Oto Lastikçi Dükkanı Açmak | Lastikçi Bayiliği ve Kazancı

Araç sahipleri için güvenli yolculuk her zaman son derece önemlidir. Hem güvenli hem de konforlu bir seyahat için araç lastiği bakımı da bu nedenle dikkat edilen konular arasında yer alıyor. Oto lastikçi dükkanı açmak da bu bakımdan iyi kar getirisi olan işler içerisinde bulunuyor. Bu alanda tecrübeleriniz var ise uzun bir süre ekstra personel çalıştırmadan sadece kendiniz de işletmenizi idare edebilirsiniz. Ancak deneyiminiz yok ise usta ve çırak çalıştırmak kaliteli iş çıkarmak açısından son derece önemlidir. Oto lastikçi dükkanı açarak kar elde etmek istiyorsanız her araç sahibine hizmet verebilmeniz gerekiyor.

Oto Lastikçi Dükkanı Açmak

Oto Lastikçi Dükkanı Açmak

İş yerinizde yama yapma, lastik sökme ve takma gibi birçok iş konusunda hizmet vermeniz gerekebilir. Aynı zamanda araçların marka ve modellerine göre farklı lastik yapılarını da bilmeniz gerekiyor. Bir lastiğe kış için zincir takmak, mevsim geçişlerinde lastikleri değiştirmek oto lastikçilerde verilen hizmetlerdir. Bu süreçte iyi bir sermayeye gereksiniminiz bulunuyor. Çünkü yeri geldiğinde lastik satışı da yapmanız gerekiyor. Bu da kasanızda lastikler için nakit bulundurmanızı gerekli hale getiriyor.

Oto lastikçi dükkanı açmak istiyorsanız işletmenizin yer seçimine her şeyden daha fazla önem vermeniz gerekiyor. Çünkü bu tarz işletmelerde kolay ulaşılabilirlik önemli bir detaydır. Bunun yanında işletmenizde yol yardım gibi hizmetler vermek de kazanç ve maliyet dengeniz üzerinde etkili olacaktır.

Not: Oto Lastikçi açmak dışında farklı karlı iş fikirleri hakkında bilgi almak için İş yeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Oto Lastikçi Dükkanı Açmak

Oto lastikçi dükkanı açmak profesyonellik gerektiren bir alandır. Her araç markası ve modelini tanımak bu süreçte önem vermeniz gereken bir noktadır. Uzun lastik bakımlarından şehir içi kullanımına kadar lastik hakkında her detay hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Bunun yanında mutlaka dükkan yeri seçimini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Maliyet hesaplaması ve karlılık derecenizi önceden bilmelisiniz.

Lastikçi açmak için mutlaka gerekli evraklar hakkında en güncel bilgileri önceden edinmeniz gerekiyor. Bu evrakların eksiksiz ve güncel olması ruhsatı alabilmek için oldukça önemlidir. Belgeler yanında işletmenizde bulundurmanız ekipmanlar da önemlidir. İnsanların işletmeniz hakkında bilgi edinmesi için reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

Lastikçi dükkanından para kazanmak için ek hizmetler de sunabilirsiniz. Ancak ana amacınız lastik ise mutlaka bu alanda profesyonel şekilde hizmet vermeniz gereklidir. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken konu lastikçi için en uygun lokasyonu belirlemektir.

 

Oto Lastikçi Açma Maliyeti

Oto lastikçi dükkanı açacaksanız maliyeti önceden hesaplamanız gerekiyor. Maliyet hakkında gerekli her detaya hakim olduğunuzda sermayenizi nasıl bulacağınıza da kolaylıkla karar verme şansınız olacaktır. Oto lastikçi açma konusunda birçok farklı maliyet kalemi olduğunu da önceden bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte araba lifti, lastik tamiri ve değiştirme araçları gibi birçok ekipmana ihtiyacınız olacağı için iş yeri maliyetiniz de birçok unsurdan etkilenebilecektir.

Oto lastikçi açma maliyeti konusunda maliyetinize etki edecek unsurları bir liste halinde yazmanız gerekiyor. Bu süreçte eğer deneyim sahibi değilseniz işin ehli bir usta ile çalışmak maliyeti artırsa bile ilerleyen süreçte karınızı da artıracak bir durum olacaktır. İş yerinizin mutlaka lastik değiştirme ve tamiri için uygun olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanında elektrikli aletler, tulum ve iş eldivenleri de iş yeri maliyetine etki eden kalemler arasında bulunuyor.

İş planınızı detaylı olarak hazırladığınızda ise karşınıza çıkacak olan ortalama maliyet 50 bin lira civarında olacaktır. 40- 50 bin TL civarında sermayeniz bulunuyorsa ve uygun yerden dükkan kiralayabiliyorsanız rahatlıkla oto lastikçi dükkanı açabilirsiniz. Ancak bu süreçte maliyete etki eden önemli unsurun lokasyon seçimi olduğudur. Eğer yoğun bir yerde geniş bir dükkan kiralamak isterseniz maliyetiniz de yüksek olacaktır.

 

Oto Lastikçilerin Kazancı

Oto lastikçi açmak hem karlı hem de sizi fazla yormayacak bir sektördür. Bu sektörde kazanç elde edebilmek için lastik tamiri ve değişimi gibi konular yanında mevsimlere özel lastik satışları da yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda kazancı etkileyen ek hizmetler de sunabilirsiniz. Ek gelir elde edebilmek için lastik tamir ve bakımı yanında cam yıkama suyu, otomobil aksesuarları, lastik silecekleri gibi ürünleri de işletmenizde satışa sunabilirsiniz. İhtiyaç halinde bu ürünlerin satışı da sizlere yüksek bir kar sağlayacaktır.

Oto lastikçilerin kazancı incelendiğinde öncelikle verilecek hizmete ne tür fiyat uygulayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Genel olarak bu sektörde bir lastik söküp takma işlemi için ortalama 50 TL alınmaktadır. Bunun yanında lastiklere yapama yapılacak ise bu hizmetin bedeli de ortalama 60 TL’dir. Bununla birlikte ikinci el lastik satışı da gerçekleştirebilirsiniz.

Arabasına sıfır lastik taktırmak isteyen kişiler de yine sizin potansiyel müşteri adaylarınız arasında bulunuyor. Tüm bu hizmetleri profesyonel bir seviyede vermek sizlere aylık olarak ortalama 6 ya da 7 bin TL civarında bir kazanç sağlayacaktır. Bu da günümüz iş sektörleri arasında oldukça kazançlı bir durum ortaya çıkarır.

 

 Oto Lastik Bayiliği Veren Firmalar

Oto lastikçi dükkanı açmak istiyorsanız dükkanı açmak için birden fazla alternatifiniz bulunuyor. Bu iş yerini kendi belirlediğiniz bir iş yeri ismi adı altında açabilirsiniz. Aynı zamanda farklı firmaların tanınmış isimleri altında da açabilirsiniz. Kısa süre içerisinde işletmenizin tanınmasını istiyorsanız rahatlıkla bu bayilik veren firmaların hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen oto lastik bayiliği veren firmalar arasında şunları saymak mümkündür:

 • Dunlop
 • Continental
 • Lassa
 • Pirelli
 • Yokohama
 • Birdgestone
 • Goodyear
 • Michelin

En çok tercih edilen lastikçi bayiliği veren firmalar arasında bulunuyor. Her firmanın kendine göre bir bayilik şartı bulunuyor. Bu şartları yerine getiren kişiler rahatlıkla oto lastik bayiliği alabilir ve işletme kurulum sürecine başlayabilir. Bayilik almanın birçok önemli avantajı vardır.

 

Oto Lastikçi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Oto lastikçi açmak için gerekli belgeler işletmenin sorunsuz bir şekilde açılabilmesi için belediyeye ve esnaf odalarına verilmesi gereken evraklardır. Ruhsatı sorunsuz bir şekilde alabilmek için bu belgelerin hem eksiksiz hem de güncel olması son derece önemlidir. Oto lastikçi açmak için hazırlamanız gereken belgeler şunlardır:

 • İki tane vesikalık fotoğraf, eğer şirket olarak açacaksanız fotoğraf gerekmiyor.
 • Kimlik belgesinin fotokopisi ve ikametgah belgesi
 • Sabıka kaydı ve SGK’ya bağlı olduğunu gösteren belge
 • İşletici kimlik bildirme belgesi
 • Ustalık belgesi
 • İmza sirküsü ve Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs şirketleri için istenmez)
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Oda faaliyet belgesi ile Oda Sicil Tasdiknamesi fotokopileri
 • Tapu ve Yapı kullanma izin belgesi fotokopisi
 • Kira özleşmesi ve iş yeri krokisi

Gibi belgelerin hemen hepsinin eksiksiz olarak hazırlanarak ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekiyor.

 

Lastik Tamir Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Lastik tamir dükkanı açmak için oldukça titiz bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekiyor. Oto lastik tamircisi açmak istiyorsanız bu sektörde iyi ve tecrübeli kişilerle çalışmanız önemlidir. Tüm işleri kendiniz de yapabilirsiniz. Bu durum da sizlere ekstra bir kazanç sağlar. Lastik tamir dükkanı açmak isteyenlere öneriler daha çok bu alanda tecrübe sahibi kişiler ile görüşmek gerekebilir.

İşletmenizde mutlaka alanın genişliğine önem vermelisiniz. Tüm ekipmanlarınızın bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun yanında iş yerinizin sermayesi konusunda gereken durumlarda devlet desteklerinden de yararlanabilirsiniz. Her bakımdan size kar getirebilecek bir sektördür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.