Hacamat İşi Yapmak | Hacamat Sertifikası Nasıl Alınır

Hacamat Arapça kökenli bir kelimedir ve emmek anlamına gelir. Sağlık sektöründe oldukça önemli olan hacamat işi insanların çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Hacamat işi yapmak da bu bakımdan dikkati çeken bir konudur. Hacamat uygulaması vücudun belli bölgelerine kupalar yerleştirilmesi ile oluşturulur. Bu kupaların yerleştirildiği alanlara küçük kesiler atılarak çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesi sağlanır. Genel olarak ise omuz, kafa ve sırt bölgelerinde uygulanan bir yöntemdir. Aynı şekilde kuru hacamat olarak adlandırılan bir yöntemi daha vardır. Bu yöntemde de deri üzerinde kesi yapılmaz ve negatif basınç uygulaması gerçekleştirilir. Çok eski bir tarihçesi olan hacamat işi profesyonellik gerektiren bir iştir.

Hacamat İşi Yapmak

Hacamat İşi Yapmak

Bu alanda yıllardır deneyimi olan kişiler de hacamat işine büyük bir ilgi duyabilirler. Bu alanda iş yapabilmek için belirli prosedürleri yerine getirmeniz büyük bir önem taşır. Ancak direkt kişi sağlığı ile alakalı olduğundan yasal prosedürleri aşmak büyük bir önem taşır. Alternatif tıp alanına giren bu alanda herkesin hizmet verebilmesi mümkün değil. Bu alanda önce bakanlık tarafından verilen eğitimlere katılmak gerekiyor. Sonrasında da gerekli standartlarda bir merkez açabilirsiniz.

 

Hacamat İşi Yapmak

Hacamat işi yapmak için mutlaka alanda profesyonel bir bilgiye sahip olmak gerekiyor. Alternatif tıbbın her geçen gün biraz daha gelişme göstermesi ile birlikte hacamat da kişiler tarafından ilgi görüyor. Bu nedenle profesyonel seviyede bu hizmeti vermek isterseniz öncelikle işin eğitimini almanız gerekiyor. Hacamat işi hakkında tüm detaylar yazımızın devamında bulunuyor.

Not: Hacamat işi dışında farklı bir iş fikri araştırmak istiyorsanız, 112+ Adet İşyeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirisiniz.

 

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat nasıl yapılır konusu bu alanda hizmet almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında bulunuyor.  5000 bin yıllık bir geçmişi olan hacamat uygulaması oldukça tesirlidir. Bu uygulamanın kişiler üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında kişilerin yorgunluğunu giderir ve enerji verir. Aynı zamanda damarlarda esneklik meydana getirir. Psikolojik travma sonrasında çok etkilidir.

Yüksek tansiyonu düşürür ve kasları gevşeterek krampların girmesini engeller. Cildin oksijen almasına yardımcı olarak yağlanmayı da engeller. Tüm bu faydaları sayesinde hacamat uygulamasına başvurulabilmektedir. Bu faydaları yanında birçok sağlık sorunun giderilmesinde de oldukça etkilidir. Ancak bur işlemin mutlaka eğitimli ve profesyonel kişiler tarafından son derece hijyenik bir ortamda yapılması gereklidir.

Hacamat yapılacağı zaman öncelikle işlem görecek olan kısmın antiseptik solüsyonlar ile silinmesi gerekir. Sonrasında kupa ya da vakumlar yerleştirilir. Beş dakika bekledikten sonra ise kupa uygulanan yerden alınarak bu kısma neşterle ya da zemberek ismi de verilen bir alet ile mini kesiler atılır. Bu kesilerin 1 mm ile 5 mm arasında olması gerekir. Bu şekilde yaklaşık 15 ya da 20 çizik atılır. Bu çizilerin derinliğinin iyi ayarlaması gerekir. Hacamat kupaları yine aynı yere vakumlanarak kanın bu kupalara dolması beklenir.

Bu işlem birkaç defa tekrarlandıktan sonra bölge yine antiseptik solüsyon ile temizlenir ve kapatılır. Bu uygulama vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir. En çok uygulandığı alanlar arasında kafa arkası, ense çukurunun altı, kulak altı ve arkası, omuzlar ve kürek kemikleri arkası, kürek kemikleri altı ve bel bulunur.

 

Hacamatı Yasal Olarak Kimler Yapabilir?

Alternatif Tıp Yönetmeliği çıkana kadar hacamat işleri genel olarak haccam adı verilen kişiler tarafından yapılıyordu. Bu uygulamalar günümüzde artık eğitim alan kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. AB ülkelerinde hacamat kursları 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Aynı zamanda kişiler bu kursları aldıktan sonra devletin kontrolünde bir merkez de açabiliyor. Bu alanda gerekli sertifika çalışmaları Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir yönetmelik ile yasal duruma getiriliyor. Sertifikası olmayan kişilerin hacamat hizmeti vermesi yasak olduğundan bu alanda mutlaka eğitimlere katılmak ve sertifika almak gerekiyor.

Hacamat işi yapmak için alternatif tıp alanında hacamat yanında birçok farklı tedavi yöntemi daha bulunuyor. Kişilerin bu alanda hizmet verebilmesi ve uygulama sertifikası alabilmesi için de belli saatlerde eğitimler alınması gerekiyor. Bu alandaki hizmet standartları ise ulusal sağlık politikaları düzeyinde değerlendirilmektedir. Eğitimler sonrasında başarı ölçümleri de çeşitli sınavlarla gerçekleştirilecektir. Bu sınavlarda yüksek başarı gösteren kişiler alacakları sertifikalar ile birlikte hacamat merkezlerini açabilecekler.

 

Evde Hacamat Salonu Açılabilir mi?

Hacamat işi yapmak direkt kişilerin sağlığını ilgilendiren ve riskleri olan bir iştir. Hacamat sırasında kesilerin çok derin atılması kişilerin kan kaybetmesine ya da çok şiddetli ağrılar ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor. Böyle durumlarda da hacamat işi için hem profesyonellerden hizmet almak gerekiyor hem de bu işlemin yapılacağı yerlerin çok hijyenik olması önem taşıyor. Hemen her yerde hacamat yapılmaya başlanması ise Sağlık Bakanlığı’nın müdahale etmesini gerektiren bir durum ortaya çıkarmıştır.

Evde hacamat salonu önceki yıllarda oldukça yaygın olarak açılabiliyordu. Ancak günümüzde bu alanda çok ciddi kısıtlamalar yapılmaya başlandı. Evde hacamat salonu açabilmek için dahi kişilerin sertifika alması gerekiyor. Aynı zamanda açılacak olan salonun mutlaka profesyonel bir merkezin tüm kriterlerini taşıması da aranılan özellikler arasındadır. Sağlık Bakanlığı’nın sıkı denetimler getirdiği bu alanda evde hacamat salonu açmak yüklü cezalara neden olabilmektedir. Bu nedenle genel olarak sertifikayı alan kişiler alternatif tıp merkezleri açmayı daha çok tercih ediyor.

 

Hacamat Merkezi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hacamat merkezi açmak günümüzde oldukça zor bir hale getirildi. Öncelikle bu işi yasal olarak yapmak istiyorsanız mutlaka alternatif tıp alanında verilen kurslara katılmanız gerekiyor. Bu kurslar sırasında sizlere alanınız ile ilgili son derece detaylı bilgiler sunuluyor. Hacamat merkezi açmak için gerekli belgeler de bu süreçte oldukça önem taşıyor. Hem merkezin yerinin belirlenmesinde bu yerin merkezin gerekli standartlarını taşıyacak şekilde hazırlanmasında titizlik gösterilmesi gereklidir. Hacamat merkezi açabilmek için mutlaka şu belgeleri de hazırlamanız gerekiyor.

 • Merkezi açacağınız yerin tam detaylı planı
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Hacamat eğitimi aldığınızı gösteren onaylı sertifika
 • İkametgah belgesi
 • Yangın raporu
 • İş yeri açma bildirimi

Gibi belgelerin mutlaka detaylı olarak hazırlanması gerekiyor. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı tarafından da bazı belgeler sizlere zorunlu tutulabilir. İnsan sağlığını yakından etkileyen bir alan olduğu için hacamat merkezi açmak günümüzde sanıldığından çok daha fazla zorlaştırılmıştır.

 

Hacamat Sertifikası Nasıl Alınır?

Hacamat sertifikası nasıl alınır sorusunun yanıtı alternatif tıp alanı ile yakından ilgilenen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu alanda sertifika alabilmek için mutlaka Sağlık Bakanlığı kontrollerinde açılan kurslara kayıt yaptırmanız gerekiyor. Ancak kurslardan sizlere verilecek olan sertifikaların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması büyük önem taşıyor. Kursların ne kadar süreceği ise kurumların sertifikasyon sürecine göre değişebiliyor.

Bu sertifika günümüzde online kurslar şeklinde de verilebiliyor. Ancak en etkili öğrenme yöntemi yüz yüze eğitim olduğundan hacamat sertifikası almak istiyorsanız mutlaka yasal ve güvenilir kurumları tercih etmeniz gerekiyor. Kurslara herkesin katılabilme hakkı bulunuyor. Bu sertifikaları eğitim verilen kurumlarda çalışan doktorlar vermektedir. Ancak kurum seçiminde mutlaka gerekli lisansların kontrollerinin yapılması sağlanmalıdır. Kursların süresi de kurumlara göre farklılık gösteriyor.

Hacamat işi yapmak ” başlıklı yazımızda, sektörle ilgili bilmeniz gereken bütün detayları aktardık. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Adnan Narcı dedi ki:

  Merhaba,
  aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.
  Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren bir yer biliyor musunuz?

  1. patronoldum dedi ki:

   Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Sertifika için herhangi bir öneride bulunmamız mümkün değil malesef.

 2. Inci dedi ki:

  Hacamat işi yapmak istiyorum
  Nasıl yardımcı olursanız
  Sertifika nereden alabilirim

  1. Ayşe dedi ki:

   Gül akedemi isgramda yazın ordan çıkar gerekler ne varsa size yardımcı olurlar

 3. Havva çakmak dedi ki:

  Merhaba ben hacamat için kurs katılıp eğitim almak sertifika almak istiyorum