Gece Vardiyasında Çalışmak İstemiyorum? 2023 Çalışma Hakları Nedir?

Gece Vardiyasında Çalışmak İstemiyorum? 2023 Çalışma Hakları Nedir?

Gece Vardiyasında Çalışmak İstemiyorum? 2023 Çalışma Hakları Nedir?

Gece vardiyasında çalışmak istemiyorum bu konuda hangi haklara sahibim gibi sorulara yanıt arıyorsanız, yazının devamında ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Gece vardiyasında çalışmak istemiyorsanız ancak bunun için zorlanıyorsanız sahip olduğunuz hakları öğrenerek bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

Gece vardiyası günümüzde birçok kurumsal firma başta olmak üzere yaygın olarak özel sektörde uygulanır. Özellikle güvenlik görevlileri ve sağlık personellerinde uzun vardiyalı çalışma sistemleri hakimdir. Bu mesleği tercih edenlerin bir anlamda esnek çalışma şartlarını kabul etmeleri gerekir. Gece vardiyasında çalışmak istemiyorum diyorsanız bu konuda bilgi edinerek olarak iş hayatınızda haklarınıza sahip çıkabilirsiniz.

İşçi Gece Çalışmaya Zorlanabilir Mi?

Günümüzde birçok işyeri ve fabrikada 24 saat çalışma şekli benimsenmiştir. Bu doğrultuda işyerleri belirli bir işçi kadrosu kurarak gece de işlerin devam etmesini ister. Özellikle sanayide üretimin aksamadan devam etmesi açısından gece vardiyası büyük kolaylık sağlar. Ancak bu doğrultuda gece vardiyasında kimlerin çalışabileceği konusu önem kazanır. Şöyle ki; Gündüz vardiyasında çalışan personeller işyeri şartları doğrultusunda hareket etmekle zorunlu iken, gece vardiyasında tercih çalışanların kendisine aittir. Bu nedenle gece vardiyasında çalıştırılacak kadro hazırlanırken personelin fikir ve görüşmelerinin alınması gerekir.

Gece vardiyasında çalışmak istemiyorum diyenler genelde işyeri ve kurumlara iş başvurusu yapılacağı dönemde bu konuya çözüm arar. Bazı işyerleri çalışma şartları konusunda işçi adayları ile ön görüşme yaparken esnek vardiya ve çalışma şartları hakkında gerekli bilgiyi sunar. İşe girecek adaylardan bu şartları göz önünde bulundurmaları istenir. Bir diğer deyişle, işçi işyerinin vardiyalı sistem olduğunu bilmeli ve bu şartları kabul ederek işe başlamalıdır. Bu sistem genelde sanayi gibi üretim sektöründe faaliyet gösteren firmalarda geçerlidir. Birçok durumda işçi ile işveren arasında anlaşma sağlanması halinde sorun çözülür. Ancak gece vardiyası için elverişli olmayan çalışanların gece vardiyasına katılmaları için zorlanmaları söz konusu olamaz.

Gece Çalışan İşçilerin Sahip Oldukları Haklar 2023

Gece vardiyasının gündüz vardiyasından farklı olduğu bilinen bir gerçektir. Vardiyalı çalışma şeklinin geçerli olduğu işyerlerinde gece çalışanlar gündüz çalışanlara göre bir takım ekstra haklara sahiptir. Bu haklar şöyle özetlenebilir;

  • Gece vardiyasında çalışma süresinin uzatması söz konusu değildir. Çalışan günlük gece çalışma saat sınırı uzatılamaz. Acil durumlar söz konusu olduğunda çalışma süresi kısaltılabilir.
  • 18 yaş altındaki çalışanlar normal koşullarda gece vardiyasına katılamaz. Yaşı uygun olmayan çalışanlar gece vardiyasına zorlanamaz.
  • Gece vardiyası iş tanımında yazılan şartlara birebir uyum sağlanması gerekir. Gerek çalışma saati gerekse çalışma ücretleri gibi konularda anlaşmaya varamama gibi bir durum olmaması için baştan yazılı belgelere başvurulması önemlidir.

Gece vardiyası rahat gibi görünse de birçok açıdan risk taşır. Bu nedenle bir iş yerinde çalışan her personelin gece vardiyasında çalışması mümkün değildir. Gece vardiyasında çalışamayacak olan sigortalı işçiler şöyledir;

  • Kadın çalışanlar eğer gebe ise gece vardiyasında çalıştırılamaz.
  • Sanayi türü işletmelerde risk içeren çalışma alanlarında 18 yaş altı çocuk işçi çalıştırılamaz.
  • Yeni doğum yapmış olan kadın çalışanların gece vardiyasına katılmaları yasaktır.
  • Engelli memur statüsünde yer alan çalışanlar gece çalışmasına katılmaya zorlanamaz.
  • Kadın işçiler için gece vardiyası gündeme geldiğinde işçinin durumunun uygun olup olmadığı Sağlık Bakanlığı tarafından raporlanmalıdır.

Gece Vardiyasında Çalışmak İstemeyenler Ne Yapmalı?

Gece vardiyasında çalışmak için uygun koşullara sahip değilseniz, bu durumu ispatlayarak iş sözleşmesini fesih hakkına sahip olabilirsiniz. Eğer işe giriş sırasında konuştuğunuz hakların ihlal edildiğini düşünüyorsanız gerekli delil ve ispatları toplayarak firmaya itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

Gece Vardiyasında Çalışmak İstemiyorum? 2023 Çalışma Hakları Nedir? makalemizin sonuna geldik. Bu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında sizinde görüşlerinizi ve tecrübelerinizi görmek bizi ve diğer ziyaretcilerin bilgilenmesinde öncülük sağlayabilir. Ayrıca diğer çalışma makalelerimizden en çok sorulan soru ise Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.