Kreş Açma Şartları ve Maliyeti 2023

Son yılların en popüler iş fikirleri arasında kreş açma düşüncesi oldukça ilgi çekiyor. Her geçen gün kreş gibi merkezlere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Bu da kreş açma şartları konusunda kişileri birtakım araştırmalara itiyor. Kadınların da çalışmak zorunda olduğu günümüzde kreşler son derece önemli çocuk merkezleri denilebilir. Kreşler çocukları güvende tutan merkezler olduğu gibi okul yaşantısı için de ilk adım niteliğindedir.

Kreş Açma Şartları

Kreş Açma Şartları

Kreş açmak yalnızca girişimcilere fayda sağlamaz. Aynı zamanda çocuklar ve ebeveynler için de oldukça önemli olduğu söylenebilir. Kreşlerin çocuk eğitiminde büyük bir önemi bulunur. Hem sosyalleşebilirler hem de okula daha kolay adapte olabilirler. Aileler işe gittiklerinde çocuklarının güvenli bir ortamda bulunduğu fikri oldukça önem verilen bir konu. Bu bakımdan kreşlerin özellikle büyük şehirde bulunması önemli bir ayrıcalık.

Kreş ortamında bulunan çocukların her zaman profesyonellerin yanında olması istenir. Bu nedenle de kreş açarken her anlamda titiz davranmanız gerekir. Özellikle kreş açma maliyeti bu profesyonellik fikrinden büyük ölçüde etkilenir. Çünkü kreş ortamında gerek dekorasyon gerekse dizayn konularında titiz davranılması büyük bir önem taşır.

 

Kreş Açmak

Çocukların mutlu olması, okul başarılının yüksek olması belirli bir yaş grubunda kendisi ile ilgilenme şekline bağlıdır. Birçok ebeveyn yoğun iş temposu nedeniyle çocuklarını duygusal ve fiziksel birçok konuda yalnız bırakabiliyor. Böyle durumlarda daha sağlıklı bireyler yetiştirilebilmesi için çocukların çocuk yaşta iyi bir ilgi görmeleri gerekir. Yoğun çalışan aileler de çocukları için en iyi kreşleri seçerek büyümelerinin sağlıklı bir seyir izlemesini sağlar.

Bu nedenlerle hem metropoliten hem de orta derecede şehirlerde kreşlerin önemi son derece yüksek. Giderek küçük il ve ilçelerde de kreşlere olan ilgi artış gösteriyor. Ev hanımı olup çocuklarının kreş ortamında sosyalleşmesini isteyen birçok annenin varlığından da bahsedilebilir. Bu nedenlere dayanıldığında kreş açmak fikri son derece cazip.

Aileler çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olabilmeleri için hiçbir masraftan kaçınmaz. Durum böyle olduğunda bir çocuk için kreşin önemi de yadsınamaz. Kreş açmayı planlıyorsanız bu bakımdan son derece şanslısınız. Çünkü tüm bu nedenlere dayanarak birçok yerde kreş açma imkanı bulunuyor. Ancak kreş açma konusunda profesyonel bir iş planı hazırlamanız bu açıdan büyük bir önem taşıyor.

 

Kreş Açma Şartları

Okul yaşına gelmemiş olan çocukların bakım ve eğitimlerinin verildiği yerler kreş olarak isimlendirilir. Bu bakımdan söz konusu çocuk olduğundan kreş açma konusunda yasal olarak birçok önemli prosedürlerden bahsedilebilir. Eğer bir kreş açmayı düşünüyorsanız yasal tüm şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun yanında çocuk ruhuna hitap edecek şekilde bir dekorasyon hazırlanması da büyük bir önem taşıyor. Kreş açma şartları konusunda şunları söylemek mümkün olabilir:

 • Kreş açacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
 • Kişinin en az ilkokul mezunu olması gerekiyor.
 • Kişinin kasten işlenmiş bir suçtan dolayı bir ya da daha fazla hapis cezası bulunmaması gerekiyor.
 • Adli sicil belgesi
 • Öğrenim durumunu gösteren belge
 • Bu süreçte gerekli belgeleri hazırlamak da önemli şartlar arasında bulunuyor.
 • Çalışacak personellerin eğitim durumu yeterli olmalı.

Kreş açma konusunda düşünceleriniz varsa maliyetinizi iyi hesaplamanız gerekiyor. Merkezi bir yerde bulunmak kreş açma konusunda önemli bir konudur. Bu süreçte çalışacak personelin meslek deneyimi, eğitimi de önemli konular arasında yer alır. Bunların yanında kreş binasının özelliklerinin uygun olması dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Uygun iş yeri tasarlamak için yine profesyonellerle çalışmanız gerekebilir.

Okuyunuz: En Yeni İş Fikirleri

Kreş Açma Maliyeti

Kreş açmayı düşünen kişilerin birtakım masrafları karşılayabilecek kadar yeterli sermayesi olması gerekiyor. Binanın bulunması, personel temini gibi konular maliyet kalemleri içerisinde bulunuyor. Bu bakımdan kreş açma maliyeti konusunda birçok detayı göz önünde bulundurmak durumundasınız. Maliyete etki eden unsurları tek tek hesapladığınızda karşınıza ne kadar sermayeye ihtiyaç duyacağınızı hesaplayabilirsiniz. Kreş açma şartları içerisinde maliyetleri karşılayacak bir sermayenizin olması önemli. Bu süreçte şu harcama kalemlerine değinilebilir:

 • Kreş ofis ekipmanları
 • Kreş sandalye ve masaları, çocuk dolapları
 • Oyuncaklar ve eğitim materyalleri
 • Profesyonel mutfak araç ve gereçleri
 • Kurumsal kimlik harcama tutarları
 • Kreş tabelası
 • Marka patenti masrafları
 • Bahçe dizayn masrafları
 • Kreş genel dekor masrafları

Gibi birçok masraf kaleminden bahsetmek mümkün olabilir. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda ihtiyaç duyacağınız sermaye tutarı 500 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişecektir. Maliyeti etkileyen en önemli unsur kreş binasını bulabilmektir. Bazen apartmanların dükkan alanlar kiralanarak kreşe çevrilebiliyor. Ancak bu durum yeterli olmayabilir. Bahçeli ve güvenlikli bir kreş alanı hazırlamanız son derece önemli bir nokta.

 

Kreş Açma Yönetmeliği

Kreş açmayı düşünen kişilerin yönetmelikleri iyi şekilde incelemesi gerekiyor. Bu yönetmeliklere en ufak bir uygunsuzluk nedeniyle açtığınız kreşiniz yasal olarak kapatılabilir. Bu alandaki tüm yönetmelik detaylarını incelemek sizlere birçok açıdan kazandırır. Kreş açma düşünceniz varsa bu süreçte ilk olarak yönetmelikten haberdar olmanız gerekir.

Kreş açmak istenilen binanın trafik emniyetinin bulunduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda bahçe ve bina kapıları arasında en az 100 metrelik mesafe olması gerekiyor. Bu durum il ya da ilçe emniyet müdürlüklerinden alınacak raporda detaylı olarak belirtilmelidir. Binanın çevresel faktörler bazında güvenli olduğundan emin olunması gerekiyor. Kreş açma yönetmeliği konusunda eksik olan konular binanın kapatılmasına sebebiyet verebiliyor.

Okuyunuz: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Anaokulu Açma Şartları

Çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici olan kurumlardan birisi de anaokulları oluyor. Bu okullarda resim yeteneklerini geliştirirken bir yandan da sosyal birer varlık haline geliyorlar. Anaokulu her çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip. Okul öncesinde birçok bilgiyi burada alan çocuk okuma ve yazma becerisini de daha kolay şekilde geliştirme imkanı buluyor. Bu nedenle her ebeveyn çocukları için anaokulunu tercih ediyor.

Girişimciler için de anaokulu açmak son derece cazip bir iş fikri oluyor. Anaokulu açma şartları incelendiğinde yerine getirilmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Anaokulunu açacak olan kişinin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bunun yanında en az ilkokul mezunu olması isteniyor. Kişinin bir yıldan fazla cezası olmaması da önemli bir noktadır.

Bunların yanında sorumlu olan müdürler için de birtakım şartlar bulunur. Bu kişilerin üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olmaları gerekir. İki ya da dört yıl eğitim alan müdürler kendi alanlarının kapsamında anaokulu ve kreşlerde çalışabilirler.

 

Ortalama Kreş Fiyatları

Kreş arayışında olan ebeveynler kreş fiyatlarında farklılık görebilirler. Kreşlerin bulunduğu yer ve verilen eğitim kalitesi kreş fiyatları üzerinde etkili olan konular arasında bulunuyor. Aynı zamanda özel bir okulun kreşini tercih etmek de yüksek bir fiyat ile karşılaşmanıza neden olabilir. Ortalama kreş fiyatları yıllık olarak 10 bin ile 15 bin TL arasında değişebiliyor.

Bu fiyatlar kreşin kalitesine ve bulunduğu yere göre farklılık gösteriyor. Kreşlerde çalışan personellerin eğitim derecesi, çocuklara sunulan fırsatlar da fiyatlara etki eden unsurlardan. Büyük şehirlerde adı bilinen profesyonel kreşlerde fiyatlar çok daha yüksek olabiliyor. Kreş açma şartları araştırılırken mutlaka tüm bu detaylar göz önünde bulundurulmalı.

 

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

Kreş açmak için kişilerin sermayeyi karşılaması gerekiyor. Sermayenin eksik kaldığı yerde banka kredilerine başvurulabiliyor. Ancak kişiler kreş açmak için devlet desteği konusunda da araştırmalar yapıyor. Eğer kreş açma düşünceniz varsa banka kredilerinden önce devletin teşviklerine bakabilirsiniz. Devlet bu konuda birçok kişiye önemli destekler veriyor. KOSGEB kapsamında verilen desteklerle daha kolay şekilde kreş açabilirsiniz. Sizlere sunulan destekler arasında şunlar yer alıyor:

 • İlk olarak yurt dışından kreş malzemesi getirirseniz gümrük vergisinden muafiyet sağlanıyor.
 • KDV muafiyeti gibi muafiyetler bulunuyor.
 • Kreş malzemeleri ve teçhizatları konusunda ödeme yapma zorunluluğu bulunmaz.
 • Gelir vergisinden %80 muaf tutulursunuz.
 • Kreş açmak için kredi kullanmayı düşünüyorsanız faizlerin %5 puan kadarı hazine tarafından karşılanıyor.
 • Çalışanlarınız için devletten katkı payı avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bu da daha az SGK ödeme anlamına gelir.

Bu avantajları sayesinde kreş açma şartları düşünüldüğünden daha da zor gelmez. Kişiler tüm fırsatları bir arada değerlendirerek profesyonel bir kreş açma imkanı elde edebilir.

 

Kreş Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kreş açmak istiyorsanız yasal tüm prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu prosedürlerde bir eksiklik olmaması büyük bir öneme sahip. Kreş açmak için gerekli belgeler de bu prosedürlerden biri. Belgeler içerisinde şunlar sayılabilir:

 • TC kimlik kartı (gerçek kişiler için)
 • Adli sicil belgesi (gerçek kişiler için)
 • Diploma ya da mezuniyet belgesi (gerçek kişiler için)
 • İşletmeyi tüzel kişi açacak ise Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan ana sözleşme
 • Tüzük ya da vakıf senedinin onaylı örneği, aslı
 • Kurucu temsilcisinin yetkilerini gösteren yönetim kurulu karının onaylı örneği
 • Bina özelliklerini gösteren belge ve tasdikli mimari proje
 • Tapu senedinin onaylı örneği
 • Bir yıllık kira sözleşmesi

Gibi belgelerin hazırlanması gerekiyor. Bu belgeleri ilgili yerlere teslim etmeniz neticesinde kreşinizi açabiliyorsunuz. Kreş açarken bina özellikleri konusunda mutlaka yönetmeliği incelemeye özen göstermeniz gerekir. Çevrenin hem sağlık hem de güvenlik açısından yeterli sorun teşkil etmediğini gösteren izin belgeleri almanız gerekiyor. Kreş açmayı düşünüyorsanız mutlaka bu konuda son derece hassas davranmanız gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.