Düşük Sermayeli İş Fikri: Amazon’da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak

Düşük Sermayeli İş Fikri: Amazon'da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon, bildiğiniz üzere kendi işini kurmak isteyenlere inanılmaz bir fırsat sunuyor. Düşük sermayeli iş fikri olarak gösterebileceğimiz bu modelde sizlere Amazon’da Dropshipping ile para kazanma yönteminden bahsedeceğiz.

İşte, ‘adım adım Amazon’da dropshipping, dropshipping’le ne kadar kazanılır, Amazon’da dropshipping yapmak için ne kadar sermaye gereklidir’ gibi soruların cevapları…

Hazırsanız, düşük sermayeli iş fikri olan Amazon’da dropshipping rehberimize başlayalım…

Düşük Sermayeli İş Fikri: Amazon'da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak

Düşük Sermayeli İş Fikri: Amazon Dropshipping Nedir?

Dropshipping, Amazon’daki ürünleri stoklamadan siparişlerin direkt tedarikçiye yönlendirilmesi işlemidir. Tedarikçi, gelen sipariş doğrultusunda ürünleri hazırlayarak müşteriye kargolar. Yani, satıcı olarak sizlerin herhangi bir depo tutmadan, stok ve kargolama gibi süreçlerle ilgilenmenize gerek kalmadan satış yapmanıza imkan sağlar.

Dışarıdan bakıldığında oldukça basit bir sistemi olan dropshipping, son zamanların en popüler iş fikirlerinden biridir. Herhangi bir fiziki dükkan açmayı ya da ürün satın almayı gerektirmeyen bu iş modelinde satış yapmak da aslında bir o kadar da kolaydır.

Satış yapmanın kolay olmasının sebebi ise Amazon’un yıllardır kendini kanıtlamış bir e-ticaret yöntemi olmasıdır. Amazon, dropshipping modeliyle aslında sizlere önünden milyonlarca insanın geçtiği bir mağaza açma imkanı sunar.

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon’da dropshipping yapabilmek için öncelikle bir mağaza açmanız gerekir. Mağazayı açtıktan sonra da Amazon’da bulunan ürünleri listeleyerek hemen satışa başlayabilirsiniz. Bu yöntemde satıştan elde edilen tutar, Amazon’la anlaşılan komisyon miktarı kesildikten sonra cüzdanınıza yatar.

Sipariş alındıktan sonra ürün, tedarikçi tarafından hazırlanır, paketlenir ve kargolanır. Alışveriş faturası da tedarikçi tarafından müşteriye iletilir. Dropshipping’in nasıl yapıldığını toparlayacak olursak, izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

İyi Bir Pazar Araştırması Yapın!

İlk olarak geniş bir pazar araştırması yapılır ve buna bağlı olarak satılmak istenilen ürünler seçilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, satışı planlanan ürünlerin, satış yapılacak dönemde topladığı ilgidir. Yani, ürün ne kadar popülerse, satış miktarınız da o kadar fazla olacaktır.

Güvenilir Bir Tedarikçi bulun!

Güvenilir bir tedarikçi bulmak da en az ürün bulmak kadar önemlidir. Satışını planladığınız ürünleri, güvenilir bir tedarikçi üzerinden bulmalı ve her üründe aynı titizliği göstermelisiniz. Çünkü, bu çalışma modelinde sizin yerinize tüm işlemleri tedarikçi yapar.

Müşteri Memnuniyetini En Üst Seviyeye Çıkarın!

Mağazanızı açıp satış yapmaya başlayacağınız bu adımda ilgili bir satıcı olmanız kilit önem taşıyor. Çünkü biliyorsunuz ki Amazon’da sayısız mağaza var. Bu yüzden, müşteri çekebilmek için ilgili ve memnuniyete önem veren bir satıcı olmalısınız.

Sipariş Bilgilerini Tedarikçiye İletin!

Mağazanızı açıp ürünlerinizi listeledikten sonra artık tek yapmanız gereken şey siparişlerle ilgilenmek olacaktır. Siparişler geldiğinde, sipariş bilgilerini ve ürün bedelini direkt olarak tedarikçinize aktarmanız gereklidir. Bu noktada ise bilgilerin doğruluğuna dikkat etmeniz en önemli detaydır.

Bırakın Tedarikçiniz Gönderimi Yapsın!

Son olarak, tedarikçinize gönderdiğiniz sipariş bilgileri girilir. Bu noktada artık sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü zaten seçmiş olduğunuz tedarikçi ürünün gönderimini müşteriye yapacaktır.

Düşük Sermayeli İş Fikri: Amazon'da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak

Amazon’da Dropshipping Yapmak İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Amazon’da dropshipping yapmak, son dönemlerin en popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle de büyük bir sermayeye ihtiyaç olmaması, alternatif iş fikirleri arayanlar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor.

Genel anlamda aslında e-ticaret yaptığınız bu modelde, mağazanızda ne kadar ürün olmasını istediğinize göre sermaye miktarınız da değişecektir. Dropshipping’in düşük sermayeli iş fikri olarak gösterilmesinin nedeni, aslında listelenecek olan ürünleri sizin seçmenizdir. Yani, eğer ucuz ya da az miktarda ürün listeleyecekseniz, düşük miktarda bir sermaye işinizi görecektir.

Eğer büyük bir mağaza istiyorsanız da daha fazla yatırım yaparak daha fazla ürün listeleyebilir, daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Ancak yukarıda da anlattığımız gibi bu tamamıyla size bağlı.

Çok sayıda dropshipping yapan kişi, başta düşük bir miktarla başlayıp, daha sonra satışlarından elde ettiği kâr ile mağazasını büyütüyor. Bu sebeple, eğer elinizdeki sermaye miktarı düşükse, sizler de küçük bir başlangıç yapabilir, kasanızı zamanla büyütebilirsiniz.

Amazon’da Dropshipping Yapmak Kolay Mıdır?

Dropshipping’in kolaylık-zorluk konusuna gelecek olursak, aslında bunun yine size bağlı olduğunu söylemek mümkün. Eğer, listelenecek ürünlere dair iyi bir çalışma yaptıysanız, ürünlerinizi satmak oldukça kolay olacaktır. Çünkü dönem dönem insanların ilgisi değişir ve bazı ürünlere olan talep artış gösterir. Eğer böyle dönemlerde talebi artan ürünleri yakalayabiliyorsanız, ürünlerinizi kolaylıkla satabilirsiniz.

Yukarıda da anlattığımız gibi eğer iyi bir ürün araştırması yapamıyor ya da popüler ürünleri bulamıyorsanız, ilk satışınızı bile yapmanız oldukça fazla zaman alabilir. Bu sebeple pazar araştırması konusuna olabildiğince fazla önem verin.

Yılın belli dönemleri hediye alma-verme dönemidir. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler-Babalar Günü, bayramlar, Kadınlar günü gibi özel günlerde satışlar artar. Eğer yeni Amazon’da dropshipping’e yeni başlayacaksanız, bu tip özel günlerde tercih edilebilecek ürünleri listeleyerek satış şansınızı artırabilirsiniz.

Tüm bu bilgilere rağmen eğer hala Amazon’da satış yapmakta zorlanıyorsanız, dışarıdan yardım da alabilirsiniz. Son dönemlerin popüler bir düşük sermayeli iş fikri olan Amazon’da Dropshipping, aslında çok sayıda şirketin destek verdiği de bir iş modeli.

Yani, eğer dropshipping’te başarılı olamadıysanız ve yine de sermayenizi kullanmak istiyorsanız, sizlere teknik destek verecek bir ekiple anlaşabilirsiniz. Şu anda hali hazırda çok sayıda şirket dropshipping gibi konularda mağazalara destek veriyor.

Amazon’da Dropshipping Ne Kadar Para Kazandırır?

Amazon'da Dropshipping Yaparak Para Kazanmak

Sizlere yukarıda da anlattığımız üzere bu işe girişinizde sermayenizin miktarı oldukça önemlidir. Eğer elinizdeki sermaye miktarı düşükse, ilk etapta çok kârlı satışlar yapamayabilirsiniz. Hatta öyle ki çoğu mağaza sahibi, ilk aylarında neredeyse hiç satış yapamadığını bile görmüştür. Ancak bunlar sizi yıldırmasın. Çünkü Amazon’da Dropshipping yapmak, neredeyse önünden milyonlarca insanın geçtiği bir caddede dükkan açmak gibidir. Yani, illa ki bir müşteri de sizin dükkanınıza girip, sizin ürünlerinizden satın alacaktır.

Dropshipping için ayırdığınız sermaye miktarı, listeleyeceğiniz ürün sayısı ve çeşidinde etkili olacaktır. Yani, ne kadar sermaye, o kadar satış diyebiliriz. Ancak kasanızı belli bir seviyeye getirdikten sonra oldukça kârlı satışlar yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu yüzden yavaş yavaş kasanızı büyütmeniz ve daha fazla ürün listelemeniz, çok daha fazla kâr almanızı sağlayacaktır.

Ülkeden ülkeye fark gösterecek olan bu kazanç türünde, Amazon’un komisyon ücreti, vergiler ve kargo ücretleri kesilir. Ancak tüm buna rağmen genellikle satıcılar %30’a varan kâr oranı koyabilirler. Yani, aslında iyi bir kazanç sağlamak mümkün. Ortalama bir oran verecek olursak eğer, %10-20 arası kazanç sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Amazon’da 100 bine kadar ürünü satışa çıkarabilirsiniz. Bu durumun en avantajlı yanı ise satamadığınız ürünler için zarara uğramamanızdır. Stoklar sizin değil, tedarikçinin elinde olduğundan, stokta bekleyen ürünün maliyetinden siz sorumlu olmazsınız. Bu sayede de daha fazla ürün listeleyerek satışlarınızı artırma ve daha fazla kâr alma imkanı sizin elinizdedir.

Amazon Dropshipping’de Nasıl Ödeme Alınır?

Amazon, dropshipping yapan satıcılara ödemelerini belli periyodik dönemlerle yapar. Ancak genel olarak 14 günlük dönemler halinde Amazon tarafından satıcı hesabına ödemeler yapılır. Yapılacak olan ödeme miktarı ise satıcı hesabında sürekli olarak güncellenir. Yani, 14 günlük periyotlarla hesabınıza yatırılacak olan kârınızı sürekli olarak görebilirsiniz. 

Özet

Tüm bu söylediklerimizi toparlayacak olursak, eğer düşük sermayeli iş fikri araştırıyorsanız, Amazon’da dropshipping’in sizlere uygun olduğunu söyleyebiliriz. Dilediğiniz kadar ürün listeleyip, satış yapamadığınız ürünlere hiçbir ücret ödemediğiniz bu model, pazar araştırmanızın ne kadar iyi olduğuna bağlı bir şekilde kazanç sağlar.

Peki, sizler Amazon’da dropshipping hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dropshipping kolay mı, zor mu? Yorumlarda görüşmek dileğiyle…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.