Altın Arbitrajı Yaparak Dolar Kazanma Yöntemi

Ek gelir elde etmek, dolar kazanmak, internetten para kazanma ya da kazanç sağlamak için farklı amaçlarınız olabilir. Sizlerle aynı amaçlara sahip birisi olarak bugüne kadar çalışmalarımın karşılığını aldığım dolar kazanma yöntemini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu yöntem herhangi bir kumar ya da şans oyunu değildir. Yazı içinde bahsettiğim yöntemi uyguladığınız taktirde 500$ sermayeyle bile günlük 50$ ve üzerinde kazanç sağlayabilirsiniz. Tabi ne kadar sermaye koyarsanız, kazanacağınız para da aynı oranda artacaktır.

 

Peki Aylık 1000$ ve Üzeri Kazandıran Yöntem Ne?

Para kazanmak için Türk Lirası yerine dolar ile gelir elde etmemiz gerekiyor. Tabi bu geliri sağlamak için Garanti Kazanç sağlayacak yöntemlere ihtiyacımız var.

Tarih boyunca garanti yatırım aracı olarak görülen ALTIN (XAU) yapılacak işlemlerde minimum risk ile dolar kazanmamızı sağlayacaktır.

Son 1 yıl içerisinde Altında haftalık ya da aylık olarak 40 Dolarlık düşüş ya da olağanüstü durumları sayarsak 150 USD’lik düşüş ya da yükseliş yaşanmıştır. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Aşağıda Altının 1 yıllık grafiğini sizlerle paylaşıyorum. Bu grafik  ONS Altın – Dolar grafiğidir.

Altın Grafik

Grafikte görüldüğü üzere son 1 yılda Altın en fazla 2080 $ (Rusya – Ukrayna savaşı), En düşük ise 1760 $ ( FED Faiz artışı) olmuştur. Bu uç noktalarında dışında sürekli 1800 Dolar ile 1880 Dolar arasında gidip gelmektedir.

Hatta bu durum  son 2 yıl için bile geçerli olmuştur diyebiliriz. Yani Bitcoin, Türk Lirası ya da Farklı emtialar gibi %20’nin üzerinde düşüş ya da yükseliş gibi para kaybedilmesine neden olacak riskli bir durum yaşanmamıştır.

 

Peki Para Kazanacağımız Can Alıcı Nokta Neresi?

Altın son 6 ayda, 56 kere 1800’lü fiyatlardan 40 dolar aşağıya ya da yukarıya çıktı. Enflasyon açıklamaları, işsizlik rakamları, tarım dışı istihdam oranları gibi veriler altının 40-50 dolar yukarı ya da aşağı doğru hareket etmesini sağlamıştır.

Altın Hareket Grafiği

Her bir mum çubuk, iniş ve çıkışları göstermektedir. Grafik size yapancı gelebilir. Ancak öğrenmeniz en fazla 5 dakikanızı alacaktır.

Londra Borsalarında ve Wall Street’de bir çok yatırımcının yaptığı gibi Altın düşerken alıp, yükselirken satmak ya da Altın yüksekken, düşeceği yönünde tahmin yaparak para kazanmak ana gelir kaynağımız olacak.

 

Peki tüm süreç bu kadar basit mi?

Hem evet hem hayır. Öncelikle ONS cinsinden altın alabilmek için güvenilir bir platforma ihtiyacınız var. Türkiye’de Bankalar ya da aracı kurumlar ile yapılan bu işlemlerde ya para alt limiti ya da işlem limitleri mevcut. Ayrıca komisyonlarda çok yüksek.

Tüm bu işlemleri düşük komisyonlar yapabileceğiniz, 45 Milyar Dolar Piyasa değerine sahip ve dünyada en çok kullanılan 2. Borsa olan FTX platformu biçilmiş bir kaftan. (Aynı zamanda 1. olan Binance‘in ortak olduğu Borsa). Bu platform üzerinden hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin Altını ONS cinsinden satın alabilirsiniz. Üstelik 10 Dolarla bile işlem yapmanız mümkün. Tabi asıl dikkat etmemiz gereken kısım burası değil.

100$, 500$, 1000$ veya farklı miktar yatırımla ALTIN alıp satarak para kazanmak için kaldıraçlı işlem yapmamız gerekiyor. Yani FTX borsasının bize sunmuş olduğu paramızın 5, 10 ve  20 katına kadar işlem yapma olanağını değerlendireceğiz. Nasıl yani?

 

ALTIN ile Kaldıraçlı İşlemler

Örneğin; 100 $ yatırım ile ONS altın alacağımızı varsayalım. Bunun için 20 Kaldıraç oranını seçtik ve karşılığında Borsa paramızı 100 $ * 20 = 2000 USD  olarak kullanma şansını bize verdi.

### 2000 USD ile 1800 Dolardan 2000 / 1800 =  1,11 ONS altın aldığımızı varsayalım.

 

Seçenek 1 : Altın % 3 arttı ve 1 ONS Altın 1854 USD oldu diyelim.

* Sizin paranız  ise 20 Kaldıraç oranı ile 1,11 ONS altın aldığınız için 1,11 ONS  X 1854 USD = 2058 USD oldu.

Yani 2000 Doları, 2058  USD yapmış oldunuz. Özetle 100 USD karşılığın 58$ para kazandınız. ( Gün içinde 100 USD yerine 500 $ ya da 1000$ yatırarak bu şekilde çok kazanıyorum diyebilirim)

 

Seçenek 2: Altın %3 Düştü ve 1 Ons Altın 1746 Dolara kadar geriledi diyelim.

*Sizin paranız ise 20 Kaldıraç oranı ile 1,11 ONS Altın aldığınız için 1,11 ONS X 1746 USD = 1938 USD oldu.

Yani 2000 USD olan parayı 1938 USD’ye düşürdünüz. Buradaki 2000- 1938 = 62 $ olan zarar sizin ana paranız olan 100 USD’den gider. Özetle 100 USD olan paradan 38 USD kalmış olur. Tabi tekrar yükselmesi durumunda paranız geri gelmiş hatta artmış olur.

 

Soru 1 : Neden borsa paranın 20 Katına kadar oynama imkanı veriyor?

Burada FTX platformunun  kazandığı ya da kaybettiği bir şey yok. Siz isteğinize göre paranızın 5 katı, 10 ya da 20 katı ile oynayabilirsiniz. Yukarıda yer alan Seçenek 2’de olan durumda ALTIN %5 düşse paranızın tamamını kaybetmiş olursunuz. Yani koyduğunuz sermaye kadar sorumlusunuz.

 

Soru 2: Garanti Olan kısım bunun neresinde?

20 kaldıraç ile işlem yapma durumunu sadece örnek olarak anlattım. Şahsi olarak genellik 3, 5 Kaldıraç ya da 10 kaldıraçla işlem yapıyorum. Kaldıraç oranı ne kadar artarsa riskte o kadar artar. Bu durumu size şöyle aktarayım.

20 Kaldıraç oranı ile  %100 / 20 =  5   >> Yani %5 kayıpta yatırdığınız para gider.

10 Kaldıraç Oranı ile %100 / 10 = 10  >> Yani % 10 kayıpta yatırdığınız para gider.

5 Kaldıraç Oranı ile % 100/ 5 = 20 >> Yani % 20 Kayıpta yatırdığınız para gider.

3 Kaldıraç Oranı ile % 100 / 3 = 33 >> Yani %33 Kayıpta yatırdığınız para gider.

 

Altın Son 1 yılda anlık olarak %20 ya da %10 yükselmedi. Bu nedenle 5 kaldıraç oranı ya da 10 kaldıraç oranı ile işlem yapıp düşük risk alıyorum. Bu kaldıraç oranlarını ise aynı zamanda kaç kat kazanacağınızı hesaplamak için de kullanabilirsiniz.

Örneğin; Kaldıraçlı işlem yapmasanız 100 USD ile sadece  1800 Dolardan 0.05 ONS altın alabilirsiniz. %10 artış yaşansa 100 USD ile sadece 10 USD kâr elde edersiniz. Ancak;

5 kaldıraç oranı ile 5 kat yani 50 USD kar edersiniz.

10 Kaldıraç oranı ile 10 kat yani 100 USD kar edersiniz.

20 Kaldıraç oranı ile 20 kat yani 200 USD kar edersiniz.

 

Not: FTX borsasında gün içerisinde alım satımların yoğunluğu nedeni ile Altının 40 USD yukarı ya da aşağı indiğini bir çok kez görebilirsiniz. Bu durum bizim için büyük bir avantajdır.

Not 2: Kaldıraçlı işlemlerde ALTIN düşerken de para kazanabilirsiniz. Yeter ki düşeceğini ya da yükseleceğini doğru tahmin edin. Bu şekilde çift işlem açıp, hem düşerken hem de çıkarken aynı anda para kazanabilirsiniz. Yazı sonunda tüm detayları anlattım.

Not 3 : FTX Borsasında ONS Altın / USD kuru için PAXGold ve XAUT gibi simgeler kullanılır. Bu PAXGOLD ve XAUT’Yi Altına endekslenmiş olan dijital para birimidir. Bu nedenle 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Ayrıca alım ve satımlar yoğun olduğu için gün içerisinde bir çok kez para kazandıracak olan iniş ve çıkışları görebilirsiniz.

Şimdi  ONS Altın ve Dolar arasında yaşanan iniş ve çıkış ile nasıl para kazanacağımızı resimli olarak inceleyelim.

 

1. FTX Borsasına Üye Olun

FTX Borsasına gittiğinizde, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. 2 kere e-posta adresini girip, altına da ünlem, sayı, tire gibi özel karakter içeren bir şifre girip, ‘Kayıt Ol‘ butonuna tıkladığınızda üyeliğiniz gerçekleştirilecektir.

FTX Üye

Not: Bu aşamada sorun yaşıyorsanız, büyük ihtimalle şifrenizin güvenliği yeterli değildir. Bunun için büyük harf/küçük harf, rakam ve işaret kullanınız.

 

2- Kimlik Bilgilerinizi Giriniz

Kayıt olduktan sonra karşınıza size ait olan bilgileri girmeniz için bir ekran çıkacaktır. Bu bilgileri girmek ve kimliğinizi doğrulamanız zorunludur. Güvenli bir borsada işlem yapmak istiyorsanız, bu bilgiler şart. Yasadışı işlemlerin önüne geçmek ve devletler ile sorun yaşamamak adına borsalar tarafından atılmış bir adımdır.

Yasal Bilgiler

İleride bir sorun yaşamamak adına, sizden istenilen tüm bilgileri doğru bir şekilde giriniz. Bilgi girişi sonrasında gönder tuşuna bastığınızda sizden kimlik doğrulaması yapmanızı isteyecektir. Kimlik doğrulaması için kimlik fotoğrafını göndermeniz istenebilir. Türkiye’de yasal bir temsilciliği bulunan FTX borsası için bu durum endişelendirici değildir. Tüm istenen hesap doğrulama adımını tamamladıktan sonra borsa üzerinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

 

3- FTX Platformuna Para Yatırma Aşaması

Bu platforma para yatırmanızın çok uygun bir yöntemi mevcut.

Bu yöntemi  tüm detayları ile resimli ve videolu bir şekilde sizlere anlattım. ONS Altın ve Dolar arasında yaşanan oynaklık ile para kazanmak için paranızı borsaya en uygun USDT (Dijital Para Birimi) ile aktarabilirsiniz. Bu yöntem ile çok FTX borsasına 10$ bile yatırabilirsiniz.

 

Not:  FTX platformuna yabancı olduğunuzu biliyorum. Emin olun bu platformu kullanmak Facebook’u kullanmaktan daha kolay. İnternette bunun üzerine yüzlerce yazı ve video bulabilirsiniz. Ancak 30 dakikalık bir kurcalama sonunda tüm sorularınızın cevabını kendiniz bulabilirsiniz.

 

4- Şimdi Para Kazanma Sürecine Geçebiliriz.

Hesabınıza para aktardıktan sonra arama bölümüne aşağıda olduğu gibi XAUT yazıp >> XAUT / PERP (Kaldıraçlı İşlemler) yazan seçeneğe tıklayın. PERP herhangi bir para biriminin kaldıraçlı olarak işlem yapılabileceğini ifade eder. Bu kısma takılmadan, ilgili seçeneği işaretlediğinizde, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

XAUT PERP EKRANI

Yukarıdaki ekran daha önce işlem yapmadıysanız, size yabancı gelebilir. Ancak hiç endişelenmeyin. Sadece 3 bölümü kullanarak işlem yapacaksınız. Ayrıca unutmayınız ki FTX borsası kullanım kolaylığı açısından en iyi platform seçilmiştir. Yazı içerisinde tüm detayları size aktaracağım.

 

Kaldıraç Oranını Ayarlama

Tüm işlemleri yukarıda paylaşmış olduğum mevcut ekran üzerinden yapacağız. Ancak platforma USDT yatırdıktan sonra öncelikle sağ alt kısımda kaldıraç oranını ayarlamalıyız. Kaldıraç oranı ne kadar düşük olursa, riskiniz de o oranda azalacaktır. Ben aşağıdaki gibi 5x ya da maksimum 10x yapmayı tercih ediyorum.

FTX Kaldıraç Oranı Ayarlama 1

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi paranızın 2 katı ile 20 katı arasında işlem yapabilirsiniz. Örneğin; 100 USD yatırdıysanız 5X yaparak, paranızı 500 USD olarak kullanabilirsiniz. Yani bu rakamın sadece 250 USD’si ile altın alma işlemi yapıp, 250 USD’yi de daha düşük bir fiyattan alım yapmak için bekletebilirsiniz.

 

XAUT – PERP (altın) Satın Al ve Sat

Altın ile kaldıraçlı işlemler yapabilmek için PERP Satın Al ya da PERP Sat butonunu kullanmanız gerekiyor. PERP (PERPETUAL) yani kaldıraçlı işlemler anlamına gelmektedir. Bir emtianın değerinin yükseleceğini düşünüyorsanız PERP Satın Al butonunu kullanırsınız. Eğer düşeceği yönde tahminde bulunacaksanız PERP Sat Butonu ilgilenmeniz gereken kısım. Şimdi ikisini de ayrıntılı olacak inceleyelim.

 

XAUT PERP SATIN AL

Altının fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız aşağıdaki gibi PERP Satın Al bölümünü kullanmanız gerekiyor. Bu kısım varsayılan olarak XAUT – PERP (Kaldıraçlı İşlemler) ekranında açık olarak aşağıdaki gibi karşınıza çıkar.

Perp Satın Al ve Perp Sat

Fiyat: Altının anlık olarak ONS olarak satıldığı değerdir. İsteğe göre 1835 Dolar yerine 1815 Dolardan satın al diye bu bölümden emir verebilirsiniz. Sadece rakamı değiştirmeniz yeterlidir.

Miktar XAUT: Genellikle bu kısmı kullanmıyorum. Satın alma işlemi yapacağım zaman USD cinsinden değeri giriyorum. FTX Platformu da ne kaç ONS atın Alacağımı otomatik olarak karşıma çıkarıyor.

Miktar USD: Satın alma yaparken kaç dolarlık alacağınızı bu kısımdan girmenizi öneriyorum. Örneğin; 1000 USD yazdığınız zaman karşınıza otomatik olarak kaç ONS altın alabileceğiniz “Miktar XAUT” kısmında yazacaktır.

Sadece Azalan, Post, İOC : Bu kısımların ne olduğunu bilsem de, hiç bir zaman kullanmadım. Detaylarını öğrenmek istiyorsanız, bu konuda çekilmiş yüzlerce video var. Herhangi bir işaretleme yapmadan kullanabilirsiniz.

Emir Tipi: Varsayılan olarak “Limit” emir tipini kullanıyorum. Yani kaç USD’den altın almak istediğimi kendim yazıyorum. “Market Emrini” seçerseniz otomatik olarak anlık fiyatın 2 dolar üzerine size satış yapacaktır. Kaldıraçlı işlemler yaptığınız için 2 USD bile sizin için önemli olmalıdır.

 

Şimdi PERP XAUT (Altın ) Satın AL örneğini yapalım.

Başlangıç aşamasında 100 USD yatırdım ve 10X ( 10 Katı) Kaldıraç oranı ile Altın satın alacağım. Aşağıdaki resimde olduğu gibi miktar bölümüne 1000 USD yazıp, 1850 Dolardan 0,54 ONS altın alış emri giriyorum.

XAUT SATIN AL ÖRNEK

Altın satın alma emrim gerçekleşti ve sadece 100 USD ile 0.54 (Yarım ONS Sayılır) Atın alımı yaptım. Tabi XAUT – PERP Satın AL (Yeşil)

seçeneğini seçtiğim için yükseleceğini tahmin ettiğimi belirttim. Bu noktadan sonra yükseldiği taktirde kazancım 10 kat artmış olacak.

 

1. Varyasyon: Altın % 2 Değer kazandı yani yükseldi diyelim.

Bu durumda 1 ONS Altın = 1887 USD Olur.

Bu noktada FTX Platformu sizin kârınızı ya da kaybınızı otomatik hesaplar. Ancak siz bunu direk 1000 USD üzerinden %2 alarak hesaplayabilirsiniz.

1000 USD X %2 = 20 $

Yani sadece %2’lik bir yükselişle 100 USD karşılığında 20 Dolar kazanmış oldunuz. Eğer 1000 USD ile 10X kaldıraç işlemli olarak bu işlemi yapsaydınız 200 USD kâr elde etmiş olacaktınız.

 

2.Varyasyon: Altın %2 Değer kaybetti diyelim.

Tahminimiz tutmadığı zaman sistem kaç dolar zarar ettiğimizi otomatik olarak bize gösterir. Pozisyonumuzu kapatmadığımız sürece bu zarar başlangıçta yatırdığımız para kadar devam eder. Yani 100 USD’ye kadar zarar etme imkanımız var. 10 Kaldıraç olduğu için %10 zarar etme, 5 kaldıraç olduğunda ise %20 zarar etme şansımız var.

Altın %2 değer kaybederse 1 ONS Fiyatı = 1813 USD Olur.

Tabi yine ONS cinsinden hesaplamak yerine direkt 1000 USD üzerinden hesaplayabiliriz.

1000 X %2 = 20 USD anlık zarar etmiş gözükeceğiz. Tabi pozisyonunuzu kapatmayıp, yükselmesini ya da mevcut konuma dönmesini beklemelisiniz.

 

XAUT PERP (ALTIN) SAT 

Kaldıraçlı işlemlerde bir emtia düşünce de para kazanabiliriz. Eğer Altının fiyatının düşeceğini düşünüyorsanız aşağıdaki gibi XAUT PERP Sat bölümünü kullanmanız gerekiyor. Satın Aldığınız fiyattan itibaren düşeceği yönünde emir vermiş olursunuz.

XAUT PERP SAT

Yine 100 USD’yi 10 Kaldıraç oranı ile ayarlayıp, 1000 USD ile  0.54 ONS Altınlık Düşüş yönünde pozisyon açalım. Bu kısım genellikle kaldıraçlı işlemlerle tanışmamış olan kişiler tarafından anlaşılmamaktadır. Ancak tüm bilgilerin zamanla aklınızda yer edineceğinden emin olabilirsiniz. Siz sadece Yüzdelik düşüşlerde kazancınızı hesaplayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

1. Varyasyon : Altın %3 Değer Kaybetti ve 1794’e düştü diyelim.

Siz düşeceği yönde tahminde bulunduğunuz için kazanacaksınız. Tabi sistem kazancınızı otomatik olarak hesaplayacaktır. Ancak siz ne kadar kazanacağınızı tahmini olarak bilmek için 1000 USD üzerinden hesap yapabilirsiniz.

1000 USD X %3 = 30 USD

Başlangıç aşamasında sadece 100 USD ile düşüş yönünde emir verdiğiniz için 30 USD kazanmış oldunuz. Eğer 500 USD ile bu işlemi açmış olsaydınız ( 500 x 10X kaldıraç = 5000) kazancınız 150 USD olacaktı.

 

2. Varyasyon: Altın %3 Değer Kazandı ve 1905 USD oldu.

Siz düşeceği yönünde tahmin yaptığınız için kaybeden taraf olacaksınız. Yani başlangıç aşamasında yatırmış olduğunuz 100 USD -30 USD zarar ile 70 USD’ye düşecektir.

 

Mevcut Pozisyonlar Bölümü

Sizlere yapmış olduğunuz kazancı FTX Platformu otomatik olarak hesaplıyor demiştim. Hem kazancınız, hem pozisyon girişi tutarı ve tüm bilgiler Aynı sayfada alt bölümde yer almaktadır.

Mevcut Pozisyonlar Bölümü

Market: Hangi işlem çiftleri ile pozisyon açtığınızı yazar. Örneğin; XAUT – USD gibi. Eğer kaldıraçlı işlemleri Bitcoin ve USD arasında yapsaydınız BTC-USD yazacaktı.

Taraf: Yükseleceğini mi yoksa düşeceğini mi tahmin ettiniz. Bu kısımda Yeşil renkle LONG yazması yükseleceği yönünde tahminde bulunduğunuzu gösterir. Eğer Kırmızı renkle SHORT yazarsa satış yönünde işlem açtığınızı ifade eder.

Pozisyon Büyüklüğü: Altın ONS cinsinden ne kadarlık pozisyon açtığınızı yazar.

Kavramsal Boyut: Dolar cinsinden ne kadarlık pozisyon açtığınızı yazar.

Tahmini Likidasyon Fiyatı: Mevcut fiyat kaça düşerse tüm paranızı kaybedersiniz? Eğer Altının yükseleceği yönünde tahminde bulunduysanız, ALTIN’ın düşebileceği dip fiyat burada yazar. Eğer Altının Düşeceği yönünden tahminde bulunursanız, ALTIN en yüksek kaça çıkarsa tüm paranızı kaybedeceğiniz burada yazar.

Mark Fiyatı: Anlık Altının ONS fiyatını gösterir.

Kar/Zarar: Mevcut pozisyon için anlık kar ve zararınızı buradan görebilirsiniz.

Başa Baş Fiyatı: Anlık olarak pozisyona girdiğiniz fiyatı buradan görebilirsiniz.

 

Emir Defteri Bölümü

Bizim gibi ALTIN alım satımı yapan yüzlerce yatırımcı mevcut. Bu yatırımcıların hangi fiyatlardan emir verdiğini aşağıdaki ekrandan görebilirsiniz. Ne işinize yarayabilir? Eğer anlık al sat yapıyorsanız, herhangi bir fiyattan büyük bir satın alma emri girilmiş mi diye bakabilirsiniz. Eğer yüksek bir emir tutarı varsa siz onun bir alt ya da üst kısmında emir vererek, pozisyonun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Emir Defteri FTX

 

Son İşlemler Bölümü

En son alım ve satım yapılan rakamı burada görebilirsiniz. Eğer hızlı fiyat girişi yapacaksanız  buradaki son fiyata tıklamanız yeterlidir. Ancak genellikle elle girmenizi tavsiye ederim.

Son İşlemleri FTX Bölümü

Sizlere anlatacaklarımın sonuna geldik. Bu yöntemle son 1 yıldır düşük bir yatırımla aylık 1000$ üzeri gelir elde ediyorum. Sermaye tutarını arttırdığım sürece daha çok kazanacağımı biliyorum. Ancak kaybetme ihtimali %2 bile olsa her zaman vardır. Bu nedenle risk almadan, gözden çıkarabileceğiniz rakamlar ile yatırım yapmalısınız.

Ayrıca her şeyi bir günde anlamayı ya da öğrenmeyi beklemeyin. Platform üzerinden binlerce kişinin bu işlemlerle para kazandığını görebilirsiniz. Bu nedenle kendinize zaman tanıyıp, Youtube üzerinde videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir konuda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Deniz dedi ki:

    Çok güzel derlemissiniz tebrik ederim tek bir sorum olacaktı sadece analizi nerde ve nasıl yapıyorsunuz özellikle analizini yaptiginiz bir site var mı

    1. patronoldum dedi ki:

      Aslında analiz yapmayı gerektiren bir durum yok. Altının güzel tarafı da bu. Bir çok ekonomist Youtube üzerinden yorum yapıyor, ya da Amerikan ekonomi sitelerini takip ederek de tahmini bilgi alabilirsiniz. Kaldıraç oranını düşük tuttuğunuz sürece riskiniz düşük. O yüzden teknik analiz tarzı yorumlardan uzak durmalısınız.