Kokoreç Dükkanı Açmak | Kokoreççi Açma Maliyeti ve Kazancı

Kokoreç Türk toplumunun en çok tükettiği yemek türlerinden biridir. Dışarıda tüketilen bu gıda günümüzde en karlı iş fikirleri arasında bulunur. Kokoreç dükkanı açmak isteyen kişiler hem maliyetler hem de diğer şartlar konusunda detaylı bilgi sahibi olmalı. Eğer bir kokoreç dükkanı açmak istiyorsanız bu işin nasıl yapıldığını da detaylı olarak bilmeniz gerekiyor. Kokoreç dükkanı açma maliyeti çok yüksek olmamakla birlikte temin etmeniz gereken birtakım ekipmanlar bulunuyor. Bu süreçte karar vermeniz gereken farklı durumlar da bulunuyor. Örneğin seyyar mı yoksa sabit bir yerde mi dükkan açacağınıza karar vermelisiniz. Kokoreç dükkanı kazancı konusunda fikir sahibi olmak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kokoreç Dükkanı Açmak

Kokoreç Dükkanı Açmak

Kokoreç dükkanı açmak birçok insanın aklına gelmeyecek bir iş fikridir. Çünkü hem gıda sektöründe olması hem de birçok yerde kokoreç satış yerinin bulunması bu iş fikrinin cazip görülmemesine de neden olabilir. Ancak pratik yeme alışkanlığının her geçen gün biraz daha artış göstermesi bu tarz yerlere olan ilgiyi artırır.

Kendinize ait bir iş kurmak istiyorsanız kokoreç dükkanı açmak konusunda detaylı bilgileri edinebilir ve bu sürecin kendiniz için daha karlı bir hale getirebilirsiniz. Genellikle fast food yemek kategorisinde gösterilen kokoreç günümüzde en çok tezgahlarda satışa sunulur. Ancak daha kalıcı ve sabit bir işim olsun derseniz ufak çaplı bir dükkan olarak da kokoreç dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

Not: Kokoreççi Açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kokoreç Dükkanı Açmak

Karlı bir iş yapmak istiyorsanız öncelikle gıda sektörüne yönelmeniz gerekiyor. Çünkü insanların erteleyemeyeceği en önemli içgüdülerden birisi de açlıktır. Bir şeyler yeme isteği insanlarda açlık kadar tatma isteğinden de kaynaklanır. Bu nedenle kokoreç gibi kolay şekilde yenebilecek lezzetli gıdalar oldukça yüksek kazanç getirebilmektedir.

Kokoreç dükkanı açmak konusunda fikirleriniz varsa hem bu konuda önce maliyetleri araştırmalı sonrasında yapacağınız maliyete göre ne kadar kazanç sağlayacağını hesaplamalısınız. Başarılı bir iş planı sayesinde son derece yüksek getirili bir kokoreç dükkanı açmayı başarabilirsiniz. Bu iş yerini açmanın birçok önemli avantajı bulunuyor.

Hem yapılışı hem de içindekilerin neler olduğu birçok insan tarafından bilinmektedir. Bu nedenle de kişiler size güvenle gelip kokoreç yemek isteyebilirler. Genellikle akşam yemeklerinden sonra ziyaret edilen kokoreç dükkanları aynı zamanda çeşitli çorba türlerinin de satışa sunulduğu yerlerdir. Yani bir dükkan açtığımızda kokorecin yanında işkembe çorbası ya da paça çorbası gibi farklı çorba türlerini de satarak kar elde etme imkanı bulabilirsiniz.

 

Kokoreç Dükkanı Açma Maliyeti

Kokoreç dükkanı açma maliyeti iş planınız da dahil etmeniz gereken son derece önemli bir konudur. Ne kadar maliyetiniz olacağını bilmeden bir işe girişmek büyük bir hüsranla sonuçlanabilir. Kokoreç dükkanı açmak konusunda kesin olarak kararınızı verdiyseniz ne kadar maliyetiniz olacağını önceden hesaplamalısınız.

Öncelikle kokoreç dükkanı şahıs yeri olarak mı yoksa bayilik olarak mı atacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer seyyar kokoreç dükkanı açacaksanız 10.000 TL gibi bir sermaye sizin için yeterli olmaktadır. Ancak bayilik almadan kendinize işyeri olarak açacağınız bir yer için 70000 TL sermayenin olması gerekiyor.

Bununla birlikte eğer bayilik alarak ünlü bir isim altında kokoreç dükkanı açmayı planlıyorsanız 100.000 TL ile 500 bin TL arasında bir sermayenizin olması son derece önemlidir. İşletmenizde kullanacağınız ekipmanlar, işletmenin kirası, vergiler ve ruhsatlar, bayilik ücretleri sizin maliyetinizi oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Kokoreç Dükkanı Kazancı

İş yeri açmayı planlayan kişilerin ilk olarak merak ettiği konu ne kadar para kazanacaklarını bilmektir. Ne kadar para kazanacağınıza bilmeden bir işe girişmek hem zarara uğraması hem de sonrasında hayallerinize yıkılmasına neden olabilir. Böyle durumlarda önce maliyet hesaplamaları sonrada ne kadar kazanacağınız konusunda detaylı bir araştırma yapmalısınız. Kokoreç dükkanı kazancı konusunda kişiler son derece şanslıdır.

Çünkü kokoreç Türkiye’de en sevilen tatlardan biridir. Eğer bu alanda bir iş kurmayı planlıyorsanız karınızın da yüksek olacağından emin olabilirsiniz. Kokoreç kar marjı eğer dükkanınızın yeri iyi ise 0’ün üzerinde bir orana sahiptir. Bununla birlikte yaptığınız maliyet kar marjını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Ortalama 1 kilogram gelen kokoreç günümüzde 25-30 TL arasında satılmaktadır. Bir çeyrek kokoreç 10 TL gibi bir rakama satılır.

1 kilogram kokoreçten 20 porsiyon Kokoreç porsiyona çıkmaktadır. Bununla birlikte hem baharatına hem de diğer ürünlere eklediğinizde toplam maliyeti 50 TL tutmaktadır. Bununla birlikte kazanacağınız para ise 200 TL’dir. Elde edeceğiniz kar oranı dükkanımıza gelen insan trafiği ile yakından ilgili bir durumdur. Ne kadar kalabalık lokasyonda olursanız o kadar yüksek kazanç elde etme imkanınız bulunur.

 

Kokoreççi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kokoreççi açmak için gerekli belgeler işletmenizin ruhsatını alabilmek için son derece önemli noktadır. Gerekli olan belgeleri hazırladığınızda bulunduğunuz yerin belediyesine giderek ruhsatını da almanız gereklidir. Hazırlanması gereken evraklar arasında şunları saymak mümkündür:

 • Kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğraf
 • İşyerinizin kiralık olduğunu gösteren kira kontratı
 • İşyeri binası size aitse tapu senedinin nüshası
 • Depreme ve yangına dayanıklılığını gösteren izin belgesi
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Gibi standart işyeri açma belgelerinin hazırlanması gereklidir. Bu süreçte eğer bayilik almayı düşünüyorsanız alacağınız bayilik firması da sizlere evrakların prosedürleri konusunda gerekli bilgileri vermektedir.

 

Kokoreç Bayiliği Veren Firmalar

Kokoreç satışı alanında yüksek oranda kar elde etmek istiyorsanız mutlaka kokoreç bayiliği veren firmalar ile çalışmanız gereklidir. Bu firmalar sektörde adını duyuran önemli firmalar olduğu için insanların size daha hızlı güven duymalarını sağlayabilirsiniz. Çünkü kokoreç gibi gıda sektörü ile ilgili olan alanlarda hijyen ve güven son derece önemlidir. Kokoreç dükkanı açmak istiyorsanız şu firmalardan bayilik alabilirsiniz:

 • Fırında Kokoreç
 • Kuzuum Kokoreç
 • Saka köfte Kokoreç
 • Gala Kokoreç
 • Şampiyon Kokoreç

Bayilik alabileceğiniz önemli firmalardır. Bu firmaların her birinin bayilik ücreti birbirinden farklıdır. Bununla birlikte sizlerden isteyecekleri teminatlar ya da sizlere sunacakları hizmetlerde birbirinden farklılık gösterebilir. Bu nedenle bayilik alma sürecinde tüm firmaları detaylı olarak araştırmanız önerilir.

 

Kokoreççi Açmak Mantıklı mı?

Kokoreççi açmak mantıklı mı sorusu günümüzde iş fikri arayışında olan herkesin merak ettiği konulardan biridir. Bu alanda bir işe girişme düşünüyorsanız oldukça avantajlı olduğunu söylenebilir. Çünkü kokoreç tüketilmesi sevilen gıdalar arasındadır. Bununla birlikte insanların kolay tüketebildikleri ve aynı zamanda lezzetli gördükleri bir gıdayı sürekli olarak tüketmek isteyebilirler.

Bazen keyif amaçlı olarak bazen açlıklarını gidermek için hayır diyemeyecekleri önemli tatlardan biridir. Bununla birlikte maliyetinin çok düşük olması ama kazancının yüksek olması bu alanda iyi bir yere gelmesi açısından önemli bir konu olabilir. Eğer kendinize kazançlı ve maliyeti düşük bir iş alanı kurmak istiyorsanız rahatlıkla kokoreç dükkanı açmak konusunda girişimlerinizi başlatabilirsiniz.

Bu alanda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız iyi bir iş planı yaparak sektöre girebilirsiniz. Bununla birlikte yeteri kadar sektör deneyiminiz yoksa adını duyurmuş son derece iyi bir müşteri kitlesine sahip bir kokoreç firmasından bayilik hizmeti alabilirsiniz.

Kokoreç Dükkanı Nasıl Açılır” başlıklı yazımızda girişimciler için ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgileri aktardık. Daha detaylı bilgi edinmek için yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede editörlerimiz tarafından cevaplandırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.