Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir? Nasıl Elde Edilir?

Günümüzde artan enflasyon sebebiyle harcamalarımız yani giderlerimiz arttı. Sabit bir işte çalışarak giderlerimizi karşılamaya çalışırken birde bikrim yapmak isteyebiliriz. Aktif olarak tek bir işte çalışarak birikim yapmak zor olacağı için pasif gelir kaynakları bu konuda bizlere yardımcı olmaktadır.

Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Kaynakları

Birçok kişi herhangi bir yere gitme veya çalışma zorluğu olmadan para kazanıp birikim yapma fikirleri aramaktadır. Pasif gelir kaynakları tam olarak bunu yapmamıza olanak verir. Bir yandan gitmekte olduğumuz işimize devam ederek diğer yandan para kazanabiliriz. Özellikle pandeminin ortaya çıkması ile birlikte pasif gelir kaynakları en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

Arka planda para kazanmak ve birikim yapmak için en ideal yol kendimize alternatif bir gelir kapısı oluşturmaktır. Süregelen işimize rahatça devam ederek biryandan da kolaylıkla para kazanabileceğiz. Tüm bunları nasıl yapabileceğimize birde yakından bakalım.

Not: Pasif gelir elde etmek dışında farklı fikirler için Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir herhangi bir gayret vermeden para kazanabileceğimiz bir yoldur. Para kazanmanın en kolay yolu olarak tanımlamak hiç te yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

Devam etmekte olan işinizi hiçbir şekilde aksatmayacak size fazladan çalışma veya mesai yaratmadan para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Birçok ek kazanç yöntemi vardır. Kendinize en uygun yöntemi seçerek pasif olarak gelir elde edebilirisiniz. Peki, pasif gelir oluşturmak nasıl yapılır?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir

Pasif gelir öncelikle herhangi bir çaba harcanmadan oluşan gelirdir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Öğreneğin bir öğretmensiniz ve internette bir konu ile alakalı kurs verdiniz. Vermiş olduğunuz bu kurs tek seferlik bir çaba gerektirdiğinden tekrar uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

İnternet sitenize veya kurs sitelerine yüklediğiniz anlatımınız satıldıkça para kazacaksınız. Burada herhangi bir çalışma veya mesai söz konusu değildir. Tek yapmanız gerek hesabınıza para yatıp yatmadığıdır Pasif gelir elde etme yöntemleri hakkında sadece bir örnekten bahsettik.

Pasif gelir elde etmek için öncelikle buna uygun bir alan seçmelisiniz. Pasif gelir kaynakları hiçbir çaba gerektirmeden para kazandıran bir yöntemdir. Kendinize en uygun alanı seçip arka planda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü?

Öncelikle uyurken para kazanmak nedir onu açıklayalım. Uyurken para kazanmak işe gitmeden ve uzaktan da bile olsa çalışmadan para kazanmayı ifade eder. Yani siz öyle bir iş yapacaksınız ki para kazanırken tek yapmanız gereken ne kadar kazanmış olduğunuzu kontrol etmek olacak.

Uyurken para kazanmak dijital çağ ile birlikte çok daha popüler hale geldi. Birçok alanda uyurken para kazanmak artık mümkündür. Gelişen teknoloji ile birlikte pasif gelir kaynakları sayesinde uyurken para kazanmanız mümkün.

Gelişen teknoloji bu alanda büyük avantaj sağlasa da eski zamanlardan beri devam etmekte olan pasif gelir kaynakları vardır. İnsanlar her zaman daha kolay para kazanmanın ve sevdiklerine daha fazla zaman yaratmanın yollarını araştırmışlardır. Bu yazımızda sizler için pasif gelir elde yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu konuya daha yakından bakmak gerekirse nasıl bir strateji izlememiz gerektiğine kara vermeliyiz.

Pasif Yatırım Stratejisi Nedir?

Öncelikle aktif ve pasif yatırım nedir, farkları nelerdir ve nasıl uygulanır bu konulardan bahsetmek istiyorum. Aktif yatırım, belli bir bilgi birikimi isteyen yatırım türüdür. Aktif yatırım yapan kişi borayı sıkı takip etmeli ve alım –satım zamanını doğru bir şekilde öngörmelidir. Piyasada yaşanan dalgalanmalardan en doğru şekilde kat etmelidir.

Pasif yatırım ise, daha çok uzun vadeli yatırımların tanımlarında kullanılır. Yaptığınız yatırımı uzun bir süre satmayacağınız için yaptığınız yatırımı bir süreliğine pasif duruma getirmeye benzetilir. Burada kazanç zaman ile paralel gider. Pasif yatarım içeriden bulunan bir gelir kaynadığıdır.

Pasif yatırımcılık sabır isteyen bir yatırı türü olsa da uzun vadede aktif yatırımcılıktan daha iyi kazançlar sağladığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Aktif yatırma nazaran risk düşüktür. Aktif yatırım gibi yüksek analiz bilgisine gerek yoktur. Pasif yatırımın en temel stratejisi satın ve beklet şeklindedir.

Aktif Gelir ve Pasif Gelir Farkı?

Yazımızın genel konusu olan pasif gelir fikirleri başlığını daha iyi anlayabilmek için aktif gelir ve pasif gelirsin arasındaki farklara bir göz atlamalıyız.

Pasif gelir bir kereye mahsus veya çok az çaba karşılığı elde ettiğimiz gelirler olarak genel bir tanım yapabiliriz. Pasif gelir karşılığında devamlı olarak bir çaba gerektirmeyen, mesai sateni olmayan işlere denir. Aktif gelirden en büyük farkı herhangi bir çalışma saatinin olmamasıdır. Bu demek oluyor ki pasif gelir kaynakları sayesinde uyurken de para kazanmanız mümkündür.

Aktif gelir ise karşılığında çalışmak zorunda olduğumuz tüm gelirlerdir. Belli bir saati veya mekâna bağlı çalışılıp para kazandığımız gelirlerin tümüne aktif gelir diyebiliriz.  Aktif gelir ve pasif gelir arasındaki en büyük ikinci fark ise, pasif gelirde yürürken, kahve içerken ve hatta uyurken para kazanabiliriz. Fakat aktif gelirde bunu yapmamız mümkün değildir.

Okuyunuz: İnternetten Para kazanma yolları başlıklı makalemizde sizlere yardımcı olabilecek onlarca fikir bulabilirsiniz.

 

En İyi Pasif Gelir Kaynakları 

Günümüzde birçok kişi hali hazırda çalışmakta olduğu işinin yanı sıra ekstra gelir elde etmek için ek ya da yan iş sahibi olmaya çalışmaktadır. Ek iş ya da yan iş ekstra gelir sağla da ekstra zaman ve çaba anlamına da gelmektedir. Yeterli zamanım yok fakat ekstra gelir elde etmek istiyorum diyenler ya da sevdiklerime daha fazla zaman ayırarak aynı zamanda para kazanmanın yolunu arayanlar anlatacağımız pasif gelir kaynakları sizler için uygun olabilir.

En iyi evde ek para kazanma yöntemlerine geçmeden önce pasif gelir elde ederken bilmeniz gereken önemli noktalara değinmek istiyorum. Pasif gelir elde ederken bunu zorlu ve bir o kadar da sabır gerektiren bir para kazanma yöntemi olduğunu bilmelisiniz.

Size en uygun pasif gelir yöntemini belirleyerek işe başlamalısınız. Yapacağınız uzun vadeli planlar yerini pasif gelire bırakacaktır. Bu süreçte sabretmeli ve çabalamayı devam etmelisiniz. Bir kez başardıktan sonra ise gezerken kahve içerken, yüzerken ve evet uyurken bile para kazanmanız mümkün. Ek gelir elde etme için en iyi yöntemleri sizin için sıraladık.

1.Bilgiyi Satmak

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital çağ denen bir çağı yaşamaktayız. Hemen hemen her işimizi, gündelik işlerimizi çevrimiçi olarak internetten yapabilmekteyiz. Dijital çağın getirmiş olduğu en büyük yenilik ise bilgiye ulaşmanın en basit haline sahip oluşumuzdur. İnsanlar yıllardır arama motorlarından bilgiye erişim sağlamaktadır. Fakat zamanla internet bilgi çöplüğü haline gelmiş ve güvenilmez olmaya başlamıştır.

Sizde var olan bilgileri en güvenilir şekilde paraya dönüştürmenin bir yolu olarak çevrimiçi kurslar karşımıza çıkmaktadır. Alanında bilgili kişiler tarafından makul fiyatlara birçok sertifika ve bilgi sahibi olabiliyoruz. Sizde bilgi satışı yaparak internet üzerinden kurs verebilirsiniz. Bir kez hazırlayacağınız kurs içeriği satış başına para kazanmanızı sağlayarak sizin pasif gelir kaynağınız haline dönüşür. Pasif gelir kaynakları konusunda en popüler fikirlerden biri bilgi satıcılığıdır.

2.Kira Geliri 

Pasif gelir kaynakları dendiğinde birçok insanın aklına ilk gelen pasif gelir kaynağı kira geliri olmaktadır. Kira geliri toplum arasında popüler olmakla birlikte bazı gerekliler isteyen bir pasif gelir kaynağıdır.

Kira geliri satın alınan evin ya da ofisin kiraya verilerek pasif gelir elde edilmesi şeklinde yapılır. Kira geliri toplum arasında en çok bilinen pasif gelir kaynağı olsa da birtakım zorlu şartları barındıran bir pasif gelir kaynağıdır.

Öncelikli olarak satın alam işlemini gerçekleştirmek için yüksek miktarda sermayeye ihtiyaç vardır. Yeterli sermayeyi sağlamayan kişilerin en çok tercih ettiği yöntem ise satın alma işlemini ortaklaşa yapmaktır. Kira geliri yıllar boyunca size pasif gelir kazandıran en güvenilir yöntemlerden birdir. Kira geliri pasif gelir oluşturmak için ideal yöntemlerden de biridir.

 3.Web Sitesi Kurma 

Pasif gelir kaynakları denince akla ilk gelen işlerden biri de web sitesi kurulumdur. Pasif gelir elde etmek için en kolay yol olarak görülse de kendi web sitenizi kurmadan önce gerekli bilgileri edinmelisiniz. İnternet üzerinde videolarla ya da web tasarım kursları ile yeterli donanıma ulaştıktan sonra web sitenizi kurabilirsiniz. Web sitenizi kurmadan önce ‘’tık’’ alabilecek konulara dikkat etmelisiniz.

Web siteniz aldığı tık oranına göre bir reklam kitlesi oluşturur. Bu sayede markaların sizin web sitenizde reklam vermek olasılığınız artar. Böylece her tık başına para kazanabilirsiniz. Kendi web sitenizi kurarak para kazanmanın bir diğer yolu ise e ticaret yapan firmalarla yapılan ortak çalışmadır. Sitenize eklediğiniz alışveriş linki sayesinde o linkten girerek alışveriş yapan kişilerden alışveriş başına komisyon alarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

4.Uygulama Oluşturma 

Gelişen teknoloji ile birlikte gündelik her işimizi internet üzerinden kolayca halledebiliyoruz. Teknoloji geliştikçe gündelik işlerimiz için, eğitim için ve eğlence için daha pratik bir çözüm olan cep telefonu uygulamaları gündeme geldi.

Birçok işimizi telefonlara yüklediğimiz uygulamaları kullanarak kısa sürede halledebilmekteyiz. Aynı işi internet tarayıcısı kullanarak da halledebilme imkânımız olsa da uygulama üzerinden yapılan işler çok daha hızlı ilerlemektedir.

Uygulama oluşturmanız için tek ihtiyacınız olan şey yaratıcı ve kullanışlı bir fikir. Yarattığınız uygulamanın içerisine aldığınız reklamlarla pasif gelir elde edebilirsiniz. Uyurken bile para kazanabileceğiniz bu yöntem pasif gelir kaynakları arasında popüler bir yöntemdir.

Uygulamanız ne kadar çok indirilirse elde ettiğiniz reklam geliri de buna paralel olarak artar. BU sebeple insanların dikkatini çekecek bir uygulama fikri üretmelisiniz.

5.Video Kanalı Kurma

2019 yılında ortaya çıkan covid salgını ile birlikte evlerimizde daha çok vakit geçirir olduk. Peş peşe gelen kısıtlamalar ve yasaklar bizleri eve hapsetti demek daha doğru olur. Bu dönemde insanların birçoğu vaktini geçirmek için youtube gibi video platformlarını tercih etti.

Daha öncelerden beridir de çok fazla izleyici olan video platformları pandemi ile birlikte daha popüler bir hale geldi. Video kanalı kurmak pasif gelir kaynakları arasında gösterebileceğimiz bir iş fikridir. İstediğiniz videoyu bir kez çekip yükledikten sonra izlenme sayınıza göre reklam değeriniz oluşur. Aldığınız reklamlar ve izlenme sayınız karşılılığında para kazanmaya başlarsınız. Kanal kurmak izlendiği takdirde güzel paralar kazandırdığı gibi sürekli kendinizi yenilemeniz gereken de bir alandır.

6.Blog Oluşturma

Türkiye’de kira gelirinden sonra en çok kullanılan pasif gelir kaynaklarından biri olan blog oluşturma herhangi bir sermaye gerektirmeden kurabileceğiniz bir iştir.

Blog oluşturacağınız konunun sizin ilginizi çeken bir konu olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü devamlı olarak o konuyla alakalı yazılar yazarak para kazanacaksınız. Bloğunuz tıklanma sayısına göre bir reklam değeriniz olacak. Bloğunuza aldığınız reklamlar sayesinde pasif gelir elde etmiş olacaksınız.

Bloğunuzda deneyimlerinizde yazabiliriz. Zaten moda ile ilgilenen bir işe sahipseniz moda konusunda bir blog açarak okuyucularınıza ulaştırabilirsiniz.

7.Otomatlar

Pasif gelir kaynakları oluşturmak istiyorsak öncelikle insanların ihtiyaçlarına odaklanmalıyız. İnsanların ihtiyaçlarına odaklanan ve dâhiyane bir fikir olan otomatlar gündelik hayatımızın birçok noktasında yer almaktadır. Hastane, okul, metro ve daha birçok yer. Bu yerler özellikle binlerce kişinin gün içinde ziyaret ettiği yerlerdir. Otomatların oralara konmasının en büyük sebebi budur.

Pasif gelir kaynakları konusunda en güzel örneklerden biri olan otomatlar doğru noktalara konulduklarında sizlere yüksek bir pasif gelir oluşturabilir. Çevrenizi iyi gözetlemeli ve insanların otomat kullanabileceği yaygın yerlere otomat koyabilirsiniz.  Haftada bir gün yada iki gün otomatınızın eksiklerini tamamlamak için uğrayarak etkili bir gelir elde etmeniz mümkün. Bir otomatın tanesi ortalama 10 bin Türk lirasına satılmaktadır. Otomatınız için en doğru yeri seçerek pasif gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

8.Fon Yatırımı

Son zamanlarda pek çok kişi pasif gelir kaynağı elde etmek fon yatırımını tercih etmektedir. Peki, fon yatırımı nedir? Fon yatırımı nasıl yapılır? Yatırım fonu paranızın profesyonel kişiler tarafından çeşitli alanlarda değerlendirilmesidir. Örneğin altın ve hisse senedi bu alanlara örnektir.

Yatırım fonu pasif gelir kaynakları konusuna bir örnek olsa da başlangıçta belirli bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Paranızı yöneten profesyonel yöneticiler sürekli olarak piyasaları izleyerek paranızı en doğru yatırımı yapmak için kullanır. Yöneticiler paranızı yatırım yaparken minimum risk –maksimum getiri ilkesini benimserler. Yatırım yapılan paranızı kolay bir şekilde nakde de çevirebilirsiniz. Daha detaylı bilgileri seçeceğiniz bankaya giderek görüşebilirsiniz. Yatırım fonu yaparak gelir oluşturmada risk çok düşük olsa da belli bir sermayenizin olması gerekmektedir.

9.Reklam Alanı Satışı

Reklam sektörü son zamanlarda en çok büyüyen sektörler arasındadır. Günümüzde birçok yatırımcı ya da girişimci başarısını etkili reklamlara borçludur. Örneğin Amerikan kahve zinciri Starbucks, müşterilerin sipariş etmiş olduğu kahvelere isimlerini yazarak müşterilere büyük bir jest yapmanın yanı sıra bu kahve fotoğraflarının sosyal medyada bedava paylaşılmasını sağladılar. Bir kuruş bile harcamadan binlerce dolarlık reklam kitlesine ulaştılar. Bu kahve firması böyle zekice bir fikir üretmiş olsa da birçok marka reklamlarını her yerde yayınlatarak marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemektedir.

Ek gelir kaynakları konusuna bir örnekte sahip olduğunuz alanı reklamını yapmak isteyen firmaya kiralamaktır. Bu alan bazen evinizin ya da binanızın bir duvarı olabilir. Hatta arabanıza reklam afişlerinin kaplamasını yaptırabilirsiniz. Reklam alanı denince bu fikirler aklımıza gelse de pek çok yaratıcı reklam şeklide vardır.

10.Mevduat Faizi

Son yıllarda pasif gelir elde etmek isteyen ve risk istemeyen kişilerin en çok tercih ettiği pasif gelir kaynağı mevduat faizidir. Çok yüksek miktarlar kazanamasanız da küçük yatırımla para kazanma için ideal yöntemdir. Hali hazırda duran paranızı bu yatırım şeklini kullanarak bir pasif gelir kaynağına dönüştürmeniz mümkündür. Peki, mevduat faizi nedir?

Mevduat faizi paranızı seçmiş olduğunuz bankada oluşturulan mevduat hesabınıza yatırarak yıllık ya da aylık olarak paranızın faizinden para kazanmaktır. Hak arasında faizini yemek terimiyle kullanılır. Anaparaya dokunmadan paranızın faizi ile pasif gelir elde etmeniz mümkün. Özetle paranızı belirli bir süreliğine bankalara kiralama işlemidir. Paranızın miktarı alınacak olan faiz tutarını değiştirmektedir. Bankalar mevduat faiz oranı belirler sizde o orana göre para kazanırsınız. Örneğin X bankasının mevduat faizi aylık %8 olsun. Sizin 1000 TL’niz varsa aylık 80 TL para kazanırsınız. Detaylı bilgileri bankalardan öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.