Belçika İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Avrupa ülkeleri iş fırsatları bakımından oldukça dikkati çeken ülkelerdir. Birçok alanda iş imkanı bulunması özellikle gençlerin ilgi duyduğu konulardır. Belçika işçi alımı da bu bakımdan en çok araştırılan konular arasında yer alır. Hem iyi bir iş sahibi olmak hem de yüksek standartlarda bir yaşam sürmek isteyenler için Belçika oldukça ideal bir ülkedir. Belçika’da çalışabilmek için ise yerine getirilmesi gereken birçok şart bulunur.

Belçika İşçi Alımı

Belçika İşçi Alımı

Belçika iş başvurusu yaparken aynı zamanda çalışma izni de almanız gerekir. Avrupa ülkeleri yurtdışından gelen kişilerin ülkede kalabilmesi için birtakım izinlerin alınmış olmasına dikkat eder. Bu konuda son derece titiz ülkelerden birisi de Belçika’dır. Belirli meslek dallarında önemli açıkları bulunan ülkelerden biridir. Özellikle genç ve dinamik çalışanlara önemli ölçüde ihtiyaç duyar.

Belçika işçi alımı konusunda araştırma yapıldığında kişilerin nereye nasıl başvuracaklarını bilmeleri gerekir. Türkiye’deki firmalar bu ülkeye işçi götürse de direkt yabancı firmada çalışmak isteyenler de olabilmektedir. Böyle durumlarda Belçika iş ilanları yakından takip edilmelidir. Bu süreçte istenilen şartları çok iyi değerlendirmek de büyük bir önem taşır. İşçi alımları sırasında farklı meslekler öne çıkar. Kişiler kendi aldıkları eğitimler doğrultusunda bu mesleklere başvuru yapabilirler.

 

Belçika İşçi Alımı

Belçika iş olanakları nedeniyle en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Kişiler iş bulma sürecinde birçok farklı yöntemi değerlendirebilir. Türkiye’deyken ya da ülkeye giderek burada iş bulmak mümkün olabilir. Belçika işçi alımı ile ilgili ilanlar yayınlandığında bu ilanlara kolaylıkla başvurulabilir. Gerekirse bu alanda hizmet veren firmalardan da yararlanılabilir. Ancak Belçika’daki işçi alımları değerlendirilmeden önce mutlaka ülke hakkında genel olarak şunları bilmelisiniz:

 • Belçika NATO ülkeleri arasında yer alır.
 • Başkenti Brüksel’dir.
 • Almanya, Fransa, Lüksemburg ve Hollanda ile komşudur.
 • Para birimi ise Euro’dur.
 • Büyük şehirleri arasında başkent Brüksel, Anvers, Gent, Charleroi bulunur.
 • Batı Avrupa’da yer alır.
 • Flaman, Alman ve Fransız topluluklarının sayısı fazladır.
 • Resmi dilleri Almanca, Fransızca ve Felemenkçedir.

Bu bilgiler Belçika’da uzun yıllar yaşamak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler arasında yer alır. Belçika yaşam standartları bakımdan en iyi Avrupa ülkelerinden biridir. Ancak bazı sektörlerde ciddi personel açığı olabilmektedir. Böyle durumlarda ülke dışarıdan işçi alımlarına yoğunlaşır. Her sene açılan ilanlar kapsamında binlerce kişi bu ülkede yaşam kurma avantajı elde eder. Günümüzde özellikle yurtdışına gitmek isteyen kişi giderek artış göstermektedir. Bu da Belçika gibi ülkelerin daha yakından araştırılmasını sağlar.

 

Belçika iş Başvurusu

Belçika iş bulma konusunda ideal bir ülkedir. Hem yaşam standartlarının yüksek olması hem de iş konusunda seçeneklerin fazla olması Türk vatandaşları için önemli avantajdır. Belçika iş başvurusu yapmak isteyen kişiler çeşitli iş bulma sitelerinden yararlanabilirler. Bu sitelerde işlerin şartları detaylı olarak yazar. Bunlara ek olarak insan kaynakları şirketlerine de başvuru yapılabilir. İş başvuruları sırasında aranılan kriterleri en iyi şekilde sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

Başvurular sırasında dil yeterliliği en önemli şartlar arasında yer alır. Her meslekte dil aranmasa da ülkedeki genel yaşama uyum sağlayabilmek için az da olsa dil bilmek gerekir. Belçika işçi alımı sırasında diploma, sertifika gibi belgeleri de başvuru yapılan şirkete göndermek önemlidir. Bu belgeler özellikle teknik bilgi isteyen işlerde önem arz eder. Bunlara ek olarak referanslarınızı da belirtmeniz işe alınmada sizler için önemli bir şans ortaya çıkarır.

Belçika kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğu ülkelerden biridir. Göçmenlere tanınan haklar, işçi hakları, ortalama maaşlar konusunda Avrupa’nın ileri gelen ülkeleri arasında yer alır. Bu bakımdan yurtdışında çalışmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında Belçika yer alır. Ülkede işçiler iş hukuku kapsamında yasalar ile korumaya alınmıştır. Çalışma saatleri haftalık olarak 40 saattir. Bu saat günlük olarak hesaplandığında 9 saatten daha fazla olamaz.

 

Belçika’da Nasıl İş Bulunur?

Belçika’da iş ararken çalışma şartlarını dikkate almanız gerekir. İşin niteliği, çalışma saatleri gibi konular iş başarısında önemli konulardır. Bu nedenle birçok kişi Belçika iş alımları sırasında kendi niteliklerini iyi değerlendirmelidir. Belçika’da iş bulmak için özellikle kariyer sitelerinden yararlanmanız gerekir. Bu süreçte kişiler kariyer sitelerinden araştırma yaptıklarında eğitimlerine, deneyimlerine, ilgi alanlarına göre iş bulabilirler. Belçika iş başvurusu için şu sitelere göz atabilirsiniz:

Sitelerinden kolaylıkla iş bulunabilir. Ancak bu iş bulma sürecinde ülkenin toplu olarak yaptığı alımlara da başvurmak mümkün. Bu sitelerde her meslek bulunmayabilir. Bu bakımdan kendi alanınızda iş başvurusu yaparken sektördeki firmalara başvurular gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden bu firmaların insan kaynaklarına CV gönderebilirsiniz. CV hazırlarken de mesleki yeterliliğiniz, deneyimleriniz gibi konulara geniş ölçüde yer vermelisiniz.

 

Belçika İş İmkanları

İş bulmak her geçen gün daha da zor bir süreç haline geldiğinden kişiler farklı ülkelerdeki fırsatları araştırmaktadır. Böyle durumlarda profesyonel bir iş başvurusu yaparak iyi bir kariyer sürecini başlatmak mümkündür. Bununla birlikte Belçika iş imkanları değerlendirilirken hangi mesleklerde daha fazla açık olduğunu bilmek gerekir. Ülkede vasıflı personel açığı bulunurken vasıfsız personellere de fazlası ile gereksinim duyulur.

Belçika sağlık alanında çok gelişmiş bir ülkedir. Bu alanda çalıştırmak için birçok personele de gereksinim bulunur. Bunun yanında ulaşım alanında en iyi ülkelerden biridir. Demir çelik, petrol ürünleri, kimya sektörü ülkede en çok gelişme gösteren alanlar arasında yer alır. Bunların yanında işlenmiş elmas, tekstil, plastik ve demir dışı metallerin yoğun kullanıldığı sektörler önemlidir.

Birçok ülkede olduğu gibi Belçika’da da hizmet sektörü son derece aktif bir sektördür. Nüfusun büyük bir kısmı hizmet sektöründe çalışır. Gayrisafi Milli Hasıla’nın %70 kadarı hizmet sektöründen elde edilir. Tarım sektöründe ise işçi sayısı %1.15 kadar bir orana denk geliyor. Turizm sektörü toplam gelirin yaklaşık olarak %2.5 kadarını oluşturuyor. Finans sektörü de her geçen gün büyüme kaydeden sektörlerden biridir.

 

Belçika’da Aranan Meslekler

Belçika’da uzun yıllar yaşamak istiyorsanız bu ülkede bir iş bulabilirsiniz. Aranan meslekler arasında bazıları çok fazla açık nedeniyle daha da öne çıkar. Belçika’da aranan meslekler içerisinde bir deneyime sahipseniz başvurularınızı yapabilirsiniz. Ancak her mesleğin farklı başvuru şartı vardır. Diploma, sertifika, eğitim düzeyi, referans gibi konular bu aşamada farklılaşabilir. Bazı ülkelerin diploma arayışı bulunmasa da deneyim öne çıkabilir. En çok aranan meslekler arasında şunlar yer alır:

 • Hizmet personelleri
 • Tarım işçisi
 • Çağrı merkezi personeli
 • Öğretmen
 • Satış danışmanı
 • Araba tamircisi
 • Garson
 • İnsan kaynakları personeli
 • Gazeteci
 • Avukat
 • Sigortacı
 • Bankacı
 • Doktor
 • Mühendis
 • Eczacı
 • Turizm personeli
 • Çevirmen
 • Doktor

Bu meslekler dışında da birçok farklı meslek dalına yer verilebilir. Şoför, güvenlik personeli, reklam yazarı, yönetici ve sekreter gibi birçok farklı türden personel alımı yapılır. Her mesleğin farklı çalışma saati ve aldığı maaş vardır. Örneğin bir doktorun haftalık olarak çalışma saati 48 saattir. Ortalama olarak ise ayda 13.800 Euro kazanır. Bunun yanında mühendis olarak işe giren kişiler de mühendislik dallarına göre farklı şartlara tabi olurlar.

 

Belçika’da İşçi Maaşları

Belçika asgari ücretin yüksek olduğu ülkelerden biridir. Brüt olarak belirlenen asgari ücret 1.842  Euro’dur. Ancak her meslek grubu maaş olarak asgari ücret almaz. Doktor, mühendis, muhasebeci gibi çok nitelik gerektiren işlerde maaşlar çok daha yüksektir. Belçika’da en düşük maaş asgari ücrettir. Diğer meslek maaşları da bu en düşük maaş üzerinden değerlendirilir. Ortalama olarak Belçika’da işçi maaşları

hakkında şunlar söylenebilir:

MESLEK MAAŞ DÜZEYİ
Öğretmen 3 bin 258 Euro
İnsan Kaynakları Uzmanı 4 bin 073 Euro
Sigortacı 3 bin 720 Euro
Hizmet Personeli 3 bin Euro
Tarım İşçisi 2 bin 748 Euro
Banka Personeli 4 bin 394 Euro
Satış Danışmanı 3 bin 551 Euro
Araba Tamiri 3 bin 524 Euro
Çağrı Merkezi Temsilcisi 3 bin 067 Euro
Gazeteci 3 bin 196 Euro
Avukat 4 bin 483 Euro
Eczacı 4 bin 103 Euro
Güvenlik Personeli 3 bin 036 Euro
Şoför 3 bin 022 Euro
Çevirmen 3 bin 498 Euro
Doktor 13 bin 800 Euro
İnşaat İşçisi 3 bin 782 Euro
Çocuk Bakıcısı 2 bin 300 Euro
Turizm ve Otelcilik 2 bin 694 Euro
Reklam Personeli 3 bin 792 Euro

 

Belçika Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

Belçika personel alımları başladığında kişilerin iş başvurusu yanında aynı zamanda çalışma izni başvurusu da yapması gerekir. İşe alım süreciniz kesin ise bazı belgeleri hazırlamanız gerekir. Ancak başvurulardan alacağınız sonuç kesin değilse vize başvuru sürecini bekletebilirsiniz. İşe alım süreci kesinleştikten sonra seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden vize işlemlerine başlamanız gerekir. Belçika çalışma izni ve vize başvurusu sırasında şu belgelerin hazırlanması istenir:

 • Pasaport: İçinde en az iki tane boş sayfa olmalıdır, son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30 bin Euro teminatlı olmalıdır.
 • Başvuru formu: Çalışma vizesine uygun doldurulmalıdır.
 • Dilekçe: Çalışma vizesinin tüm detayları yer almalıdır. Islak imzalı ve tarihli olmalıdır.
 • Davetiye: Belçika’daki firmadan gönderilmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eğitim durumunuzu gösteren belgeler
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Adli Sicil Kaydı
 • Sağlık raporu
 • Çalışma izin belgesi
 • Kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi

Gibi evraklar istenilen belgeler içerisindedir. Ancak meslek türüne göre ekstra belgeler de istenebilir. Bu süreçte bir sponsorunuz varsa bu sponsorun tüm bilgileri de mutlaka vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Kişiler vize işlemlerini yaptırdıktan sonra Belçika’ya seyahat edebilirler. Eğer Belçika’dayken iş bulursanız buradaki Göçmenlik Merkezine giderek oturum ve çalışma izni başvurularını tamamlamanız gerekir.

 

Belçika’da Göçmen Olmak

Belçika birçok bakımdan yüksek standartları olan ülkelerdendir. Her şeyden önemlisi son derece iyi işleyen bir sağlık sistemi bulunur. Eğitim sektörü oldukça gelişme göstermiştir. Bu nedenle de ülkedeki göçmenler birçok açıdan rahat bir yaşam sürebilir. Göçmen olarak ülkede kalmak isteyen kişiler başvurularını Göçmenlik Bürosu’na yapmak durumunda. Özellikle 90 günden fazla kalmayı planlayanların bu başvuruları en erken şekilde yapması gerekir.

Türklerin en çok yaşadığı bölgeler arasında Brüksel, Genk, Gent, Antwerp, Liege yer alır. Bu ülkede göçmen olabilmek için de birtakım şartlar bulunur. Aile üyelerinizden biri varsa onun aracılığı ile Belçika’ya yerleşebilirsiniz. Belçika’daki bir eğitim kurumunda eğitim almak, bir şirkette çalışmak göçmen olma yolları arasındadır. Stajyer olmak dahi Belçika’da göçmen olmak için yeterli bir durumdur.

Okuyunuz: Yurtdışı İş İmkanı Olan Meslekler

 

Belçika’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Belçika her yönden yaşamak için güzel bir ülkedir. Bu da dışarıdan çok fazla kişinin göçmenlik başvurusu yapmasına neden olabiliyor. Böyle durumlarda Belçika’da çalışmak isteyenlere öneriler kapsamında birçok noktadan bahsetmek mümkün olabilir. Belçika birçok yönden gelişmiş bir ülkedir. Dolayısı ile bu ülkenin kültürel ve sosyal yapısına uyum sağlamak önemlidir.

İlk etapta kısa süreli oturma izni alabilirsiniz. Sonrasında uyum sağladıkça bu izni uzun süreliye çevirebilirsiniz. Yaptığınız işte çok iyi olmanız bu ülkede kalabilmeniz açısından önemli bir detaydır. Ülkedeki yasalara çok iyi uyum sağlamanız gerekir. Buna ek olarak insan ilişkilerinde daima ılımlı olmak bu ülkede iş bulabilmek açısından önem taşır. Belçika’da işçi alımları konusunda altından kalkabileceğiniz işlere yönelmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.