Trade ile Para Kazanmak: Kriptodan Pasif Gelir Elde Etme Yöntemi

Trading işlemi ya da trade etmek, aslında en genel anlamıyla ticarettir. Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan ticaret, ilk zamanlarında takas yöntemiyleyken, artık yerini trade ile para kazanmak gibi çeşitli teknolojik yöntemlere bıraktı…

İşte, trading de aslında bunlardan biri. Orijinal dilinde ticaret anlamına gelen trading, son zamanlarda kripto alanında oldukça popüler. Hatta öyle ki düzenli olarak geçimini buradan sağlayan çok sayıda kullanıcı da var.  

Bizler ise bugünkü iş fikirleri içeriğimizde kripto trading işlemlerinden bahsedeceğiz. Son yılların popüler para kazanma yöntemi trading, temel olarak al-sat işlemidir. Sizlere daha önceki içeriklerimizde de bahsettiğimiz gibi al-sat yapmak, hızlı para kazanma imkanı sağlar.  

Kripto trading konusuna dönecek olursak,  aslında bu iş fikrinin biraz daha bilgi yatırımı gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çünkü, ilk etapta trading yapabilmek için konunun detaylarını öğrenip, biraz alıştırma yapmak gereklidir. Bu sebeple aslında trade yapmadan önce, kendinizi hem trade hem de trade psikolojisi konusunda eğitmelisiniz. 

Hazırsanız, ‘adım adım kripto trading nasıl yapılır, trade ile para kazanmak kolay mıdır ve kriptodan nasıl pasif gelir elde edilir’ gibi merak edilen soruları hep birlikte yanıtlayalım…

Kripto Trading Nedir?

Bu iş fikrini sizlere en temelinden anlatacak olursak, kripto trading, aslında bir tür al-sat işlemidir. Borsada yapılan işlemlere oldukça benzer olmasına karşın, kendi içinde özel seçenekleri de bulunur.

Amaç genellikle düşük fiyattan alıp, yüksek fiyattan satma mantığındadır. Ayrıca short-long pozisyonlar da yine borsada kullanılan şekilde kripto işlemlerinde de kullanılır. Ancak kripto, çok yeni bir sektör olduğundan, geleneksel borsalarda işlem yapmaya kıyasla, çok daha fazla seçeneği ve fırsatı da barındırır.

Trade ile Para Kazanmak Kolay Mıdır?

Kripto trading yöntemiyle para kazanmaktaki amaç, hızlı bir şekilde kâr alıp, işlemi kapatmaktan geçer. Yani, aslında işlem açtığınızda dakika dakika takip etmeyi ve gerekli durumlarda tekrar pozisyon almayı gerektirir. Bu yüzden, vaktinizin olmadığı ya da anında bakamayacağınız durumlarda pozisyon açmamak en doğru seçenek olacaktır.

Trade işlemi ile para kazanmak, son dönemin en popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır. Çünkü, hem çalışma ortamı gerektirmez hem de burada kazanan ya da kaybeden sadece siz olursunuz. Yani, patronunuza para kazandırmazsınız.

Yukarıda da sizlere daha önce bahsettiğimiz gibi, kripto trading yöntemiyle para kazanmak için öncelikle az da olsa sermayeye ve olabildiğince çok bilgiye ihtiyacınız vardır. Çeşitli online kurslar olduğu gibi, bilgilendirici yazılarla da trade işlemlerini kavrayabilirsiniz. Bundan sonraki en önemli adım, paranızı bir kripto borsasına yatırarak trade işlemlerine başlamak olacaktır.

Trade işlemlerinizi yaptıktan sonra paranız genellikle kullandığınız borsadaki cüzdanınızda birikir. Bu cüzdanda kripto borsasının izin verdiği birimlere paranızı çevirebilir, banka hesabınız aracılığıyla kârlarınızı nakite dönüştürebilirsiniz. Ancak tabi ki bu dönüştürme işleminde bir işlem ücreti alınacağını bilmenizde fayda var. İşlem ücretinin miktarı ise sizlere hangi borsayı seçeceğiniz konusunda ipucu verecektir.

Trade ile Para Kazanmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Trade ile para kazanmak için önce hangi projeler üzerinden işlem gerçekleştirdiğinize karar vermeniz oldukça önemlidir. Proje seçimi konusunda ise ‘sürü psikolojisiyle’ hareket etmek yerine, gerçekçi bakabilmek bu işin kilit noktasıdır.

Hepinizin bildiği üzere bazı kripto paralar, insanların şişirmesi nedeniyle bir dönem inanılmaz değerlenmiş, ilgi azalınca da dip seviyelere düşüp artık adından söz ettirecek gelişmelerde yer alamamıştır. Bunun en büyük sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi sürü psikolojisidir.

Unutmayın ki bu denli yüksek ve herhangi bir çözüm sunmayan projelere karşı ilgi, her zaman, zamanla azalacaktır. Bu sebeple proje seçimini iyi yapmalı, işlemlerinizi yaparken seçtiğiniz projelere güvenmelisiniz.

Projenin temellerini araştırın!

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere her zaman projenin temellerine bakın. Seçim yapmadan önce, trade yapmayı planladığınız projenin neye hizmet ettiğini öğrenin. Kripto projelerinde genellikle en önemli detay, projelerin bir sorunu çözüp çözmediğidir.

Şu anda her ne kadar binlerce proje olsa da genellikle bir problemi çözen ve sürdürülebilir olan projelerin, gelecekte hayatta kalacağı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden projenin amacı, arkasındaki geliştirici ekip ya da ne kadar yatırım aldığı gibi konular, seçimlerinizde kilit önem taşır.

Teknik analizleri ve temel bilgileri öğrenin!

Trade yapmak istediğiniz varlığın geçmiş analizlerine bakın. Kriptolar da aynı borsanın kurulduğu ilk zamanlarda olduğu gibi tarihsel fiyat hareketlerini tekrar eder. Bu fiyat hareketlerini tekrar ettiğini görebilmeniz için teknik analizlerden faydalanabilirsiniz.

Teknik analizleri öğrenmek, kabul edelim ki 1-2 günlük bir iş değil. Ancak yine de kripto konusunda kendinizi eğitirken teknik analizlerin ve grafiklerin neyi anlattığını az da olsa öğrenmek, işlemlerinizi daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz adına size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Psikolojinizi iyi yönetin!

Dikkat edilmesi üçüncü ve kesinlikle en önemli şey ise psikolojinizi yönetmektir. Potansiyel riskleri azaltmanın en etkili ve doğru yolu, sakin bir şekilde kendinizi yönetebilmekten geçer.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yatırımcılar, olası kötü haberlerde yatırımlarını çekmeye ve pazardan çıkmaya meyillidir. Çoğu zamanda da pazarın düşüne sebep olan şey aslında bu korkudur. Bu yüzden her zaman için psikolojinizi iyi yönetmeli ve kendi kararınızı topluluklardan bağımsız bir şekilde alabilmelisiniz.

Haberleri takip edin!

Kripto sektörü, çok yeni bir sektör olması ve henüz yasal bir düzenleme almaması nedeniyle, medyada dönen haberlerden çok fazla etkilenebiliyor. Ancak bunu bir avantaja çevirmek sizin elinizde!

Eğer haberleri sürekli takip eder ve piyasanın yönünü tahmin edebilirseniz, tüm varlıkların fiyatı düşerken bile para kazanabilirsiniz!

Borsanızı işlem ücretine göre seçin

Tüm bu yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, trade ile para kazanmak için yapacağınız tüm işlemleri, olabildiğince az işlem ücreti alan borsalardan seçin. Böylelikle işlemler için ödediğiniz ekstra ücretleri minimalize etmiş olursunuz.

Öte yandan zaten bazı ağlar ve kriptolar, olabildiğince düşük işlem ücreti ödetmeye odaklanmıştır. Bu tip varlıkları seçerek de yine masraflarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca bu tip varlıklara yatırım da yapabilirsiniz.

Trade İşlem Türleri Nelerdir?

Trade ile para kazanmak isteyenlerin gereken bilgileri öğrendikten sonra yapacağı tek şey artık parasını borsaya yatırmaktır. Bu noktada iyi bir borsa seçimi de yaptıktan sonra, çeşitli trading işlemlerini kullanmak mümkündür. Trade işlemleri ise en geniş haliyle şöyle sıralanmaktadır:

Günlük Alım-Satım (Day Trading)

Gün içi alım-satım olarak da bilinen Day Trading, yatırımcıların aynı gün içinde pozisyon alıp, pozisyonlarından çıkmasını ifade eder. Yatırımcılara daha hızlı bir kazanç ve daha iyi risk kontrolü sağlar. Ayrıca, kripto borsaları kapanış yapmadığından, uykuda olduğunuz saatlerdeki değişimlerden de etkilenmezsiniz.

Dezavantajlarına bakacak olursak, en büyük ve tehlikeli olan, kısa vadeli kazançların bağımlılık yaratmasıdır. Hızlı ve kolay bir şekilde yüksek miktarda kazançların elde edilmesine imkan sağlar. Bu yüzden çoğu trader’ın saplantı haline getirmesine neden olur. Ancak psikolojinizi iyi yönetirseniz, bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız.

Dalgalı Alım-Satım (Swing Trading)

Swing Trading, 1-30 günlük işlemleri kapsar. Kısa ve orta vadeli trendleri takip edebileceğiniz bu trade türünü öğrenmek, günlük alım-satımdan daha kolaydır. Günlük işlemlere göre daha az vaktinizi alacak olan Swing Trading, karar verme aşamasında daha çok hazırlık ve araştırma gerektirir.

Pozisyona Bağlı Alım-Satım (Position Trading)

Bu trade türü, trendlere bağlı oluşuyla bilinmektedir ve bir varlığı satın alıp uzunca bir süre boyunca tutma işlemidir. Yapılan küçük hataların kolaylıkla telafi edilebildiği bu yöntemde öğrenmek çok daha kolaydır.

Günlük ve dalgalı alım-satım işlemlerine kıyasla çok daha az streslidir. Daha az zaman harcayarak para kazanama imkanı sağlayan bu yöntemde, trendleri ve piyasa yönünü takip etmek de daha kolay olacaktır.

Kriptoda Pasif Gelir Elde Etmek Mümkün mü?

Kriptodan pasif gelir elde etmek mümkündür. Ancak bu noktada belli bir miktarda sermayenin elinizde bulunması gereklidir. Şu anda hali hazırda aslında çok sayıda kripto trade ve kripto staking platformları bulunmaktadır. Bu platformlar ise genellikle bir kripto varlığı aldıktan sonra platformun içinde stake ederek pasif gelir sağlar. Yani, bankada paranızı faize yatırmak gibidir diyebiliriz.

Kriptodan pasif gelir elde etmenin en yaygın yolu stake yönteminden geçer. Bir stake platformu seçtikten sonra platformun desteklediği bir varlığa yatırım yapılır. Yatırımın ardından platformun belirlediği ‘APY’ oranında pasif gelir elde edilir. Bu yöntemde neredeyse hiçbir işlem yapmaya gerek kalmaz diyebiliriz.

Ancak burada önemli nokta hangi stake platformundan ve hangi kripto biriminden pasif gelir elde edeceğinizdir. Yukarıda da söylediğimiz üzere, kesinlikle kalıcı projeler arasında stake edilebilecek olanlar seçilmelidir.

Kripto Trading ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Herkesin merak ettiğini bildiğimiz, ancak bir türlü cevaplayamadığımız soru… Bu sorunun cevabı, aslında borsada işlem yapan herhangi birine sorduğunuzda alacağınız cevapla aynıdır: ‘Değişiyor’.

Gün içinde açtığınız işlem sayısı, yatırım yaptığınız varlık, o gün açıklanan önemli veriler, alınan yasal kararlar ve dedikodular, kazancın miktarını değiştirecektir. Bu yüzden hiçbir zaman ‘şu kadar kazanırsınız’ gibi bir cevap veremeyiz.

Eğer bir staking platformunda kriptodan pasif gelir kazanıyorsanız, muhtemelen başta koyduğunuz parayla APY değerini hesapladığınızda alacağınız miktarı net bir şekilde bulabilirsiniz. Ancak bunun dışında ‘kriptodan şu kadar kazanırsınız’ demek pek de gerçekçi değildir.

Özet

Özetleyecek olursak; detaylı bir araştırma yapıp, trade’in ne olduğunu tam anlamıyla öğrenirseniz, rahatlıkla trade ile para kazanmak mümkün. Unutmamalısınız ki staking yapmıyorsanız, trade ile para kazanmak için kesinlikle detaylı bir öğrenme sürecine ihtiyacınız var.

Ancak yeni ve fırsatlarla dolu bir sektör olan kripto sektörü, yine de denenmesi gereken iş fikirleri arasında yer alıyor. Belli mi olur, belki sizler de zamanında 1 dolardan Bitcoin alıp milyoner olan insanlardan biri olursunuz!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.