Düşük Sermayeli İş Fikirleri ve Online İş Fikirleri 2023

Düşük Sermayeli İş Fikirleri ve Online İş Fikirleri 2022

 

Gelişen teknoloji, Covid-19’un ilk günlerinde bizlere uzaktan çalışabilmenin ne kadar önemli olduğunu gösterirken, alternatif iş fikirleri de benimsendi.

Milyonlarca kullanıcı, dışarı çıkamadığı o günlerde alternatif iş fikirlerini aratırken, evden çalışma fikri daha da benimsendi. Artık Covid-19’un karantina günlerini geride bıraksak da online iş fikirleri bir ek gelir seçeneği haline geldi.

‘Ne iş yapabilirim’ diye düşünenlere bir alternatif olan uzaktan çalışma modeli, aynı zamanda konforu da beraberinde getirdi. Sayısız tasarımcı, yazar, içerik üreticisi, yazılımcı ve daha birçok meslek grubundan insan, evden iş fikirleriyle ek gelir elde etmeye başladı.

Bizler de ek gelirin yanı sıra tam zamanlı olarak çalışanların da güzel gelirler elde edebileceği evden iş fikirlerini araştırdık.

İşte az sermaye ile yapılabilecek işler, evden iş fikirleri, düşük bütçeli iş fikirleri, online iş fikirleri ve daha fazlası..

Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Elinizdeki sermayenin miktarı, işi belirleme aşamasındaki en önemli kriterlerden biridir. Düşük sermaye ile yapılabilecek işler, genel olarak girişim işleridir. Amacı ise hedeflenen sürede sermayeyi 5-6 katına çıkarmaktır.

1- Amazon Dropshipping

Düşük bütçeli iş fikirlerine baktığımızda, son dönemlerin en popüler çalışma modeli olan ‘Dropshipping’ karşımıza çıkıyor. Dünya e-ticaret devi Amazon, Dropshipping modeliyle çalışmak isteyenler için oldukça büyük bir fırsat sunuyor.

Dropshipping’den bahsedecek olursak, kısaca Amazon’da satış yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Mağaza açanların Amazon’dan ürün listeleyerek yaptığı satışlarla para kazandığı bu model, son dönemlerde oldukça fazla tercih ediliyor. Eğer elinizde düşük miktarda da olsa bir sermaye varsa ve evden çalışma fikirlerini araştırıyorsanız, Amazon üzerinden Dropshipping yapmak iyi bir seçenek olabilir.

2- Oyuncak Yapımı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer elinizdeki sermaye düşükse, oyuncak yapımı gibi maliyeti yüksek olmayan iş fikirlerine yönelebilirsiniz. Bu alanda göreceğiniz bir kurs, sizleri oyuncak konusunda geliştirip yaratıcı tasarımlar

çıkarmanızı sağlayabilir. Böylelikle düşük sermaye ile bir ürün oluşturarak satışa başlayabilirsiniz.

3- Sohbet Botu

Elinizdeki sermayeyi işletmelerin yaşadığı problemleri çözmek adına kullanmak, aslında düşük bütçeli iş fikirleri arasındaki en mantıklı seçenek olacaktır. Bu, firmaların sizlerle çalışmasını ve dolaylı yoldan para kazanmanızı sağlayacaktır.

Sohbet botu, firmaların yaşadıkları problemleri çözen bir noktada kendinizi konumlandırmak için oldukça iyi bir iş fikridir. İşletmelerin büyük bir kısmı, müşterilerine online olarak destek vermek için canlı destek hizmetini kullanır. Ancak bu noktada canlı destek hizmeti, öncelikli olarak bir bot gibi hareket eder. Sorulma ihtimali yüksek soruların belirlenip, işlendiği bir sistem kullanır.

Yani, bir canlı destek botu oluşturup şirketler için ayrı ayrı bot hizmeti sunabilirsiniz. Önemli bir girişimcilik adımı atmanızı da sağlayacak olan canlı destek botu, hızlı bir şekilde sermayenizi artırmanızı ve kâr almanızı sağlayabilir.

4- El Yapımı Ürünler

Son zamanlarda insanların el yapımı ürünlere olan ilgisini sizler de duymuşsunuzdur. Özellikle el yapımı mum, çanta, kazak, atkı ya da bere gibi ürünler oldukça fazla satılıyor. Eğer böyle bir yeteneğiniz varsa, el yapımı ürünlerle de oldukça iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Küçük bir sermaye ile mum yapmak için gereken malzemeleri satın alabilir ve hemen işe koyulabilirsiniz. Eğer yeteneğiniz örgü örmekse de bir çift şiş ve ip yine başlamanız için yeterli olacaktır.

El yapımı ürünlerinizi satmak için sosyal medyadan ya da sadece el yapımı ürünlerin satıldığı internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Online İş Fikirleri

Dijitalleşen dünyada teknoloji her geçen gün daha fazla önem kazanırken, online olarak çalışma modeli de büyük ölçüde benimsenmiş durumda. Hatta öyle ki online iş fikirleri, son dönemlerde ek gelir elde edebilmek adına oldukça fazla tercih ediliyor.

Bizler de içeriğimizin bu kısmında sizler için online iş fikirlerini araştırdık. İşte evden çalışarak ek gelir edebileceğiniz 9 iş fikri…

1- Online Ders Vermek

Covid-19 süreciyle birlikte trend haline gelen ‘online ders’, şu anda çok sayıda eğitimcinin hala daha devam ettiği bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı olduğunuz ve diğer insanlara aktarmak istediğiniz alanlarda, online olarak ders vererek ek gelir elde edebilirsiniz.

Üstelik, online derslerinizi Zoom gibi ücretsiz platformlarda yapabileceğiniz gibi, Udemy gibi kanalları da kullanabilirsiniz. Herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmadan başlayabileceğiniz bu iş fikrinde, öğrenci bulmanız oldukça önemli. Ancak ilk öğrencinizi bulup, başarılı bir şekilde online ders verebilirseniz, daha fazla öğrencinin size ulaşacağını söyleyebiliriz. Bu noktada reklamınızı iyi yapmanızı öneririz.

2- Tasarım Yapmak

Eğer tasarım konusunda yetenekliyseniz ve yaygın tasarım programlarını kolaylıkla kullanabiliyorsanız, online bir şekilde tasarım hizmeti verebilirsiniz. Dünyanın hemen hemen her yerindeki işletmeye online olarak ulaşabileceğiniz için, tasarım alanında iş bulmanız diğer sektörlere kıyasla daha kolay olacaktır.

Öte yandan aracı siteler üzerinden tasarım ilanlarına bakabilir, parçalar halinde iş alarak daha fazla markayla çalışabilirsiniz.

3- İçerik Üretimi ve Editörlük

Hepimizin bildiği üzere medya, online çalışmaya en yatkın sektörlerden biri. Bu yüzden son zamanlarda haber editörlüğü, içerik üreticiliği gibi meslekler son derece revaçta.

Herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmayan bu alanda, eğer kaleminize güveniyorsanız, içerik üreterek ya da editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Klavyeye yatkınsanız hemen başlayabileceğiniz bu işe, yine tasarım işlerinde olduğu gibi çok sayıda aracı site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Genellikle yapılan iş kadar ödeme alacağınız içerik üreticiliği ya da editörlük, sizlere çalıştığınız kadar bir ek gelir sağlayacaktır.

4- Satış Ortaklığı / Influencer

Online olarak yapabileceğiniz bir başka iş fikri ise satış ortaklığıdır. Günümüzde ‘influencer’ olarak bildiğimiz satış ortakları, markanın ürününün kulaktan kulağa dolaşmasını sağlar. Eğer sizler de sosyal medyada iddialıysanız, markalarla satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Affiliate marketing olarak da bilinen satış ortaklığında, markaların ürünlerini inceleyebilir ve sosyal medya üzerinden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Birçok işletmenin kullandığı bu yöntemde ödemeler, çalıştığınız şirkete göre değişiklik gösterecektir. Ancak genellikle ortaklık bağlantısına tıklayan veya ürünü bağlantı üzerinden satın alan kişi başına komisyon ödemesi alınır. Yani, çalışmanız ne kadar etkileyiciyse o kadar insan ürünü satın alır ve sizler de o insanların oranına göre bir ücret alırsınız.

5- Çeviri

Eğer yabancı dillere hakimseniz, çeviri yaparak para kazanmak sizler için en uygun online iş fikri olacaktır. Çok sayıda şirketin ihtiyaç duyduğu çeviri hizmeti, genellikle çevirmenlik büroları tarafından karşılanır. Ancak bazı şirketler kendi bünyesinde özel olarak birini çalıştırmayı ya da dışarıdan freelance olarak çeviri hizmeti almayı tercih eder.

Bu noktada eğer dil yeteneğiniz varsa ve çeviri yapabiliyorsanız, işi neredeyse yarıladığınızı söyleyebiliriz. Yapmanız gereken tek şey, yine yukarıda da söylediğimiz gibi aracı siteler üzerinden çeviri ilanlarını karıştırmak olacaktır.

6- Çağrı Merkezi

Kendi evinizde çalışarak başlayıp, düzenli gelir elde edebileceğiniz bir diğer iş fikri ise çağrı merkezinde çalışmaktır. Potansiyeli yüksek olmasa da düzenli gelir sağlayan bu iş, mülakatı geçmeniz durumunda hemen başlayabileceğiniz bir iş.

Ortalama asgari ücretin hemen üstünde kazanacağınız bu işte, evden çalıştığınız için, diğer online iş fikirlerini de değerlendirebilirsiniz.

7- İmaj/Stil Danışmanı

Eğer moda bilginize ve göz zevkinize güveniyorsanız, bir stil danışmanı olarak da çalışabilirsiniz. Birebir bir iş yerine gitmek zorunda olmadığınız bu işte en önemli adım, kendi reklamınızı yapmaktır.

Genellikle sosyal medya üzerinden yapılan imaj danışmanlığında iyi bir tarza sahip olmanız oldukça önemli. Sosyal medya hesabınızı bir vitrin gibi kullanarak, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

İlk etapta müşteri bulmanın zor olduğu bir alan olsa da başarılı olmak imkansız değil. İlk müşterinizi bulduktan sonra işinizi iyi bir şekilde yapmanız, adınızın yavaş yavaş duyulmasını sağlayacaktır. Bu da size yeni müşterileri getirecektir.

8- Sosyal Medya Danışmanlığı

Dönemimizin en popüler işlerinden biri olan sosyal medya danışmanlığı, en çok tercih edilen online iş fikirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Hemen hemen her işletme, artık bir sosyal medya hesabına sahip ve her geçen gün bu sayı artıyor.

Eğer sizler de sosyal medya kullanımında becerikliyseniz, danışmanlığa ihtiyacı olan kişilere ya da şirketlere bu hizmeti verebilirsiniz.

9- Sanal Asistanlık

Sanal asistan, aslında normal bir asistanın yaptığı her şeyi online olarak gerçekleştirir. Bu sebeple de online iş fikirleri arasında en popüler olanlardan biridir.

Sanal asistanlık hizmeti e-posta yanıtlama, randevuları ayarlama, iş tablosu oluşturma gibi görevleri yapar. Yani, sanal asistanların işletmeler için yapabileceklerine dair bir sınır yoktur diyebiliriz.

Bazı müşteriler sizden web sitesi ya da sosyal medya hesaplarını yönetmenizi isteyebilir. Bu da hem evden çalışmak hem de çeşitli görevlerle öğrenme fırsatı sunacaktır.

Tüm bu yazdıklarımızı toplayacak olursak, aslında belki de daha yüzlerce iş fikrinin olduğunu söyleyebiliriz. Ek gelir elde edebileceğiniz bu yöntemler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce hangi online iş fikirleri daha çok kazandırır? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.