Almanya İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Almanya, Türkiye’den en fazla işçi alımı yapan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Uzun yıllardır her sene birçok sayıda işçi alımı gerçekleştiren ülke Türk göçmenlere kapılarını aralamaktadır. Bu bakımdan Almanya işçi alımı birçok kişi tarafından yakından takip edilir. Almanya’da yaşamak, burada kariyer elde etmek isteyen kişilerin birçok meslek alternatifini değerlendirmesi gerekir. Çünkü Almanya belli bir alanda değil birçok farklı alanda personel alımı yapar.

Almanya İşçi Alımı

Almanya İşçi Alımı

Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli kriterler vardır. Eskiye oranla artık personel alımlarını çok daha titiz bir şekilde yürüten ülkelerdendir. Ancak yine de farklı meslek dallarında Almanya’da işe girmek mümkün olabilmektedir. Ancak her durumda aranılan mesleklerin kriterlerini sağlamak önemli. Almanya iş başvurusu yaparken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurmaya dikkat etmeniz gerekir.

İş başvuruları sırasında maaşlar, çalışma saatleri, işin kriterleri gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında eğitim sertifikası ve dil kriterlerine de önem vermeniz gerekir. Almanya’da çalışmak konusunda dil her zaman önemli bir şart olmasa da belirli mesleklerde zorunludur. Bunun yanında bazı mesleklerde sınavlarda yüksek puan almanız da gerekebilir.

 

Almanya İşçi Alımı

Almanya’da çalışmak istiyorsanız mutlaka ülkenin işçi alımı sürecini yakından takip etmeniz gerekiyor. Almanya işçi alımı genelde yılın belli zamanlarında yapılır. Yaşam standartları son derece yüksek olan ülkede eğitim, sağlık, sosyal güvence gibi birçok konu ön plandadır. Ülkenin başkenti de başta olmak üzere son derece büyük şehirleri bulunur. Her şehirde de birçok kişi iş bulma imkanlarını değerlendirebilir. Almanya’da iş arıyorsanız şu genel bilgileri mutlaka bilmeniz gerekiyor:

 • Almanya’nın başkenti Berlin şehridir.
 • Yönetim şekli Federal Parlamenter Cumhuriyet sistemidir.
 • Resmi dili Almancadır.
 • 16 eyaletten oluşur.
 • Para birimi Euro’dur.
 • Türkiye ile uzaklığı ortalama olarak 3 saat sürer.
 • En büyük ve popüler sayılan şehirleri: Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münih, Bremen, Köln, Stuttgart şehirlerdir.

Orta Avrupa’da yer alan ülke günümüzde birçok Türk’e ev sahipliği yapar. Türklerin en çok yaşadığı şehirler arasında ise Berlin ilk sırada geliyor. Bunun yanında Frankfurt, Köln, Hamburg, Stuttgart, Münih ve Duesseldorf şehirleri Türklerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerdir. Almanya’da genelde sanayinin yoğun olduğu yerler en fazla göç alan bölgelerdir. Bu nedenle Türkler de bu şehirlere daha fazla ilgi gösterir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında da en fazla nüfusa sahip ülkelerden biridir.

 

Almanya iş Başvurusu

Almanya Türkiye’den çok sayıda işçi alımı yapar. Uzun yıllardır Almanya’ya göç eden ve burada kendine hayat kuran birçok Türk vatandaşı vardır. Kişiler özellikle ailelerini de Almanya’ya götürerek uzun yıllar bu ülkede kalabilmektedir. Ancak Almanya’da iş bulmak günümüzde eskiden olduğu kadar kolay değildir. Çünkü Almanya’da belli ekonomik zorluklar çerçevesinde işçi alımlarında belli standartları uygulamaya başlayan ülkelerden biridir.

Almanya’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin mutlaka iş başvurusu kapsamında belirli niteliklere sahip olması gerekir. Her şeyden önemlisi Almanya’ya iş başvurusu konusunda beklentileri karşılayabilecek potansiyele sahip olmalısınız. Almanya her bakımdan farklı meslekler çerçevesinde her sene alım gerçekleştirir. Oldukça fazla işçi alımı yapabilen ülke belli mesleklerde dil şartı ararken belli işlerde herhangi bir dil şartı aramamaktadır. Bununla birlikte Almanya’da bulunan Türk firmaları da Türkiye’den işçi talebinde bulunmaktadır.

Eğer Almanya’da yaşamak ve bu ülkede işe girmek istiyorsanız iş bulma sürecini en iyi şekilde değerlendirmeye almalısınız. Personel alımı gerçekleştiren firmaları, sektörleri iyi araştırmanız gerekiyor. Başvuru sırasında başarılı hazırlanmış bir CV’niz olması da önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak Almanya iş başvuruları sırasında sertifika, diploma ve referanslarınızı net olarak belirtmenizde faydalar bulunur.

 

Almanya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya’da iş bulmanın birçok farklı yolu bulunur. Ülkede yüzlerce iş arama sitesi vardır. İş bulma siteleri iş bulmanın en hızlı yoludur. Çünkü bu şekilde direkt kendi kriterlerinize göre arama gerçekleştirmek mümkün olabilir. İnternet üzerinden iş bulmanıza yardımcı olan bu siteler belirli sektörlere yönelik ilanlar yayınlar. Kendi sektörünüzde en fazla ilan yayınlanan siteyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Almanya iş başvurusu konusunda şu siteleri ziyaret edebilirsiniz:

 • İndeed.de: Hedef kelimeler üzerinden arama yapılabilecek bir sitedir.
 • Stepstone.de: Genel merkezi Berlin’de olan bu site üzerinden şirket ilanlarına ulaşabilirsiniz.
 • Monster.de: Bu site daha global tarzda ilanlar yayınlar. Karmaşık bir ara yüzü olan sitede binlerce iş ilanı bulunur.
 • Academics.de: Bu platform akademisyenlere yönelik iş ilanlarını yayınlar.
 • Jobware.de: IT sektöründe iş bulabileceğiniz bir platform olarak öne çıkar.
 • Jobs4refugees.org: Mültecilerin iş bulmasına yardımcı olan bir platformdur.
 • Work-for-refugees.de: Bu platform da yine mültecilerin ilanlara başvurarak iş bulmasına yardımcı olur.

Bunların yanında çeşitli sosyal ağları kullanarak iş bulma imkanınız da bulunur. Bunlardan ilki Linkedin platformudur. Bunların yanında Xing.de platformunu da ziyaret edebilirsiniz. Almanya’da iş bulmanın bir diğer yolu ise insan kaynakları şirketleridir. Bu şirketlere CV bırakmanız dahilinde sizlere uygun bir iş çıktığında kısa sürede aranırsınız. İnsan kaynakları şirketleri sektördeki birçok firmaya nitelikli personel sağlamakla görevlidir.

 

Almanya İş İmkanları

Almanya’da iş arıyorsanız birçok farklı sektörü değerlendirmelere alabilirsiniz. Hemen her sektörde vasıflı vasıfsız personele gereksinim duyulur. Kurumsal firmalar yanında küçük işletmelerde de iş bulmak mümkün hale gelir. Almanya iş imkanları konusunda geniş bir kitleye hitap ediyor. Almanya’daki nüfusun neredeyse %74,5 oranında kişi hizmet sektöründedir. En çok öne çıkan sektörler arasında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Hammadde Sektörü

Almanya hammadde bakımından önemli yataklara sahiptir. Kömür yatakları, yapı malzemeleri ve taş, potas tuzu önemli yataklar arasında yer alır. Ekonomide özellikle enerji alanında Almanya oldukça ön sıralarda yer alır.

 • Lojistik Sektörü

Lojistik sektöründe Almanya oldukça ön sıralarda yer alan ülkelerdendir. Ancak bu alanda oldukça ciddi bir açığı bulunduğunu söylemek mümkün olabilir. Özellikle havaalanlarında çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız birçok personele önemli ölçüde gereksinim bulunur.

 • Hizmet Sektörü

Hizmet sektöründe eğitim, sağlık, bankacılık ve finans gibi birçok alan yer alır. Nüfusun yarıdan fazlası bu alanda çalışır. Oldukça önemli bir sektördür. Ülke ekonomisine de ciddi anlamda katkısı bulunur. Yurtdışından alınan personellerin de büyük bir kısmı hizmet sektöründe çalışır.

 • Tarım, Balıkçılık ve Orman Sektörü

Almanya tarım, balıkçılık ve orman sektörlerinde çalışan kişi sayısı ortalama olarak %1.3 civarındadır. Bu alanda kişiler çiftliklerde iş bulabilme imkanına sahiptir. Tarım ve hayvancılıkta birçok ülkeden daha ileri seviyededir.

 • İmalat Sanayi/ Endüstri

İşgücünün neredeyse %24.1 kadarı bu sektörde istihdam edilir. Her geçen gün daha da gelişen sanayiye sahiptir. Dünyadaki ülkelerin sanayi sektörü sıralamasında Almanya ilk beş ülke arasında yer alır.

Okuyunuz: Almanya Asgari Ücret

 

Almanya’da Aranan Meslekler

Almanya birçok farklı meslek dalında önemli personel arayışı olan bir ülkedir. Farklı meslek dallarına olan gereksinimlerin giderek artış göstermesi başka ülkelerden de personel almayı gerekli hale getirir. Bu nedenle birçok kişi için Almanya’da aranan meslekler hakkında bilgi edinmek büyük önem taşır. Almanya’da çalışmak istiyorsanız şu mesleklerin daha çok arandığını bilmelisiniz:

 • Kamu sektörü danışmanı
 • Öğretmen
 • Yazılım uzmanı
 • İnsan kaynakları uzmanı
 • Diş doktoru
 • Diş teknisyeni
 • Doktor/ cerrah
 • İş geliştirme uzmanı
 • Ürün analisti
 • Siber güvenlik uzmanı
 • Makine geliştiricisi
 • Gayrimenkul danışmanı
 • Finans danışmanı
 • Bankacı
 • Kamu ilişkileri uzmanı

Bunların yanında garson, döner ustası, temizlik görevlisi, resepsiyonist gibi alanlarda da iş bulmak mümkün olur. Kişiler iş bulma sürecinde mutlaka mesleklerin diploma gerektirip gerektirmediğini araştırmalıdır. Aynı zamanda deneyimin de önemli olduğunun vurgulanması gerekir. Almanya’da işçi alımı konusunda belirli kriterleri her zaman göz önünde bulundurmak önem taşır.

 

Almanya’da İşçi Maaşları

Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin araştırması gereken önemli iki konu vardır. Birincisi personel maaşları, ikincisi ise ülkedeki alım gücüdür. Almanya’da işçi maaşları konusunda detaylı bilgi edinirken aynı zamanda bu maaşlarla ülkede nasıl geçineceğinizi hesaplamanız gerekir. Kira durumları, ürün fiyatları, eğitim ve sağlık masrafları gibi detaylar oldukça önemlidir. Bu bakımdan Almanya’daki bazı mesleklerin aldıkları ortalama maaşları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

MESLEK ORTALAMA MAAŞ DÜZEYİ
Avukat 3000- 6000 Euro
Araba Tamircisi 3.500- 5.300 Euro
Bakım ve Refakat Görevlisi 2.500- 3.800 Euro
Bankacı 2.500- 5.000 Euro
Bilgisayar Mühendisi 3.500- 7.000 Euro
Çevre Mühendisi 2.500- 5.000 Euro
Çocuk Gelişim Uzmanı 2.500- 5.000 Euro
Diş Doktoru 4.000- 8.000 Euro
Doktor 4.000-8.000 Euro
Döner Ustası 3.000- 4.500 Euro
Elektronik Mühendisi 3.500- 7.000 Euro
Mimar 3.500- 7.000 Euro
Moda Tasarımcısı 4.000- 8.000 Euro
Moleküler Biyoloji ve Genetik 10.000- 30.000 Euro
Özel Spor Hocası 4.000- 6.000 Euro
Peyzaj Mimarı 3.500- 7.000 Euro
İç Mimar 3.500- 7.000 Euro
İnşaat Mühendisi 2.500- 5.000 Euro
Kasiyer 1.600- 2.400 Euro

 

Almanya Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

Almanya’da işe girebilmek için mutlaka çalışma izni almanız gerekir. Birçok konuda önemli ölçüde muafiyetleri bulunan bir ülkedir. Ancak bu ülkede uzun süre kalmak istiyorsanız oturum iznine ya da çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Oturum izni alan bir kişinin çalışma izni olmayabilir. Fakat çalışma izni alan bir kişinin otomatik olarak oturum izni de verilmiş olacaktır. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka çalışma vizesi konusunda detaylı olarak bilgi edinmesi gerekir. Almanya çalışma izni ve vize başvurusu hakkında şunları söylemek mümkün olabilir:

 • Vize işlemleri öncesinde mutlaka Almanya konsolosluklarından ya da büyükelçiliğinden randevu almanız gerekir.
 • Vize işlemlerine başlamadan önce pasaport çıkarttırmanız gerekir. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması büyük bir önem taşır.
 • Pasaport içerisinde en az 2 tane boş yaprak bulunmasına dikkat etmelisiniz. Varsa eski pasaportlarınızı da dosyaya eklemelisiniz.
 • Vize işlemi kapsamında başvuru formunu Almanca olarak doldurmalısınız.
 • Başvuru formunda yer alan bilgilerin vize talep dilekçesi ile tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İşinizi eğer Türkiye’deyken bulduysanız sizi davet eden şirketten bir davet mektubu almalısınız.
 • Finans bilgilerinizi ve sponsor bilgilerinizi mutlaka bize dosyanızda belirtmelisiniz.
 • Seyahat sağlık sigortanızın 30.000 Euro teminatlı olmasına özen göstermelisiniz.

Tüm bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde vize işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Her vize belgesinin güncel olmasına dikkat etmeli ve bu süreçte profesyonel olarak işlemlerinizi tamamlamalısınız. Almanya işçi alımı konusunda özellikle çalışma vizesi oldukça önemlidir. İş başvurusunu Almanya’da yapmak istiyorsanız yine vize alarak ilk olarak Almanya’ya gitmeniz gerekir. Kalış süresinde işe girdikten sonra göçmenlik bürosuna başvurarak uzatabilirsiniz.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

 

Almanya’da Göçmen Olmak

Uzun yıllardır Almanya, Türkiye’den en fazla göçü alan ülkelerden biridir. Hem çalışma koşullarının uygun olması hem de Türk nüfusunu fazla olması Almanya’ya olan ilgiyi artırır. Kişiler yurt dışında çalışmak istediklerinde ilk akla gelen ülkelerden birisi Almanya olur. Almanya’da göçmen olmak birçok ülkeye göre daha kolaydır. Çünkü Almanya’da yaşayan Türk sayısı oldukça fazladır. Bu kadar fazla sayıda Türk’ün bulunması aynı zamanda dayanışmanın da oldukça güçlü olmasını sağlar.

Buna karşın Alman yasaları göçmenleri de koruyacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışma saatlerinin belli olması özellikle rahat bir yaşam sürebilmek açısından önem taşır. Almanya’da vasıflı vasıfsız hemen herkes kolaylıkla iş bulabilme şansına sahiptir. Bununla birlikte birçok kişi Almanya’daki yaşam fırsatlarını değerlendirerek çok daha kaliteli bir hayat sürme imkanı bulabilmektedir.

 

Almanya’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Almanya’da çalışmak istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Burada yaşamak kendi ülkenizde yaşamaktan biraz daha zor olabilir. Bu bakımdan Almanya’da çalışmak isteyenlere öneriler her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle Almanya’ya gitmeden önce bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarından detaylı bilgiler alabilirsiniz. Eğer Almanya’da çalışmak istiyorsanız şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Almanya’da çalışmak her bakımdan profesyonel olmanızı gerektirir. Çünkü firmalar genel olarak işinde deneyim sahibi kişilerle çalışmayı tercih eder.
 • Almanya’da kolaylıkla yaşam sürebilmek için Almancayı hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışmalısınız.
 • İşinize her zaman için bağlı olmalısınız. İşinizin başında olmak uzun yıllar bu ülkede iş sahibi olmanızı sağlar.
 • Sosyal ve kültürel hayata uyum sağlamanız oldukça önemli bir konudur.
 • Türklerin fazla olduğu şehirleri tercih ederseniz daha hızlı bir şekilde çevre edinirsiniz.
 • Yeteneklerinizi de değerlendirerek işe girme imkanı bulabilirsiniz.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde Almanya’da kolay bir yaşam sürebilirsiniz. Yaşam standartlarının yüksek olması Almanya’nın birçok kişi için gözde ülkelerden biri olmasını sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.