Dil Bilmeden Yurt Dışında Çalışmak Mümkün Mü?

Dil Bilmeden Yurt Dışında Çalışmak Mümkün Mü?

Dil Bilmeden Yurt Dışında Çalışmak Mümkün Mü?

Dil bilmeden yurtdışında çalışmak düşüncesi yeterli seviyede dil bilgisi olmayan ama yurtdışında kariyer planlayan kişilerde var olur. Yabancı dil insanların birbirleri ile iletişim kurmaları için gereklidir. Eğer yurtdışına çıkma planınız varsa insanlar ile anlaşabilmek için ihtiyacınız olacak en önemli şeyin yabancı dil olduğunu unutmamalısınız.

Çalışma hayatına yurtdışında başlamak veya devam etmek isteyenler başarılı bir kariyer hedefi için mutlaka yeterli seviyede yabancı dile sahip olmalıdır. Aksi halde bu durum iletişim bozukluğu meydana getirir. Sonuç olarak istenilen verimli çalışma sağlanamaz ve kişiler çalışmalarında başarısız olur. Dil bilmeden yurt dışımda çalışmak mümkün mü ve dil bilmeden yurt dışımda çalışabilir miyim gibi sorulara yanıt arıyorsanız, yabancı diliniz yoksa bu konuda sunulan alternatifler hakkında araştırmalar yapabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak İçin Yabancı Dil Gerekli Mi?

Dil bilmeden yurt dışında çalışmak mümkün mü konusunda birçok farklı bilgiye ihtiyacınız vardır. Öncelikle birçok ülke yurtdışından gelecek çalışanlarına yabancı dil şartı koyar. Bunun temel nedeni işleyişe engel olmamak ve aynı düzende sistematik olarak çalışmaları sürdürebilmektir. Her anlamda kolayca çalışabilmek ve çevirmene ihtiyaç duymadan birebir iletişim becerisine sahip olmak için ülkeler kendi yerel dillerinin çalışanları tarafından bilinmesi gerekir.

İşe girdiğiniz anda yeterli seviyede yabancı diliniz yoksa, ilk etapta alıştırma seviyesinde insanlar ile iletişim kurabiliyorsanız, çalışma hayatına başladıktan sonra yabancı dil kursuna gidebilir ve kısa sürede eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse gideceğiniz ülkenin dilini bilerek de yurtdışında kalabilirsiniz. Fransızca, Almanca, Portekizce, Yunanca gibi farklı dilleri biliyorsanız bu sayede İngilizce ’ye gerek olmadan da çalışabilir ve ülkelerde yaşayabilirsiniz. Ancak bu dillerin hiçbirini bilmiyorsanız ve İngilizce diline de hâkim değilseniz gideceğiniz yurtdışı ülkelerinde yaşam ve çalışma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışabilmek İçin Hangi Seviyede İngilizce Gerekli?

Dil bilmeden yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceye sahip olduğunuzda yabancı dil seviyenizin yeterlilik durumu önemlidir. Şayet kalıcı olarak bir plan yapıyorsanız ve ileriye dönük ciddi kariyer planlarınız varsa en az orta seviyede İngilizce ya da o ülkenin diline hâkim olmanız gerekir. Temel seviyede sahip olacağınız İngilizce dil eğitimini orta kademeye çıkartarak özellikle işyerinde rahat bir çalışma ortamı elde edebilirsiniz.

Dil bilmeden yurtdışına çıkışlarda kendinizi ilk aşamada tanıtabilecek kadar dil bilmeniz size yeter. Ancak ilerleyen aşamalarda bu yeterli olmayacaktır. Ülkenin eğitim şartlarını gözden geçirerek yabancı dil eğitimlerini tamamlayarak çalıştığınız esnada dil gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yurtdışına yerleşmek ve orada çalışarak hayatınızı devam ettirmek gibi bir düşünceye sahipseniz yabancı dil öğrenerek bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Ülkede kullanılan yeterli dili ne kadar iyi bilirseniz ülkede o kadar kendinizi evinizde hissedebilir ve kolaylık elde edebilirsiniz. Yurtdışında çalışma planınız varsa henüz ülke dışına çıkış yapmadan önce işinizi kolaylaştıracak bazı öneriler şu şekildedir;

  • Erkenden hazırlıklara başlayın. Gerekli araştırmaları erken dönemde yapın ve gerek konaklama imkanları gerekse iş imkanları gibi konularda önceden bilgi sahibi olun.
  • Gönüllülük projelerinde yer alın. Böyle projelere üniversite yıllarında ne kadar fazla katılırsanız, sosyal olmayı o kadar öğrenirsiniz. Bu projeler belirli bir seviyeden sonra yurtdışına kısa süreliğine çıkış imkânı sunar. Böylece ilk etapta ülkeleri önden görme ve inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • Farklı kültürler ile nasıl anlaşabileceğiniz konusunu araştırın. Yurtdışında çalışmak her açıdan zordur. Gideceğiniz ülkenin yemekleri, müzikleri gibi birçok etken hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekir. Gitmeden önce ne amaçla yurtdışına gideceğiniz ve gideceğiniz ülkede sizi nelerin belediğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız.
  • İnsanlar ile doğrudan nasıl ilişki kurabileceğinizi öğrenin. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı ile iletişim kurabileceğiniz platformlara bakarak ön tecrübe edinin. Linkedin veya Facebook gibi ağlar üzerinden yurtdışındaki insanlar ile iletişime geçin.
  • Çalışma iznini nasıl alabileceğinizi öğrenin. Yurtdışına çıkışta ihtiyacınız olacak en önemli şey çalışma vizesidir. Hangi ülkenin ne gibi şartlar istediğini araştırarak çalışma vizesi için gerekli adımları atın.
  • Yabancı dilinizi geliştirin. Yurtdışında çalışmanın en temel gereksinimlerinden birisi yabancı dildir. Yabancı dilinizi gitmeden önce geliştirerek kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.
  • Çalışmak için çok fazla araştırma yapın ve sizin için en doğru firmayı tercih edin. Yurtdışında çalışma düşünceniz varsa acele etmeyin ve araştırmalarınızı iyi yapın. Bu sayede zaman kaybetmeden doğru iş seçeneği ile başarılı bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Dil Bilmeden Yurt Dışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca Hukukcuların En çok soru sorduğu makalemizi incelemek isterseniz Hukuk Okuyup Yurtdışında Çalışmak Mümkün Mü? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.