Al Sat Yaparak Para Kazanmak 2023 | Ne Satabilirim?

Teknolojik gelişmeler sınırları ortadan kaldırırken, ticarete de yepyeni boyutlar kazandırdı. Artık alım satım yapmak için fiziki bir alana ihtiyaç duymuyoruz. E-ticaret sitelerinin hem sayısının hem de popülerliğinin artması, neredeyse herkesi birer satıcı haline getirdi. Al sat yaparak para kazanmak 2023 yılının da en çok arananları arasındaki yerini aldı. Ne alıp satabilirim diyenlere bu yönde destek sağlayacak ürünleri ve siteleri sizler için sıraladık.

Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Bugün, evinizden çıkmadan al sat yapmak ve para kazanmak oldukça kolay. Bunu dilerseniz temel geçim kaynağı dilerseniz ek iş olarak yapabilirsiniz. Bu işten kazanacağınız para miktarı ayıracağınız zaman ile doğrudan ilişkili.

Al sat yapmanın temel mantığı, ucuz ürünleri alıp kar elde edebileceğiniz doğru fiyata satmaktır. Unutmayın, al sat yaparak para kazanmak için fiyatı kadar ürünü nasıl pazarladığınız da önemlidir. Bu noktayı atlarsanız, ne kadar ucuz olursa olsun ürünler elinizde kalabilir. İşte bu noktada, işe başlamadan önce mutlaka pazarlama stratejileri hakkında araştırma yapmalısınız. Al sat yapılacak ticaret fikirleri konusunda önden bir liste hazırlamanız başarı şansınızı arttıracaktır.

Okuyunuz: Al sat yaparak para kazanmak dışında farklı fikirleri edinmek istiyorsanız 115+ Adet Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Al Sat Yapmak

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılında Türkiye’de e-ticaret hacmi %69 oranında artarak 381,5 milyar TL’ye ulaştı. Mevcut koşullar altında, 2023 yılında da artışın devam etmesi kaçınılmaz.

Hal böyle olunca, internet üzerinden al sat yapmak herkes için önemli bir gelir kapısına dönüştü. Ürünler kadar hizmetler de alım satımın konusu haline geldi. Doğal olarak, e-ticaretten pay almak isteyenlerin sayısı arttı.

Siz de al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu makaleyi dikkatle okumanızı öneririz.

 

Ne Alıp Satabilirim?

Ticaretin altın kuralı sürekliliktir. Sürekli para akışını sağlamak doğru ürünü doğru kitle ile buluşturabilmeyi gerektirir.

Doğru ürün, belirlediğiniz hedef kitleye uygun üründür. Hedef kitleniz milyonlar ise, hali hazırda çok satılan bir ürünü daha uygun koşullarda satmalısınız. Bu ürünler temel harcama kalemleri arasında yer almalı. Yani ihtiyaç ürünleri olmalı. Bu strateji toptan ürün al sat yaparak sürümden kazanmanızı sağlar.

Hedef kitleniz, daha seçili bir grup ise daha nadir bulunan ürünler tercih etmelisiniz. Örneğin, el yapımı ürünler, organik ürünler bu kategoriye girebilir. Bu ürünler ihtiyaçtan çok zevk ürünleridir. Bu durumda daha kısıtlı bir satış gerçekleştirir; fakat yüksek kar marjı ile satış yapabilirsiniz.

 

Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Alım satım yapmak istiyorsanız, başlangıç için kendinize bir planlama yapın. Bu planlama süreci ile ilgili önemli bazı hususları aşağıda bulabilirsiniz.

Başlangıç sermayenizi belirleyin

Al sat yaparak para kazanmak istiyorsanız, yapacağınız ilk şey başlangıç sermayenizi belirlemek. 1000 TL ile alabileceğiniz ürünler ile 20 bin TL ile alabileceğiniz ürünler değişecektir.

Piyasa araştırması yapın

Piyasa araştırması yaparak, sermayeniz doğrultusunda en çok satılan ürünleri çıkarın. İletişim kanallarınızı kontrol ederek piyasaya göre ucuza satabileceğiniz ürün listesi oluşturun.

Hedef kitlenizi belirleyin

Piyasadan edindiğiniz bilgilere göre ulaşabileceğiniz potansiyel müşteri kitlesini belirleyin. Seçeceğiniz ürünlerin, hedef kitlenizin talebine karşılık vereceğinden emin olun.

Satış yapacağınız ürünleri belirleyin

Piyasa araştırması ve hedef kitle tanımı doğrultusunda ürünlerinizi belirleyin. Mümkün olduğunda tek bir ürüne ya da ürün grubuna yönelin. Bu ürünlerin maliyeti mutlaka satış fiyatına oranla düşük olmalıdır. Yani piyasasında ucuz ürünleri tercih etmelisiniz. Rakiplerinizin fiyat skalası doğrultusunda doğru bir fiyatlandırma yapın.

Doğru satış kanallarını belirleyin.

Potansiyel müşterilerinizi ve ürününüz düşünerek doğru satış kanallarını seçin. Ürünlerinizi sergileyeceğiniz web siteleri yanında, sosyal medya kanallarını da kullanın.

Tanıtım ve reklam için bütçe ayırın

Tanıtım ve reklam ekstra maliyet gibi görünse de daha fazla kişiye ulaşmak için vazgeçilmez bir araç. Al sat yaparak para kazanmak için mutlaka reklam bütçesi ayırın. Bunun için binlerce lira harcamanıza da gerek yok. Özellikle, sosyal medya hesaplarından hedef kitle seçerek düşük bütçeli reklamları seçin.

Okuyunuz: İnternetten Para Kazanma Yolları

 

Al Sat Yapılacak Ticaret Fikirleri

Alım satım yaparak para kazanmak istiyorsunuz; ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız al sat yapılacak ticaret fikirleri konusunu sizin için araştırdık.

Cep telefonu aksesuarları

Cep telefonları hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Artık birçok evde sabit telefon bile kullanılmıyor. Hal böyle olunca, cep telefonu aksesuarları da en çok talep gören ürünler arasına giriyor.

Çocuk ürünleri

Çocuklu ailelerin en büyük bütçe kalemi çocuk ürünleridir. Satış için oyuncaklardan kitaplara, beslenme ekipmanlarından kıyafete kadar birçok farklı ürün bulabilirsiniz.

Ev dekorasyonu

Çerçeveler, dekoratif mumlar, duvar saatleri, kapı süsleri… Evi daha şık ve güzel gösterecek her türlü ürün doğru pazarlama yöntemleri ile çok talep görecektir.

Araba ürünleri

Arabalar özellikle erkeklerin çocukları gibidir. Araba kokuları, koltuk aksesuarları, güneşlikler hala en çok tercih edilen ürünler arasında.

Kozmetik ve Bakım Ürünleri

Artık kadınlar kadar erkekler de kozmetik ürünlerine bütçe ayırıyor. Bakım ürünlerinin kullanımında yaş kategorisi de düştü. Müşteri kitlesi artan bu ürünlerden al sat yaparak para kazanmak daha kolay hale geldi.

İkinci El Eşyalar

İkinci el eşyalar son dönemin en gözde ürünleri arasına girdi. Bu ürünler için açılan özel web siteleri de popülerliğini arttırdı. Piyasadan ikinci el kıyafetleri, ev eşyalarını, dayanıklı malzemeleri ucuza toplayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ucuza Ne Alıp Satabilirim

Ucuza ne alıp satabileceğinizi araştırırken çok sık yapılan bir hataya sakın düşmeyin. Ucuz ürün demek, en az para harcanan ürün değildir. Eğer öyle olsaydı, bugün herkes sakız satıcısı olurdu.

Ucuz ürün, maliyeti piyasa satış fiyatının çok çok altında olan ürünüdür. Hangi ürünü alıp satacağınız daha çok başlangıç sermayeniz ile ilgilidir.

1000 TL ile al sat yapmak istiyorsanız, ürün maliyetinizin maksimum 15 TL arasında olması gerekir. Toptan al sat kazan için ise bu miktarı 5 TL’ye kadar düşürebilirsiniz. 20 bin TL ile al sat yapmak istiyorsanız, bu limiti 120 TL’ye kadar çıkartabilirsiniz.

 

Evde Al Sat Yapmak

Bugün, al sat yapmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Evde al sat yapmak oldukça kolay. Sipariş ettiğiniz ürünler, kargo ile kapınıza kadar geliyor. Ve hatta anlaşmalı kargo şirketleri ürünlerinizi alıp, sizin için kargo merkezlerine taşıyorlar.

Evden al sat yaparak para kazanmak için önemli birkaç noktayı şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yeterli depolama alanı
  • Size özel paketleme malzemeleri
  • İyi bir internet bağlantısı
  • İşletmeye özel sosyal medya hesapları
  • Ürünlerinizin güzel fotoğrafları
  • İyi bir pazarlama stratejisi

 

Al Sat Yapılabilecek Web Siteleri

E-ticaret potansiyelinin artması ile birlikte al sat yapılabilecek web siteleri sayısı da arttı. Ürününüz için en doğru platformu bulabilmek için, potansiyel müşterilerinizin bulunduğu siteleri düşünmeniz gerekir.

Örneğin, genel kitleye hitap eden bir ürününüz var ise her şeyin bulunduğu siteleri tercih etmelisiniz. Bunları da müşteride uyandırdığı etkiye göre kendi arasında ayırmak mümkün.

Hepsiburada, GittiGidiyor gibi platformlarda her şeyin satışı yapılabilir. Sahibinden, LetGo gibi siteler de benzer bir kitleye hitap ediyor. Ama bu siteler üzerinden daha çok ikinci el ürünler satılıyor. Trendyol.com’da bu siteler için de sayılabilir. Ama o da daha çok giyim kategorisi için ziyaret ediliyor.

İkinci el ürünler için Sahibinden.com ve LetGo dışında Dolap, Gardrops gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. İkinci el kitap satışı için Nadir Kitap tercih edilen bir platform.

Facebook Marketplace gibi sosyal medya platformlarının satış alanları da al sat yaparak para kazanmak isteyenler için önemli Pazar yerleri arasında.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.