Starbucks Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Kahve severlerin buluşma noktalarından biri olan Starbucks birçok yönden kaliteli hizmetleri ile ön plana çıkıyor. Geniş müşteri kitlesi olan Starbucks firmasının aynı zamanda birçok yerde şubesi de bulunuyor. Starbucks çalışma şartları son dönemde en çok merak edilmeye başlandı.  Dünyanın en yaygın şube ağına sahip firmalardan birisi olan Starbucks hemen her AVM içerisinde bir şube açıyor. Bunun yanında şehirlerin en işlek noktalarında da bu firmanın şubelerini görebilirsiniz. Firmanın çalışanları açısından birçok farklı avantajı bulunuyor. Çalışanlara verilen maaşlar çalışılan pozisyona göre farklılık gösteriyor.

Starbucks çalışma şartları ve çalışan yorumları

Starbucks çalışma şartları ve çalışan yorumları

Starbucks çalışan yorumları olumlu yöndedir. Şirketin çalışanlarının haklarına saygı duyması oldukça iyi yorumlar almasını sağlıyor. Ancak bu firmanın bir çalışanı olmak istiyorsanız belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Öncelikle tecrübeli personellere öncelik tanıyan firma esnek çalışma saatlerinde çalışabilecek kişiler tercih ediyor. Geç saatlere kadar açık olan şubelerde çalışacak kişilerin çalışma saatlerine uyabilmesi önem verilen konular arasında yer alıyor. Bununla birlikte eğer öğrenciyseniz ya da tüm gün çalışamayacaksanız yarı zamanlı olarak da çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Starbucks tam zamanlı ve yarı zamanlı birçok kişiye iş olanağı sunuyor. Ancak bu kişilerin çalışma şartları, maaşları ve mesai saatleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bu nedenle eğer Starbucks şubelerinde işe girmek istiyorsanız mutlaka bu koşulları önceden bilmeniz gerekiyor.

 

Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks çalışma şartları bakımından ideal bir firmadır ve birçok kişiye de yüksek standartlarda iş imkanı sunar. Tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalışan personellerine farklı şartlar sunuyor. Ancak her durumda çalışanlarının haklarına saygı duyan bir firmadır. Starbucks şubelerinin çalışma şartları ise şu şekildedir:

 • Yarı zamanlı olarak çalışanların haftada 30 saat çalışması gerekiyor.
 • Bu kişilerin çalışma saatleri işletme müdürleri tarafından belirlenmektedir.
 • Tam zamanlı olarak çalışanların ise günde 8,30 saat çalışması gerekiyor.
 • Her çalışanın haftada bir gün izni bulunuyor.
 • Vardiyalı bir çalışma sistemi bulunuyor.
 • Starbucks firmasında bir seneyi doldurduktan sonra ise 14+2 yıllık izin kullanabiliyorsunuz.
 • Firmadaki vardiyalar haftalık olarak değişiyor.
 • Çok geç saatlere kadar açık olan Starbucks mağazalarının çalışanları geç saatte servis ile evlerine bırakılıyor.

Bu çalışma şartları birçok kişinin zorlanmadan işletmeden maaş alabilmesine olanak tanıyor. Şube müdürü uyumsuz olan personelleri başka bir şubeye göndermek isteyebilir. Bunun yanında iş veriminin artış göstermesi için sizi potansiyeli düşük bir şubeye de yönlendirebilir. Vardiyalı sistemi olmasına karşın kişilerin esnek çalışma şartlarına ve kalabalık ortamlara uygun olmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi halde şubelerin dinamik yapısına uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz.

 

Starbucks Çalışan Yorumları

Starbucks çalışan yorumları kişilerin işletmedeki durumlarına göre farklılık gösteriyor. Çok yorucu bir ortamının olması çalışanlar üzerinde yılgınlık yaratabiliyor. Ancak maaş, servis, yemek ve prim ödemeleri ile çalışanlarının ay boyunca çalışmalarının karşılığını almasını sağlıyor. Eğer yoğun bir çalışma ortamına alışık değilseniz ciddi anlamda zorlanabilirsiniz. Fakat tempoya alıştığınızda son derece yüksek standartlarda bir iş sahibi olabilmeniz de mümkün oluyor.

Starbucks çalışanlarına kariyer olanakları sunan bir firmadır. Her çalışanın mutlaka yükselebilme avantajı bulunuyor. Zamanla firmada yükselebilir ve mağaza müdürlüğüne kadar çıkabilirsiniz. Starbucks birçok farklı pozisyonda personel çalıştıran bir firmadır. Türkiye’de Arap asıllı bir firma tarafından yönetilen Starbucks şubelerinde binlerce çalışan bulunuyor.

Okuyunuz: Banabi Kurye Çalışma Şartları

 

Starbucks Çalışma Saatleri

Starbucks çalışma saatleri çalışanların çalışma stillerine göre farklılık gösteriyor. Firmada tam zamanlı kişiler günde 8.5 saat çalışmak zorundayken yarı zamanlı çalışanların günde 5 saat çalışmaları gerekiyor. Bunun yanında Starbucks çalışanlarının sürekli olarak eğitim almasına özen gösteriyor. Eğer tam zamanlı bir çalışa 5 saat eğitim almış ise 8,5 saatin 5 saati çalışmış olarak kabul edilmektedir.

Günlük olarak 1 saat yemek molanız oluyor. Tam zamanlı olanlar vardiya sistemine uygun şekilde çalışmak durumundadır. Bir hafta gündüzde bir hafta ise akşamda olmanız gerekiyor. Yarı zamanlı olarak çalışanlar ise 12:00 ile 17:00 arasında çalışmak durumunda kalıyorlar. Ancak bazı dönemlerde yoğunluk nedeniyle geliş ve gidiş saatleri amirler tarafından ayarlanabilmektedir. Gece geç saatte işten çıkanlar firma tarafından sağlanan servislerle evlerine bırakılıyor. Firmanın mesaisinin başlaması 10:00 bitmesi ise akşam 22:00 oluyor.

 

Starbucks Çalışan Maaşları

Starbucks çalışan maaşları da farklılık gösteriyor. Part ve tam zamanlı olmanız ve pozisyonunuz bu farklılıklar üzerinde etkili oluyor. Starbucks çalışanı olarak tam zamanlı şekilde çalışıyorsanız asgari ücret alıyorsunuz. Ancak müdür pozisyonunda olanlar için maaşlar biraz daha yüksektir. Bununla birlikte maaşınız yemek parası ve prim ile destekleniyor. Her ay çalışanlara yemek parası ödemesi yapılıyor.

Yemek parası olarak ödenen para dilerseniz nakde de çevrilebiliyor. Aynı zamanda farklı harcamalarda da kullanılabiliyor. Setcart adı verilen bu yemek kartına yüklenen yemek parası da her sene maaşlarla birlikte yeniden düzenleniyor. Prim sistemi ise şubenin kotasını doldurması ile alakalı bir durumdur. Eğer kota doldurulmuş ise maaşın %5-10 kadar prim alabilme avantajınız vardır. Mağazada çalışanların kıyafetleri firma tarafından veriliyor. Part time çalışanlar ise asgari ücretin yarısı kadar maaş almaktadır.

Okuyunuz: Starbucks Bayilik Şartları

 

Starbucks İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Starbucks iş başvurusu yapmayı düşünüyorsanız iyi bir CV hazırlamanız gerekiyor. CV’nizde çalışma deneyimlerinize, eğitimlerinize, ilgi alanlarınıza mutlaka yer vermelisiniz. Bunların yanında firmanın personel kriterlerini karşılamanız da önemli konular arasında yer alıyor. Mutlaka Starbucks çalışma şartları konusunda uyumlu bir personel olduğunuzu göstermelisiniz. Personellerinde aradıkları kriterler ise şu şekildedir:

 • Tercihen lise mezunu olmak gerekiyor.
 • Cafe ya da restoran deneyimi olması gerekiyor.
 • İletişim becerisi yüksek olmalıdır.
 • En az 18 yaşını tamamlamış kişiler olmalıdır.
 • Erkekler için askerlik ile ilişkilerinin olmaması gerekir.

Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız Starbucks mağazalarında daha kolay şekilde işe alınırsınız.

 

Starbucks Yemek Parası Ne Kadar?

Starbucks yemek parası her ay çalışanlara ödenen ücretlerden biridir. Daha iyi standartlarda bir çalışma ortamı yaratılabilmesi için bu ödemelerin aksatılmamasına büyük bir önem veriliyor. Yemek parası ödemesi de her sene maaş gibi güncellenmektedir. Maaşların yanında ekstra bir şekilde ödenen yemek parası güncellendiği için sabit bir rakam söylemek mümkün değildir. Yemek paraları setcart adı verilen bir karta yönetim tarafından yüklenmektedir. Starbucks çalışan yorumları arasında bu konuda da birçok farklı yorumu okuyabilirsiniz.

 

Starbucks Genel Müdürlük İletişim

Starbucks genel müdürlük iletişim numaraları üzerinden firmaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Firmanın iletişim bilgileri şu şekildedir:

Bilgilerini kullanabilirsiniz.

 

Starbucks’da İşe Girmek İsteyenlere Öneriler

Starbucks çok dinamik bir ortamı olan cafeler arasında yer alıyor. Hem yiyecek hem de içecek sektöründe önemli bir firma olması belli bir iş disiplinini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle Starbucks çalışanı olmak istiyorsanız esnek çalışma saatlerine çok iyi uyum sağlamanız gerekiyor. Bunun yanında iletişim becerinizin yüksek olması ve müşterilere karşı daima güler yüzlü olmanız önemlidir.

Pozitif bir yapınız varsa aynı zamanda sektörde biraz deneyimliyseniz çok rahat bir şekilde bu firmanın çalışanlarından biri olabilirsiniz. Starbucks yorucu bir temposu olsa da çalışanlarına birçok açıdan iyi çalışma ortamları da sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.