Döviz Bürosu Açmak | Gerekli Şartlar ve İstenen Belgeler

Son yıllarda insanların en önemli yatırım araçları içerisinde yer alan döviz son derece önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de birçok döviz bürosundan satın alınarak kasalarda biriktirilen döviz insanların parasını değerlendirmek için seçtiği yöntemlerden biridir. Bu nedenle döviz bürosu açmak birçok girişimciye oldukça cazip gelen alanlardan biridir. Türkiye’de birçok yerde bulunan döviz bürolarından insanlar farklı ülkelerin paralarını satın alabilir veya bu paraları Türk parasına çevirme şansı bulabilir. Döviz bürosu açma maliyeti konusunda bilgi sahibi olduğunuzda bu sektörde çok daha rahat bir şekilde ilerleme imkanı bulabilirsiniz. Bu nedenle birçok kişi için döviz bürosu nasıl para kazanır sorusunun yanıtı büyük bir önem taşımaktadır. Bu sorunun yanıtını bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Döviz Bürosu Açmak

Döviz Bürosu Açmak

Döviz bürosu açmak için gerekli tüm evrakların hazırlanmış olmasına ve aynı zamanda bu alanda sizlerden istenilen tüm şartları yerine getirmiş olmanıza dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle bir döviz bürosu açmanın sanıldığı kadar kolay bir sektör olmadığını bilmelisiniz. Her ne kadar bir iş yerini kurmak çok zor olmasa da döviz bürosu açma konusundaki şartlar oldukça ağır.

Döviz bürosu açabilmek için sizlerden beklenilen şartları yerine getirdiğinizde işyerinizin lokasyonu konusunda da titiz davranmalısınız. İnsanların sizi görebilecekleri ve hizmetlerinizi ihtiyaç duyabilecekleri bir yerde bulunmanız çok daha rahat bir şekilde işyerinizi yürütebilmenize imkan tanımaktadır. Özellikle döviz bürosu açmayı düşünüyorsanız mutlaka turistik yerleri daha fazla tercih etmelisiniz.

Not: Döviz bürosu açmak dışında farklı iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak için, 112 Adet iş yeri açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Döviz Bürosu Açmak

Turistik yerlerde ve büyük şehirlerde son derece gereksinim duyulan bu işletmelerden birine sahip olabilmek için öncelikle yüksek miktarda sermayeye ihtiyacınız bulunur. Bununla birlikte çok detaylı evraklar hazırlamalı ve yeterli güvenilirliğe sahip olmalısınız. Döviz bürosu açmak konusunda düşünceleriniz varsa mutlaka sizlerden istenilen şartlara uygun hareket etmelisiniz.

Bu iş yerini açmak için müsteşarlık tarafından bir inceleme gerçekleştirilir. Bu inceleme sonrasında uygun görülen işletmeler döviz alım satım işlemini yerine getirebilir. Çünkü inceleme bittikten sonra işletme sahibine bu işi yapabildiğine dair bir yetki belgesi verilir. ‘Yetkili Müessesse İzin Belgesi’ olarak bilinen bu belgenin döviz bürolarının kuruluşunda mutlaka bulunması gerekiyor.

Türkiye’de döviz bürosu açılması sırasında iki farklı döviz bürosu grubu bulunuyor. A grubu ve B grubu döviz bürolarıdır. Bu döviz bürolarının açılma şartları ve başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. A Grubu bir döviz bürosu açabilmek için 500 bin TL başvuru ödemeniz gerekiyor. Aynı şekilde B grubu döviz bürosu açmak için ise 200 bin TL başvuru ücreti ödenmesi gereklidir.

 

Döviz Bürosu Açma Maliyeti

Döviz bürosu açmak istiyorsanız bu konuda maliyet hesaplamalarınızı eksiksiz yapmalısınız. Son derece yüksek sermaye gerektiren bu sektörde yerinizi alabilmek için banka kredilerinden ya da birikmiş toplu sermayenizden yararlanabilirsiniz. Döviz bürosu açma maliyeti yüksektir ve bu maliyet aynı zamanda açacağınız büro büyüklüğüne göre de farklılık gösterir. Büro açmak istiyorsanız öncelikle bir maliyet planlaması yapmanız gerekiyor.

Bu işletme içerisinde kullanılacak olan malzemeleri tek tek belirlemeli ve hepsinin maliyetinin ana maliyete eklenmesi sağlanmalıdır. Firmanızın eksiksiz olması için planlama yapılması son derece önemlidir. Firmanızda bulundurmanız gerekenler içerisinde masa, sandalye, tüm teknolojik ofis aletleri bulunmalıdır. Para sayma makinesi gibi ekipmanlar da önemli detaylardır. Tüm bu konuda karşınıza çıkabilecek dükkan maliyetleri ise 80 bin TL ile 259 bin TL arasında değişim gösteriyor.

Maliyeti en çok etkileyen konu ise işletmenizi açacağınız lokasyondur. Eğer işlek bir cadde üzerinde iş yeri kiralamayı düşünüyorsanız kiranın çok yüksek olacağını bilmeniz gerekiyor. Dekorasyon, faturalar, ışıklandırma gibi konular da yine maliyetler üzerinde etkilidir.

 

Döviz Bürosu Nasıl Para Kazanır?

Döviz büroları genelde yatırım yapmak isteyenlerin, turistlerin, yurt dışına tatile gitmek isteyen kişilerin hizmet aldığı iş yerleridir. Buradan hizmet alacak olan kişiler ellerindeki paraları farklı bir ülkenin parası ile takas eder. Birçok döviz bürosu açmayı planlayan girişimci için bu büroların nasıl para kazandığı merak konusudur.

Bu konuda öncelikle firmanın komisyon alarak para kazandığı söylenebilir. Yani döviz alım ve satım arasında ki farklar satıcı için bir komisyondur. Bu komisyon her birim para üzerinden alınmaktadır. Yani 1 dolar 1 TL arasında bir değişim yapılırken alım ve satım aynı fiyat üzerinden yapılmaz. Aradaki fark ise satıcı için ayrılan bir komisyon ücreti yani gelirdir.

Karınız ise sabit olmaz. Yani ülkelerin ekonomik durumları, enflasyon ve daha birçok faktör döviz kurlarına etki etmektedir. 1 Euro ya da 1 Dolar üzerinden işletmenize bazen 20 kuruş bazen de 40 kuruş gibi bir kar kalmaktadır. Gün içerisinde yüzlerce yabancı para bozdurmaya gelen ya da TL’yi yabancı paraya çevirmeye gelen insanlar olacaktır. Bu kişiler size günlük olarak yüksek oranda kar bırakırlar. Özellikle turistik bölgelerde döviz büroları çok fazla iş yapmaktadır. Bu nedenle döviz bürosu açmak her zaman cazip bir iştir.

 

Döviz Bürosu İçin Gerekli Şartlar

Döviz bürosu açmak için gerekli şartlar yerine getirilmeden sizlere bu büroyu açma yetkisi verilmez. Öncelikle hangi grupta bir büro açmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Çünkü A ve B grubu olarak ayrılan döviz bürolarının açılmasında şartlar farklılık gösterir. A grubu döviz bürosu açacak olan kişilerin yerine getirmesi için gerekli şartlar şunlardır:

 • A grubu döviz bürolarının mutlaka anonim şirket olarak kurulması gereklidir.
 • Asgari ödenmiş olan sermaye tutarının 5 milyon TL olması gerekir.
 • Asgari ödenmemiş olan sermaye tutarı için de bloke hesabı verilmesi gerekir.
 • Başvuru ücreti olarak 500 bin TL ödenmelidir.
 • Ana sözleşmede ‘Yetkili Müessese’ ibaresi bulunmalıdır.
 • Şirketin ana sözleşmesinin belirtilen kurallara uygun olması gerekir.

B grubu döviz bürosu açmak için de birtakım şartlar vardır. Öncelikle bu büroyu açabilmek için 200 bin TL başvuru ücreti yatırmanız gerekiyor. Asgari olarak ödenecek olan sermaye tutarı ise 1 milyon TL’dir. Ana sözleşmede ‘Sınırlı Yetkili Müessese’ ibaresinin bulunması son derece önemlidir. bununla birlikte sermaye tutarının onda biri kadarını bloke hesabı olarak vermelisiniz. Şirket ana sözleşmesinin de yine belirtilen kriterlere uygun olması gereklidir.

 

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Döviz bürosu açmak için gerekli belgeler işletme sahipleri tarafından hazırlanmalıdır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 2 tane fotoğraf. Eğer şirket işletmesi kurulacak ise gerekli değildir.
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Sabıka kaydı
 • SGK kayıt belgesi
 • İşletici kişilik bildirme belgesi
 • İmza sirküsü ve Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs şirketlerinden istenmez)
 • Vergi levhası
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Kira sözleşmesi ve iş yeri krokisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi
 • TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından alınan yetki belgesi

Bunların yanında güvenlik kameraları ve kayıt sistemi de bulunması gerekenler arasındadır.

 

Döviz Bürosu Açmak İsteyenlere Öneriler

Döviz bürosu açmak isteyenlere öneriler kapsamında kişiler daha sağlıklı bir iş yeri açabilme şansı bulabilirler. Bu sektöre girmek hem para hem de cesaret gerektiren bir konudur. Bu nedenle de iyi bir iş planlaması ve işlek bir yerden iş yeri son derece önemlidir. İşletmenizi kurmadan önce maliyetlerinizi hesaplamalı ve tüm belgeleri eksiksiz olarak temin etmelisiniz. Döviz bürosu açmak konusunda daha önce bu işi yapanlarla görüşmeli ve işletmenin risklerini ve artılarını görüşmelisiniz.

Döviz Bürosu Nasıl Para Kazanır” başlıklı yazımızda ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlere aktardık. Daha detaylı bilgi için yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Nazmi dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. A grubu ve B grubu için ödeyeceğimiz 500.000₺ yada 200.000₺ ücret teminat mı olacak, sonra bu parayı alabilecek miyiz yoksa o para tamamen gidiyor mu?

  1. patronoldum dedi ki:

   Merhabalar güncel teminat şartlarının değiştiğini unutmayınız. Teminat işletme varlığını devam ettirdiği sürece alınamaz.

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba bankada 2 milyon 500 bin TL şu olan ve diğer şartların hepsine uyan birisi döviz bürosu açabilir mi