Oyuncak Dükkanı Açmak | Oyuncakçı Açma Maliyeti ve Kar Marjı

Oyuncaklar çocukların hayatında oldukça önemli yere sahip eşyalardır. Bu nedenle her ebeveyn mutlaka çocuklarına belirli aralıklarla oyuncak satın almak ister. Oyuncak dükkanı açmak da bu sebeple son yılların en popüler iş sektörlerinden biri haline geldi denilebilir. Oyuncak dükkanı açma maliyeti konusunda yeterli bilgiler edindiğiniz de işletmenizi çok daha sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz. Ancak bu süreçte açacağınız dükkan ve satacağınız oyuncakların hem ebeveynlere hem de çocuklara ilham verecek nitelikte olması gerekir. Bu nedenle oyuncakçı dükkanı kar marjı gibi konularda bilgi sahibi olurken hedef kitleniz konusunda da çok detaylı bilgiler edinmelisiniz. Yazımızın devamında bu sektörde başarılı olabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncak dükkanı açmak her ne kadar kişilere hayal ürünü gibi gelse de bu iş sanıldığından çok daha kolaydır. Rengarenk oyuncak raflarında hem erkek hem de kız çocukları için satışa sunacağınız oyuncaklar sizin için güzel bir gelir kaynağı olacaktır. Çocukları anlamanın son derece zor olduğu günümüzde ne tür oyuncak satacağınızı bilmek büyük bir önem taşımaktadır.

 

Oyuncak dükkanı açarken kuruluş maliyetinden kar marjına kadar her ince detayı yakından bilmeniz gerekir. Bununla birlikte sektördeki rakiplerinizin analizini çok iyi yapabilmeli ve bulunduğunuz çevrede size rakip olabilecek bir iş yeri olup olmadığını öğrenmelisiniz. Oyuncak dükkanı açabilmek için resmi evraklar yanında teknik bilgilere sahip olmanız ve işletme deneyiminizin olması sizi başarıya götürecek önemli konular arasındadır.

Not: Oyuncak dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Oyuncak Dükkanı Açmak

Bir işletme kurmak istiyorsanız çocukların hayatında önemli bir yer edinen oyuncakçı dükkanlarının ne kadar popüler olduğunu bilmelisiniz. Oyuncak dükkanı açmak fikri hem son derece keyif verici hem de bir o kadar eğlenceli bir iştir. Bu nedenle çocuk psikolojisinden iyi anlamalı ve bir ebeveynin çocuğuna ne tür oyuncaklar almak istediğini de tahmin edebilmelisiniz.

Karlı bir oyuncakçı dükkanına sahip olmak istiyorsanız mutlaka lokasyon seçimine önem vermeniz gerekir. AVM içerisinde veya insan trafiğinin yoğun olduğu bir ortamda oyuncakçı dükkanı açmak son derece karlı bir girişim olabilir. Aynı zamanda çocukların sık sık ziyaret ettiği mekanlara yakın yerlerde de oyuncakçı dükkanı açabilirsiniz. Lunapark ve mahalle parkı çevresi, AVM’lerin içerisinde yer alan oyun alanlarına yakın yerlerde dükkan açmak için son derece ideal yerlerdir. Bununla birlikte okullara yakın olan yerlerde de bir oyuncakçı satış noktası açabilmeniz mümkündür.

Çocukların sizi görebileceği ve oyuncakları yakından inceleyebilecekleri işyeri açmak kolaylıkla satış yapabilmenize olanak tanır. Bu alanda yüksek kar elde edebilmenizin en büyük nedeni çocukların isteklerinin kolay kolay geri çevrilmemesidir. Ancak bu süreçte bir oyuncak satmayı düşünüyorsanız mutlaka yeni nesil çocukların zevklerine hitap edebilecek türden oyuncaklar tercih etmelisiniz.

 

Oyuncak Dükkanı Açma Maliyeti

Oyuncak dükkanı açma maliyeti işyeri açma sürecinde en çok üzerinde durmanız gereken konulardan biridir. Her ne kadar maliyeti konusunda net olarak yanıt vermek mümkün olmasa da ortalama bir maliyet tutarı belirlemek işyerinizi açarken size önemli bir yol gösterici olur. Oyuncak dükkanı açabilmek için birçok masraf kalemini göz önünde bulundurmalı ve bu masraf kalemlerinin her birini maliyete eklemelisiniz.

Ortalama 18 bin lira ile 50 bin TL arasında bir sermaye bu süreçte işinizi görecek yeterliliktedir. Ancak AVM içerisinde ya da iki üç katlı bir oyuncakçı dükkanı açmak istiyorsanız 100.000 TL’nin üzerinde bir maliyeti hesaplamanız gerekir.

 

Oyuncakçı Dükkanı Kar Marjı

Oyuncak endüstrisi her geçen gün biraz daha gelişme göstermektedir. Çin’in etkisiyle her ne kadar birçok marka olumsuz etkilense de bilinçli olan anne babalar çocuklarına lisanslı oyuncaklar almayı daha çok uygun görüyor. Özellikle son dönemde organik malzemelerden üretilen oyuncakların gelişme göstermesi ile birlikte kalitesiz oyuncaklar çok fazla tercih edilmeye başlandı.

Bu nedenle oyuncak dükkanı açmak için mutlaka lisanslı ve ünlü markaların ürünlerine yer vermeniz gerekir. Böylece hem müşteri potansiyelinizi genişletebilir hem de daha yüksek fiyatlarla oyuncak satarak kar elde etme imkanı bulabilirsiniz. Oyuncakçı dükkanı kar marjı sattığınız oyuncak türüne, hedef kitlenize, işyerinizin lokasyonuna göre değişmektedir.

Bu süreçte satacağınız oyuncak miktarı sizin kar oranınızı belirlemektedir. Bununla birlikte çalıştıracağız personel sayısı ve işletmenizin fatura giderleri de karlılığınızı etkileyen unsurlardan biridir. Ancak iyi bir lokasyonda dükkan açtığınızda aylık 10.000 TL civarında bir kar marjı elde edebilirsiniz.

 

Oyuncak Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oyuncak dükkanı açmak için gerekli belgeler hem eksiksiz hazırlanmalı hem de güncel olmalıdır.  İstenilen belgeler şunlardır:

 • 2 tane fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Yapı kullanmaya dair izin belgesi
 • İkametgah senedi
 • Kiralık ise kira kontratı aslı ve noter onaylı fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf ve Ticaret Odası kaydı fotokopisi
 • Su abonesi kartlı sayaç takılacak
 • Sigorta ya da Bağ-Kur belgesi

Bunların yanında itfaiye raporu, emniyete kimlik bildirimi yapıldığını gösteren kimlik bildirim fotokopisi gereklidir. Bunların yanında eğer şahıs şirketi açıyorsanız imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve sabıka kaydı gerekli belgeler arasında bulunuyor.

 

Oyuncak Toptancıları Nasıl Bulunur?

Oyuncak dükkanı açmak için işletmenizde satacağınız ürünleri tedarikçilerden almanız gerekir. Bu ürünleri oyuncak toptancılarından düşük fiyata alarak tam değerinde kendi dükkanınızda satışa sunarsınız. Toptancılara ulaşabilmek için fuarları ziyaret edebilirsiniz. Oyuncak fuarlarında birçok firma katılım sağlar ve burada hem ürün tanıtır hem de müşteri kazanmaya çalışır.

İnternet üzerinden oyuncak firmalarının bilgilerine ulaşmak da mümkün olabilir. Ancak en ideal yol fuar katılımlarıdır. Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen oyuncak fuarları yüzlerce toptancı firmaya ev sahipliği yapar.

 

Oyuncak Dükkanı KOSGEB

Oyuncak dükkanı açmak isteyenler için birçok fırsat bulunuyor. KOSGEB günümüzde birçok girişimciye çeşitli destekler vererek işletme açmalarına yardımcı oluyor. Ancak bu süreçte bilinmesi gereken en önemli konu şudur. Sizin işletme açabilecek sermayeniz bu süreçte mutlaka olmalıdır. İşletmenizi açtıktan sonra oyuncak dükkanı KOSGEB desteklerinden yararlanacak şekilde bir denetlemeye tabi tutuluyor.

KOSGEB tarafından yapılan girişimci sınavını geçtikten sonra işletmenizi kurmaya başlayabilirsiniz. Bu kurum işletmenizi açtıktan sonra belirli taksitler tutarında maliyetinizi geri ödeyebilir. Ancak bunun için tüm şartları yerine getirmiş olmanız gereklidir.

 

Oyuncakçı Bayiliği Veren Firmalar

Oyuncak dükkanı açmak istiyorsanız bu konuda bayilik sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Bayilik almak hedef kitleniz tarafından daha kolay bir şekilde kabul edilmenize yardımcı olur. Bu süreçte bayilik alabileceğiniz firmalar şunlardır:

 • Yoyo Toys Bayilik
 • ZET Zeka Oyunları Bayilik
 • Roy’s Toy’s Bayilik
 • Eksen Eğitim Araçları
 • Halley POF Oyuncak Bayilik
 • Ahşap Toy Bayilik
 • Toykiddy Bayilik
 • Piupiu Oyuncak Bayilik

Firmaları bayilik alabileceğiniz firmalar arasında yer almaktadır.  Oyuncakçı bayiliği veren firmalar arasından birini seçerken bu firmaların sağlamış olduğu tüm şartları incelemeniz gerekiyor. Özellikle sermaye tutarları bayiden bayiye farklılık gösteriyor. Sermayenizin yeterli olduğu bir firmayı seçmek son derece önemlidir. Bunun yanında sizlere reklam ve tanıtım desteği, eğitim desteği, dekorasyon gibi konularda yardımcı olabilecek bir firmayı da seçmeniz işletme başarınız açısından önemli bir konudur. Tanınmış bir firma bayiliği almak başarılı olmanızda önemli katkılar sağlar.

Oyuncak Dükkanı Açmak” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Sorularınız, editörlerimiz tarafından en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.