Av Malzemeleri Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Gerekli Belgeler

Kendi iş yerinizi açmak istiyorsanız farklı bir alanda faaliyet gösteren bir işletme türü tercih edebilirsiniz. Av malzemeleri dükkanı açmak birçok bakımdan iyi gelir getirecek bir alan olabilir. Ancak bu alanda çalışmanın stresli olduğu da bilinmelidir. Avcılık sektörü oldukça geniş bir alana yayılıyor. Bu nedenle de av malzemeleri satışı yapmadan önce mutlaka hangi avcılık türünde ne tür malzemeler kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Bunun yanında işletmeniz için iyi bir iş planı da yapmanız gerekiyor. Kısa sürede müşteri kazanmak zorlayıcı olabilir. Fakat 6 ay kadar idare edebilecek nakdiniz varsa bu süreçte en kısa süre içerisinde kar etmeye başlayabilirsiniz.

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak

Av malzemeleri dükkanı açmak için öncelikle iş yerinizde ne tür hizmetler vereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu süreçte hangi ürünlerin satışa sunulacağını da bilmelisiniz. Ateşli silahlardan av kıyafetlerine kadar çok fazla ürün seçeneği bulunuyor. Aynı zamanda tek bir marka ürün yerine birkaç farklı marka ürün satmak müşteri skalanızın da geniş olmasını sağlayan bir unsurdur.

İş yerinizi açtığınızda mutlaka reklam ve tanıtım çalışmalarına önem vermeniz gerekiyor. Av malzemeleri alanı genelde özel bir kesime hitap eder ve sizin de bu özel kesime ulaşabilmeniz için tanıtımın güçlü olması gerekir. Bu süreçte gerekli belgeleri de eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor.

 

Not: Avcılık Malzemeleri dükkanı açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet İşyeri Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak

Av malzemeleri dükkanı açmak için detaylı bir iş planı yapmanız gerekiyor. Bu süreçte mutlaka ihtiyacınız olanlar şunlardır:

 • Başlangıç sermayeniz
 • Detaylı bir şekilde hazırlanmış iş planınız
 • Uygun boyutlarda bir iş yeri
 • Satış için gerekli ekipmanlar
 • Tedarikçiler
 • Tecrübeli çalışanlar

Kendi iş yerinizi açmak istiyorsanız işletmenizin tüm gereksinimlerini karşılayabileceğinizden emin olmanız gerekiyor. İş yerinizi açarken mutlaka satışını yapacağınız ürünler hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Bu ürünlerin mutlaka nasıl ve hangi av sektöründe kullanıldığında önem vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu gerekli tüm ruhsat ve izinleri de almanız gerekiyor. Sermayenizi bankadan kredi çekerek mi yoksa çeşitli devlet desteklerinden yararlanarak mı tamamlayacağınıza da önceden karar vermelisiniz.

 

Av Malzemeleri Dükkanı Açma Maliyeti

Av malzemeleri dükkanı açma maliyeti önceden hesaplanması gereken bir detaydır. Maliyetinizin ne kadar olacağını bilmediğiniz taktirde ne kadar sürede sermaye geri dönüşü alacağınızı da hesaplayamazsınız. Bu nedenle maliyet hesaplaması sırasında en iyi tedarikçileri bulmaya çalışmanız gerekiyor. Bu süreçte maliyetinizi etkileyecek en önemli unsur hangi alanda ürün satışı gerçekleştirdiğinizdir. Eğer patlayıcı ve ateşli silahları da içeren bir dükkan açmayı düşünüyorsanız maliyetiniz çok daha yüksek olacaktır.

Aynı zamanda patlayıcı silah satışı için ruhsat alma konusunda da belli evrakları hazırlamanız gerekiyor. Her işletme maliyeti olduğu gibi av malzemeleri dükkanı açmak için de belli miktarda maliyetiniz olacaktır. Bu süreçte tam donanımlı bir işletme için 50 bin ile 100 bin TL arasında bir sermayeniz olması gerekiyor. İş yerinizde mutlaka bazı ürünleri stok yapacak kadar yeterli alanınız da olmalıdır. İnsanlar dükkanınıza geldiklerinde avcılık hakkında aradıkları her malzemeyi kolaylıkla bulabilmelidirler.

Maliyetinizi etkileyen unsurlar içerisinde dükkan kirası, çalıştırılacak personel sayısı, satışa sunulacak malzemeler, satış tezgahları ve terekler, yazar kasa, dekorasyon ürünleri bulunuyor. Satış sırasında müşterilerinize farklı seçenekler sunmak bu süreçte karlılık durumunu etkileyecek unsurlar arasındadır. Bunun için de tedarikçilerinizi belirlerken mutlaka daha iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Bir işin maliyetini ne kadar düşürebilirseniz daha kısa sürede kara geçebilirsiniz.

 

Av Malzemeleri Dükkanı Kazancı

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız mutlaka kazanç oranını hesaplayarak iş yeri açmanız gerekiyor. İş planında yer verdiğiniz her maliyet kalemini mutlaka detaylı olarak belirlemeli ve bunun neticesinde ne kadar kar edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Avcılık sporu pahalı bir spordur ve bu alanda birçok kişi çeşitli malzemeler alarak hobilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Av malzemeleri dükkanı kazancı da müşteri sayınıza bağlı olarak artış gösterir.

Kazanç miktarının yüksek olması için ürün çeşitliliğinin fazla olması gereklidir. Eğer işlek bir yerde ya da AVM içerisinde bir mekanda dükkan açarsanız sermayenizi kısa sürede çıkarabilir ve aylık 10 ile 15 bin TL arasında kar elde edebilirsiniz. Ancak belli avcılık sektörlerine yönelik olarak az çeşitle işletme açmak karlılık oranınızı da düşürür.

 

Av Bayi Açma Maliyeti

Avcılık konusunda meraklarınız varsa ve bu alanda kullanılan malzemeleri yakından tanıyorsanız av bayi açabilirsiniz. Ancak bu alanda mutlaka av bayi açma maliyeti ve kazancı hakkında bilgi edinmeniz gereklidir. Çünkü av bayi açmak sanıldığından çok daha yüksek bir maliyet ortaya çıkarabilir. Bu alanda en çok satışa sunulan malzeme çeşitleri içerisinde balık malzemeleri bulunuyor. Olta, misina, balık kurşunu, balık yemleri ve daha birçok malzemeyi satışa sunarak yüksek kar elde edebilirsiniz.

Bu süreçte maliyeniz 70 bin ile 100 bin TL arasında değişebiliyor. Ancak işletme büyüklüğü bu süreçte en çok üzerinde durulması gerekiyor. Maliyetlerinizi düşürebilmek için ise iyi bir iş planı son derece önemlidir. Av bayi açma konusunda dükkan kirası maliyete en çok etki eden unsurlar arasında bulunuyor.

 

Av Bayi Kazancı ve Getirisi

Av bayi kazancı ve getirisi farklı faktörlere göre belirlenir. Öncelikle ürün çeşitliliği büyük önem taşıyor. Bunun yanında işletmenizde satacağınız ürün kalitesi ve markası da belirleyici unsurlar arasında bulunuyor. Güler yüzlü olmak ve ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak müşteri çekmek konusunda son derece önemlidir. Av bayi açma konusunda karar verdiyseniz bu alanda mutlaka belirli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Normal bir işletme açmaktan daha karmaşık bir süreç ile karşılaşabilirsiniz.

İşletmenizde yer alan ürünleri pazarlama kapasiteniz de yine kazancınızı etkilemektedir. Standartlarınızı yüksek tutuyorsanız işletmenizi büyük ve son derece geniş bir yer şeklinde açabilirsiniz. Ateşli silahlardan balık malzemelerine kadar geniş bir ürün skalası bulundurmak 0 kar olarak size geri dönebilir. Bu süreçte mutlaka deneyim sahibi kişilerin de fikirlerine gereken önemi vermeniz gerekiyor.

 

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Av malzemeleri dükkanı açmayı düşünüyorsanız önceden bir iş planlaması yapmanız büyük bir önem taşıyor. Plan yapmadan işe başlamak rotasız bir gemi gibi okyanuslarda dolanmaya benzer. Bu nedenle av malzemeleri dükkanı açmak isteyenlere öneriler olarak şu detaylar verilebilir:

 • İşletmenizi açmaya karar verdiğiniz andan itibaren sektörel gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.
 • Bu alanda en profesyonel ve uygun fiyatlı tedarikçileri tespit etmelisiniz.
 • Hangi avcılık sporları alanında malzeme satışı yapacağınıza karar vermelisiniz.
 • Malzeme çeşitliliği av bayisi açmak için büyük önem taşıyor.
 • Birden fazla avcılık sporuna yönelik işletme açmak daha karlı olmanızı sağlar.
 • İşletmenizde deneyimli bir personel bulundurmak satışlarınızın daha düzenli olmasını sağlar.
 • Reklam ve pazarlama çalışmalarına gereken önemi vermelisiniz.
 • Modern bir işletme dekorasyonu oluşturduğunuzda müşterilerinizin aklında yer edebilirsiniz.

Tüm bu önerileri dikkate almak işletmenizi profesyonel seviyede açabilmek için büyük bir önem taşıyor. Hem yüksek karlılık hem de işletme sürekliliği açısından titiz bir şekilde hareket etmek gereklidir. İşletme deneyiminiz yok ise bu konuda kurslara katılabilir ve devlet teşvikleri olup olmadığını da araştırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.