Evde Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Ek İş Fırsatları

Maaşlı bir işte çalışarak elde edilen gelir, bir çok kişinin geçimini sağlaması adına yetersizdir. Bu doğrultuda evde ek iş ne yapabilirim diyenlerin sayısı oldukça fazla. Tabi bu sayının fazla olması herkesin ek gelir sağlayabildiği anlamına gelmez. Bunun en büyük nedeni doğru olmayan ek gelir elde etme yöntemlerinin tercih edilmesidir. Bu yazıda size para kazandıramayacak ek iş fikirlerinden uzak durmanız adına, gerçekçi ve güvenilir yöntemler paylaşılacaktır.

Evde Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Ek İş Fırsatları

Evde Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Ek İş Fırsatları

Nasıl yani? Evde ek iş yapmak istiyorum diye araştırma yaptığınızda karşınıza yüzlerce web sitesi çıkacaktır. Bu web sitelerinin bir çoğunda anket doldurarak para kazanma, reklam ve video izleme, müzik dinleyerek para kazanma gibi fikirler görebilirsiniz. Öncelikle bu tarz fikirler ile para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Bahsedilen yöntemlerin neredeyse %98’i yurtdışı kaynaklı siteler üzerinden gerçekleştirilebilir. Yani Türkiye üzerinden bu tarz işler yaparak para kazanamazsınız.

Peki hafta sonu ya da boş zamanlarınızda ek iş yaparak nasıl para kazanabilirsiniz? Bu sorunun cevabını bu yazıda birlikte bulacağız. Öncelikle bulunduğumuz ülkenin koşullarına uygun bir şekilde iş yapmanız gerekiyor. Örneğin; işkur üzerinden yer alan evde ek iş ilanlarını incelediğinizde gerçek resimle karşılaşacaksınız. Yani Türkiye’de part time ne tarz işler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Şimdi can alıcı noktaya gelelim. Evde ek iş yaparak para kazanmak istiyorsanız 3 seçeneğiniz var.

Bu 3 yöntem ile ek gelir elde etmeniz mümkün. Ancak bilgisayarınız var ise ve internet sektörüne ait bilgi sahibi iseniz, para kazanmanız daha kolay olacaktır. Şimdi tüm bu yöntemlerle nasıl para kazanabileceğinizi liste liste anlatalım.

 

Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Kazandıran Fikirler

Evde Ek İş Ne Yapabilirim

Evde Ek İş Ne Yapabilirim

Listede yer alan ek iş fikirleri ile aylık 5 Bin TL üzeri gelir elde eden girişimciler dahi mevcut. Bu işler size başlangıç aşamasında yabancı gelse bile gözünüzü korkutmasın. Bilmemekten ziyade, bu işi yapmak için emek harcamanız gerekiyor. Örneğin; bijuteri ürünlerine karşı yabancı olabilirsiniz. Ancak başlangıç malzemeleri ile bir ürün çıkarmak en fazla 1 haftanızı alacaktır. Yeter ki ek iş yapmak için kararlı olun. Şimdi evde ek iş ne yapabilirim diyenlere için bu fikirleri sıralayalım:

 1. Güvenilir Paketleme İşi Yapmak
 2. Instagram’dan Ürün Satmak
 3. Dolap İle Satış Yapmak
 4. Stok Fotoğrafçılığı Yapın
 5. Bijuteri Ürünleri Tasarlamak
 6. Etsy Üzerinden Satış Yapmak
 7. Makale Yazarlığı Yapmak
 8. Upwork ile Dolar Kazanmak
 9. Evde Üretim Yapmak
 10. Bilira Arbitrajı Yapmak
 11. Letgo ile Alım Satım
 12. Evde Youtube Videoları Çekmek
 13. Kendi Blog Sitenizi Açın
 14. Affiliate ile Para Kazanın
 15. Pazarda Ürün Satışı Yapın
 16. Butik Süt Ürünleri Üretimi
 17. Evde Mantar Yetiştiricilği
 18. Basit Tekstil Ürünleri Yapımı
 19. Instagram Takipçi Satışı
 20. Yorum Satış Hizmeti Vermek

Listede yer alan 20+ ek iş fikri dışında farklı fikirlerde bulmanız mümkün. Ancak bu fikirlerin özellikle ülke şartlarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Şimdi bu evde ek iş fikirlerinin içeriğine göz atalım.

 

1. Güvenilir Paketleme İşi Yapmak

Evde ek iş ne yapabilirim diyenler için en kolay para kazanabileceğiniz iş fikridir. Özellikle fabrikalara ya da imalathanelere yakın yerlerde oturuyorsanız, bu tarz ek iş fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. Evde sizlere verilecek olan işler farklı sektörlere ait olabilir. Örneğin; eskiden verilen iplik temizleme, kalem montajı ya da toka yapımı işleri dışında farklı işler karşınıza çıkabilir. Son zamanlarda kutu yapımı, etiket yapıştırma, ürün poşetleme ya da kargo yapma gibi işler de denk gelmektedir.

Bu tarz işlerin çok olduğu gibi güvenilir olması da önemli. LC Waikiki ya da Koton gibi firmaların alt fason firmaları mevcut. Bunların verdiği işler her zaman güvenilir diyebiliriz. Ancak bunun dışında iyi niyeti suistimal edenler de mevcut. Bu konuda ek iş yapmak istiyorum diyorsanız, Güvenilir evde paketleme işi veren firmalar başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

2. Instagram’dan Ürün Satmak

Oturduğunuz yerden  bir iş başlatmak istiyorsanız, Instagram bu konuda en kolayı olacaktır. Bir iş fikri belirleyip, Instagram hesabı açmak sadece 10 dakikanızı alacaktır. Belirlemiş olduğunuz iş fikri üzerine paylaşımlar yapmak, etiketler oluşturmak ve hatta gerektiği taktirde çekiliş düzenlemek takipçi kitlenizi arttıracaktır. Tabi bu doğrultuda para kazanma yöntemini belirlemelisiniz. Örneğin; sadece komik videolar paylaşan bir hesap, sadece hikaye paylaşımı yaparak, hikaye başına 1000 TL kazanç elde edebilmektedir. Tabi bu tarz iş dışında fiili ürün satıcıları da mevcut. Ne yapacağınıza karar vermek için, kendinize uygun olan yöntemi seçmeniz gerekiyor.

Özellikle evde ek iş yapmak isteyen bayanlar için en iyi para kazanılacak yöntemler arasında yer almaktadır. Daha detaylı fikir edinmek adına, bu tarz para kazanan hesapların stratejisini takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

 

3. Dolap İle Satış Yapmak

Vergi levhanız olmadan Dolap uygulaması üzerinden ikinci el ya da sıfır ürünleri kolaylıkla satabilirsiniz. Üstelik Trendyol’da olduğu gibi alıcı kredi kartı ile ürün alma ya da taksit yaptırma seçeneklerine sahip. Tüm bu avantajlar ile iş yapmak için satacağınız bir ürün belirlemeniz gerekiyor. İkinci el ürünlerinizi satmak sizi sadece elinizdeki ürünler bitene kadar para kazandırır. Sürekli evden para kazanmak için bir ürün belirlemelisiniz. Bayan ağırlıklı bir kitle olduğu için tekstil, kozmetik ve çanta tarzı ürünlerin satış hacmi %65 civarında. Uygulamayı indirerek “satış merkezi” menüsü üzerinden istatistikleri inceleyebilirsiniz.

 

4. Stok Fotoğrafçılığı Yapın

Haber siteleri ya da web siteleri üzerinden kullanılan fotoğraflar lisansları ile birlikte satın alınmak zorundadır. Bu durumda tamamen hukuki bir gerekliliktir. Bunun yanında kitaplarda, reklam panoların vb. alanlarda kullanılan fotoğraflar da buna dahil. Eğer fotoğrafçılık ile ilgili bir merakınız var ise, bu alanda kendi geliştirebilirsiniz. Tabi bu işi yapmak için gezerek fotoğraf çekmeniz gerekmiyor. Sadece evinin önünde yer alan bir çiçeğin fotoğrafını çekip, Shutterstock sitesine yükleyen birisinin tek satış ile 93$ kazandığını biliyorum. Bu satış rakamlarının yüksekliği, fotoğrafın nerede kullanılacağı ile ilgilidir.

 

5. Bijuteri Ürünleri Tasarlamak

Özellikle bayanlar için evde basit bir şekilde para kazanılabilecek bir yöntemdir. Sadece doğal taşlar ve montaj seti alarak üretim yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi klasik bir üretim yapmaktan ziyade, kişiye özel üretimler yapmak size para kazandıracak olan yöntemdir. Nasıl yani? Evde ek iş yapmak için bijuteri ürünleri üretecek olan tek kişi sizler değilsiniz. İnternette bu tarz ürünleri satan binlerce satıcı mevcut. Onların arasında sıyrılmak ve para kazanmak için sıradışı tasarımlara yönelmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda fikir edinmek için, Instagram üzerinden yurtdışında yer alan tasarımları inceleyebilirsiniz.

 

6. Etsy Üzerinden Satış Yapmak

Dünya üzerinden 350 Milyondan fazla kullanıcı bulanan ETSY sitesinde el emeği ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Özellikle Amerika ve İngiltere üzerinde yer alan tüketiciler Türkiye’de 40 TL olan bir ürüne 50 Dolara kadar ödeme yaptığını görebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Siteyi ziyaret ettiğinizde bir yastık kılıfının 40$ ve üzerinde bir fiyata satıldığını görebilirsiniz. Bu sitede herhangi bir ürün satmak için sadece hesap açmanız ve ürünleri paylaşmanız yeterli. Başlangıç aşamasında vergi mükellefi olmadan tüm bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

7. Makale Yazarlığı Yapmak

Bir çok web sitesinde makale yazarak para kazanabileceğinizden bahsedilmiştir. Evet bu tamamen doğru. Ancak herkes makale yazarak para kazanamaz. Öncelikle bir bilgisayara sahip olup, bu konuda para kazanmak için kararlı olmalısınız. Başlangıç aşamasında zorlanmanız oldukça normal bir durum. Aceleci olmayın. Sadece 3 ay boyunca alıştırmalar yaptığınız zaman, klavyeye bakmadan yazı yazmaya başlayacaksınız. Tabi makale yazarken yapmış olduğunuz araştırmalarda, müşterilerinizin memnun olmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda para kazanmak için, üye olabileceğiniz iyimakale.com, icerik.net vb. bir çok site mevcut.

 

8. Upwork ile Dolar Kazanmak

İngilizce biliyor ve bilgisayar ile aranız iyiyse, Upwork dolar kazanabileceğiniz en iyi siteler arasında yer alır. Bu site üzerinden Freelance olarak çalışanlara müşteriler tarafından iş verilir. Saatlik çalışma ücreti ise 20$ ile 200$ arasında değişiklik göstermektedir. Bu işler yazılım tarzı olabileceği gibi sadece yazı girişleri yapmak ya da asistanlık yapmak gibi de olabilir. Türkiye’de sadece Upwork üzerinden çalışarak ayda 1000$ üzerinde para kazanan girişimciler var. Sizde onların arasında yer almak istiyorsanız, akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanız gerekiyor.

 

9. Evde Üretim Yapmak

Evde bir ürün üretip satışını gerçekleştirebilirsiniz.  Üretim fikirleri başlıklı yazıda yer alan 60+ adet fikir arasında kendinize uygun olan bir yöntemi seçin. Tabi seçeceğiniz yöntemin evde yapılabiliyor olması çok önemli. Tabi üretim yapabileceğiniz ekstra bir alanınız var ise, durum daha farklı olacaktır. Bu noktada sadece üretim değil, ürünlerinizi satmanız asıl para kazanacağınız nokta. Örneğin; evde butik mezeler üretiyorsanız, çevrenizde bulunan restoranlar en iyi müşterileriniz olacaktır. Instagram gibi sosyal medya mecraları üzerinden de bireysel müşterilere ulaşabilirsiniz.

 

10. Bilira Arbitrajı Yapmak

Kripto paralar ile işlem yapmayı biliyorsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Evde yapılabilecek ek iş olmasa da, ek gelir yöntemleri arasında en çok kazandıranıdır. Nasıl yani? Bilira, Türk Lirasına endekslenmiş olan bir dijital para birimidir. 1 Dolar normal piyasalar 15 TL iken, kripto para piyasalarında 1 Dolar 14 TL ya da 16 TL olabilmektedir. Bu durumda arada yaşanılan fark, sizlere arbitraj yapma fırsatı tanımaktadır. Daha detaylı bilgi için borsalar üzerinde yaşanan fiyat farklılıklarını inceleyebilirsiniz.

11. Letgo ile Alım Satım Yapmak

Ülkemizde bir çok kişi Letgo üzerinden arbitraj yaparak para kazanmaktadır. Yani uygun fiyata bulunan bir ürün satın alınır. Daha sonra ise üzerine ekstra kâr koyularak satışa çıkarılır. Genellikle bu ürünler antika tarzında eşyalardan oluşur. 1000 TL değerinde bir ürünü, kolaylıkla 200 TL’ye düşürebilirsiniz. İncelediğiniz zaman bu tarz ürünler karşınıza çıkacaktır. Tabi sadece antika ürünler ile ticaret yapmanız gerekmiyor. Daha küçük ve alınması kolay olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ise, satın alacağınız ürünler ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerektiğidir.

 

12. Evde Youtube Videoları Çekmek

Bir kamera ve bir mikrofon ile Youtube sektörüne giriş yapmanız oldukça kolay. Bunun için öncelikle ne hakkında videolar çekeceğinizi belirlemelisiniz. Bebek videoları, oyun videoları ya da şaka videoları gibi. Ek iş yaparak para kazanmak isteyenler, tutulduğu taktirde bu işe profesyonel olarak geçiş yapabilirler. Sadece çaydanlık şakası videosunun 10 Milyon izlenmesi ile prodüksiyon kuran girişimciler mevcut. Tabi sizin ek gelir elde etmek için şaka videoları çekmeniz gerekmiyor. Bildiğiniz konular olması, daha az zahmet çekmenizi sağlayacaktır.

Başlangıç aşamasında Youtube ile para kazanmak için büyük bir sermaye harcamanızı önermiyorum. Sadece  10 Bin TL’lik bir ekipman ile denemeler yapıp, kendinizi test etmelisiniz. Videolar çekerek ne kadar para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, Youtube kazanç hesaplama başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

13. Kendi Blog Sitenizi Açın

Blog yazarak para kazanmak üzerine yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Eğer para kazanmak için aceleniz yok ise, aylık 5 Bin TL’ye kadar gelir elde edebileceğiniz bir yöntem. Tek yapmanız gereken hiç sıkılmadan düzenli olarak yazılar oluşturmak. Üstelik herhangi bir kod bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Başlangıç için kendinize bir konu belirleyin. Örneğin; evde yapılabilecek pratik bilgiler olsun. Bir kullanıcı “domates lekesi nasıl çıkar” diye arama yaptığında, onun karşısına çıkabilecek bir yazı oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz yazıda yer alan Google Adsense reklamlarına tıklandıkça, sizde para kazanmaya başlayacaksınız. Günlük 3000 ziyaretçisi olan bir sitenin ortalama kazancı 2000 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir.

 

14. Affiliate Marketing ile Para Kazanın

Satış ortaklığı anlamına gelen bu iş modeli ile paylaştığınız linkler üzerinden para kazanmış olacaksınız. Tabi link paylaşabilmek için belirli bir kitlenizin olması gerekiyor. Bu kitleyi; Instagram,  Twitter, Blog ya da farklı mecralar üzerinden edinebilirsiniz. Takipçi sayısını arttırmak başlangıç aşamasında size zor görünebilir. Ancak belirli bir aşamadan sonra, takipçi sayınız arttıkça Affiliate kazançlarınız da artacaktır.

 

15. Pazarda Ürün Satışı Yapın

Evde değil, ancak evinize yakın bir lokasyonda pazarda ürün satarak para kazanabilirsiniz. Pazarlara gelen ziyaretçilerin neredeyse %99’u alışveriş yapmak için ziyarette bulunurlar. Bu kitleye ürün satmanız, diğer mecralara göre daha kolaydır. Bunun için müsait olduğunuz günler için pazar tahtası kiralamalısınız. Ardından pazarda satılabilecek ürün tercihi ne olabilir diye araştırmaya koyulmanız gerekiyor.

Pazarda en çok meyve ve sebze satılsa da, bu konuda ek iş olarak rekabet etme şansınız yok. Tekstil ürünleri, bijuteri, çanta vb. ürünlerde şansınız daha yüksek olacaktır. Fikir sahibi olmak için toptancıların yer aldığı lokasyonları gezmenizi öneriyorum. Toptancılar bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

16. Butik Süt Ürünleri Üretimi

Yüksek enflasyonlar sonrasında özellikle süt ürünlerine büyük zamlar gelmiştir. Bu noktada tüketim markalar arasında farklı tercihler yapılmasına neden oldu. Özellikle uygun fiyatlı ürünler daha çok tercih edilmektedir. Tabi bu nokta evde ek iş ne yapabilirim diyenlere de fırsat doğmaktadır. Nasıl yani?

Eğer köy ve kasaba gibi yerlerde yaşıyorsanız, butik olarak süt ürünleri yapıp, satışını gerçekleştirebilirsiniz. Çiftçiler sütün kg fiyatını 6 TL ile 8 TL arasında toptan olarak satmaktadır. 5 kg sütten 1 kg peynir üretimi mümkün. Bu fiyat avantajı size 1 kg peyniri maksimum 45 TL’ye üretme avantajı sunacaktır. Ortalama satış fiyatı 80 TL’den başlayan bu peynirleri, Instagram üzerinden dahi satabilirsiniz. Tabi çevrenizde bulunan işletmelere satmanız, sizin için daha kolay olacaktır.

 

17. Evde Mantar Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ek gelir fırsatı yakalamanız mümkün. Evinizin bir odasında, çatıda ya da atıl durumda olan bir alanda, mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ekipmanlar paket halinde satılmaktadır. Sizin yapmanız gereken, ihtiyaç duyulan nemli ortamı sağlamak olacaktır. Bu ortamı sağladığınızda sadece 1 çuval mantar kiti ile  1 yıl boyunca düzenli olarak hasat yapabilirsiniz. Bu durum yapmış olduğunuz yatırımdan, %500’lük bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

 

18. Basit Tekstil Ürünleri Yapımı

Evde üretim yapmak, ek iş açısından en garanti yöntemdir. Bu üretim yöntemleri arasında basit tekstil ürünleri, kolaylıkla öğrenim sürecini atlatmanızı sağlayacaktır. Örneğin; dikiş makinesi kullanmasını bilmiyorsanız dahi, alacağınız başlangıç seviyesi bir makine ile, kolaylıkla ürün dikimi yapabilirsiniz. Cüzdan, yastık kılıfı, bone, bandana vb. ürünler bunlardan sadece bazıları. Tabi tek ürün üzerine yönelip profesyonelleşmek size daha büyük avantaj sağlayacaktır. Üretmiş olduğunuz bu ürünler ile sosyal medya mecralarında marka olma yoluna girebilirsiniz.

 

19. Instagram Takipçi Satışı

Evde bilgisayarınız yok ise, sadece cep telefonu kullanarak bile bu işi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle bu işin büyük bir pazar payı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Google’da arama yaptığınız zaman ortalama olarak 1000 takipçinin 25 TL’den satıldığını görebilirsiniz. Bu satılan takipçiler, bayilik yapan firmalar tarafından 5 TL’ye satılmaktadır. Yani 5 TL’ye satın alacağınız 1000 takipçi gönderme hizmetini 25 TL’ye satarak %500 kazanmış olacaksınız. 

Bu işten para kazanmak için öncelikle Instagram üzerinden kendinize bir hesap açın. Hesapta bu işi yaptığınızı belirten paylaşımlar yapın. Son olarak ise, insanlara bu hizmeti yaptığınızı belirten mesajlar ve yorumlar ile geri bildirimde bulunun. Günde sadece 4 sipariş alarak 100 TL ciro yapabilirsiniz. Tabi bu rakamlar genellikle daha yüksek olmaktadır. Bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yorumlar bölümünden destek isteyebilirsiniz.

 

20. Yorum Satış Hizmeti Vermek

Bir ürün ya da bir hizmet alacağımız zaman, genellikle o işletmenin yorumlarına bakarız. Bu yorumlar Google, Tripadvisor, Appstore ya da farklı mecralar olabilir. Olumlu yorum varsa, alışveriş gerçekleştirilir. Olumsuz yorum çok ise, genellikle o işletmelerden alışveriş yapılmaz. Bu işletmeler genellikle yorumları dışarıdan satın alma eylemine gider. Bu tarz hizmet veren görev yap para kazan işletmeleri mevcut. Yani 10 Tane yorum 100 TL gibi hizmet verilir. Sizde bu sitelere üye olup, yorum başına 2,5 TL’den başlayan paralar kazanabilirsiniz.

 

Evde Ek İş Ne Yapabilirim Diyenlere Ek İş Fırsatları” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sizde evde ek gelir oluşturmak istiyorsanız, bu yöntemlerden birisini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak öncelikle kararlı olmalı ve başlangıç için hazırlık yapmalısınız. Harekete geçmediğiniz sürece, o mükemmel fırsatların sizi bulması zor olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.