Starbucks Bayilik Şartları | Bayilik Başvurusu ve Ücreti

Kahve dünyada en çok sevilen içecek türleri arasında yer alır. Hem farklı çeşitlerinin olması hem de içen kişi sayısının fazla olması kahveyi önemli bir gelir kaynağı haline getiriyor. Bu nedenle de Starbucks bayilik şartları birçok kişi tarafından çok fazla merak edilen bir konu oluyor. Dünyanın en büyük ve önemli kahve zincirleri arasında yer alan Starbucks kişilerin damak zevkine en uygun şekilde yanıt vermektedir. Kısa süre içerisinde büyüyerek geniş bir müşteri kitlesine hitap etmek isteyen kişiler bu önemli kahve firmasından bayilik alarak işlerini yürütme imkânı elde edebilirler.

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları

1971 yılında kurulan ve ABD’de oldukça tanınan Starbucks zamanla dünyada da çok fazla yayılmıştır. Dünya üzerinde neredeyse 70’e yakın ülkede bu kahve mekanlarını bulabilirsiniz. 28 binden daha fazla mağazası olan firma 300 bine yakın çalışanı sayesinde dünyanın en büyük kahve zincirlerinden birini kurmayı başarmıştır.

Farklı ülkelerde açıla binlerce mağazası bulunan Starbucks tüm mağazalarını ana merkezden verilen yetkiler sayesinde açtırmaktadır. Starbucks bayilik şartları da bu nedenle fazlası ile araştırılan bir konudur. Ancak bu firmanın bayilik vermeye pek sıcak bakmadığını söylemek mümkündür. Bu firma bayilik olayına çok daha farklı bir şekilde yaklaşıyor. Bayilikleri ana merkezinden vermek yerine ülkelerde belli firmalara ya da gruplara isim hakkını devretmektedir. Türkiye’de ise bu hakları elinde bulunduran grup Shaya adında bir gruptur.

Starbucks bayiliği dışında farklı iş fikirleri ile ilgili bilgi edinmek için bayilik veren firmalar başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 

Starbucks Bayilik Almak

Starbucks Bayiliği Nasıl Alınır

Starbucks Bayiliği Nasıl Alınır

Shaya markası katar merkezli olan Alshaya Grubu’nun Türkiye’de ki ismi olarak açıklanabilir. 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren bu grup birçok ünlü markanın Türkiye’de ki temsilcileri arasında yer alır. Birçok farklı kaynaktan derlenen bilgilere göre Starbucks bayilik şartları da ülkelerde farklılık gösterebilmektedir. Starbucks her ülkede kendisine bir temsilci seçer. Bu temsilciler aracılığı ile o ülkedeki faaliyetlerini devam ettirir.

Starbucks dünyanın en kaliteli kahvelerini sunarken bir yandan da insanlar arasında ki bağın gelişmesine önemli bir katkı sağlıyor. Çalışanları ve işletmeye gelen müşterileri ile son derece yüksek standartlarda bir işletme olan Starbucks her bakımdan yüksek bir kalite sunuyor. Bu nedenle de her daim müşteri potansiyeli çok yüksek oluyor. İlk hizmet vermeye başladığı günlerden bu yana her daim daha iyisini yapabilmek için çabalayan bir kadro olmuştur. Beklentilere en iyi şekilde yanıt veren işletme sürekli olarak da gelişimini devam ettirmektedir.

‘Önce İnsan’ düşüncesi ile hareket eden firma dünya genelinde en bilinen kahve firmaları arasında yer alıyor. Bu özelliklerine bakıldığında da birçok yeni girişimcinin Starbucks bayilik konusunda çeşitli araştırmalar yapmasını sağlıyor. Starbucks ana merkez günümüzde bayilik vermiyor. Bu alanda iş yapmak isteyen kişiler Shaya Grup’a mesaj atarak iş fikirlerinin değerlendirilmesini isteyebilmektedir.

 

Starbucks Franchising Bedeli

Starbucks franchising bedeli konusunda net bir bilgi vermek çok doğru değildir. Çünkü Starbucks genel anlamda bir bayilik vermemektedir. Ancak bu firmanın bayisi olmak isteyen kişiler 300 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında bir sermayeye sahipler ise Starbucks markasının Türkiye’de ki şubesine giderek projelerini sunmalıdırlar. Eğer projeniz onaylanırsa o zaman firmadan olumlu ya da olumsuz bir şekilde değerlendirmeye alınabilirsiniz.

Starbucks hemen her ülkede bir temsilcilik açsa da genelde mağazalarını ana merkeze bağlı olarak kendi planları çerçevesinde açmaya özen gösteriyor. Açılan mağazaların kendisine ait olması Starbucks için önemli bir ayrıcalık olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu şekilde kaliteyi düşürmemeye çalışmaktadır.

Okuyunuz: Cafe Bayiliği Veren Firmalar

 

Starbucks Açma Şartları

Türkiye’de ki pazara girdikten sonra çok hızlı bir şekilde kişiler tarafından kabul edilen Starbucks girişimcilerin de dikkatini çekmektedir. Son yıllarda özellikle daha da popüler hale gelen Starbucks çok iyi gelir elde etmek isteyen girişimcilerin ilgi odağı haline geldi denilebilir. Birçok AVM’de yeri bulunan Starbucks şehir merkezlerinde de mağazalara sahiptir. Bu nedenle de Starbucks bayilik şartları çok fazla merak edilen konular arasında yer alır.

Tüm bunlarla birlikte Starbucks açma şartları konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çünkü firma olarak bu firma ülkemizde belirli şirketlerle anlaşmalıdır. Bayilik vermemesinin nedenleri arasında ise şunları saymak mümkün olabilir:

 • Kendi mağazalarındaki kaliteyi korumak
 • Farklı ülkelerde temsilcilikler vererek daha sistemli bir büyüme gerçekleştirmek
 • Bayilik alanında bir düzensizlik ya da çalışan disiplinsizliği nedeniyle marka değerini düşürmemek
 • Büyük firmaların marka değerine daha fazla katkıda bulunacağını düşünmek
 • Bu ülkelerde açılacak olan mekanların sorumluluğunu temsilci olan firmaya bırakmak

Tüm bu nedenler dolayısı ile Starbucks açma konusunda herhangi bir bayilik verme girişiminde bulunmuyor. Bu konudaki tüm detayları Shaya Grup belirliyor. Bu durumda da yerli girişimcilere bayilik yolu kapatılmış olmaktadır.

 

Starbucks Bayilik Açma Maliyeti

Starbucks tarafından Türkiye’de temsilci olarak atanan Shaya Grup bu konuda ki tüm yetkileri elinde bulunduruyor. Tek yetkilinin kendisi olması da kendi programları dahilinde hareket etmelerini sağlıyor. Açılan tüm mekanlar Shaya Grup tarafından açılmıştır. Ancak yine de bir iş planınız var ise Shaya Grup ile görüşebilir ve sizlere bayilik vermesini isteyebilirsiniz. Fakat firmanın bu konudaki tavrı bayilik firmaları ile aynı doğrultuda olmayabilir.

Starbucks açma şartları arasında yer alan maliyet konusu da bu nedenle tam olarak yanıtlanabilecek bir durum değildir. Eğer firma dışarıya bir bayilik vermiş olsaydı maliyetiniz isim hakkı, dükkan dekorasyonu, ürünlerin temini, personel giderleri, yasal giderler, iş yeri kirası gibi faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanabilirdi. Bu firmanın lisans alma gibi bir opsiyonu bulunuyor. Eğer lisansı alabilirseniz bir işletme açmanıza izin veriliyor. Starbucks lisansı alabilirseniz eğer en az 315 bin dolarlık bir sermayeniz olması gerekiyor.

 

Starbucks Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Starbucks yurtdışında bayilik sistemi ile çalışan bir firma değildir. Lisans sistemi ile çalışan bu firma her şubeyi detaylı olarak kontrol etmek ve ürünün kalitesini de kendisi belirlemek istiyor. Bu nedenle lisans alabilmek için de firma tarafından onay almış olmanız gerekiyor. Eğer Starbucks kurabilmek için çok iyi bir yerde iş yeriniz varsa ve semt olarak da bu firmanın gerekliliklerini karşılayabiliyorsanız firmanın Türkiye temsilci firmasına başvurunuzu yaparak mağaza açma girişiminde bulunabilirsiniz. Starbucks bayilik şartları iş yeri ile sınırlı değildir. Bu işi yürütebilecek standartlarda olmanız da firmalar açısından önemli oluyor.

Okuyunuz: 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri

 

Starbucks Bayilik Veriyor mu?

Starbucks bayilik sistemi ile çalışan bir firma değildir. Ancak bu firmadan lisans almak mümkündür. Türkiye’de bulunan temsilci firması aracılığı ile başvuru yaparak lisans alabilirsiniz. Bayilik sistemi de tamamen farklı ülkelerde bulunan temsilcileri aracılığı ile devam ettirmektedir. Son derece yüksek kalitede hizmetleri bulunan firma kalitenin düşmemesi için lisans konusunda da oldukça titiz davranmaktadır.

 

Starbucks’ta Hangi Ürünler Satılıyor?

Birçok girişimcinin bayilik almak için uğraştığı Starbucks çok geniş bir ürün gamına sahiptir. Beklentilere en iyi şekilde yanıt veren Starbucks müşteri hedef kitlesine tat açısından en iyi şekilde hitap etmeyi başarıyor. Starbucks ürünleri içerisinde şunları saymak mümkündür:

 • Caramel Macchiato
 • Flat White
 • Caffe Mocha
 • Cappuccino
 • Iced Caffe Latte
 • Earl Grey
 • Chai Tea
 • Mint Blend
 • Iced Caffe Latte
 • Espresso Con Panna
 • Havuçlu kek
 • Mozaik kek
 • Siyez unlu kek
 • Matche kek
 • Misto Cookie
 • Nutellalı Cookie

Gibi birçok farklı ürün seçeneği bulunmaktadır. Hemen herkes kendi damak zevkine uygun tatlardan birini deneme şansına sahip olabilmektedir.

 

Starbucks Bayilik İletişim Numaraları

Starbucks bayilik şartları konusunda kişiler gerekli bilgileri Shaya Grup firmasından alabilirler. Starbucks genel merkezi bu konuda kişilere yardımcı olmuyor. Lisans işlemleri ya da farklı yerlerde temsilcilik almak isterseniz Shaya Grup firması ile iletişime geçmeniz gerekir. Bilgi edinmek için 44 44 749 Shaya iletişim hattını arayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.