Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü?

Hukuk okuyup yurtdışında çalışmak mümkün mü sorusu yeni hukuk adaylarının ve hukuk okumak isteyenlerin merak ettikleri bir konudur. Hukuk ülkemizin en gözde mesleklerinden birisidir. Ülke genelinde birçok farklı üniversitenin hukuk alanından mezun olarak göreve başlamak mümkün olur. Ancak daha yüksek kariyer hedefleriniz varsa mesleğinizi aynı başarı ile yurtdışında da icra edebilirsiniz.

Yurtdışı meslekler anlamında fırsatlarla doludur. Ülkemizde hukuk okuyup yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceye sahipseniz kısa ürede hem kazanç elde etmek hem de başarılı bir kariyere sahip olmak için birçok farklı dünya ülkesini tercih edebilirsiniz.

Hukuk Okuyan Biri Yurt Dışında Çalışabilir Mi?

Hukuk alanı dünya genelinde bütün ülkelerde yer alan meslekler arasındadır. Normal şartlarda ülkemizde hukuk okuyup yurtdışında çalışmak son derece zordur. Eğitim kıyaslamaları düşünüldüğünde ülkemizde hukuk bölümünden mezun olanların çoğunun yurtdışında iş bulma ihtimali çok düşüktür. Ancak eğitiminizi yabancı dil sertifikası ile desteklerseniz ve okulunuzdan da yurtdışında iş olanakları konusunda destek alırsanız bu sayede gelişmiş ülkelerden herhangi birisinde hukukçu olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Savcılar Yurt Dışında Çalışabilir Mi?

Hukuk alanında avukatlık dışında tercih edilen bir diğer önemli birim savcılıktır. Daha üst birimlerde bulunmanın avantajı sayesinde savcılık maaşları avukatlara göre daha yüksektir. Ülkemizde gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra savcılık diplomasına sahip olarak güzel gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Eğer daha yüksek kazançlar elde etmek isterseniz eğitiminizi yine yabancı dil ile desteklemeniz gerekmektedir. Ardından yurtdışı ile gerekli bağlantıları kurarak ilk deneyimleriniz için yurtdışına çıkabilirsiniz.

Avukatlar En Çok Hangi Ülkede Para Kazanıyor?

Avukatlık dünya genelinde en gözde mesleklerden birisidir. Ülkemizde hukuk okuyarak avukatlık diplomasına sahip olduktan sonra dünya genelinde birçok farklı ülkede oldukça güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Hukuk okuyarak yurtdışında çalışma düşünceniz varsa avukatların yurt dışında en çok kazandıkları ülkeler şu şekildedir;

  • Japonya

Japonya’da hukuk firmaları sektöre ilk giriş aşamasında çalışanlarına 10 Milyon Yen civarı para kazanabilir. Ülkede bir avukatlık bürosu ile anlaşarak yıllık yaklaşık 100.000 Dolar para kazanabilirsiniz. Japonya’da deneyimli avukatların kendi bürolarını kurarak kazandıkları para ise 16 Milyon Yen seviyelerindedir. Finans ya da bankacılık sektöründe hukuk işi yapmayı denediğinizde de hemen hemen aynı seviyelerde kazanç elde edebilirsiniz.

  • Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bürosu’ndaki verilere göre ülkede görev yapan avukatların kazançları yılda ortalama 120.000 Dolardır. Eğer ülkede menkul kıymetler ve emtia bölümünde avukatlık yaparsanız kazanacağınız miktar daha yüksek olacaktır. Yıllık olarak 200.000 Dolar gibi bir kazanç elde etmenizden söz edilebilir. Amerika’da en yüksek hukuk ödemeleri Columbia, Kaliforniya ve New York eyaletlerinde verilir.

  • İsviçre

Ekonomisi ile ön planda olan İsviçre’de avukatlık maaşları oldukça yüksektir. Ortalama olarak ülkede görev yapan avukatlara 200.000 CHF ödeme yapılır. Az tecrübe ile sektörde yeni olan avukatların kazanacakları para ise 120.000 CHF’dir.

  • Norveç

Norveç’te yasal hizmetlere ayrılan bütçe oldukça yüksektir. Bu açıdan bakıldığında ülkede en mantıklı yapılacak mesleklerden birisi avukatlıktır. Ülkede avukatlık yaparak aylık 30.000 NOK kazanç elde edebilirsiniz. Eğer deneyimli iseniz ve ülkede kendi büronuzu açarak hizmet vermek isterseniz kazancınız 100.000 NOK üzerine çıkabilir. Ülkede deneyim seviyesi yüksek olan avukatların daha fazla kazandıkları bilinir.

  • İrlanda

İrlanda avukat maaşları listesinde orta sıralarda yer alır. Hukuk okuyup yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceniz varsa İrlanda’da bu mesleği sürdürme fikrini değerlendirebilirsiniz. İrlanda Dublin’de yaşayan ve avukatlık yapan k işiler yaklaşık 50.000 Euro kazanabilir. Deneyimi ve tecrübesi yüksek olan avukatların ülke genelinde kazandıkları para ortalama 100.000 Euro seviyelerine kadar çıkabilir. Ülkede hizmet veren en büyük hukuk firmaları Arthur Cox, A&L, Matheson, Googbody, William Fry şeklindedir. Herhangi bir büyük büroda göreve başlayarak kısa sürede ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

  • Hollanda

Hukuk okuyup yurtdışında çalışmak mümkün mü sorusuna yanıt arayanlar Hollanda’da çalışma fikrini gözden geçirebilir. Hollanda günümüzde yaşanabilecek en güzel ülkelerden birisidir. Başarılı bir yurtdışı kariyeri için Hollanda’da avukatlık yapabilirsiniz. Amsterdam ve Rotterdam gibi başkentlerde hizmet veren bürolar asgari ücret seviyesinde maaş verir. Bir süre bu seviyede deneyim kazandıktan sonra ülkede herhangi bir şehirde kendi büronuzu açabilir ve ortalama olarak 140.000 Euro seviyelerinde paralar kazanmaya başlayabilirsiniz.

  • Singapur

Singapur dünya genelinde bakıldığında en küçük ülkelerden birisidir. Ancak ülkede hukuk sektörünce çok ciddi paralar döner. Hukuk okuyup yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceye sahip olanlar Singapur’da bulunan hukuk hizmetlerini tercih edebilir. Avukat olarak Singapur’da çalışmak isterseniz 80.000 Euro ortalamalarında paralar kazanabilirsiniz. Singapur genelde hizmet sektörüne bağlı bir ekonomiye sahiptir. Ancak bunun yanında hukuk konusundaki açıklar da avukatların bu ülkeye yönelmesine zemin hazırlar.

  • Kanada

Kanada dünya genelindeki en gelişmiş ülkelerden birisidir. Ülkede avukatlar yaklaşık olarak 135.0000 Dolar seviyesinde gelir elde eder. Ülkede saat başı ödenen ücret 70.0000 Dolardır. Bunun yanında yeni işe girenler ile deneyimli çalışanların maaşları da birbirinden ayrılır. Deneyimli bir avukatsanız Kanada’da 150.000 Dolar gibi kazançlar elde edebilirsiniz.

  • İngiltere

İngiltere avukat maaşları konusunda oldukça değişken seçeneklere sahiptir. Hukuk okuyup yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceye sahip olanlar İngiltere’de bu fırsatı değerlendirebilir. İngiltere’de hukuk sektörüne yatırımların ciddi seviyede olduğu bilinir. Ülkede ilk deneyimlerinizi kazandığınız zamanlarda ortalama olarak 100.000 Euro kazanç elde edebilirsiniz. Deneyiminiz arttığında kendi büronuzu açarak hizmet vermeyi düşünürseniz 180.000- 200.000 Euro seviyelerinde kazanç elde edebilirsiniz.

  • Avusturalya

Avusturalya’da eğer Melbourne eyaletinde avukatlık yapmayı düşünürseniz ortalama olarak 110.000 AU ile 160.000 AU arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer kıdemli bir avukatsanız ülkede daha yüksek kazançlar elde etme fırsatınız yüksek olur. Brisbane’de avukatlara 180.000 AU seviyelerinde ödeme yapılmaktadır. Adelaide’de ise 130.000 AU seviyelerinde avukatlık kazancı elde edebilirsiniz.

Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca En çok sorulan Dominos Pizza hakkında ki makalemizi incelemek isterseniz 2023 Dominos Pizza Bayiliği Almak Ne Kadar? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.