Böcek İlaçlama Firması Açmak | Gerekli Belgeler ve Şartlar

Böcekler yaşam alanlarını istila eden istenmeyen canlılardır. Bu canlılardan kurtulabilmek için böcek ilaçlama firmalarından hizmet almak gerekir. Böcek ilaçlama firması açmak konusunda düşünceleri olan kişiler bu konuda yerine getirilmesi gereken tüm şartları bilmelidir. KOSGEB tarafından da desteklenen bu sektörde yerinizi alabilmek için ilaçlama merkezi kurma maliyeti hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Maliyetler hakkında bilgi edinmek ne kadar sermaye gereksiniminiz olduğu hakkında da size bilgi verecektir. Böcek ilaçlama işi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız her detayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Böcek İlaçlama Firması Açmak

Böcek İlaçlama Firması Açmak

Böcek ilaçlama iş fikri konusunda iyi bir planlamaya ihtiyacınız bulunuyor. Bu işi daha ciddi bir girişim haline getirmeden önce birtakım soruların yanıtlarını bilmeniz gerekir. Böcek ilaçlama işi herkesin yapabileceği türden bir iş değildir. Öncelikle böceklere karşı çok çekingen ve onlardan tiksinmeyen biri olmalısınız. Duygusal yönlerinizin de son derece sağlam olması bu süreçte son derece önemlidir. Aynı zamanda kimyasallara karşı alerji durumunuzun da olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Böcek ilaçlama firması açmak için gerekli olan sermayeyi ve belgeleri bir araya toplamalısınız. Sonrasında ilgili yerlere teslim ederek işletmenizin açılış sürecini başlatmalısınız. Böcek ilaçlama firması açabilmek için hemen her detay ile yakından ilgilenmeniz gerekiyor. insanların yaşam alanlarını tehdit eden bu canlılar kontrolden çıktığında ilk olarak böcek ilaçlama firmalarına başvurulur. Bu da sizin için geniş bir iş alanı anlamına gelir.

Not: Böcek ilaçlama firması açmak dışında farklı fikirler edinmek için, 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Böcek İlaçlama Firması Açmak

Böcek ilaçlama firması açmak konusunda düşünceleri artık somut hale getirmek istiyorsanız sektörel bilgileri iyi araştırmanız gerekiyor. Yenilikleri, böcekleri öldüren kimyasalları, bu kimyasalların yan etkileri gibi konularda detaylı bilgiler edinmelisiniz. Çünkü yanlış bir kimyasal kullanımı mekanda bulunan kişileri ve bitkileri olumsuz etkileyebilir. Sağlam temellere dayandırılması gereken bu alanda uzman olmanız son derece önemlidir.

Firmanızın bulunduğu lokasyon, tecrübeli çalışanlar, rakip analizi gibi detaylar sizi bu süreçte etkileyecek unsurlar arasındadır. Aynı zamanda hangi haşere türlerine ne tür kimyasallar kullanılması gerektiğini de bilmeniz gerekir. Bu süreçte eğitim almak son derece önemlidir. Eğitimsiz kişiler tarafından verilen böcek ilaçlama hizmeti son derece sıkıntılı bir süreç olacaktır.

Geniş bir hizmet yelpazesine sahip olmak da bu süreçte son derece önemlidir. Eğer kaliteli ve profesyonel bir hizmet verirseniz müşteri potansiyeliniz her geçen gün artacak ve bu süreçte daha fazla müşteri portföyünüz olacak. Böcek ilaçlama konusunda deneyimli olmak başarıyı getiren en önemli unsurlardan biridir.

 

Böcek İlaçlama İşi Nasıl Yapılır?

Böcek ilaçlama şirketi açmak için öncelikle sektörü çok iyi tanımanız gerekiyor. Bunun dışında şu noktalara da dikkat etmelisiniz:

 • İyi bir rakip analizi yaparak bulunduğunuz mahallede, semtte, ilde hizmet veren tüm firmaları yakından incelemelisiniz. Verdikleri hizmetler hakkında bilgi edinmeli ve bu süreçte müşterilerinize onlardan daha iyi neler sunabilirsiniz tespit etmelisiniz.
 • Bazı firmalar yalnızca belli böcek türlerine yoğunlaşırlar. Ancak sizin hizmet skalanız geniş olursa daha fazla kişiye hizmet verme şansı bulabilirsiniz.
 • Çok geniş bir kitleye hitap eden böcek ilaçlama firması açmak için hem ruhsatlı hem de kurumsal bir firma olmalısınız.
 • İyi düşünülmüş bir iş planı hazırlayarak bu süreci başlatabilirsiniz.
 • Böcek ilaçlama işi nasıl yapılır konusunu merak ediyorsanız eğer birçok ekipmana ihtiyacınız olacağını da bilmeniz gerekir.
 • Bu süreçte hazırlamanız gereken belgeler de bulunur. Gerekli tüm izinleri almış olmanıza da önem vermelisiniz.
 • İş yeri açabilmek için eğitim almanız ve nereyi nasıl ilaçlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bunların yanında böcek türlerini ve bunların çoğalma alanlarını da bilmeniz gerekir. Tüm bu detaylar firmanızın her sene aynı kişiler tarafından tercih edilmesini sağlar.

 

İlaçlama Merkezi Kurma Maliyeti

İlaçlama merkezi kurma maliyeti son derece önemli bir bilgidir. Eğer maliyetinizi önceden hesaplamazsanız daha işin başında bu işten vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü basit gibi görünen bu firmayı açmak düşündüğünüzden daha maliyetli olabilir. Bu süreçte iş yeri kirası, ekipmanlar, böcekleri ilaçlamak için kullanılan kimyasallar ve daha birçok masraf sizin maliyetinizi belirleyecek konudur.

Kiranız en büyük masraf kalemlerinizden biridir. Ancak firma için kendi iş yerinizi kullanıyorsanız maliyetiniz daha düşük olacaktır. Kira düşünülmeden hesaplama yapıldığında yaklaşık 20 bin TL gibi bir paraya ihtiyacınız olacaktır. Ancak iş yeri kira olacaksa ve işlek bir yerde işletme kurmayı düşünüyorsanız çok daha yüksek bir maliyet ile karşılaşabilirsiniz.

Bu süreçte bakanlık tarafından belirtilen standartlara uygun bir ilaçlama firması açabilmek için de en az 80 metrekarelik bir işyeri gereklidir. Bununla birlikte işletmenizde mutlaka olması gereken alanlar da bulunuyor. Ekipmanlar ve diğer tüm materyallerin tek tek hesaplanması önemlidir.

 

Böcek İlaçlama Eğitimi Almak

Böcek ilaçlama firması açmak için gerekli tüm hizmet sertifikalarına ihtiyacınız vardır. Eğer yeteri kadar bilgili ve tecrübeli değilseniz yaptığınız iş nedeniyle haşere dışında birçok canlı daha zarar görebilir. Böyle durumlarda eğitim almak son derece önemli bir konudur. Böcek ilaçlama sektörüne dair hazırlanan yönetmelik Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenir. Bu nedenle de mutlaka bu işletmenizde kullanılan her ilacın Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Bu alanda ki riskleri en aza indirebilmek ve böceklere karşı en etkili mücadeleyi verebilmek için mutlaka bu alanda kurs almak gerekir. Eğitim almayan kişileri işletmenizde çalıştırmak firmanızın imajı açısından ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte firma olarak da gerekli tüm lisanslara sahip olmanız gerekiyor. Böcek ilaçlama eğitimi almak konusunda birçok gerekli eğitimleri veriyor. Bu eğitimlere katılarak sektörde daha başarılı bir firma kurmayı başarabilirsiniz.

 

Haşere İlaçlama Belgesi Nasıl Alınır?

Böcekler insanların yaşam alanlarını ve iş yerlerini tehdit eden zararlı canlılardır. Bu zararlı canlılardan kurtulabilmek ve mekânları daha yaşanılır bir hale getirebilmek için periyodik olarak ilaçlama hizmeti alınır. Uzman firmalar tarafından verilen bu hizmetlerde ise deneyim ve bilgi son derece önemlidir.  Haşere ilaçlama belgesi nasıl alınır sorusu da bu alanda firma açmak isteyen kişiler için bilinmesi gereken bir konudur.

Bir ilaçlama sertifikanız olmadan bu sektörde geniş müşteri yelpazesine ulaşabilmeniz sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Farklı şehirlerde resmi kurumlar tarafından verilen sertifika programlarına dahil olarak bu ilaçlama belgesini kolaylıkla edinebilirsiniz.

 

Böcek İlaçlama Merkezi Açacak Olanlara Tavsiyeler

Böcek ilaçlama merkezi açacak olanlara tavsiyeler veren birçok profesyonel firma bulunuyor. Bu firmalar sektörün artıları ve eksileri konusunda her yeni girişimciye yol gösteriyor. Üzerinde durulan konular arasında ise şu noktaları göz önünde bulundurmak gerekir:

 • Bu süreçte ekibinizin mutlaka profesyonellerden oluşmasına özen gösterin.
 • İyi bir reklam yaparak işletmenizi bölgede tanıtın.
 • Web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız aktif olsun.
 • Geniş müşteri kitlesine ulaşmayı hedefleyin.
 • Böcek ilaçlama firması açmak için mutlaka KOSGEB gibi kurumların desteklerine ve kurslarına katılın.
 • KOSGEB bu alanda kadınlara %70 erkeklere ise %60 destek veriyor.

Bunların yanında profesyonellerin şirketlerini ilk kurduklarında nasıl yol izlediklerini araştırın. Onların hatalarını yapmamaya özen gösterin. Böcek ilaçlama firması açmak konusunda düşünceleriniz varsa sektörde ki rakiplerinizi mutlaka çok iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Böcek İlaçlama Firması Nasıl Açılır” başlıklı makalemizde, ihtiyacınız olan tüm bilgileri detayları ile birlikte aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için, yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.