İsviçre İşçi Alımı ve İş İlanları

İsviçre, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alır. Ziyaret edilme amaçları ise kişiden kişiye değişir. İsviçre işçi alımı genelde ziyaret edilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Son yıllarda özellikle yurtdışında çalışmaya yönelik olarak ilginin artması kişileri İsviçre gibi ülkelere yönlendirmektedir. Ancak İsviçre gibi ülkeler dışarıdan işçi almadan önce birçok konuda önemli şartlar öne sürer.

İsviçre İşçi Alımı

İsviçre İşçi Alımı

Kişilerin İsviçre iş başvurusu yapmadan önce mutlaka bu şartları detaylıca araştırması gerekir. Bu süreçte işlerin gerektirdiği koşullar yanında ülkenin genel durumu hakkında da bilgi edinmek önem taşır. Ülkenin kültürel ve sosyal yapısı hakkında bilgi edinmek burada uzun süre yaşayabilmeniz için önemlidir. Bunların yanında dil kriterleri de dikkat edilen hususlar arasında bulunur. Bir iş başvurusu sırasında deneyim, işe olan ilgi, eğitim, dil becerisi ilk sıralarda arananlardır.

İsviçre işçi alımı her anlamda geniş bir kitleye hitap eder. Çünkü personel gereksinimi duyulan sektör son derece fazladır. Standartları son derece yüksek olan işler yanında vasıfsız işçi aranan sektörler de bulunur. Üniversite, ön lisans, ortaöğretim mezunları koşulları değerlendirerek açılan ilanlara başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

İsviçre İşçi Alımı

Avrupa’da yaşama fikri son yıllarda birçok gencin hayalleri arasında yer alıyor. Özellikle iyi bir eğitim sürecini tamamlayarak yüksek kariyer isteyen kişiler bu konuda daha girişimci bir ruha sahip. Bu süreçte kişiler ilk olarak Avrupa’daki işçi alımları konusunda araştırmalar yapıyor. İlk sırada gelenlerden birisi de İsviçre işçi alımı oluyor. İsviçre’de yaşamak ve çalışmak istiyorsanız ülke hakkında mutlaka şu bilgileri bilmeniz gerekir:

 • İsviçre’nin resmi adı İsviçre Konfederasyonu’dur.
 • 26 kantondan oluşu. Federal bir yapıya sahiptir.
 • Denize kıyısı olmayan bir ülkedir.
 • Ülkede konuşulan diller İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Romansçadır.
 • Ülkenin başkenti Bern şehridir.
 • Bulunduğu kıta Batı Avrupa’dır.
 • Para birimi İsviçre Frank’ıdır.
 • En çok gelişen sektörleri arasında bankacılık, turizm, ticaret ve sigortacılık bulunur.
 • En önemli şehirleri arasında Bern, Basel, Cenevre, Lozan, Zürih yer alır.

Son derece iyi standartlarda yaşam imkanları bulunan ülke dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunur. Ekonomik açıdan güçlü olması nedeniyle kişi başına düşen milli gelir de yüksektir. Bunların yanında Avrupa’daki birçok ülke gibi dışarıdan işgücüne ihtiyaç duyan bir ülke olduğu söylenebilir. Bu bakımdan da birçok farklı ülkeden göçmen alımı gerçekleşir. Ancak halkın geçim kaynaklarının azalmaması için de bu işçi alımlarında belirli kriterlere önem verilir.

 

İsviçre İş Başvurusu

İsviçre birçok kişinin çalışmak aynı zamanda yaşamak istediği ülkelerden biridir. Bu nedenle de her sene yapılan işçi alımlarına birçok kişi başvuru gerçekleştirmektedir. Ancak bu süreçte İsviçre iş başvurusu şartları tam olarak sağlanmalıdır. Günümüzde birçok göçmen işçi İsviçre’de bulunuyor. Bu süreçte vasıflı, nitelikli, vasıfsız birçok çalışana gereksinimden bahsedilebilir. Bu süreçte iş ilanlarını değerlendirerek kendi şartlarınıza uyan ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

İsviçre işçi alım sürecinde öncelikle aranan niteliklere dikkat etmek gerekir. Bazı işler için usta aranırken bazı işlerde kalfalık düzeyinde personel aranabilir. Özellikle nitelikli işçi her ülkede ihtiyaç duyulan kesimdir. Ancak bunun yanında fabrikalarda ve diğer işletmelerde çalışacak vasıfsız personellerin de arayışı oldukça yoğundur. Bu süreçte mutlaka detaylı hazırlanmış bir özgeçmişiniz olması gerekir. Aynı zamanda dil becerilerinizi de geliştirmeniz önemlidir. Başvuruları internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vize alarak İsviçre’ye gidebilir, burada iş arama sürecine dahil olabilirsiniz.

Dilerseniz Türkiye’deyken İsviçre’deki bir firma ile anlaşabilirsiniz. Firmanın sizlere göndereceği bir davet mektubu ile vize işlemlerinizi tamamlayarak çalışma fırsatları bulabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi yurtdışı fırsatlarını araştırırken İsviçre’nin sunduğu olanaklar oldukça yüksek düzeydedir. Göçmenler için şartlara uyulduğu sürece sektör kısıtlaması bulunmaz. Eğer nitelikleri taşıyorsanız her sektörde rahatlıkla çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Herhangi bir firmada çalışmak istemezseniz küçük, orta ya da büyük çaplı bir iş kurma fikrini de değerlendirebilirsiniz.

 

İsviçre‘de Nasıl İş Bulunur?

İsviçre’de iş bulmak eskiye oranla günümüzde çok daha kolay. Her şeyden önemlisi internet sayesinde dünyanın her yerindeki iş ilanlarından kolaylıkla haberdar olabilme imkanı var. Ancak kişiler bu süreçte iş ilanlarına nasıl ulaşmaları gerektiğini bilmek durumundadır. İsviçre’deki iş imkanları konusunda bilgi edinmek için ilk olarak ülkedeki resmi ve özel tüm internet iş ilan sitelerini araştırmalısınız. Bu sitelerde her firmanın ilanları detaylı olarak belirtiliyor. İş bulabilmek için şu kariyer sitelerini deneyebilirsiniz:

Bunların yanında İsviçre iş başvurusu formlarını internet üzerinden yayınlamaktadır. Yurtdışından işçi alımı gerçekleştirilecek ise bunun da ilanları internet üzerinden paylaşılır. Bu ilanlara kişiler şartlara uyum sağladıkları ölçüde başvuru gerçekleştirebilirler. Eğer ilanlara başvuru konusunda yeterli bilginiz yoksa insan kaynakları danışmanlık şirketleri yardımıyla da bu ilanları değerlendirebilirsiniz.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri hem yurt içi hem de yurtdışındaki tüm ilanlardan haberdar olan şirketlerdir. Başvuru süreci hakkında en detaylı bilgileri sizlere sunan firmalardır. Eğer başvuru sürecini daha profesyonel bir şekilde takip etmek isterseniz rahatlıkla bu firmalardan destek alabilirsiniz. İsviçre iş başvurusu yanında vize ve diğer işlemler konusunda da detaylı olarak bilgi edinme şansınız bulunur.

 

İsviçre İş İmkanları

İsviçre’de işe girmek isteyen kişilerin öncelikle sektörler hakkında bilgi edinmesi gerekir. Birçok sektörde başarılı gelişmeler gösteren ülkede çalışabileceğiniz sayısız sektör bulunur. Ancak her sektörün işe alım süreci, şartları farklı olabilir. Bu nedenle her sektörü yakından tanımak iş başvuru sürecini daha da kolaylaştırır. İsviçre iş imkanları bakımından sektörler şu şekilde açıklanabilir:

 • Tarım ve Hammadde Sektörü

Tarım ve hammadde sektörü oldukça önemli bir sektördür. Ancak günümüzde bu sektörde çalışan sayısı %4’ün altındadır. Buna rağmen belirli ürünlerin üretiminde devlet birçok destek sağlar. Yurtdışından gelen işçiler için iş bulmada önemli olabilecek sektörlerdendir. Bunların yanında tarım üretimi ülkenin farklı bölgelerine göre değişebilir.

 • Sanayi ve Ticaret Sektörü

Sanayi ile ticaret sektörü İsviçre ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Geleneksel olarak gösterilen sektörler arasında hassas aletler, saat sanayi, kimya ve ilaç önemlidir. Bunların yanında gelişen sektörler arasında ise biyomedikal ile ilaç sektörü bulunur. Çalışma çağında olan kişilerin yaklaşık olarak %24 kadarı bu sektördedir.

 • Hizmet Sektörü

Hizmet sektörü çalışan nüfusun yaklaşık olarak %73 kadarını oluşturur. Bu sektör ülkede oldukça büyüme gösteren bir alandır. Aynı zamanda yurtdışından gelenler de yine bu sektörde önemli bir yer edinir. Bununla birlikte dünya üzerindeki en önemli bankalardan iki tanesinin İsviçre merkezli olduğu söylenebilir.

Bunların yanında birçok farklı ufak ve orta ölçekte sektörler de bulunur. İş başvuru sürecinde bu sektörleri değerlendirmeye büyük bir önem vermeniz gerekir. Çünkü bazı sektörlerde üniversite diploması ya da dil yeteneği gibi kriterler aranmayabilir. İsviçre’de annelere tam ve yarı zamanlı fark etmeksizin 14 hafta ücretli doğum izni verilir. 20 yaş altında çalışanların ise 5 hafta tatil hakkı bulunur. Diğer çalışanların yılda 4 hafta tatili vardır.

 

İsviçre‘de Aranan Meslekler

İsviçre’de birçok farklı alanda personele ihtiyaç bulunur. Bu kapsamda kendi mesleğiniz ya da farklı bir alanda açılan ilanlara başvuru yapmak mümkün olabilir. Bazı meslekler diplomalı bir başvuru gerektirirken bazısında deneyim öne çıkar. İsviçre’de aranan meslekler arasında şunlar oldukça öne çıkar:

 • Avukat
 • Ayakkabı tasarımcısı
 • Bankacılık personelleri
 • Basın ve yayın personelleri
 • Aşçı
 • Garson
 • Doktor
 • Elektrik mühendisi
 • İnşaat mühendisi
 • Ağır vasıta şoförü
 • Bilgisayar mühendisi
 • Biyomedikal mühendisi
 • Bulaşıkçı
 • Çocuk bakıcısı
 • Çok gelişim uzmanı
 • Depo görevlisi
 • Deri mühendisi
 • Diş doktoru

Bunların yanında dönerci ustası, ekonomi ve finans uzmanı, gazeteci, insan kaynakları yöneticisi gibi mesleklere de yer verilir. Birçok farklı kategoride işçi alımı yapan İsviçre vasıflı vasıfsız birçok kişiye kapılarını aralamaktadır. Kişiler oturma ve çalışma izni alarak uzun yıllar bu ülkede geniş haklara sahip olarak yaşama şansı bulabilmektedir.

Okuyunuz: Türkiye’de Olmayan iş Fikirleri

 

İsviçre‘de İşçi Maaşları

İsviçre’de çalışan kişiler maaşlarını sektörlerine göre alırlar. Her sektörde farklı maaş uygulaması bulunur. Maaş düzeyini mesai saatleri, çalışma koşulları, işteki verimlilik etkiler. İsviçre’de işçi maaşları genel olarak asgari ücret üzerinden belirlenir. Asgari ücret son güncellemelerle birlikte 4000 İsviçre Frangı olmuştur. Bu asgari ücret düzeyi 3936,59 Euro’ya denktir. Saatlik asgari ücret 22 İsviçre Frangıdır. Ancak ülke genelinde uygulanan bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ülkedeki kantonlardan yalnızca birkaçı kendi asgari ücret şartlarını yerine getirmektedir. Maaşlar ise şu şekildedir:

MESLEK MAAŞ DÜZEYİ
Avukat 6000- 12000 Euro
Aşçı 8000- 12000 Euro
Araba Tamircisi 7000-10500 Euro
Biyolog 6000-12000 Euro
Biyomedikal Mühendisi 8000 – 16000 Euro
Bulaşıkçı 4000 – 6000 Euro
Çevre Mühendisi 5000 – 1000 Euro
Çocuk Bakıcısı 4000- 6000 Euro
Çocuk Gelişim uzmanı 5000- 10000 Euro
Diş Doktoru 8000- 16000 Euro
Doktor 8000- 16000 Euro
Dönerci Ustası 6000- 9000 Euro
Elektronik 5000- 7500 Euro
Elektronik Mühendisi 7000- 14000 Euro
Finans ve Bankacılık 6000- 12000 Euro
Kasiyer 3200- 4800 Euro
Kurye 4000- 6000 Euro

 

İsviçre Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

İsviçre’de çalışabilmek için mutlaka oturma ve çalışma iznine gereksinim bulunur. Kişiler İsviçre’de 3 aydan daha fazla kalacak ise oturum iznine başvuru yapmalıdırlar. Bu izinler kanton göçmenlik merkezleri tarafından verilir. İzinler 1 yıl olacak şekilde verilir. Ancak daha sonra uzun süreli oturum iznine de başvurabilirsiniz. İsviçre çalışma izni ve vize başvurusu için birtakım evraklar hazırlamanız gerekir. Bu evrakların listesi şu şekildedir:

 • İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ya da Almanca olarak doldurulan vize başvuru formu. Üç adet olması gerekir. El yazısıyla büyük harfler kullanılarak doldurulmalıdır.
 • En son mezun olunan okul diplomasının fotokopisi gerekir.
 • Daha önce çalıştığınız şirketlerden referans mektupları olmalıdır.
 • En az iki tane yaprağı boş olan güncel pasaportunuz olmalıdır.
 • 3 tane pasaport fotokopiniz olmalıdır.
 • 4 tane güncel 35x 45 mm boyutlarında Biyometrik fotoğraf dosyanıza eklenmelidir.
 • Başvuru sahipleri şahsen başvuru yapmalıdır.
 • Orijinal iş sözleşmesi ve bunun 2 tane fotokopisi yanınızda olmalıdır.

Bu belgelerin mutlaka yetkili olan kantondaki göçmenlik ofisine götürülmesi gerekir. Göçmenlik ofisi eğer belgelere onay vermez ise çalışma izni almak mümkün olmaz. Evraklarınızın tamamının mutlaka İsviçre resmi diline çevrilmesi gerekir. Her belgeyi 3 nüsha olarak hazırlamanız önemlidir. Çalışma vizesi ortalama olarak 8- 10 hafta içerisinde çıkar.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

 

İsviçre‘de Göçmen Olmak

İsviçre birçok bakımdan yaşamak için tercih edilen ülkelerden biridir. Bazı kişiler yüksek düzeydeki eğitimlerini tamamladıktan sonra bu ülkede kalmak isteyebilir. Bazıları da direkt çalışma amacı ile İsviçre’ye gitmek isteyebilir. Bu nedenle İsviçre’de göçmen olmak isteyen birçok kişi olduğu söylenebilir. İsviçre kendi yasaları, mahkeme ile kuralları olan 26 kantondan meydana gelen bir ülkedir. Burada yaşamak isteyen kişiler istedikleri kantona başvuru yapabilirler.

İsviçre Avrupa Birliği’ne sahip olmayan ülke vatandaşlarına bazı konularda kısıtlamalar uygular. Yüksek yaşam kalitesi olan ülkeler arasında yer alır. Ülkedeki en pahalı şehirler içerisinde Zürih, Bern ve Cevona başta gelir. Bunun yanında yaşam şartları oldukça iyi düzeydedir. Hayat pahalı olsa da kişiler kazançları ile rahat şekilde geçinebilirler. Sağlık sistemi son derece iyi standartlardadır. Bunların yanında yüksek nitelikli doktorları ve tam teşekküllü hastaneleri bulunur.

Eğitim sistemi Avrupa genelinde en iyiler arasında yer alır. Ancak ülkede merkezi bir eğitim sistemi bulunmaz. 26 kanton kendi eğitim sistemlerinden sorumlu tutulmuştur. Bunlara ek olarak ülke ülkedeki göçmenler için farklı yeterlilik kuralları olan bir ülke olduğu söylenebilir. Ülkelerin gelişmişlik seviyesine göre göçmenlerden aradığı birtakım şartlar bulunur.

 

İsviçre‘de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

İsviçre’de çalışmak birçok kişinin hayali olsa da ülkenin göçmenlik şartlarını karşılamanız büyük bir önem taşır. İsviçre işçi alımı sırasında hemen her detay göz önünde bulundurulmalıdır. Kişiler bu ülkede çalışmak, uzun süre eğitim almak, yaşam kurmak istiyorsa ülkenin yeterliliklerini karşılayabilmelidir. Bu nedenle İsviçre’de çalışmak isteyenlere öneriler kapsamında şunlar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Başvuru yapacağınız iş alanında deneyim sahibi olmaya özen göstermelisiniz.
 • Başvuru sırasında tüm evraklarınız yanınızda olmalıdır.
 • Referanslarınızın detaylı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İşteki yetkinliğinizi kanıtlayacak evraklara sahip olmalısınız.
 • Eğitim aldıysanız diploma, sertifika başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Çalışmaya başladıktan sonra işinize sahip çıkan bir çalışan olduğunuzu göstermeniz gerekir.
 • Yasal süreçleri iyi takip etmelisiniz.
 • Kalacak yer, konaklama konusunda önceden araştırma yapmanız gerekir.
 • Sosyal ve kültürel yaşantıya adapte olmalısınız.
 • Yerel dilleri konuşmaya önem vermeniz gerekir.
 • Sabıkanız olmaması iş bulmada önemlidir.

Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde uzun süre İsviçre’de kalabilirsiniz. Çalışma izni ilk etapta 1 yıllık olarak verilir. İsviçre’deki yaşantıya uyum sağladığınız taktirde bu izni daha sonraki yıllarda uzatabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla yıllarınızı İsviçre’de geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.