Yurtdışına İşçi Gönderen Firmaların Listesi

Yurtdışındaki iş fırsatları her geçen gün birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği yurtdışı işleri birçok bakımdan önemli fırsatlar sunar. Yurtdışına içi gönderen firmalar da bu bakımdan son derece dinamik bir şekilde çalışır. Her sene binlerce kişinin gitmek için başvurduğu yurtdışı işlerinde belirli kriterler aranır. Gerekli iş şartlarını sağlamak bu süreçte yeterli değildir. Aynı zamanda işçi ya da çalışma vizesine başvurarak bu vizeyi alabilmeniz de önem taşır.

Yurtdışına işçi gönderen firmaların listesi

Yurtdışına işçi gönderen firmaların listesi

Özellikle belirli meslek gruplarına son derece önem verilmesi kişilerin yurtdışına daha kolay gidebilmesine imkan yaratır. İnsanların yurtdışına giderek daha fazla ilgi göstermesi günümüzde oldukça normal karşılanan durumlar arasında yer almaktadır. Hem ülke içindeki iş fırsatlarının giderek azalması hem de yurtdışındaki hayatın daha rahat olması ilgiyi artırmaktadır. Yurtdışında çalışma imkanı bulan kişilerin bu kapsamda dikkat etmesi gereken birçok detay vardır.

Çok geniş bir meslek ve iş kapsamında ilanlar açılsa da herkesin gidebilme imkanı bulunmamaktadır. Bu ilanlara yalnızca belirli şartları taşıyan kişiler başvurabilir. Yurtdışına işçi olarak gitmek konusunda birçok farklı avantaj bulunur. Ancak kişilerin bu işler için ne yapmaları gerektiğini ve nereye başvuracaklarını bilmeleri gerekir.

 

Yurtdışında Çalışma İmkanı

Çalışma hayatının her geçen gün biraz daha zorlaştığı günümüzde insanlar iş bulmakta oldukça zorlanmaktadır. Böyle durumlarda yurtdışındaki iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen birçok kişi bulunuyor. İster yabancı firma olsun ister Türk firma olsun birçok kişi bu işleri en iyi şekilde değerlendiriyor. Yurtdışında çalışma imkanı birçok Türk firması tarafından da sunuluyor. Kişiler bir yandan bu Türk firmalarının imkanlarını değerlendirirken bir yandan işçi arayan ülkeleri araştırmaktadır.

Avrupa’da nüfus oranlarının azalmaya başlaması ile birlikte nitelikli iş gücü de giderek azalmaktadır. Özellikle Almanya gibi ülkelerde Türk işçilere büyük bir gereksinim vardır. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken konu yurtdışına hangi firmalar aracılığı ile gidebileceğinizdir. Türkiye’de de birçok firma yurtdışına işçi götürmektedir. Bu alanda birçok farklı sektörde işçi alımı yapılır. Bu alanlarda tecrübe sahibiyseniz kolaylıkla yurt dışına işçi olarak gitme fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Her sektörün işçi gereksinimi farklıdır. Bu nedenle başvuru yaparken hem çalışma şartlarını hem de ne kadar işçi alındığını araştırmalısınız. Usta niteliğindeki kişiler genelde yurtdışına daha kolay şekilde gidebilen kişilerdir. Bu nedenle Türkiye’de ki mevcut işinizde ne kadar deneyim kazanırsanız o kadar kolay şekilde yurtdışına işçi olarak gidebilirsiniz.

 

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek

Yurtdışına işçi olarak gitmek isteyen kişilerin belli başlı şartlara uygun olması gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında kişilerin sorun yaşamaması önemli bir konudur. Yaptıkları işte iyi olmaları, gidilen ülkenin sosyal yaşantısına uyum sağlayabilecek kişiler olması gerekir. Bunun yanında yasal tüm prosedürleri bu süreçte en iyi şekilde yerine getirmeleri de aranılan önemli kriterler arasında yer almaktadır. Yurtdışına işçi olarak gitmek için mutlaka çalışma vizesine ihtiyacınız bulunur. Bu vizeyi alabilmek için standart olarak hazırlamanız gereken evraklar şunlardır:

 • Son on yıl içerisinde alınmış bir pasaport olması gerekir. Bu pasaport içerisinde en az iki tane boş sayfa olması gerekir. Aynı zamanda seyahat bitimi sonrasında da geçerliliğini koruması gerekir.
 • Çalışma vize başvuru formu doldurmanız gerekir. Başvuru formunu online olarak ya da kalem ile istenilen dilde doldurmalısınız.
 • Vize talep dilekçesi yazmanız gerekir. Bu dilekçedeki bilgilerin başvuru formu ile tutarlı olması önemlidir.
 • Seyahat sağlık sigortasını 30 bin Euro teminat içerek şekilde yaptırmalısınız.
 • Şirketinizden ya da gidilecek ülkedeki şirketten bir davet mektubu almalısınız.
 • Vize harç bedellerini yetkilendirilen bankalara yatırmanız gerekmektedir. Banka dekontu evraklar arasında olmalıdır.
 • Kimlik belgesi, Biyometrik iki fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği bulundurmalısınız.
 • Çalıştığınız şirkete ve sponsora ait belgeler bulunmalıdır.

Tüm bunların yanında kurumlar özel birtakım belgeler de talep edebilir. Evli olan kişilerin evlenme cüzdanları gibi evrakların eksiksiz olarak vize dosyasında olması gerekmektedir. Her ülke Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor olsa da birçok ülkede hala vize uygulaması geçerli. Bu nedenle vize işlemleri sırasında istenilen kriterlere uygun davranmak zorundasınız. Bu süreçte vize işlemlerinin resmi nitelikte olduğunu, kurumları yanıltıcı bilgi vermemeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

 

Yurtdışına İşçi Gönderen Firmalar 

Yurtdışına birçok firma işçi göndermektedir. Ancak her firmanın birtakım şartları vardır. Aynı zamanda bu firmalar farklı sektörlerde faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru yaptığınız firmanın hangi alanda işçi gönderdiğini bilmek gerekir. Yurtdışına işçi gönderen firmalar şu şekildedir:

 • Doğuş İnşaat Firması
 • Enka Holding
 • Gama Holding
 • Rönesans İnşaat Firması
 • Tekfen İnşaat
 • Yüksel İnşaat
 • Alarko İnşaat
 • Soyak İnşaat
 • Summa İnşaat Firması
 • Mak-Yol İnşaat Firması
 • Baytur İnşaat Firması
 • Nurol İnşaat Firması
 • Esta İnşaat Firması
 • Cengiz İnşaat Firması
 • Kayı İnşaat Firması
 • Yılmazlar Holding
 • ESTA Yapı

Firmaları yurtdışına işçi gönderen firmalar arasında en iyiler arasında yer almaktadır. Bu firmalar dışında birçok firma daha yurtdışına işçi gönderimi yapıyor. Ancak firma seçimlerinde her zaman kurumsal, güvenilir bir firma tercih etmeniz önemlidir.

 

Yurtdışına Çalışmaya Nasıl Gidilir?

Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler firma seçimlerini yaparken sektörleri de gözden geçirmelidir. Deneyimli oldukları alanda iş başvurusu yapmaları önemlidir. Yurtdışına işçi gönderen firmalar içerisinde en çok inşaat sektörü ön plandadır.

İnşaat sektöründe farklı alanlarda çalışacak düzeyde birçok işgücüne gereksinim duyulmaktadır. İnşaat sektörü dışında tekstil alanında da işçi alımı yapılır. Gıda sektörü ile genel fabrika çalışanları bu alanda iş bulabilmektedir.

Ancak yurtdışına çalışmaya gitmek istiyorsanız mutlaka bir pasaportunuz bulunmalıdır. Aynı zamanda sabıka kaydınız olmaması önemli bir noktadır. Gidilecek ülkenin kurallarına uygun davranmanız gerekmektedir. Başvuru yapılacak olan evrakların hem güncel hem de doğru olması gerekir. Bunların yanında başvurularınız incelendikten sonra firma tarafından olumlu sonuçlanması da önemlidir.

 

Yurtdışı İş İlanları Nasıl Bulunur?

Yurtdışında çalışmak istiyorsanız bu alanda iş başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yurtdışına işçi gönderen firmalar genelde şu siteler aracılığı ile ilanlar yayınlar:

 • Facebook iş ilanları sayfaları
 • kariyer.net kariyer sayfası
 • İndeed.com sitesi
 • Elemanonline.com sitesi

Aracılığı ile bu alandaki ilanlara başvurular yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Başvurular sırasında dikkat etmeniz gereken detaylar bulunur. Öncelikle başvurduğunuz firmayı incelemelisiniz. Daha önce bu firma ile yurtdışına gidenler olmuş ise onların fikirlerine önem vermelisiniz. Firma güvenilirliği son derece önemli bir konudur. Firmanın yurtdışı projelerini yakından incelemeniz firma hakkında bilgi edinmek açısından önemlidir. Bunlara ek olarak ne tür evraklar istendiği de önemli detaylar arasındadır.

Okuyunuz: Yurtdışına Çalışma İmkanı Olan Meslekler

 

Hangi Ülkeler İşçi Alımı Yapıyor?

Yurtdışında çalışmak istiyorsanız bu alanda en fazla işçi alımı yapan ülkelere başvurmanız gerekir. Ancak bu başvuruları yaparken gidilecek ülkenin yaşam standartlarını, hayat pahalılığını da önceden araştırmalısınız. Bu bakımdan her ülkenin standartlar aynı değildir. En çok işçi alımı yapan ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Sağlıktan inşaat sektörüne kadar birçok alanda işçi alımı gerçekleştiren ülkelerdendir.

Bunun dışında Kanada, Finlandiya, İngiltere, ABD de çeşitli sektörlerde işçi alımları gerçekleştiren ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Almanya, Kanada ve Finlandiya’daki işçi açıkları tahmin edilenden çok daha fazladır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.