Gratis Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Kozmetik ürünler, günümüzde 7’den 70’e her yaş tarafından tercih ediliyor. Kozmetik sektöründe üst sıralarda yer alan Gratis’de bu anlamda hızla gelişen ve büyüyen markalar arasında yer alıyor. Gratis çalışma şartları ve mağazanın personellerine sunduğu avantajlar sıklıkla araştırılan konular arasında.

Gratis Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Gratis Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Gratis, Türkiye’de kozmetik denilince akla ilk gelen firmalar arasında bulunuyor. Kaliteli ürünleri ile her yaştan kullanıcıya hitap edebiliyor. Kozmetik anlamında yüzlerce ürün stoku bulunan Gratis, uygun fiyat seçenekleri ile de tercih nedenidir. Sektörün önde gelen isimleri arasında bulunan kozmetik markası her dönemde müşterilerine beğenilen hizmetler sunmaya devam ediyor.

Gratis Türkiye’nin en büyük kozmetik markasıdır. Ünü bugün Türkiye dışında birçok Avrupa ülkesinde de duyulmuştur. İlk olarak 2009 yılında hizmete başlayan markanın günümüzde 600’ü aşkın şubesi bulunur. Şubeler Türkiye genelinde birçok ile yayılmış durumdadır. Kozmetik dışında kişisel bakım ürünleri ve cilt bakımı ürünleri gibi ürün de Gratis mağazalarında kullanıcılarına sunulur.

Büyüme ve gelişimine bağlı olarak Gratis her dönemde personel alımını sürdüren bir firmadır. Hem yeni şubelerde görevlendirmek hem de mevcut şubelerde çalıştırmak için sürekli bir iş istihdamı sağlar. Gratis’te çalışmak isteyenler, Gratis çalışma şartları ve çalışan maaşları gibi konular hakkında bilgi edindikten sonra, firmaya başvurularını gerçekleştirebilir.

Okuyunuz: 115+ Adet Yeni İş Fikirleri

 

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Türkiye genelinde uygun fiyatlı ürünleri ile dikkat çeker. Türkiye’nin kozmetik devi olan marka, kaliteli ürün seçenekleri ile de oldukça beğenilir. Perakende usulü ile satış yapan Gratis, bazı dönemlerde yaptığı indirim kampanyaları ile de gündeme gelir. Binlerce kişinin akın etiği indirim günlerinde, en iyi markalar en uygun fiyatlar ile satışa çıkar. Özel indirim günlerinde normalden daha yoğun satışlar gerçekleştiren Gratis, her geçen gün artırdığı personel sayısı ile hizmette kaliteyi ön plana çıkartır.

Her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından adı duyulan Gratis, yıl içerisinde sayısız personel başvurusu alır. Personeller başvuru için tercih edecekleri yerler ile iletişime geçerek başvuru formunu doldurur. Gratis, personel alımına ihtiyaç duyduğu durumlarda daha önceden yapılan başvuruları değerlendirir. Değerlendirme sonucu uygun kriterlere sahip adaylar yöneticiler tarafından görüşmeye çağrılır. Gratis çalışma şartları ve çalışan yorumları, yeni başvuru yapacak olan adaylara firma hakkında önemli bilgiler verir.

 

Gratis Çalışan Yorumları

Gratis çalışan yorumları firma hakkında merak edilen sorulara cevap alınması açısından önemlidir. Her dönemde sayısız aday, başvuru öncesi bu yorumları araştırır. Çalışanların firma hakkında yaptıkları değerlendirmeler, yeni işe başlayacak personellerin işini kolaylaştırır. Bununla birlikte çalışan maaşları ve çalışma ortamı gibi önemli konularda da fikir verir. Gratis çalışma şartları hakkında yapılan yorumlar, firma hakkında bütün detaylı bilgileri adaylara sunar.

Gratis, Türkiye’nin en fazla iş yapan firmalarından birisidir. Mağaza şubeleri her gün binlerce yeni müşteriyi ağırlar. Satışa sunulan yüzlerce kozmetik ve bakım ürünü, her gün müşteriler tarafından incelenir ve tercih edilir. Her gün fiyat karşılaştırması için gelen müşteriler de yoğunluğa neden olur.

Müşterilere ihtiyacı olan en kaliteli hizmetin sunulması amacı ile Gratis mağazalarında oldukça fazla personel çalışır. Hem reyonda hem kasada görevli personeller bütün müşteriler ile özel olarak ilgilenir. Hem reyonlarda hem de kasada oluşacak yoğunluğun giderilmesi için her dönemde Gratis’te yeni personel alımları devam eder. Gratis çalışan maaşları konusunda araştırma yapan adaylar hem kariyer yapmak hem de güvenilir bir işyerinde çalışmak için Gratis’e iş başvurusunda bulunabilir.

Okuyunuz: Migros Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

 

Gratis İş Başvurusu

Gratis çalışma şartları hakkında bilgi almak ve iş başvurusunda bulunmak için birçok farklı seçeneğiniz bulunur. İş başvurusu için size sunulan seçenekler hakkında bilgi alabilir ve sizin için hangisi uygunsa başvurunuzu kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Gratis’e iş başvurusu yapmak isteyenler için başvuruların yapılacağı yerler şu şekildedir;

 • Resmi internet sitesi başvuruları;

Gratis çalışan yorumları dikkate alındığında en fazla iş başvurusunun resmi internet sitesi üzerinden yapıldığı görülür. Başvuru yapmayı düşünenler internetten Gratis resmi internet sayfasına giriş yaparak buradan başvuru adımlarını takip edebilir. Bütün alanların eksiksiz doldurulması ile başvuru işlemi tamamlanır. Bu sırada bütün bilgilerin doğru olması önemlidir. Adaylar kendilerinden istenen ek belge ve sertifikaları da bu alana yükleyebilir. Böylece başvuru süreci tamamlanmış olur. Başvurular kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınır. Personel alım döneminde uygun kriterlere sahip olan adaylar görüşmeye çağrılır. Görüşmenin olumlu geçmesinin ardından, yöneticilerin uygun gördükleri şubelerde adaylar iş başı yapar.

 

 • Kariyer toplama siteleri ile yapılacak başvurular;

İnternet üzerinde bulunan kariyer toplama siteleri yılın her döneminde Gratis için personel alım ilanı açar. Adaylar bu sitelere üye olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.  Bunun için siteye girişin ardından Gratis personel alımı ilanları görüntülenir. Ardından adaylar kendilerinden istenen bilgileri sisteme eksiksiz olarak girer. İstenen belgelerin de eksiksiz olarak sisteme yüklenmesi ile başvuru süreci tamamlanmış olur. Buradan yapılan başvurular Gratis firmasına direkt olarak ulaşır. Gratis personel alımları açıldığında, yapılan başvurular değerlendirmeye alınır. Değerlendirmede uygun görülen adaylar görüşme için çağrılır.

 

 • Şubelerden yapılacak başvurular;

Gratis çalışma şartları ve başvuruları hakkında bilgi almak için tercih edilebilecek bir diğer yer şubelerdir. Türkiye genelinde hemen her şehirde Gratis’in sayısız şubesi bulunur. Adaylar Gratis mağazalarını ziyaret ettiklerinde kasa görevlilerinden iş başvuru formu talep edebilir. Başvuru formu doldurulur ve kasa görevlisine teslim eder. Bu şekilde de Gratis’te çalışmak için iş başvurusu yapılabilir. Doldurulan başvuru formu mağaza sorumlusu tarafından genel merkeze ulaştırılır. Burada toplanan formlar, personel açığı olduğu durumlarda yöneticiler tarafından incelenir. Uygun bulunan kişiler merkeze görüşmek için çağrılır. Karşılıklı anlaşma sağlanması halinde yeni personellerin şubeye dağılımı gerçekleştirilir.

 

Gratis Satış Danışmanı Maaşları

Gratis hem çalışma şartları hem de personel maaşları açısından en fazla talep gören firmalar arasında yer alır. Mağaza içerisinde reyon görevlisi olarak çalışan kişiler reyonlardan tam anlamı ile sorumlu olur. Çalışma saatleri içerisinde reyonların düzeni reyon görevlileri tarafından sağlanır. Eksilen ürünlerin yeniden raflara dizilimini reyon görevlisi yapar. Reyonlarda bulunan raf ve ünitelerin temizliği yine reyon sorumlusu tarafından yapılır. Bununla birlikte gelen müşteriler ile ilgilenir. Müşterilerin her türlü sorusuna yanıt veren reyon görevlileri ürünlerin detaylı tanıtımından da sorumlu tutulur.

Gratis çalışma şartları konusunda en fazla merak edilen sorulardan birisi reyon personellerinin aldıkları maaşlardır.

Ürün satışında ve ürün hakkında bilgilendirme konusunda doğrudan yetkiye sahip olan reyon personellerinin aldıkları maaşlar asgari ücretin üzerindedir. 2022 yılında Gratis’te reyon sorumlusu olarak görev yapanların aldıkları maaş 5500 TL’dir. Bunun haricinde firma personellerine yemek ücreti ödemesi de yapar. Personeller kendilerine tanımlanan yemek kartları ile günlük yemek masraflarını karşılayabilir.

Yemek ücreti günlük olarak hesaplanır. Personelin o ay içerisinde çalıştığı günler önceden mağaza sorumlusu tarafından kaydedilir. Ay bitiminde personelin toplam kaç gün çalıştığı hesaplanır. Toplam çalışma gününe göre aylık yemek ücreti hesaplanarak personelin yemek kartına yüklenir.  Gratis, vardiyalı çalışma sistemi ile personel çalıştırır. Akşam vardiyasına kalan personeller, iş çıkışı ücretsiz servis imkanlarından da yararlanır.

 

Gratis Mülakat Soruları

Gratis çalışan yorumları araştırılırken, iş görüşmesi aşamasında adaylara sorulacak olan mülakat soruları da merak edilir. Gratis’te kariyer yapmak istiyorsanız, mülakat aşamasında karşılaşacağınız konulardan bazıları şunlardır;

 • Gratis mağazalar zincirinin geçmişi ve mağazacılık sistemine ilişkin temel bilgiler
 • Aynı sektörde daha önceden sahip olduğunuz deneyimler
 • Gratis’te neden çalışmak istediğinize dair açıklama
 • Gratis’te hayal ettiğiniz gelecek planına ilişkin detaylar

Mülakat soruları genelde adayları tanımaya yönelik sorulmaz. Burada amaç adayın kendine olan güvenini ölçmektir. Aynı zamanda olay ve durumlar karşısında verilecek olan tepkilerin ölçülmesi amaçlanır. Mülakat esnasında soğuk kanlı olan ve bütün soruları en açıklayıcı şekilde cevaplayan adayların işe alınma ihtimalleri yüksek olur.

 

Gratis Çalışma Saatleri

Gratis çalışma şartları son derece rahattır. Gratis’te çalışan personeller, mağaza sorumlularının verdiği program dahilinde çalışmalarını sürdürür. Gratis’te vardiyalı çalışma sistemi uygulanır. Bir personel için günlük çalışma süresi 8 saattir. Günlük çalışma saatleri arasında personellerin 1,5 saat mola hakları bulunur. Sabah ve akşam vardiyası olarak personellere çalışma programları hazırlanır. Vardiya saatine göre personeller mağazada ya açılışta ya da kapanışta yer alır.

Mağaza personellerinin hafta 1 gün izin hakları bulunur. Personellerin haftalık çalışma planlarını mağaza sorumlusu belirler. Personeller hazırlanan çalışma planına göre kendilerine verilen günlerde izin haklarını kullanabilir. Belirli bir çalışma süresini dolduran personellere yıllık izin hakkı tanınır. 1 yıl çalışma süresine ulaşan personellerin ücretsiz izin hakkı 14+2 gün şeklindedir. Daha uzun süre çalışma süresine sahip olan personellerin izin hakları alışma süresine bağlı olarak değişir.

Gratis, perakende mağazalar zinciri kapsamında hizmet verir. Bu doğrultuda çalışan her personelin terfi etme hakkı vardır. Personeller kasiyer veya reyon sorumlusu olarak göreve başladıkları mağazalarda, başarılı görüldükleri taktirde mağaza sorumlusu olarak terfi alabilir. Uzun yıllar Gratis bünyesinde hizmet veren personeller üst seviyede bölge sorumlusu görevine de yükselebilirler. 3 ya da 4 yıllık bir deneyimin ardından performans değerlendirmelerinden de başarı ile geçen adaylar, farklı görevlere terfi edebilirler.  Terfi alan personeller her açıdan avantajlı sayılır. Terfi sonrası aldıkları maaş, yeni rütbelerine göre otomatik olarak yükselir. Ancak terfiye bağlı olarak personellerin yeni görev alanları değişir ve üzerlerindeki sorumluluk artar.

 

Gratis’de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Gratis, geleceğin en büyük perakende markaları arasında üst sıralarda yer alır. Gelişen mağazacılık sistemini her geçen gün daha ileriye taşıyan marka bu anlamda yeni personelleri ile büyüyüp gelişerek ilerler. Eğer Gratis’te çalışmayı düşünüyorsanız, bu konuda önceden edineceğiniz tavsiyeler ile, kariyerinizde daha büyük adımlar ile ilerleyebilirsiniz.

 • Tempolu çalışma sistemine hazır olun.

Gratis, gün içerisinde çok fazla müşteri alır. Sürekli indirim kampanyaları ile de müşteri çeken bir firmadır. Gratis’te kasa görevlisi ya da reyon görevlisi olmak istiyorsanız tempolu çalışma sistemine hazır olmalısınız. Çalışma saatleriniz boyunca sürekli ayakta durmak ve birbiri ardına gelen müşteriler ile ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.

 

 • Esnek çalışma koşullarını benimseyin.

Gratis de birçok perakende mağaza gibi vardiyalı çalışma sistemi ile hizmet verir. Özel günlerde ya da indirim dönemlerinde mağazada daha erken iş başı yapmanız gerekebilir. Aynı şekilde kapanış saatinin ardından mağazada düzenleme çalışmalarına katılmanız da istenebilir. Her koşulda gülük çalışma saatinin dışına çıkmanız gerektiğinde, bu duruma karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

 

 • Güler yüzlü olmanız çok önemli.

Gratis bir kozmetik firmasıdır ve Gratis’e gelen müşterilerin temel amacı kendilerini iyi ve güzel hissetmektir. Her işletme için geçerli olan güler yüzlü hizmet politikası burada daha da önemlidir. Her koşulda güler yüzlü olmayı bilmeli ve günün her saati müşterilerinize pozitif yaklaşmalısınız. Sizin bu yaklaşımınız müşterilere olumlu olarak yansır ve onların daha rahat alışveriş yapmalarını sağlar.

 

 • Geniş ürün bilgisine sahip olmak ve doğru ürün tavsiyesi yapabilmek gerekir.

Kozmetik dünyası son derece geniştir ve bin bir çeşit ürün bulunur. Gratis’e gelen müşteriler arasında ürünleri ilk defa deneyecek olan müşterilerin sayısı oldukça fazladır. Eğer ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olursanız, ürün hakkında doğru bilgilendirme yapmanız mümkün olur. Müşterilerin ihtiyacı olan ürünleri onlara tavsiye edebilir ve satışlarınızı ciddi oranda artırabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.