Japonya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Japonya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Japonya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Japonya’ya çalışmak için nasıl gidilir hakkındaki bilgiler bu ülkede para kazanmayı düşünenleri yakından ilgilendirir. Japonya çalışmak için tercih edilebilecek en güzel ülkelerden birisidir. Gelişmişlik düzeyi en fazla ülkelerden birisi olan Japonya’da birçok farklı meslek grubunda çalışma fırsatına sahip olunabilir. Türkiye’den Japonya’ya çalışmak için gitmek isteyenler bu konuda gerekli bilgiyi edindikten sonra bu ülkede çalışma hayallerini gerçekleştirebilir.

Japonya’ya Çalışmaya Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Japonya’ya çalışmak için nasıl gidilir sorusuna yanıt arıyorsanız bu ülkeye gitmeden önce yapmanız gereken ilk şey Japonya çalışma vizesi almaktır. Bunun için;

 • Oturduğunuz yere en yakın Japonya Konsolosluğu ya da vize merkezine başvurmanız gerekir.
 • Randevu ile gideceğiniz vize merkezinde çalışma vizesi için hazırlamanız gereken belgeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Belgeleri hazırladığınızda vize merkezi veya konsolosluk yetkililerine belgeleri teslim ederek resmi işlemleri başlatabilirsiniz.
 • Japonya çalışma vizesi başvuru formunu da doldurup yetkililere vermeli ve vize için gerekli ücreti yatırmalısınız.
 • Teslim ettiğiniz evraklar değerlendirme sürecine alınır.

Japonya’ya çalışmak için gitmeye hazır bulunduğunuza karar verilirse bu konuda size geri dönüş yapılır. Bu süreçten sonra alacağınız vize ile çalışmak için anlaştığınız şirkete ulaşabilir ve diğer süreçlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Japonya çalışma vizesi için hazırlamanız gereken temel evraklar şu şekildedir;

 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi
 • Yurtdışı Sağlık Sigortası
 • Sağlık Raporu

Bununla birlikte başvuru öncesinde bir takım ek belgeler de talep edilebilir. Gerekli evrakların neler olduğunu tam olarak öğrenmek için Japonya Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda belgeleri eksiksiz vererek vize başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Japonya’da Çalışmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Japonya’da çalışmak için gitme tarihi öncesinde ülkede hizmet veren firmalar ile iletişime geçerek firmalara başvurular yapmanız gerekir. Şöyle ki;

 • Herhangi bir şirket ile anlaşma sağlamadan çalışma vizesi alamaz ve Japonya’ya giriş yapamazsınız.
 • Ülkede herhangi bir şirket ile çalışma konusunda anlaştıktan sonra şirketin size çalışma için gerekli izin belgesini göndermesi gerekir.
 • Bu belgeyi vize için gerekli evraklar arasına koymanız ve konsolosluğa iletmeniz istenecektir.

Japonya’da Çalışmak İçin Yabancı Dil Şart Mı?

Japonya, dil konusunda anlaşabileceğiniz en zor ülkelerden birisidir. Ülkenin yerel dili Japoncadır ve birçok durumda kişiler Japonca bilmez. Bu dili bilmeden ülkede iletişim kurmanız oldukça zordur. Japonya’ya alternatif olarak ülkede konuşulan bir diğer dil İngilizce dilidir. İngilizce diline hakimseniz ülkede bu dilde hizmet veren firmalardan herhangi birisine iş başvurusu yapabilirsiniz. Ancak İngilizce konusunda da yeterli eğitiminiz yoksa bu ülkede çalışmak için bulunsanız bile iletişim kopukluğundan dolayı mağdur olma ihtimaliniz yüksektir. Japonya’ya çalışmak için nasıl gidilir konusunda ihtiyacınız olacak bütün bilgilere ulaştıktan sonra bu ülkede çalışmaya başlayabilir ve kariyer sahibi olabilirsiniz.

Japonya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca Hukukcuların En çok soru sorduğu makalemizi incelemek isterseniz Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.