Lokanta ve Restoran Açmak | Lokanta Açma Maliyeti ve Kazancı

Dışarıda yemek yeme alışkanlığının süreklilik kazanması ile birlikte lokanta ve restoranlar çok daha dinamik ortamlar haline geliyor. İyi bir restoranda yemek yemek isteyen kişiler hem lezzetli bir öğün yemek isterken hem de sosyalleşme imkanı elde edebiliyor. Bu nedenle de birçok girişimci için lokanta açmak en karlı iş fikirleri arasında gösteriliyor. Ancak restoran açabilmek için belli kriterleri üzerinizde taşımanız gerekiyor. Açtığınız işletmenin hemen her alanına hakim olmanız gereklidir. Restoran mutfağında düzenin sağlanmasından kasa işlemlerine kadar her konuda son derece detaylı olarak bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Lokanta ve restoran açma işini yapacaksanız hijyen koşullarına da gereken önemi vermeniz gerekiyor.

Lokanta ve restoran açmak

Lokanta ve restoran açmak

Son derece stresli bir sektör olan lokantacılık işinde en çok sunduğunuz tatlara dikkat etmek olacaktır. İşletmenize gelen müşteri her zaman alışık olduğu tadı sizden bekleyecektir. Bu nedenle de işletmenizde mutlaka iyi bir aşçı bulundurmaya özen göstermelisiniz. Eğer mutfak işlerinden siz sorumlu olacaksanız tatlar üzerinde mümkün olduğunca değişimlerden kaçınmalısınız.

İşletmenizi kurarken ve işlerinizi devam ettirirken birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunlarla kolaylıkla başa çıkabilmek için hem kısa hem de uzun dönemli iş planı yapmanız gerekiyor. İş planlarınızı yaparken deneyimli restoran personelleri bulmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Müşteri karşılama, ikramlar, müşteri uğurlama gibi her konuda mutlaka gereken bilgilere sahip olmaları gereklidir. Lokanta açmak konusunda aradığınız her bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Not: Lokanta ve restoran açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Restoran ve Lokanta Açmak

Restoran ve lokanta açmak birçok insanın hayalidir. Bu konuda küçük, orta ve büyük çapta işletme açabilirsiniz. Sermaye durumunuza göre bir işletme açarken aynı zamanda devlet desteklerini de araştırabilirsiniz. İşiniz konusunda her zaman araştırmacı ve sektörel yenilikleri takip eden biri olmanızda büyük bir fayda var. Çünkü lokanta işletmeciliği de diğer sektörler gibi gelişme gösteren bir alandır.

Restoranınızı açmadan önce mutlaka hangi tatları müşterilerinize sunacağınızı bilmeniz gerekiyor. Dünya mutfaklarından tatlar sunabileceğiniz gibi yöresel lezzetlere de yer verebilirsiniz. Çin lokantası gibi yalnızca tek bir ülkeye özgü tatların sunumun yapıldığı bir lokanta türü de tercih edebilirsiniz. Lokanta açmak konusunda fikirleriniz var ise Türk insanının damak zevkine hitap eden bir tarzı seçebilirsiniz.

Turizm beldesinde yüksek sermayeli bir işletme açmayı düşünüyorsanız karışık dünya mutfaklarından sunumlar yapabilirsiniz. Böylelikle işletmenize gelen yabancılar da kendilerine hitap eden bir tadı kolaylıkla alabilirler. İşletmenizde sunulan tatlar kadar dekorasyon da büyük bir önem taşıyor. Şık tasarımlı koltuk, sandalye ve masalar, duvar tabloları, yer döşemeleri, çalışanların giyim tarzı gibi konular işletmenizde profesyonelliği yakından etkilemektedir.

 

Restoran Açma Maliyeti

Restoran açma konusunda iyi bir iş planı yaparken mutlaka tüm maliyet kalemlerine yer vermeniz gerekiyor. Başarılı bir iş planı sırasında dikkat etmeniz gereken nokta restoranda gereksinim duyulacak her eşyanın maliyet olarak yazılmasıdır. Mutfakta ki yemek pişirme araçları, servis ve sunum eşyaları, dekorasyon ürünleri ve daha birçok unsur restoran açma maliyeti üzerinde etkili bir unsurdur.  Restoran açabilmek için sermayenizin mutlaka yeterli olması gerekiyor. Aynı zamanda açılış sonrasında birkaç ay da kendini çevirecek kadar nakde ihtiyacınız olabilir.

Restoran açarken maliyeti iyi ayarlamak gerekiyor. Küçük çapta bir restoran açmak istiyorsanız en az 50-70 bin TL arasında sermayeniz olmalıdır. Bu tarz işletmelerin açılmasında sermaye açısından bir üst limit sınırlaması yoktur. Ne kadar büyük ve lüks bir mekan açarsanız o kadar yüksek oranda sermaye yatırmanız gerekir. Açmak istenilen restoranın lokasyonu da maliyeti oldukça fazla etkiliyor. Turistik bir belde de ya da şehir merkezinde ufak da olsa bir yer açmak istediğinizde 100- 200 bin TL civarında bir sermaye gereksinimi ortaya çıkabilir.

 

Lokanta Aylık Kazancı

Lokanta açabilmek için yaptığınız iş planında detaylı olarak yer vermeniz gereken bir diğer ayrı unsur ise aylık kazanç bilgisidir. Lokanta aylık kazancı sizi geçindirmeye yetmesi gerektiği gibi restoranın aylık giderlerini de karşılayabilmelidir. Bu nedenle de kar elde edebileceğiniz bir yerde işletme açmak büyük bir önem taşımaktadır. Lokanta günlük olarak size en az 1000 TL getirebilecek kapasitede bir iş alanıdır. Bu da aylık olarak 30 bin TL civarında kazanç sağlar. Ancak hafta sonlarında ve tatillerde bu daha da fazla olabilir.

Lokantanın aylık olarak kazancını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İşletmenizin bulunduğu yer bu konuda çok etkili olabiliyor. Tatil beldesi ya da iş merkezi yakınlarında açılan restoran ve lokantalar çok fazla iş yapabiliyor. Aynı zamanda adliye, hastane gibi kalabalık yerlere yakın yerde açılan restoranlar da sanıldığından daha fazla kar bırakır. Bununla birlikte ismini duyuran restoranlar aylık olarak çok daha fazla kazanmaktadır.

Bir lokanta açtıktan sonra ciddi anlamda kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka reklam ve tanıtım çalışmalarınızın çok iyi olması gerekiyor. İyi bir aşçı ile çalışmak ve deneyimli garsonlar işe almak sizlere her zaman daha fazla müşteri kazandıracaktır. Aylık kazancınızın iyi olması dekorasyon, ışıklandırma, lokantaya kolay ulaşılabilirlik gibi konular da etkili oluyor.

 

Lokanta Açmak İçin Gerekli Belgeler

Lokanta açabilmek için yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gereklidir. Bu süreçte evrakların güncel olarak hazırlanması ve ilgili kurumlara teslim edilmesi ruhsat alabilmeniz için önemli oluyor. Lokanta açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • SGK giriş bildirimi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • 2 tane vesikalık fotoğraf (son aylarda çekilmiş olması önemlidir)
  • Ticaret sicil kaydı
  • Faaliyet belgesi
  • Sicil kaydı
  • İmza sirküleri
  • Yangın için itfaiyeden alınan uygunluk raporu
  • İlçe belediyesi için ekstra belge talepleri

Bu evrakların hazırlanması sürecinde bulunduğunuz belediye ek olarak farklı evraklar da isteyebilir. Tüm evrakların hazırlanması sırasında belediyeden güncel evrak bilgisi almanız ruhsatı daha kolay almanızı sağlar. Her belediye ortak evraklar yanında ekstra belgeleri de şart koşabiliyor.

Okuyunuz: 115+ Adet Yeni İş Fikirleri

 

Restoran Açmak İsteyenlere Öneriler

Restoran açmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok önemli noktaya değinilebilir. Öncelikle sermayenizin açacağınız işletme için yeterli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Elinizdeki sermaye yeterli değil ise bu sermayeyi tamamlamak için banka kredisi ya da devlet teşviklerine başvurabilirsiniz. Sektörün çok büyük kazançlar sunması büyük zorlukları olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle de başlamadan önce iyi bir iş planı her zaman sizin için güzel bir yol haritası olacaktır.

Açtığınız restorandan aylık olarak iyi bir gelir elde etmek çok zor değildir. Ancak bu kazanç için çok fazla çalışmak gerekiyor. Aynı zamanda sabır kazanmak da büyük önem gerektiriyor. Restoran açmak istiyorsanız mutlaka işletmenizin dikkati çeken bir dekoru olması gerekiyor. Konfor büyük önem taşıyor. İlk açılışta fiyatlarınızın uygun olması da son derece önemli konular arasında yer alıyor. Hijyen kuralları en çok önem vermeniz gerekenler arasında bulunuyor.

Bu süreçte mutlaka çalışanların yüksek bir deneyime sahip olması da gereklidir. İşletmenizde her zaman ulaşılabilir biri olmanız da müşterileriniz açısından dikkat edilen bir durumdur. Başarılır bir restoran ya da lokanta açmak her daim yüksek kazanç elde etmenizi sağlar. Fakat ilk zamanlarda sabır ve çok çalışma büyük önem taşır.

Lokanta ve restoran açmak” başlıklı yazımızda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktardık. Daha detaylı fikir almak için yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.