Amerika İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Amerika, hemen her gencin hayallerini süsleyen ülkeler arasındadır. Yıllardır vasıflı ve vasıfsız işçi alımları yapan bu ülkeye Türkiye’den de çok fazla talep bulunur. Bu bakımdan Amerika işçi alımı ilanları her zaman çok yakından takip edilir. Amerika’da yaşam kurarak daha iyi standartlarda yaşamak isteyen kişi sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak bu durumda kişilerin Amerika hakkında da birtakım detayları bilmesi büyük bir önem taşır. Bu ülkeye gidebilmek için öncelikle yasal olarak çeşitli izinlere sahip olmalısınız.

Amerika İşçi Alımı

Amerika İşçi Alımı

Amerika vize muafiyetini yalnızca belli ülkelere tanır. Bu işlemler sırasında da en titiz ülkeler arasında yer alır. Bu bakımdan Amerika iş başvurusu yapacağınız zaman ülkenin kriterlerini en iyi şekilde karşılamanız büyük bir önem taşır. İş olanakları bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Ancak Amerika’da yasal olarak çalışma konusunda birtakım zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Amerika iş olanakları konusunda araştırma yapan kişilerin bu ülkede nasıl yasal olarak kalabileceklerini de bilmeleri gerekir. Vize, oturum izni, çalışma izni konularda son derece katı kuralları olan ülkeler arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Avrupa ülkelerine göre Amerika çok daha titiz bir şekilde personel alımı yapar. Bu bakımdan başvuru sırasında belirli noktaları göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Amerika İşçi Alımı

Amerika yaşam standartları bakımından önemli farklılıkları olan ülkeler arasındadır. Ülkede her ne kadar iş bulmak mümkün olsa da zenginlik ve yoksulluk konusunda ciddi farklılıklar olabilir. Her şeyden önemlisi ülkede çok fazla farklı etnik köken bulunur. Çünkü dünyanın en çok göç alan ülkeleri arasındadır. Bu ülkede eğitimli, eğitimsiz, deneyimli, deneyimsiz birçok kategoride iş bulabilmek mümkün. Ancak bu iş bulma süreci tamamen sizin çabanıza bağlıdır. Amerika’da yaşamak isteyen kişilerin özellikle şu konularda da bilgi sahibi olması gerekir:

 • Amerika’nın yönetim şekli Federal Cumhuriyet’tir.
 • Başkenti Washington, DC
 • İdari bölgeleri 50 tanedir.
 • Para birimi Amerikan Dolarıdır.
 • Resmi Dili İngilizce
 • Türkiye ile arasındaki uzaklık 12 saattir.
 • En önemli şehirleri arasında New York, Washington, DC, Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles
 • Türklerin en çok yaşadığı yerler ise New Jersey, Kaliforniya, New York, Teksas, Illinois, Florida’dır.

Amerika geçmişten günümüze dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer almayı başarmış bir ülkedir. Dünya siyasetinde önemli bir yer edinmesinin en önemli nedeni de güçlü bir ekonomiye sahip olmasıdır. Ancak bu ekonominin güçlü kalması için ülkenin önemli iş gücüne ihtiyacı bulunur. Bu iş gücü de kendi vatandaşları yanında yurtdışından gelen kişilerden de sağlanır. Bu bakımdan Amerika işçi alımı konusunda kişiler belirli meslek dallarında başvuru yapabilirler.

 

Amerika İş Başvurusu

Amerika iş alımları konusunda kişilerin farklı alanlarda başvuru yapabilme imkanı bulunur. Dünya finans piyasalarının merkezi durumunda olan Amerika finanstan sağlık sektörüne kadar çok geniş bir iş olanağı sağlar. Ülkede birçok yabancının bulunması da Amerika’nın iş olanaklarının fazla olmasından kaynaklıdır. Türk vatandaşları eğitim için gittikleri Amerika’da iş başvuruları yaparak kalabilmenin yollarını aramaktadır. Aynı zamanda Türkiye’den de iş başvurusu yapılabilir.

Amerika iş başvurusu yapmak isteyen kişiler için farklı yöntemler vardır. İnternet iş siteleri, insan kaynakları siteleri, Amerika’da yaşayan eş dost, şirketlere birebir CV bırakmak bu yollardandır. İş bulma sürecinde İngilizce gibi önemli kriterler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu durum her işte geçerli olan bir kriter değildir. Türk firmaları aracılığı ile Amerika’ya giden kişilerde zaman zaman İngilizce aranmayabilir.

İngilizce bilmek birçok yönden faydalıdır. Çünkü hem iş ortamında hem de yaşadığınız çevrede bu dili çok fazla kullanmanız gerekecek. Bu bakımdan hızlı bir şekilde ülkeye adaptasyon sağlayabilmek adına İngilizce bilmek önemlidir. İş başvuruları sırasında özellikle kurumsal şirketler belli bir seviyenin üzerinde yabancı dil isteyebilir. İş başvurusu yaparken Amerika’nın çok fazla ırk, din ve dile ev sahipliği yaptığını unutmamak gerekir.

 

Amerika’da Nasıl İş Bulunur?

Amerika’da iş bulmak için birçok alternatif vardır. En çok tercih edilen yöntem ise internetteki kariyer siteleridir. Kariyer sitelerinde vasıflı, vasıfsız, deneyimli, deneyimsiz her türden iş ilanı yayınlanır. Bazı siteler kurumsal olarak hizmet verir. Bazı siteler ise daha bölgesel tarzda iş ilanı yayınlayabilir. Bu nedenle iş arayışınızı çok geniş bir çerçeveden gerçekleştirmeniz gerekir. Hem global hem de bölgesel siteler üzerinden arama yapmak iş bulmanızı kolaylaştırır. İş bulabilmek için şu siteler öne çıkar:

Siteleri üzerinden başvurular yapılabilir. Amerika iş alımı konusunda birçok kişi nereden başvuru yapacağını bilememektedir. Bazı siteler her kategoride iş ilanı yayınlarken bazı siteler yalnızca vasıflı alımlara başvuru yapar. Örnek vermek gerekir ise Monster.com sitesi mühendislik gibi daha statü isteyen işlerde ilanlar yayınlar. Craigslist adı verilen forum sitesinde ise basit işlere de yer verilir. İş bulma sürecinde bu sitelere üye olarak başvuru yapabilirsiniz.

 

Amerika İş İmkanları

Amerika dünya ekonomisinde önemli yeri olan ülkeler arasındadır. Eğitim, sanayi, sağlık, altyapı, maden ve daha birçok alanda önemli gelişmeler olmuştur. Bu bakımdan da gelişen sektörlerde her zaman genç iş gücü ihtiyacı bulunur. İş arama sürecinde kişilerin sektörleri detaylı olarak araştırması gerekir. Amerika’da özel sektör çalışanları toplam çalışan nüfusun %91 kadarını oluşturur. Devlet sektöründe çalışanların sayısı ise %8 kadardır.

Amerika’da ki işletmelerin neredeyse %99’u küçük işletmelerdir. Dolayısıyla istihdamın büyük bir kısmı da bu küçük işletmelerde yoğunlaşır. Amerika iş imkanları araştırılırken bu küçük işletmeleri göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak Amerika’da çok büyük firmalar da bulunur. Global bazda büyüyen şirketler birçok kişiye iş imkanı sağlar. Bu şirketlerin başında da Walmart gibi global firmalar gelir. Yalnızca Walmart şirketinde Amerika genelinde 1.4 milyon insan çalışmaktadır. Bu da istihdam açısından çok ciddi bir rakamdır.

Amerika’da kurulan işletmelerin hepsi Amerikalılar tarafından kurulan iş yerleri değildir. Farklı ülkelerden gelen ve buraya yerleşen azınlıklar tarafından da kurulan işletmelerdir. Son yıllarda özellikle yurtdışından çok ciddi bir yatırımcı ilgisinden bahsedilebilir. Geçmiş istihdam oranlarına bakıldığında hizmet sektöründe %79 civarında bir çalışan vardır. Bu sayı üretim iş kollarında %19 kadardır. Tarım sektöründe ise %1.1 kadar olarak hesaplanır. Ancak bu oranlar her sene farklılaşır. Özellikle son yıllarda ağırlaşan iş kolları nedeniyle birçok işletme eleman bulamama sorunu ile uğraşmaktadır.

 

Amerika’da Aranan Meslekler

Amerika teknolojinin hızlı geliştiği ülkeler arasındadır. Bu bakımdan teknoloji alanında çok fazla personel alımı oldukça fazladır. İş başvurusu yaparken en çok aranan mesleklere yönelmek daha kolay iş bulmanıza yardımcı olur. Amerika’da aranan meslekler arasında birçok iş türünden bahsetmek mümkündür. En çok aranan meslekler şu şekildedir:

 • Web geliştirme
 • Yazılım mühendisi
 • Hekimlik
 • Avukatlık
 • Bilgi güvenlik personeli
 • Satış müdürü
 • Satış danışmanı
 • Güvenlik görevlisi
 • Taksici
 • Kuyumcu
 • Garson
 • Çocuk bakıcısı
 • Hasta bakıcısı
 • Satış ve pazarlama personeli
 • Mermer ve fayans ustası

Gibi alanlarda birçok farklı iş pozisyonu değerlendirilebilir. Doktor, mühendis, hemşire gibi mesleklerde diploma ve deneyim önemli. Aynı zamanda birçok iş türünde yeterli İngilizceye sahip olmanız da önem taşır. Özellikle teknoloji çağında olunması bu alanda kendini yetiştiren kişilere çok güzel iş alanları yaratır. Amerika’da iş bulmak istiyorsanız birçok meslek alternatiflerini değerlendirmeniz gerekir.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışmak İçin nereye Başvurmalıyım?

 

Amerika’da İşçi Maaşları

Amerika yaşam standartları yanında çalışma karşılığında alınan maaşlar nedeniyle de tercih edilen bir ülkedir. Doların sürekli olarak değer kazanması ile birlikte insanlar artık yurtdışında çalışmayı daha uygun görüyor. Çünkü alım gücü karşısında en güçlü para birimlerinden birisi de dolardır. Amerika’da işçi maaşları da bu bakımdan başvuru sürecinde en çok araştırılan konulardır. Maaşların ortalama düzeyi hakkında da şunları söylemek mümkün olabilir:

MESLEK ADI ORTALAMA MAAŞ DÜZEYİ
Avukat 8497 Dolar
Mimar 5590 Dolar
Garson 2050 Dolar
Muhasebeci 4775 Dolar
Barmen 2565 Dolar
Aşçı 2706 Dolar
Kamyon Şoförü 4460 Dolar
Araba Tamircisi 3967 Dolar
Çevirmen 4710 Dolar
İnşaat İşçisi 3095 Dolar
Çatı Ustası 2880 Dolar
Uber Çalışanı 3760 Dolar
Kuaför 3195 Dolar
Bulaşıkçı 1475 Dolar
Doktor 11305 Dolar
Dişçi 13905 Dolar
Cerrah 10955 Dolar
İnşaat Mühendisi 6180 Dolar
Yazılım Mühendisi 6990 Dolar
Elektrik Mühendisi 6635 Dolar
Otomobil Mühendisi 6530 Dolar
Makine Mühendisi 6005 Dolar
Maden Mühendisi 4460 Dolar

 

Maaşlar mesleklere göre farklılık gösterir. Ülkedeki en düşük maaş ise asgari ücrettir. Asgari ücret düzeyi de eyaletlere göre değişir. Aynı zamanda Amerika’da asgari ücret saatlik olarak verilir. Alabama’da asgari ücret saatlik olarak 7,25 dolardır. Alaska’da ise 10,34 dolar olarak ödenir. Florida’da 8,65 Dolar ödenir. Washington asgari ücreti saatlik olarak 13,69 dolardır.

Amerika’daki haftalık çalışma saati toplamda 40 saattir. En düşük asgari ücret ile çalışan 1200 dolar alır. Ancak bu bazı eyaletlerde daha da yüksektir. Saatlik olarak verilen asgari ücreti 40 ile çarptığınızda haftalık asgari ücreti bulmak mümkündür.

Okuyunuz: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

 

Amerika Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

Amerika’da çalışmak isteyen kişilerin mutlaka ilk etapta geçici çalışma vizelerinden birine başvurması gerekiyor. Vize süreci son derece karmaşık bir süreçtir. Çalışma vize türleri arasında H1-B, H1B1, H2-A, H2-B, B1, L1 vizeleri bulunur. Çalışma koşullarınıza göre bu vize türlerinden birine başvurarak Amerika’ya gidebilirsiniz. Amerika çalışma izni ve vize başvurusu sırasında şu belgeler son derece önemlidir:

 • Kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
 • İçinde iki tane boş sayfa olan pasaport ve en az seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • DS 160 formu online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • I-129 Formu online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • I-797 formu
 • Banka hesap özeti
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize talep dilekçesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sponsor belgeleri
 • Varsa davetiye

Gibi belgelerin güncel olarak hazırlanması gerekir. Özellikle başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin detaylı olarak hazırlanmasına dikkat etmelisiniz. Yanlış ve eksik belge teslim etmek vize başvurusunun iptaline neden olur. İptal edilen vize nedeniyle harç bedellerini alabilme imkanı da yoktur. Ancak vize başvurusu reddi alırsanız bu süreçte vize reddi itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.

 

Amerika’da Göçmen Olmak

Amerika birçok ülkeden göçmen alan büyük bir ülkedir. Bu bakımdan bu ülkeye gitmek isteyen kişiler ülkedeki yaşam standartlarını oldukça merak ediyor. Amerika’da göçmen olmak birçok bakımdan önemli avantajlar sağlasa da dezavantajları da bulunuyor. Yaşam standartlarınızın yüksek olması için işinizin ve yaşadığınız muhitin iyi olması gerekiyor.

Çevre geliştirmek, işte başarı göstermek bu ülkede büyük bir önem taşır. Tanıdığınız aile üyeleriniz var ise Amerika’da yaşamak daha kolay olabilir. Amerika’da göçmenlik yasaları kapsamında dört farklı kategori bulunur. Bu kategoriler arasında birinci dereceden akrabalar, aile dayanıklı göçmenler, iş dayanıklı ve yeşil kart kurası kazananlar bulunur. Bu kişilerin göçmenlik işlemlerinin tamamlanabilmesi için sponsora ihtiyaç vardır.

Sponsorunuzun da ya Amerikan vatandaşı göçmen statüsü taşıyan biri olması gerekir. Çalışma odaklı olarak göçmen olmak isteyenlere sponsor olacak kişilerin işveren sıfatı taşıması önemlidir. Her sene binlerce kişi Green Card başvurusu ile Amerika’ya gitme imkanı elde edebiliyor.

 

Amerika’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Amerika’ya her sene binlerce kişi gidebilmek için vize başvurusu yapmaktadır. Kimisi turizm amacı ile gitmek isterken kimisi çalışmak için başvuru yapıyor. Amerika’da çalışmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok önemli noktadan bahsetmek mümkün olabilir. İngilizceyi akıcı bir şekilde öğrenmek bu süreçte en çok önem vermeniz gereken bir konudur.

Öncelikle Amerika’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız bulunur. Bu ülkeye çalışma vizesi ile girmek daha kolay iş bulmanıza yardımcı olur. Gitmeden önce çalışmak istediğiniz alanı ve yaşam şartlarını araştırmalısınız. Alacağınız maaşın hayatınızı devam ettirebilmesine yetmesi büyük bir önem taşır. Amerika’da iş bulmak hem kolay hem de zordur.

İşin niteliklerine uygunsanız kolayca iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlerde kalıcılık da önemlidir. Amerika’da uzun yıllar kalmak istiyorsanız sosyal ve kültürel yaşantısına her dam uyum göstermeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.