Danimarka İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Yurtdışındaki iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişiler için Danimarka oldukça ideal ülkeler arasında yer alır. Birçok kişinin yaşam kurmak isteyebileceği standartları yüksek ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle Danimarka işçi alımı oldukça merak edilen bir süreçtir. Bu süreci yakından takip eden kişiler gerek ilanları gerekse şartları oldukça titiz bir şekilde araştırır. Danimarka’ya işçi olarak gidebilmek için ise birtakım şartları yerine getirmeniz gerekir.

Danimarka İşçi Alımı

Danimarka İşçi Alımı

Danimarka iş başvurusu sürecinde kişiler vasıflı vasıfsız birçok farklı alana başvuru gerçekleştirebilir. Ancak başvuruların nasıl, nereden yapıldığını bilmek büyük bir önem taşır. Bununla birlikte ülkenin hangi kategorilerde personel aradığını da bilmek önemli bir konudur. Bu süreçte birçok kişi yetenekleri ve becerileri ölçüsünde Danimarka’ya çalışmak için gidebilir. Fakat ülkenin çalışma şartlarını detaylı olarak yerine getirebilmeniz gerekir.

Danimarka işçi alımları konusunda birtakım noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunlar içerisinde en önemlisi de vize işlemleridir. Bu ülkede çalışabilmek için mutlaka vize almanız gerekir. Vizenizi alırken de çalışma vizesi kapsamında işlem yaptırmanız büyük bir önem taşır. Birçok kişi başvuru yapsa da bu süreçte yalnızca belirli standartları taşıyan kişiler işçi alımlarında başarılı olabilmektedir. Danimarka işçi alımı konusunda hemen her detay dikkate alınmalıdır.

 

Danimarka İşçi Alımı

Danimarka’nın resmi adı Danimarka Krallığı’dır. İskandinav ülkeleri arasında yer alan Danimarka diğer ülkelere göre daha güneyde yer alır. Dünya üzerinde yapılan yolsuzluk endeksi araştırmalarında geçmiş dönemlerde Danimarka 0 puan ile ilk sıralarda yer almıştır. Yani ülkede yolsuzluk düzeyi dünya standartlarına göre en düşük seviyededir. Bununla birlikte ülkedeki kurumlar vergisi %23,5 düzeyindedir. Bu da Avrupa Birliği’nin ortalamasının daha altında yer alır. Danimarka hakkında merak edilen ve bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ülkenin başkent Kopenhag’dır.
 • Folketing meclisi vardır. 179 üyeli bir meclistir ve her üye 4 yıl için seçilir.
 • Yönetim bölgeleri içerisinde 14 il yer alır.
 • Ülkenin para birimi Danimarka Kronudur.
 • Ülkenin %96’sı Lutherci Hristiyan’dır.
 • Resmi dili Dancadır.
 • İsveç ve Norveç ile son derece güçlü olan tarihi, kültürel, sosyal bağları bulunur.

Bunların yanında toplumsal eşitlik ve tevazu gibi konular Danimarka sosyal yaşantısının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bu nedenle de dünyanın birçok yerinden insan Danimarka işçi alımı sürecini yakından takip eder. Türkiye’den de birçok kişi Danimarka’ya gitmek için çalışma vizesine başvuru yapar. Ancak işçi alım süreci diğer ülkelere göre farklı şekilde işleyebilir.

 

Danimarka iş Başvurusu

Danimarka her sene çeşitli meslek dallarında işçi alımları gerçekleştiren bir ülkedir. Farklı sektörlerde değişik şartlarla gerçekleştirilen işçi alımlarına Türkiye’den de talep gösterilmektedir. Ancak başvuru sürecinde istenilen şartların karşılanması büyük bir önem taşır. Kişiler eğitim, yetenek, deneyim gibi kriterleri karşılayabileceklerinden emin olmalıdırlar.

Danimarka tarafından açılan iş başvurularına kişiler kariyer siteleri üzerinden başvuru gerçekleştirebilir. Bu kariyer sitelerinde kriterler detaylı olarak yazmaktadır. Hemen her başvuru sahibi bu ilanlara kolayca başvuru yapabilmektedir. Ancak bir diğer başvuru şekli ise direkt firmaya giderek CV bırakmaktır. Kişiler ilk olarak Danimarka’ya gitmek için vize almak durumundadır. Vize alım süreci sonrasında ülke içinde iş arama işlemlerini detaylı olarak yapabilir.

Danimarka iş başvurusu sonrasında sizleri ön görüşmeye çağıran firmalar belirli belgeler isteyebilirler. Bu belgelerin hazırlanarak firmalara verilmesi gerekir. Detaylı bir CV hazırlamak önemli detaylardan biridir. Bunların yanında Türk firmalarının bünyesinde işçi olarak da Danimarka’ya gitme şansı bulunmaktadır.

 

Danimarka’da Nasıl İş Bulunur?

Danimarka’da iş bulmak için öncelikle bu ülkede yabancılar için iş ilanları açılmalıdır. Bu ilanlar yayınlandıktan sonra kişiler başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Belirli meslekler ve sektörler genelde ön planda tutulur. Danimarka insan kaynakları şirketleri üzerinden bu başvurular gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda başkonsolosluk üzerinden de başvuru yapabilme imkanı bulunur. Ancak bu başvurular sırasında taşımanız gereken standartlar bulunur. Genelde işçi alımları şu standartlar çerçevesinde alınır:

 • Adayın eğitim durumu
 • Adayların dil becerisi
 • Başvuru yapılan işteki deneyim
 • Başvurduğu iş üzerine aldığı kurslar, sertifikalar
 • Adayın referansları

Gibi kriterler bu süreçte önemli belirleyicilerdir. Bu nedenle başvuru için detaylı bir CV hazırlamak büyük bir önem taşır. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar ile iş başvuruları daha geniş kapsamda yapılabilir. Genel olarak kişiler kariyer siteleri üzerinden son derece kolay bir şekilde iş başvurusu gerçekleştirebiliyor.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? 

 

Danimarka İş İmkanları

Danimarka, dünya üzerinde farklı amaçlarla en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alır. Turizm sektöründe oldukça ilerleme kaydeden ülke ticaret, transit, aile birleşimi, akraba ziyareti gibi konularda da ziyaret edilir. Danimarka iş imkanları çerçevesinde şu iş kollarından bahsetmek mümkün olabilir:

 • Tarım Sektörü

Tarım sektörü Danimarka’da geçmişte çok önemli bir iş kolu olsa da günümüzde daha az bir öneme sahiptir. Kişi başı katma değeri az bir sektör olduğundan ulusal katma değer payı da düşük denilebilir. Ancak yine de ülkede tarım ile ilgilenen ciddi bir kesim bulunur.

 • Hayvansal Üretim

Hayvansal üretim sektöründe daha büyük çiftliklere olan eğilim ile birlikte üretimde artış başlamıştır. Hayvansal gıdaların üretilmesi konusunda Danimarka, Avrupa’nın en iyi üreticileri arasında yer alır. Bu durumda işçi gereksinimlerini ortaya çıkarır.

 • Organik Üretim Sektörü

Organik üretim sektörü Danimarka’da her sene daha da fazla artış gösteren sektörler arasında yer alır. Ülke aynı zamanda dünyada organik ürünlerin en yüksek perakende tüketim oranları ile ilk sırada yer alıyor.

 • Doğal Kaynak Sektörü

Danimarka, petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülkedir. Bu kaynakların büyük bir kısmı da Kuzey Denizi’nde bulunur. İşkolu yüksek bir sermayeye sahip olsa da istihdamda yeri az olan bir sektör olduğu söylenebilir. Ülkedeki toplam istihdamın yaklaşık olarak %0.1 kadarı bu sektörde çalışır.

 • Hizmet Sektörü

Hizmet sektörü önemli gelişmeler kaydeden bir sektördür. Nüfusun büyük bir kısmı bu sektörde çalışır. İstihdam edilen kişilerin yaklaşık olarak %79,9 kadarı bu sektörde çalışır. Bu sektör içerisinde sağlık, eğitim, kamu yönetimi gibi alanlar yer alır.

Danimarka birçok sektörde önemli gelişmeler kaydeden ülkeler içerisinde yer alır. Bu nedenle de ülkedeki istihdam düzeyi birçok ülkeye göre daha yüksektir. Belirli meslek dallarında ciddi anlamda alımlar yapılmaktadır.

 

Danimarka’da Aranan Meslekler

Danimarka’da birçok farklı alanda meslek çalışanı açığı bulunur. Bu mesleklerde çalışacak kişilerin temini için de yurtdışından işçi alımlar gerçekleştirilir. Ancak her meslek için başvuru şartları farklı olabilir. Aynı zamanda bazı işlerde iyi derecede dil şartı aranırken bazılarında bu şart bulunmayabilir. Bu nedenle başvuru yapılan iş türünü iyi seçmeniz gerekiyor. Danimarka’da aranan meslekler arasında şunlar yer alır:

 • Elektrikçi
 • Usta fırıncı
 • Kasap
 • Elektrik müteahhidi
 • Satış müdürü
 • Genel müdür
 • Hukuk görevlisi
 • Kütüphaneci
 • Makine görevlisi
 • İnşaat müdürü
 • İnşaat mühendisi
 • Çevre mühendisi
 • Kimya mühendisi
 • Arazi müfettişi
 • Çevre teknisyeni
 • Doktor ve tıbbi danışman, başhekim
 • Anestezi hemşiresi

Bunların yanında yetişkin eğitim merkezleri için öğretmen, çocuk bakıcısı, sosyal eğitim görevlisi aranan meslekler arasındadır. Birçok farklı alanda daha personel arayışı bulunan ülkede önemli bir işçi açığı vardır. Şartları sağlayan kişiler rahatlıkla kendi alanlarındaki açık işlere başvurularını gerçekleştirebilirler. Her meslek için ödenen maaş tutarları farklı olabilir. Bu nedenle başvuru öncesinde seçilen mesleğin ülke içindeki sektör araştırmasını detaylı olarak gerçekleştirmelisiniz.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

 

Danimarka’da İşçi Maaşları

Danimarka yaşamak ve çalışmak için oldukça ideal bir ülkedir. Hem hayatın düzenli olması hem de birçok alanda iş bulabilme kolaylığı olması Danimarka’yı aranan ülkelerden biri haline getirir. Bununla birlikte bu ülkede işçi başvurularının her geçen gün daha da artış göstermesinin en önemli nedeni maaş düzeylerinin yüksek olmasıdır. Danimarka’da işçi maaşları asgari ücret ve üzerinde gerçekleşir. Diğer meslek maaşları ise şu şekildedir:

MESLEK MAAŞ DÜZEYİ
Muhasebeci 31.900 Kron
Sekreter 15.030 Kron
Denizci 15.600 Kron
Veteriner Hekim 34.950 Kron
Araba Tamircisi 21.230 Kron
Duvar Ustası 17.900 Kron
İnşaat İşçisi 16.530 Kron
Vinç Operatörü 26.860 Kron
Elektrik Mühendisi 35.500 Kron
Makine Mühendisi 32.130 Kron
İnşaat Mühendisi 33.000 Kron
Kaynakçı 23.850 Kron
İngilizce Öğretmeni 24.240 Kron
Tercüman 22.900 Kron
Çevirmen 25.200 Kron
Bebek Bakıcısı 16.900 Kron
Yaşlı Bakıcısı 13.900 Kron
Doktor 60.500 Kron
Hemşire 30.800 Kron
Aşçı 14.500 Kron
Makine Operatörü 21.500 Kron
Garson 10.900 Kron
Temizlik Görevlisi 12.600 Kron

Dünya Bankası tarafından ‘Ekonomik Geliri Yüksek Ülke’ olarak isimlendirilen Danimarka’da vasıfsız işçi ücreti de yüksektir. Danimarka’da asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ancak en düşük düzeyde ücret alan işçi sınıfı bulunur. Bu sınıfın ücretlerini de sivil toplum kuruluşları belirler. Vasıfsız işçi durumunda olan kişiler ortalama olarak 25 bin Danimarka Kronu düzeyinde maaş alır.

 

Danimarka Çalışma İzni ve Vize Başvurusu

Danimarka’da iş bulmak için burada çalışma izniniz olması gerekiyor. Yabanı uyruklu vatandaşların bu ülkede uzun süre kalabilmesi için almaları gereken vize türü Danimarka işçi vizesidir. Bu vize alındıktan sonra kişilerin oturma izni başvurusu da yapması gerekir. Danimarka çalışma izni ve vize başvurusu şu şekilde yapılabilir:

 • İlk olarak işçi vizesi için başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Vize türünü belirlemeniz gerekir.
 • Konsolosluklardan ya da Büyükelçilikten randevu almanız gerekir.
 • İşçi vizesi harç ücretinin ödenmesi sağlanır.
 • Bu süreçte pasaportun istenilen kriterlerde olması gerekir.
 • Diğer evraklarınızın da eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.
 • Dilekçenizde ne tür bir işte çalışmak istediğinizi detaylı belirtmelisiniz.
 • Dilekçe ve başvuru formu sizin tarafınızdan imzalanmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortasının istenilen tutarda hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Bu kriterleri sağladığınız taktirde Danimarka işçi vizesi kolaylıkla alınabilir. Danimarka işçi alımı işlemleri sırasında eğer siz Türkiye’deyken bir şirket ile anlaşırsanız bir davet mektubunuz da olmalıdır. Bunların yanında dil yeterlilik belgenizin de olması gerekir. Ancak her meslekte dil yeterliliği gerekmeyebilir. Vize genelde 30 iş gününde sonuçlanır.

 

Danimarka’da Göçmen Olmak

Danimarka yaşanması kolay ülkeler arasında bulunur. Eğitim, sağlık, alt yapı gibi alanlarda ileri seviyede ülkelerdendir. Aynı zamanda birçok alanda geniş özgürlüklerin bulunduğu ülkelerdendir. Danimarka’da göçmen olmak yaşam açısından kolaylıklar sağlar. Çocuklu ailelerin çocukları için en iyi eğitim fırsatlarını değerlendirmelerini sağlayan bir ülkedir. Danimarka’da iş bulmak birçok ülkeye göre daha kolaydır.

Türklerin Danimarka’da en çok yoğunlaştığı yerler arasında ise Ishoj, Hoje- Taastrup, Aarhus, Kopenhag başta geliyor. Bunun yanında ülkedeki diğer önemli şehirler arasında Odense, Aalborg, Esbjerg, Kolding, Vejle, Roskilde, Randers şehirleri de bulunur. Her şehrin farklı bir yaşam avantajı bulunur.

 

Danimarka’da Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Danimarka birçok bakımdan insanları cezbeden bir ülkedir. Hem güzel şehirleri hem de uygun yaşam standartları ile dünya üzerinde ilgi uyandıran ülkeler arasında bulunur. Danimarka’da çalışmak isteyenlere öneriler kapsamında şunlar söylenebilir:

 • Danimarka iş ilanlarını yakından takip etmelisiniz.
 • Ülkedeki tüm kariyer sitelerinden kendi yetenekleriniz doğrultusunda ilanlara başvurmalısınız.
 • Ülkenin tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak ülkede kolay benimsenmenizi sağlar.
 • Dil becerilerinizi sürekli olarak geliştirmeye dikkat etmelisiniz.
 • Yapacağınız iş hakkında referans, deneyim ve becerilerinizi işverenlere gösterebilmelisiniz.
 • Danimarka sosyal hayatına kolay adapte olabilmeniz gerekir.
 • Özgürlükler ülkesi olsa da yerel halkın değerlerine saygı duymanız büyük bir önem taşır.

Bu kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda Danimarka’da uzun yıllar çalışabilirsiniz. Ülkenin yabancı uyruklu kişilere sağlayabileceği birçok iş fırsatı bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.