Zara Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Zara hazır giyim sektöründe markalaşan firmalar arasında yer alıyor. Hızla büyüyen ve oldukça yüksek müşteri portföyüne sahip olan Zara her geçen gün mağaza sayısını artırırken bir yandan da yüksek bir çalışan istihdamına sahip. Zara çalışma şartları bakımından birçok firmadan farklılık gösterebiliyor. Son derece yüksek standartlarda çalışma imkanı sunması birçok kişinin iş başvurusu yapmasını sağlıyor. Firmanın çalışma şartları, maaşları, tatil günleri ve sosyal haklara verilen önem iş arayışında olanların bilmesi gereken birçok detay bulunduruyor. Farklı ülkelerde ve Türkiye’nin birçok şehrinde mağaza açan firma geniş ürün skalasına sahiptir. Bunun yanında kendine has bir hedef kitlesi olan Zara, günümüzde birçok kişinin çalışmak isteyeceği bir ortam sunuyor.

Zara Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Zara Çalışma Şartları ve Çalışan Yorumları

Zara mağazalarında çalışmak isterseniz iş başvurusu konusunda son derece titiz olmanız gerekiyor. Bunun yanında çalışma şartları konusunda uyum sağlayabileceğinizden de emin olmalısınız. Esnek çalışma şartları konusunda da kendinize güveniyor olmalısınız. Aksi halde yoğun çalışma temposuna uyum sağlamanız zor olabilir.

Zara çalışan yorumları ve sayfaları üzerinden mağazada çalışan kişilerin düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Ancak bu firma ile çalışma fikrinizi şartları inceleyerek karar vermeniz sağlıklı sonuç alabilmek için önem taşır. İş arayışında olan kişilerin başvuru yapabilecekleri Zara iş ilanları birçok farklı pozisyon içerebiliyor. Bu nedenle başvurularınızı yaparken hangi alanda çalışmak istediğinizi detaylı olarak belirtmeniz gerekir.

 

Zara Çalışma Şartları

Zara çalışma şartları bakımından son derece iyi standartlarda bir firmadır. Dünyanın en büyük 3 hazır giyim firmaları arasında yer alan Zara’da çalışabilmek için tempoya ayak uydurmanız gerekiyor. Firma hem part time hem de full time olarak işe alım gerçekleştiriyor. Bu nedenle başvurunuzu yaparken her iki çalışma stilinin de şartlarını yakından incelemelisiniz. Zara çalışma koşulları arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Zara mağazalarında tam zamanlı olarak çalışmak istiyorsanız haftalık 45 saati doldurmanız gerekiyor.
 • Part time olarak çalışanların ise haftalık 30 saati doldurması gerekir. Ancak bu sürecin belirlenmesi çalışanların inisiyatifine bırakılır.
 • Part olarak çalışanlar bu süreyi 6 güne yayabilecekleri gibi 4 günde de tamamlama şansına sahip olurlar.
 • Aynı zamanda izin günlerinin süresi de yine part çalışanların isteklerine göre düzenlenir.
 • Zara’da bir yılını dolduran çalışanların 14 gün yıllık izin kullanma hakları bulunur.
 • Personel sabahçı ve akşamcı olmak üzere vardiya sistemine göre çalışır.

Bunların yanında dini bayramlarda ve diğer önemli günlerde çalışma saatlerinde değişiklikler yapılabilir. Bu da çalışanların çalışma sürelerinin uzamasına neden olabilir. Son derece yoğun bir temposu olan Zara mağazalarında çalışanlar bulundukları pozisyon dışında bir pozisyona da verilebilirler. Örnek vermek gerekir ise kasada olan bir çalışan boş vakitlerinde reyon görevlisi olarak çalışmak durumunda olabilirler. Çalışma saatlerinde meydana gelen sarkmalar ise çalışanlara mesai ödemesi olarak geri döner. Personellerin kıyafetleri de belirli standartlara göre tasarlanır. Tüm Zara çalışanları aynı kıyafetleri taşımak zorundadır. Şık ve temiz bir görünüme sahip olmaları müşteriye karşı nazik olmaları en önemli şartlar arasında bulunur.

 

Zara Çalışan Yorumları

Zara çalışan yorumları incelendiğinde çalışanlarının firmadan memnun oldukları görülebilir. Fakat yoğun tempoya dayanamayanlar için mağazalar son derece yorucu olabilir. Bu durum da birtakım olumsuz eleştirilere sebebiyet verebiliyor. Ancak her durumda hem maaşları hem de ekstra ödemeleri ile Zara birçok kişinin çalışmak istediği hazır giyim mağazaları arasında yer alıyor.

Zara mağazaları ile çalışmaya başladığınızda firmanın sizlere sunduğu kariyer fırsatlarını da değerlendirebiliyorsunuz. Sizlere birçok farklı kariyer avantajı sunan Zara mağazaları zamanla daha iyi bir pozisyonda çalışabilme şansı da sunuyor.

 

Zara Çalışma Saatleri

Zara çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda çalışanların hangi saat aralıklarında çalışacaklarını bilmeleri de büyük bir önem taşıyor. Zara mağazalarının çalışma saatleri 10:30 ile 22:30 arasındadır. Bu saat dilimleri çalışanların iş pozisyonlarına göre değişiyor. Aynı zamanda vardiya sistemi de bulunuyor. Bir grup personel sabahçı çalışırken bir grup personel de akşamda çalışıyor. Her personel mutlaka belirli periyotlarda sabah ve akşam olmak üzere bir dönüşüm içerisinde çalışmasını sürdürüyor.

Çalışma saatleri personellerin yarı ve tam zamanlı olmasına göre de farklılık gösterir. Tam zamanlı olarak çalışan personeller kendilerine verilen saat dilimlerinde çalışmak durumundayken yarı zamanlı olarak çalışanlar kendi durumlarına göre çalışma saatlerini ayarlayabilirler.

 

Zara Çalışan Maaşları

Zara çalışan maaşları konusunda net olarak bir bilgi bulunmuyor. Çünkü çalışanların işe giriş tarihleri, pozisyonları, part ya da full time çalışmaları maaşları üzerinde etkili oluyor. Fakat Zara mağazalarında full time olarak işe giren bir personel ilk etapta asgari ücret ile işe başlıyor. Ancak bu maaş dışında çeşitli primler ve yemek parası ödemeleri ile birlikte daha da yüksek olabiliyor.

Zara çalışanları maaşlarının yüksek olmasını istiyorlarsa kendilerine verilen aylık satış kotasını geçmek durumundadırlar. Böylece maaşlarına eklenen primler ile daha yüksek bir ödeme alabilme avantajı elde edebilirler.

Okuyunuz: LC Waikiki Çalışma Şartları

 

Zara İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zara iş başvurusu yapmayı düşünüyorsanız Inditex Grup resmi internet sitesinde yer alan Zara firmasına ait olan iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu formda hangi pozisyonda çalışmak istediğinizi, maaş beklentinizi, ilgi alanlarınızı ve daha birçok detayı belirtmeniz gerekiyor. Inditex Grup İnsan Kaynakları tarafından incelenen CV’ler uygun görülürse kişiler aranır ve iş görüşmesi süreci başlatılır.

İş başvurusu yapabilmek için bir diğer yöntem ise kariyer sitelerdir. Kariyer sitelerinde firma tarafından açılan genel iş ilanlarını değerlendirebilirsiniz. İş görüşmesine çağrılan adaylar mülakattan geçirilir. Mülakat sırasında sizlere sorulan sorular ve verilen yanıtlar çerçevesinde bir ön eleme yapılır.

 

Zara Yemek Parası Ne Kadar?

Zara çalışanları işe başladıktan sonra ikinci aylarını doldurduklarında yemek parası ödemesi de yapıyor. Yemek parası olarak çalışanlara her ay yemek kartı verilir. Bu yemek ücreti çalışanların banka hesaplarına yatmıyor. Direkt onlara verilen kartlara yatırılır.

Verilen yemek kartları ile dilerseniz market alışverişi yapabilir dilerseniz birçok farklı restoranda ödeme olarak kullanabilirsiniz. Zara çalışma şartları ve maaşları bakımından son derece ideal bir firmadır. Maaş, prim, sigorta, yemek parası düşünüldüğünde birçok kişi için çok iyi standartları olan bir firma olduğu söylenebilir.

Okuyunuz: Giyim Mağazası Açmak

 

Zara Genel Müdürlük İletişim

Zara iletişim bilgilerini kullanarak firmadan birçok konuda bilgi alabilirsiniz. Adres, mail, telefon numaraları şu şekildedir:

 • Telefon: +90 (212) 386 81 00
 • Faks: +0 (212) 279 44 73
 • Adres: Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, Başlık Sokak, Mm Plaza No:3 Kat:4 Zara Türkiye Ofisi, Levent Beşiktaş İstanbul

İletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

 

Zara’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Zara’da çalışmak istiyorsanız iş başvurusu konusunda titiz davranmalısınız. CV hazırlarken profesyonel bir şekilde hareket etmelisiniz. Eğitim düzeyiniz ne kadar yüksek olursa işe girme şansınız o kadar yüksek olur.

Zara mağazalarında yoğun bir tempoya uyum sağlamanız gerekiyor. Esnek çalışma saatlerine uygun davranmanız da önemlidir. İletişiminizin iyi ve enerjinizin yüksek olması büyük bir önem taşıyor. Zara çalışanlarına iyi şartlar sunsa da çalışanlarından çok yüksek bir çalışma performansı bekliyor. Primlerden yararlanabilmek için kotanızı aşmanız ve iyi satış derecesine ulaşmanız gerekiyor.

Yorumlar

 1. Nazlı Zengin dedi ki:

  Merhabalar,bende Zarada sizlerle birlikte çalışmak istiyorum.

 2. Gül dedi ki:

  Evde çalışmak istiyorum ise ihtiyacım var