en iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir. Maaşlar aynı zamanda ülkedeki meslek gruplarına göre de farklılık gösterir. Hemşire, doktor, muhasebeci, fabrika işçisi farklı maaşlar alırlar.

Okuyunuz: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

 

Finlandiya Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

Finlandiya hükümeti işçi alımlarında çalışma izinleri konusunda son derece hassastır. Eğer bu ülkede bir işte uzun yıllar çalışmak istiyorsanız mutlaka çalışma izni almanız gerekir. Finlandiya çalışma izni ve vize başvurusu sırasında sizlerden birtakım belgeler istenmektedir. Bu izni aldığınızda otomatik olarak oturma izni hakkı da elde edersiniz. Ancak oturma izni olan kişilerin çalışma izinleri bulunmaz. Vize başvuruları sırasında istenilen belgeler şu şekildedir:

 • Son on yıl içerisinde alınmış ve içinde iki boş sayfası olan bir pasaport
 • Fince ya da İsveççe doldurulmuş bir başvuru formu
 • Çalışacağınız şirketten alınmış bir davet mektubu
 • 30 bin Euro teminat içeren bir seyahat sağlık sigortası
 • Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont
 • Sponsor varsa sponsor bilgileri
 • Türkiye’deki bir firma gönderiyor ise firma bilgileri
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Evli olanların evlenme cüzdanları
 • Varsa eski pasaportlarınız

Gibi birçok belgenin zamanında hazırlanarak teslim edilmesi gerekir. Bu belgelerin güncel ve tamamen doğru bilgiler içermesine dikkat etmelisiniz. Çalışma vizesi alınacağı zaman davet mektubunuz mutlaka olmalıdır. Başvuru formunda mutlaka vize türünün işaretlenmesi gerekir. Bunlara ek olarak tüm belgelerinizin de kendi içinde tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Vize randevusuna eksiksiz bir dosya ile gitmeniz büyük bir önem taşır.

 

Finlandiya’da Göçmen Olmak

Finlandiya iş imkanları bakımından oldukça avantajlı ülkeler arasında yer alır. Ülkenin başkenti olan Helsinki nüfus miktarının fazla olduğu yerler arasında bulunur. Diğer kalabalık şehirler arasında Lahti, Oulu, Kotka, Tampere ve Turku bulunur. Ülkedeki yabancılar genelde bu büyük şehirlere dağılmıştır. Finlandiya’da göçmen olmak gibi bir düşünceniz varsa mutlaka belirli süreçleri takip etmeniz gerekir. Bu işlemler için şu aşamalara dikkat etmek gerekir:

 • Finlandiya’ya varış tarihinden sonra en geç 3 ay içerisinde mutlaka Finlandiya Göçmenlik Bürosu’ndan uygun bir tarihe randevu almanız gerekir.
 • Göçmen başvuru formu, başvuran kişi tarafından doldurularak imzalanmalıdır.
 • Gerekli belgeler hazırlanmalıdır.
 • Başvuru tarihinde Göçmenlik Bürosu’na gidilmelidir.
 • Büroda yüz yüze kimlik kontrolünden geçmeniz gerekir.
 • Eğer ülkedeki göçmenlik süreciniz hiçbir şekilde 5 yıl boyunca kesintiye uğramaz ise uzun süreli oturum izni alınabilir.

Bu aşamalar göçmenlik için oldukça önemlidir. Finlandiya’da göçmenlik eğitim, girişimci, aile birleşimi, sığınmacı gibi şartlara bağlanmıştır.

 

Finlandiya’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Finlandiya yaşam standartları iyi olan ülkeler arasında yer alır. Bu ülkede çalışmak istiyorsanız yaşam şartlarına uygun hareket etmeniz gerek. Aynı zamanda kendinizi idare edebilecek durumda olmalısınız. Kültürel yapıya uygun olmalı, ülkenin dilini kendinizi ifade edecek kadar konuşabilmelisiniz.

Finlandiya’da çalışmak isteyenlere öneriler içerisinde en önemlisi de işinizi en doğru şekilde yapmaktır. Çalıştığınız süre boyunca iş yerinde, yaşadığınız çevrede uyumlu olmaya çalışmanız gerekir. Ailenizi de bu ülkeye getirmek isterseniz mutlaka yeterli maddi güce sahip olmanız gerekir. İş başvurularını araştırırken de kendi standartlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Başvuru sırasında her daim doğru beyanlarda bulunmanız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.