Dövizle Kazanç Sağlayacak İş Fikri: Etsy’de Mağaza Açmak

Dövizle Kazanç Sağlayacak İş Fikri: Etsy'de Mağaza Açmak

Binlerce tasarım ve el emeği ürünün yer aldığı Etsy, evden çalışmak isteyenler için harika bir iş fikri olarak gösterilmektedir. Sadece tamamen özgün ürünlerin yer aldığı Etsy, bir tür e-ticaret sitesidir. El yapımı ve tasarımsal ürünler yer alır. Böylelikle de sadece el yapımı ve tasarım ürünleriyle ilgilinen kişiler için bir pazar oluşturur.

Çanta, kıyafet, örgü işi, el işi ve daha fazlasının bulunduğu ‘Etsy’de nasıl satış yapılır’ sorusu ise bugünkü rehber içeriğimizin konusu. Hazırsanız, ‘Etsy nedir, Etsy’de nasıl satış yapılır, Etsy’de neler satılır ve Etsy’den nasıl para kazanılır’ gibi sorulara biraz daha yakından bakalım…

Döviz ile Kazanç Elde Etmek İsteyenler İçin: Etsy Nedir?

Dövizle Kazanç Sağlayacak İş Fikri: Etsy'de Mağaza Açmak

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Etsy, tamamıyla el yapımı ya da tasarım odaklı ürünlerin bulunduğu bir e-ticaret sitesidir. El yapımı ürünler yapan ve bunları nakde dönüştürmek isteyen kullanıcıların en sık kullandığı platformdur. Ayrıca pek çok ülkeden de giriş yapılabiliyor olması, tercih edilme sebebidir.

Satışa konan tüm ürünler, orijinal ve sadece satışa koyan kişiye ait olmalıdır. Yani, daha önce söylediğimiz gibi özgünlük, bu işin en önemli yapı taşı. Örneğin, el işçiliğiyle üretilip satılan bu ürünlerde özellikle yerel figürler bulunan etnik parçalar oldukça büyük ilgi görür. Aslında platformun amacı da budur: Daha fazla insana özgün tasarımları ulaştırmak!

El yapımı ürünler, genellikle insanlar için dikkat çekicidir. Çünkü el yapımı ürünlerin fabrikasyon üretim gibi birebir benzeri bulunmaz. Bu yüzden özgün parçalar kullanmayı seven kişiler için Etsy, ideal bir pazardır.

Bu noktada Etsy’de ürün satanlar da aslında yeteneklerini sergileyebilmek adına oldukça büyük bir imkan bulurlar. Çünkü, dünyanın dört bir yanına uzanan Etsy, global çapta satış yapabilmenize imkan sağlar. Denizaşırı ülkelere satış yapabilmek ise sizlere döviz kazandıracağından, aslında oldukça kârlı bir iş fikri olarak bilinmektedir.

Döviz ile kazanç elde etmek isteyenler için oldukça cazip bir iş fikri olan Etsy, kısacası, becerilerinizi paraya dönüştürmek için oldukça uygun bir platformdur.

Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

Dövizle Kazanç Sağlayacak İş Fikri: Etsy'de Mağaza Açmak

Rehber içeriğimizin en önemli sorusu olan ‘Etsy’de nasıl satış yapılır’ aslında işin en kolay kısmı diyebiliriz. Etsy’nin internet sitesindeki arayüz oldukça kolay ve kullanımı da pratik. Bu nedenle herhangi bir eğitim ya da detaylı bir anlatıma ihtiyacınız yok!

Ne Satacağınıza Karar Verin!

Sizi doğrudan ürettiğiniz ürünün satıcısı haline getiren bu iş fikri üzerinden para kazanabilmek için, satmak istediğiniz ürün ve tasarımlara önceden karar vermeniz oldukça önemlidir. Çünkü Etsy pazarında hali hazırda çok sayıda ürün satılmaya devam ediyor. Bu noktada ya rakiplerinizden daha iyi olmalı ya da daha benzersiz olmalısınız.

Rakiplerinizin Fiyatlarından Kopya Çekin!

Satmak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra, eğer fiyat belirleme konusunda kararsızsanız, pazardaki rakiplerinizi örnek alabilirsiniz. Örneğin, eğer el yapımı çanta satacaksanız, el yapımı çanta satan hesaplara bakabilir, ortalama bir fiyat belirleyerek sizler de ürünlerinizi satışa koyabilirsiniz. Böylelikle, pazarın geri kalanından çok alakasız ya da farklı fiyatlar vermemiş olursunuz.

Rakiplerinizdeki fiyatlardan örnek almanın yanı sıra, aşağıda bahsettiğimiz Etsy komisyon oranlarını da dikkate alarak fiyatlandırma yapmalısınız. Çünkü, Etsy komisyon oranlarını kestikten sonra kazancınızı cüzdanınıza yükler. Bu nedenle, komisyon oranı kesildikten sonra kalacak olan kazanç miktarını iyi hesaplamalı, sermayenizi doğru bir şekilde kullanmalısınız.

Ürün Bilgilerinizi Girin

Ürünleriniz için fiyatları da netleştirdikten sonra, Etsy’ye giriş yaparak hesap oluşturmalısınız. Mağazanızı kurduktan sonra ise detaylarıyla birlikte ürünlerinizi siteye yükleyebilirsiniz. Bu noktada ürün açıklamaları ve ürün fotoğraflarının net olduğundan emin olmalı, gereken azami özeni göstermelisiniz. Unutmayın, sizler esasında bir tasarım işi yapıyorsunuz. Bu yüzden görsellerinizin çekiciliği son derece önemli.

Etsy Hesabınızı Tamamlayın!

Ürünlerinizi başarılı bir şekilde yükledikten sonra ise hesap ve ödeme bilgilerinizi de doğru bir şekilde siteye yüklediğinizden emin olmalısınız. Bu bilgileri de girdikten sonra artık Etsy hesap açma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Artık geriye kalan tek adım müşterileri beklemek! Mağazanız görüntülendikçe, ürünlerinizin bilinirliği de artacaktır. Bu sebeple ilk etapta olabildiğince dikkat çekici ürünlerle satışa başlamanız çok daha faydalı olacaktır.

Etsy’de Uygulanan Komisyon Oranı Ne Kadar?

Etsy komisyon oranı

El yapımı ürünlerle para kazanmak isteyenler için harika bir iş fikri olan Etsy, sunduğu ayrıcalıklı satış ağı için, komisyon oranı uygular. Aynı Amazon’da dropshipping yapmak yazımızda da bahsettimiz üzere, sizlere, önünden milyonlarca insanın geçtiği bir dükkan açma imkanı sunar.

Sağladığı bu hizmet için ise çeşitli ödemeler talep eder. Etsy ürünleri listelemeniz ve site dışı reklam verebilmeniz için ayrı ücretler alır. Yani hem işlem hem de ödeme ücreti talep edilir.

Bu ücretlerin hangi oranlarda olacağı konusuna gelirsek, işlem ücretinin %5 olduğunu söyleyebiliriz. İşlem ücretlerinin yanı sıra, ödeme ücreti olarak da %6.5  + 3 TL alınmaktadır. Bu yüzden ürünlerinizi listelerken, bu komisyon miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Komisyon sonrasında hesabınıza yatacak miktarı da yine satış bedelinize göre hesaplayabilirsiniz.

Etsy’de Mağaza Açmak İçin Şirket Gerekli mi?

e-ticarete hızlı bir giriş yapabileceğiniz Etsy, sizlere uygun bir altyapı ve desteğin yanı sıra, şirket kurmadan ticaret yapma imkanı da sunar. Çünkü zaten Etsy’de alınan komisyonlar, sizin gelirinizden düştüğü için, bir vergi borçlanması söz konusu olmaz. Ancak hali hazırda bir şirketiniz varsa, bilgilerinizi sisteme girmeniz gereklidir. Onun dışında Etsy’de mağaza açmak için herhangi bir şirket kurma zorunluluğunuz yoktur.

Etsy, şirket sahiplerinin yanı sıra bireysel tasarımcıların da satış yapmasına olanak sağlayan bir platformdur. Bu nedenle, eğer vergi muafiyetiniz varsa, mağaza açarken bunu Etsy’ye bildirmelisiniz.

Satış yapan bireysel kullanıcılar için ise platform, otomatik olarak fatura kesmektedir. İnternet ortamından ulaştırılan bu faturalar ise büyük kolaylık sağlamaktadır.

Şirket sahiplerinin ise vergi numarasını kayıt sırasında platforma bildirmesi gereklidir. Çünkü bu sayede şirket sahipleri, sattıkları ürünler için kendi faturalarını düzenleyip, şirket aracılığıyla vergilerini ödeyebilirler.

Etsy’de Mağaza Açmakla İlgili Sık Sorulan Sorular

Etsy'de mağaza açmak

Sizlere döviz kazandıracak bir iş fikri olan Etsy’de mağaza açmak, bir tür e-ticaret olduğundan, aslında birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bizler ise bu rehberimizde en çok sorulanları derledik.

Etsy’de Satış Yapmak Ücretli midir?

Yukarıda da anlattığımız üzere Etsy ücretli bir e-ticaret sitesidir. Listelediğiniz her üründen ücret ödemesi dışında, satış gerçekleştiğinde bir komisyon bedeli de alır.

Etsy’de En Çok Ne Satılır?

Etsy, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, el yapımı ve tasarım ürünlerinin satıldığı bir platformdur. Yani, el yapımı sayılabilecek ya da sizin özgün tasarımlarınızı içeren her şey Etsy üzerinden satılabilir.

En çok satılanlara örnek verecek olursak; hediyelik ürünler, takı, el yapımı kartlar, defterler, mumlar, telefon kılıfları, kupalar, bebek aksesuarları, yağlı boya tablolar ve çizimler en çok talep gören ürün çeşitleridir diyebiliriz.

Etsy’de Kimlerin Satış Yapacağını Sınırlayan Bir Kural Var mı?

Etsy üzerinde mağaza açan ve kendi tasarım ve el yapımı ürünlerinden kazanç elde etmek isteyen herkes satış yapabilir. Bunun dışında uygulanan tek kural, satışa konulan ürünlerin, başka bir yerden alınıp yeniden satışa konulmasına izin verilmemektedir. Yani, dropshipping yapamazsınız. Satılan ürünler tamamıyla size ait ve özgün olmalıdır.

Bunun dışında kimlerin satış yapabileceğini kısıtlayan herhangi bir kural yok.

Etsy’de Fatura Kesmek Zorunlu mudur?

Vergi numarası olan şirket sahipleri, mağaza açma sırasında bilgilerini bildirerek faturalandırma işlemini şirketleri aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Vergi muafiyeti olanlar için ise fatura işlemlerini Etsy yapar.

Vergi mükellefi olmayan satılar için ise Etsy otomatik olarak fatura kesip, alıcıya ulaştırır.

Özet

Bugünkü rehber içeriğimizin de sonuna geldik. Sizler Etsy’de mağaza açmak hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Etsy’de mağaza açarak aylık kaç dolarlık kazanç elde edilebilir? Yorumlarda görüşmek dileğiyle….

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.