Hostel Açmak | Gerekli Şartlar ve İstenen Belgeler

Hostel genellikle yurt dışında veya ülke içerisinde uygun fiyatlarla tatil yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği konaklama mekanlarıdır. Beş yıldızlı bir otelin konforundan ziyade daha sıcak ve aile ortamında konaklamak isteyen kişiler tatil bölgelerinde hostel tarzı küçük konaklama mekanlarını tercih ediyor. Sizler de yüksek getirisi olan bir iş fikri arayışındaysanız hostel açmak düşüncesini bir kere gözden geçirebilirsiniz.

Hostel Açmak

Hostel Açmak

Hosteller günümüzde oldukça tercih edilen konaklama alanlarından birisi olduğu için kar getirisi beklediğinizden daha yüksek olabilir. Hem büyük bir otel açmak için gerekli yüksek sermayeye sahip olmadan hem de birçok kişinin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği hostel ortamı oldukça ideal konaklama yöntemlerinden biridir. Uygun miktarda sermayeniz varsa ve bu süreçte beklentileri en iyi şekilde karşılayabileceğinize inanıyorsanız turistik bir yerde hostel açarak para kazanma şansı elde edebilirsiniz.

 

Günümüzde hostel mekanlarının tercih edilmesinde birçok öne çıkan faktör bulunuyor. Her şeyden önemlisi ucuz bir konaklama yöntemi olması tercih edilebilirliğinizi artıran en önemli unsurlar arasında bulunuyor. Bununla birlikte sunduğunuz hizmet kalitesi yüksekse eğer tatil döneminde kalıcı müşteriler kazanabilme şansına sahipsiniz. Hostel açarken dikkat etmeniz gereken çok önemli detaylar bulunuyor. Vergi dairesi, belediye işlemleri yanında gerekli hijyen koşullarının sağlanabilmesi son derece önemli konular arasında yer alıyor. Bununla birlikte hostel açmak isteyen kişiler öncelikle uygun bir lokasyonda kendilerine geniş bir mekan bulmalıdır.

 

Not: Hostel açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ adet işyeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Hostel Nasıl Açılır?

Hostel açmak kişilerin altından kalkamayacağı bir sermaye ya da iş gücü gerektirmiyor. Bu süreçte birçok kişiye hizmet verebilecek sayıda odanızın bulunması odalarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmış olması ve hijyenin sağlanmış olması önemli detaylar arasında bulunuyor. Gerekli tüm evraklarınızı ve vergi dairesi işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde yaptırdıysanız işletmenizi açarak reklam ve tanıtım çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hostel nasıl açılır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkündür:

 

 • Öncelikle hosteliniz için en uygun yerde bir mekan bulmalısınız.
 • En az bir sene işletmenizi idare edebileceğiniz kadar sermayeniz olması gerekiyor.
 • Ruhsat ve diğer tüm izinlerinizi alabilmek için gerekli resmi mercilere başvurmanız gereklidir. Belediyelerin internet sitelerinden gerekli tam evrak listesini alabilirsiniz. Çünkü her belediye farklı bir evrak listesi isteyebilir.
 • Hostel açabilmek için standart evraklar yanında aynı zamanda turizm belgesine de sahip olmanız gereklidir. Bunun yanında içki satışı yapmayı planlıyorsanız alkollü içki satışı ruhsatı da almanız önemlidir.
 • Otelinizi açarken mutlaka bölümlere ayırmalısınız. Oda, tuvalet, resepsiyon, ortak alanlar, yemek yeme alanları, eğlence alanı vs. şeklinde bölümler oluşturmalısınız.
 • Odalarda müşterilerinizin rahat etmeleri için gerekli mobilya ve tekstil ürünlerini temin etmelisiniz.
 • Yemek alanında kapasiteyi karşılayacak kadar oturma alanı ve masa bulundurmaya özen göstermelisiniz.
 • Mutfağınızın hem sevimli hem de hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Resepsiyon bölümünün profesyonel bir dekorasyona sahip olması önemlidir.
 • Gelen misafirlerinizin değerli eşyalarını saklamak isteyebilecekleri kilitli dolaplar bulundurmalısınız.

 

Tüm bu detaylar içerisinde önemli konulardan birisi de işletmenizde çalışacak kişilerdir. İnsan ilişkileri kuvvetli, daha önce otel ve pansiyon ortamlarında çalışmış kişileri işe almalısınız. Çalışanlarınızın yabancı dil bilmesi de artı bir avantaj olacaktır. Hostel açmak isteyen kişilerin öncelikle bu süreçte mutlaka reklam ve tanıtım çalışmalarını çok iyi bir şekilde yaptırması gerekiyor. Yapacağınız her tanıtım çalışması sayesinde her tatil sezonunda ve sezon dışında kalacak müşteri edinmeniz mümkün oluyor. Özellikle uluslararası turizm sitelerine kayıt olmanız müşteri kazanmanız açısından önemlidir.

 

Hostel Açma Maliyeti

Hostel açma maliyeti işletmenizi açacağınız yere göre değişim gösteriyor. Hem metrekare olarak hem de lokasyon olarak maliyetleri iyi hesaplamak kar marjınız açısından önemli konular arasında bulunuyor. Bu süreçte maliyetlerinizi etkileyecek birçok unsur bulunuyor. Otel yeri, açma ruhsatı ya da imar izni, çalışanları maaşları, demirbaşların maliyeti, misafirlere sunacağınız ikramlar ve daha birçok detay maliyet kalemleri arasında yer alıyor.

 

Hostel açmak çok yıldızlı bir otel açmaktan daha az maliyetlidir. Normal standartlarda inşaa edilen bir apartmanı da uygun şekilde dizayn edip hostel konumuna getirme şansınız bulunmaktadır. Bununla birlikte hiç maliyeti yok demek de mümkün değildir. Bu işe girebilmek için en az 300 bin TL sermayeniz olması gerekiyor. İşletme kurmak için yeriniz size ait değil ise kira için çok daha yüksek bir sermaye gerekebiliyor.

 

Hosteli açarken yalnızca malzemeleri temin etmek önemli değildir. Aynı zamanda hostelde ki işleri çevirmek, çalışanların maaşlarını düzenli ödemek, faturaları ödemek, mutfak masraflarını karşılamak için en az bir yıllık sermayeniz de olması gerekiyor. Bununla birlikte kazancının yüksek olması yapılan masrafların bir tatil sezonunda çıkarılmasını bile sağlayabilir. Ancak bunun için de uygun lokasyon önem verilmesi gereken bir konu olarak karşınıza çıkar. Özellikle turistik bir şehirde denize yakın hostel açmak sandığınızdan çok daha fazla kar getirebilir.

 

Hostel Aylık Kazancı

Hostel aylık kazancı işletmenizde ki oda sayısı ve hizmet çeşitlerinize göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte oda fiyatlarınız da kazancı etkileyen unsurlar arasında bulunuyor. Yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız en az 15 odalı bir hostel açmanız gerekiyor. Hostel odaları genelde kalabalık grupların tercih ettiği odalardır. Bir odada en az 4 yatak olması on odalı bir hostelde 40 yatak kapasitesi olmasını sağlayacaktır. Her oda için günlük olarak en az 50 TL aldığınızda bu rakam yaz aylarında günlük olarak 2000 TL kar bırakacaktır.

 

Ancak bu kar oranı turistik bir yerde olduğunuzda edeceğiniz kar oranıdır. Bunun dışında yaz mevsimi dışında da günlük olarak en az 10 odanızı kiraya verseniz aylık 15 bin TL kazanma şansınız olacaktır. Maliyetlerinizi çıkardığınızda size aylık olarak oldukça yüksek bir gelir kalabilir. Fakat hostel açmak ve yönetmek sanıldığı kadar kolay bir iş alanı değildir.

 

Hostel Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hostel açmak için gerekli belgeler işletmeyi açacağınız şehrin durumuna göre farklılık gösteriyor. Aynı zamanda hizmet çeşitlerinize göre de farklı belgeler istenebiliyor. Hazırlamanız gereken belgeler arasında şunlar bulunuyor:

 • İşletme kayıt belgesi
 • İtfaiye ve depreme dayanıklılık belgesi
 • Kira sözleşmesi veya emlak mülkiyetinin sizde olduğunu gösteren belge
 • Çalışanlarınız ile yaptığınız iş sözleşmesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Binanızın hostel olması için gereken standartları taşıdığınız gösteren denetim raporları
 • Turizm belgesi
 • Alkollü içki satışı yapılacak ise alkollü içki ruhsatı

Gibi birçok belgenin zamanında temin edilmesi gerekmektedir. Belgelerin güncel ve eksiksiz olması ruhsatları zamanında alabilmeniz için önemlidir.

 

Okuyunuz: İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

 

Hostel Açmak İsteyenlere Öneriler

Hostel açmak dışarıdan kolay gibi görünse de oldukça zor sektörler arasında bulunuyor. Özellikle turistik bir yerde bu tarz bir işletme kurabilmek için insanlarla ilişkilerinizin çok iyi olması gerekiyor. Merkezi bir yerde olmak kazancınızın yüksek olması açısından önem taşıyor.

 

Hostel açmak isteyenlere öneriler arasında sabırlı olmak son derece önemlidir. Çünkü işletmenizi çok farklı karakterde birçok insan gelecektir. Bu insanlarla uğraşabilmek ve onların işletmenizden memnun kalmasını sağlayabilmek sanıldığından daha zor olabiliyor.

 

Kendi işletmenizi açmaya karar verdiğinizde hem kullandığınız işletme malzemelerinin çok kaliteli olması hem de çalışanlarınızın deneyimli olmasına özen göstermelisiniz. İşletmeniz için her detayı kusursuz bir şekilde yerine getirmek başarıyı da beraberinde getirecektir.

 

Hostel Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Uğur akkaya dedi ki:

  Teşekürler güzelbir anlatımve bilgilendirme.