Güzellik Salonu Açmak | Salon Açma Maliyeti ve Kazancı

Güzellik anlayışı geçmiş dönemlerden günümüze kadar hiçbir zaman popülaritesini yitirmeyen alanlardan biridir. Her kadının ve erkeğin güzel görünmek istemesi güzellik salonlarının yüksek karlı işletmeler olmasında etkili oluyor. Güzellik salonu açmak ve güzellik alanında yerinizi alarak para kazanmak isterseniz sizler de yüksek karlı bir işletme sahibi olabilirsiniz. Bir güzellik salonunun açılabilmesi için birçok önemli gereksinim bulunuyor. Öncelikle güzellik salonunu açarken kimlere hitap etmek istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

güzellik salonu açmak

güzellik salonu açmak

Kaliteli ve yüksek standartlarda bir salonu açmak için sermaye miktarının yüksek olması da son derece önemli oluyor. Güzellik salonu açmak karlı bir iş fikri olsa da bu süreçte dikkat etmeniz gereken birçok önemli faktör bulunuyor. Günümüzde en çok iş yapan sektörler arasında bulunan güzellik salonları en çok kadınlara hitap eden mekânlardır. Bu ortamlarda saç ve cilt bakımı gibi farklı uygulamaların yapılması estetik görünümüne önem veren her kadının tercih etmesini sağlıyor. Sizler de işletmenizi açmadan önce iyi bir iş planı yaparak birçok kesime hitap edecek tarzda bir güzellik salonu açabilirsiniz. Özellikle cilt bakımında yeni nesil uygulamalara işletmenizde yer vermek genç ve yaşlı herkesin sizi tercih etmesine olanak tanıyor.

 

Bir güzellik salonu açmak günümüzde sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Öncelikle sermaye miktarınızı yapacağınız işin boyutlarına göre ayarlamanız gerekmektedir. Bu süreçte dikkat edilen en önemli konulardan birisi de işletmenizde kullanacağınız ekipmanlar oluyor.

Not: Güzellik salonu açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ Adet İşyeri Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

Güzellik merkezi nasıl açılır sorusunu merak ediyorsanız öncelikle bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. İş planınızda işletmenizin kuruluş yerinden hizmet vereceğiniz hedef kitleye yakınlık konusuna kadar her detayı en ince ayrıntısına kadar işlemelisiniz. Güzellik merkezi açacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

 

 • Bir güzellik merkezi açmak yüksek bir maliyet ve sermaye gerektirdiğinden bu süreçte iş planını uygun bir şekilde yapmanız gerekiyor.
 • Yüksek standartlarda bir işletme kurabilmek için öncelikle iyi bir yerden dükkan kiralamalısınız.
 • Dükkan yeriniz size ait olabileceği gibi farklı birinden kiralama işlemi de yapabilirsiniz. Ancak dükkan yeri seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli konu hijyenik bir yer olmasıdır.
 • Çok fazla mahalle arasında olmak kalitenizi yansıtmanız açısından zorluk çıkarabilir. Böyle durumlarda biraz daha merkezi bir alanda dükkan yere ayarlamak ve işyerinizin mahremiyetini sağlamak önemli bir konudur.
 • Özellik ve işletmenize kadın müşteriler fazlası ile geleceği için mahremiyetin çok önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte İşletmeyi tek başınıza idare etmeniz zor olacağından personel seçimlerinizi de uygun bir şekilde yapmanız gerekiyor.
 • Güzellik salonu hizmetinde çok geniş kapsamlı bir hizmet vermek yanında tek bir alana yönelik hizmetler ve sunabilirsiniz. Örneğin sadece saç bakım ve güzelliği üzerine bir hizmet sunabilirsiniz ya da cilt bakımı üzerine müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz.
 • Bununla birlikte eğer sermaye miktarının daha yüksek olmasını sağlar ve birden fazla güzellik uzmanı ile çalışmak isterseniz daha büyük çaplı bir işletme de kurmayı tercih edebilirsiniz.

 

Güzellik merkezi açmak diğer dükkanları açmak kadar kolay değildir. Bu süreçte hem hijyen koşullarını sağlamak hem insan sağlığını tehdit edebilecek hiç bir unsurun bulunmamasına dikkat etmek ve tüm ekipmanlarınızın yeni nesil olmasını sağlamak büyük bir titizlik gerektirmektedir. Özellikle direk cilde temas edecek şekilde bir güzellik uygulaması yapmayı planlıyorsanız cihaz seçiminden bu cihazları kullanacak personel teminine kadar her detayı incelik de düşünmelisiniz.

 

Güzellik Salonu Açma Maliyeti

Güzellik salonu açma maliyeti kişilerin düşündüğünden çok daha yüksek olabilir. Eğer mahalle arasında küçük bir işletme açmayı düşünmüyorsanız bu süreçte öncelikle yüksek bir sermayeniz olması gerektiğini bilmelisiniz. Ortalama 100 bin lira ile 300.000 TL arasında bir sermayeye ihtiyacınız bulunuyor. Sermaye bulabilmek için KOSGEB desteklerinden veya banka kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Bu süreçte maliyetinizi belirleyen birçok önemli unsur bulunuyor. Maliyetinizi etkileyebilecek ve bir güzellik salonunda mutlaka olması gereken kriterler arasında şunlar bulunuyor:

 

 • İşletmenizi kurabilmek için en az 75 metrekare kapalı bir alanınızın olması gerekiyor.
 • Müşterilerinize manikür epilasyon pedikür ve makyaj uygulamalarını yapabilecek kapasitede bir işletme kurmalısınız.
 • Bu işletmeyi açabilecek yeterliliğe sahip olduğunuzu gösteren bir sertifika veya diplomanız bulunmalıdır.
 • Sertifikalı çalışanlar bulmalı ve bu çalışanlarla bir iş sözleşmeniz bulunmalıdır.
 • Yapılacak olan manikür, pedikür, epilasyon gibi işlemlerin cihazlarının hijyenik koşullarda bulundurulması ve temin edilmesi önemli bir konudur. Aynı zamanda bu cihazların hijyeninin sağlanabilmesi için OTOKLAV cihazı da işletme içerisinde bulundurulmalıdır.
 • İşletmenizde mutlaka wc bulunmasına önem vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte işletme içerisinde kabinler bulunmalı ve merkez sağlık ocağından da gerekli izinlerin alınması gereklidir.
 • Güzellik salonu açmak önemli bir uzmanlık alanı olduğu için mutlaka ustalık belgenizin bulunması gerekiyor.

 

İşletme maliyetinizi en çok etkileyen işletmenizi kuracağınız dükkanın kirası ve burada kullanacağınız ekipmanların maliyetleridir. Bu ekipmanların Türkiye içerisinde temin edilmesi kolay olduğundan kişiler gerekli sermayeyi hazırladıklarını da güzellik salonlarını kısa bir süre içerisinde açabilirler. Ruhsat alma maliyeti, iş yeri kirası, reklam giderleri, personel maaşları ve ekipman temini gibi konular gider kalemlerinizi oluşturuyor.

 

Güzellik Salonu Aylık Kazancı

Güzellik salonu aylık kazancı kuracağınız işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Küçük ölçekli bir güzellik salonu açtığınız zaman aylık kazancınız ortalama 5 bin TL civarında olabilir. Ancak bu yalnızca kar olarak size kalan kısımdır. Küçük bir güzellik salonunun aylık cirosu 10.000 TL ile 15.000 TL arasında bir rakam olabilir.

 

Ancak bu süreçte yanınızda çalışan personellerin maaşı ve SGK giderleri elektrik faturalarını ve bu süreçte kullandığınız malzemeler gider olarak nitelendirilebilir. Büyük çaplı güzellik salonları iyi bir reklam çalışması ile kısa sürede yüksek standartlarda müşteri portföyüne ulaşabilir.

 

Bu da işletmelerin daha fazla ciro ve aylık kazanç elde etmesi anlamına gelir. Kuracağınız işletmenin bulunduğu lokasyon ve hedef kitleniz aylık kazanç miktarınızı etkileyen en önemli unsurlar arasında bulunuyor.

 

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler temin edildikten sonra belediyeye teslim etmelisiniz. Bu belgeler arasında şunlar sayılabilir:

 • İkametgah senedi
 • İki tane fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İşletmenin tapusu ya da kira kontratı fotokopisi
 • Depreme ve yangına dayanıklılık raporu
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt belgesinin fotokopi hali
 • Ustalık belgeniz
 • Sigorta belgesi
 • Kartlı sayacı bulunan su saati takılacaktır.
 • Eğer dükkana başka bir açma ruhsatı verilmiş ise bu ruhsatın belediyeye teslimi
 • Savcılıktan alınan bir sabıka kayıt belgesi

 

Bu belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle açmak istediğiniz güzellik salonunun bulunduğu belediyeden detaylı evrak listesi bilgisi edinmelisiniz. Güzellik salonu açmak isteyenler bu belgelerin dışında ek evrak da düzenlemek zorunda kalabilirler.

 

Güzellik Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Güzellik salonu açmak riskli alanlardan olsa da kar getirisi son derece yüksektir. Kadınlar hangi yaşta olurlarsa olsunlar her zaman güzelliklerine düşkün olurlar. Ancak yüksek bir işletme başarısı elde edebilmek için reklam ve tanıtım çalışmalarınızı çok iyi bir şekilde yaptırmanız gerekiyor. Bununla birlikte merkezi bir yerde olmalı ve sertifikalı çalışanlara işletmenizde yer vermelisiniz.

 

Güzellik salonu açmak isteyenlere tavsiyeler arasında verdiğiniz hizmetin detayları çok önemli oluyor. Özellikle merkezinizde epilasyon alanında yeni nesil cihazlar bulundurmalısınız. Bunun yanında kalıcı makyaj uygulamaları, cilt bakımı ve saç bakımı da yapılabilecek bir yer olmalıdır.

 

Güzellik salonu açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünde bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar

 1. ZEYNEP dedi ki:

  Güzellik salonu açmak için diploma yada sadece belge yeterlimi?

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım, mesleki yeterlilik belgesi yeterlidir, ancak bulunduğunuz belediyenin ruhsat işleri müdürlüğü ve sağlık ilçe müdürlüğü ile iletişime geçmelisiniz.

   1. İbrahim karaca dedi ki:

    İyi günler benim kendime ait işyerim var güzellik merkezi açmak istiyorum fakat iş deneyimim yok ortak veya kar ortağı arıyorum kendime yer Gebze de

 2. Filiz dedi ki:

  Merhaba güzellik salonlarında önceden zayıflama aleti kullanılabiliyordu şimdi yönetmenlik değiştimi doktor imzalımı kullanmamız gerekiyor

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar, bu konuda en güncel cevabı il ya da ilçe sağlık müdürlüğünden edinebilirsiniz.

 3. Filiz dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba ben güzellik salonu açmak istiyorum ama elimde 70 bin yakin birikim var bu yeterlimi ve bankalardan kredi alabilirmiyim iş yeri açmak için

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım, elinizdeki sermayenin yeterli olması nasıl bir işletme açacağınıza bağlı olarak değişir. Kredi almak için öncelikle işletmeyi kurmanız daha mantıklı olacaktır. Vergi levhanız olduğu sürece daha kredi almanız daha kolay.

   1. Nur dedi ki:

    Lazer epilasyon ve cilt bakımı kuaför hizmeti de düşünüyorum elimdeki yeterlimi bilmiyorum ama

   2. Nur dedi ki:

    Çok büyük bir işletme düşünmüyorum normal küçük bir güzellik salonu zamanla daha iyi bir konumda olurum umarım

  2. İbrahim karaca dedi ki:

   İyi günler benim kendime ait işyerim var güzellik merkezi açmak istiyorum fakat iş deneyimim yok ortak veya kar ortağı arıyorum kendime yer Gebze de

 5. Merve dedi ki:

  Merhaba güzellik salonu açmak için kuaförlük ustalık belgesi geçerli olur mu ?

  1. patronoldum dedi ki:

   Evet gereklidir Merve Hanım, daha detaylı bilgi Instagram üzerinden bizi takip edebilir, iletişime geçebilirsiniz.

 6. Alina dedi ki:

  Merhaba ben yabancıyım. Güzellik Merkezi açabilirmi yabancılar?

  1. patronoldum dedi ki:

   Oturum ve çalışma izniniz var ise gerekli belgeleri alarak açabilirsiniz.

 7. Ramo dedi ki:

  Merhaba. Güzellik salonu için gereken mobilyası, ekipmanları vs tavsiye edebileceğiniz üretici firmalar varsa onerirmsnz?Yada daha önce Guzellik salonu açan birileri tavsiye ederseniz sevinirim.(Öncelikli Izmir üretici firmalar)
  Teşekkürler