Gelir Testi Nasıl Yapılır – Başvuru ve Tespit Formu

Genel sağlık sigortası borcu olan bir çok kişi gelir testi yaptırmak için araştırma yaptırma yapmaktadır. Bu testin yaptırılmasının en büyük nedeni yeterli gelire sahip değilseniz, borçlarınızın tamamen siliniyor olmasıdır. Bu yazıda öğrenciler, ev hanımları ya da işsiz olanlar için gelir testi nasıl yapılır tüm detayları ile aktaracağız.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Sosyal devlet anlayışı, devletin bünyesinde barındırdığı vatandaşların ekonomik ve toplumsal problemlerinde yanında olan, vatandaşlarının refah düzeyi gibi konularda gerekli adımları atan ve önlemini alan devlet anlayışıdır. Bu bağlamda 2006 yılında çıkarılan kanunla birlikte Genel Sağlık Sigortası kavramı ortaya çıktı.

Bu kanun meslek farkı gözetmeksizin kişilerin kazançları doğrultusunda ödedikleri primler sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamaktadır. Akla gelen ilk soru ve bu konunun bir alt başlığı olan çalışmayan ve ya maddi imkânsızlıkları olan vatandaşların nasıl sağlık hizmetinden yararlanacağı olmuştur. Bu kanun tüm vatandaşları kapsadığı gibi maddi durumu kötü olan ve çalışmayan vatandaşları da kapsamaktadır. Tamda bu sebeple tüm vatandaşların gelir testi yapması zorunlu kılınmış böylelikle devlet desteğine ihtiyaç duyan ve maddi sorunlar yaşayan vatandaşların tespiti yapılmıştır. Sonuç olarak gelir testi sonucu gerekli şartları sağlayan vatandaşların da sağlık hizmetin yararlanması hedeflenmiştir. Peki, gelir testi nedir? Gelir testi nasıl yapılı? Gelir testi başvurusu nerede yapılır? Bu ve bunun gibi soruların cevabını sizler için yazımızda yanıtladık.

 

GSS Gelir Testi Nedir?

GSS, Genel Sağlık Sigortasının kısaltmasıdır. Genel Sağlık Sigortası, 2000’li yıllarda vatandaşların sağlık ve sosyal güvenlik konularında daha iyi bir hizmet alabilmesi için yapılmaya başlanan bir çalışmanın sonucudur. Bu sistemde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının katılımı amaçlanmıştır hatta zorunlu kılınmıştır.

Çıkarılan kanuna ve GSS’ ye göre, vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanması için devletin belirlediği primleri ödemek zorundadır. Bu primleri ödeme imkânı olmayan vatandaşların sağlık hizmetinden yaralanabilmesi içinde devlet bu primleri o vatandaşların yerine ödemektedir. Devletin bu primleri ödemeyen vatandaşlar için oluşturmuş olduğu bir yöntem vardır. Bu yönteme gelir testi denir. Gelir testi nasıl yapılır konusuna değinmeden önce bu testin ne anlama geldiğini iyi kavramak gerekir.

GSS gelir testi, bireyin sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için ödemesi gerek prim tutarını ödeyemediğinin ispatını sağlamaktadır. Devlet tüm vatandaşlarına yaptırılması zorunlu hale getirdiği bu test ile yardıma muhtaç kişilerin sağlık hizmetinden kolayca faydalanmasını sağlamaktadır. Peki, gelir testi nasıl yapılır?

 

Gelir Testi Nasıl Yapılır? 

Gelir testi nasıl yapılır sorusunun iki cevabı vardır. Çoğu vatandaş bu konunun muhatabı olarak gördüğü Sosyal Sigorta Kurumu‘na gidebilmektedir. Bu gelir testi yaptırmanın bir yolu olsa da ikinci seçeneğe göre daha zor bir yol olduğu açıktır. Sosyal Sigorta Kurumu’na giden vatandaşlar başvuru yapabilmek için bazı şartları yerine getirmelidir.

Bunlardan ilki; gelir testi yaptırmak isteyen kişinin başvuru için bizzat kendisinin kurumda bulunması gerektiğidir. İkinci olarak da gelir testi yaptırmak isteyen kişinin 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanını yanında bulundurması gerekmektedir. Tüm şartlar sağlandıktan sonra ilçe SSK’dan yapılan başvurunun sonuçlanması diğer başvuru seçeneğine göre daha uzun sürmektedir. Peki, gelir testi yapmanın daha kolay bir yolu var mı?

GSS gelir testi yaptırmak isteyen kişi e- devlet sitemi üzerinden kolayca başvuru yapabilmektedir. Testin sonucu birkaç gün içinde e- devlet sisteminiz üzerinden yayınlamaktadır.

 

Gelir Testi Başvurusu Nerede Yapılır?

Gelir testi çok eski bir uygulama olmaması sebebiyle vatandaşların birçoğu bu konuda yeterince bilgiye sahip değildir. Vatandaşlar gelir testi nedir, gelir testi nasıl yapılır sorularından sonra en çok merak ettikleri konulardan biride gelir testi başvurusunun nerede yapıldığıdır.

GSS gelir testi başvurusu için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Biri kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Sigorta Kurumu’na giderek başvuru yapabilirsiniz. Sizden istenen 2 biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla gelir testi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kurumda size verilecek olan formun dikkatlice ve doğru doldurulması gerekmektedir.

Diğer bir seçenek ise internetten e devlet sistemi aracılığı ile dakikalar içinde gelir testi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde sizden istenen bilgileri doğru girmeniz tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 

E-Devlet Gelir Testi

Gelir testi sağlık hizmetin faydalanmak isteyen fakat maddi imkânı kötü olan vatandaşlar için bulunmaz bir fırsattır. Devletin koymuş olduğu kanunlar gereği sağlık hizmetinden yararlanabilmeniz için sizden istenen primleri yatırmanız gerekmektedir.

Devlet bu primleri yatıramayan vatandaşlar için primleri kendi ödemektedir. Tamda bu sebeple bu kişilerin devlet mercilerinde tespit edilmesi gerekmedir. Bu sebeple de devlet vatandaşların gelir testi yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Peki, gelir testi nasıl yapılır?

Gelir testi yaptırmanın en kolay yolu şüphesiz online gelir testi yaptırmaktır. E devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmetleri e devlet gelir testi yazarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Gelir Testi İçin Gerekli Belgeler

Gelir testi için gerekli  belgeler yalnızca gelir testi yaptırmak için Sosyal Sigorta Kumru’na gitmeniz halinde gerekli olacaktır. Online gelir testi yaptıran kişiler için herhangi bir gerekli evrak bulunmamaktır.

Sosyal Sigorta Kurumu’na giderek gelir testi yaptıran kişilerin 2 adet biyometrik fotoğrafa ve nüfus cüzdanını yanında getirmesi gerekmektedir. Bunun dışında başvuru için gerekli olan ve size kurum tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Böylelikle gelir testi nasıl yapılır sorusunu sizler için bir kez daha açıklamış olduk. Peki, bu gelir testi neye göre hesaplanır? Gelir testi hesaplama formülü nedir?

 

Gelir Testi Hesaplama Formülü

Gelir testi yaptırılması gelir testi uygulamasının başından beri tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu kılınmıştır. Bunun iki temel sebebi vardır. Vatandaşın gelir düzeyini belirmek ve bu doğrultuda kişinin ödeyeceği prim miktarını belirmektir. İkinci neden ise çalışmayan ve maddi imkânsızlık içinde olan bu primleri ödeyemeyen kişilerin tespit edilerek bu primlerin devlet tarafından ödenmesini sağlamaktadır.

GSS gelir testi, gelir testi yaptırmak isteyen kişilerin gelir ve giderlerini detaylıca inceleyen bir testtir. Bu teste dikkate alınan faktörler şöyledir ve gelir testi hesaplama formülü şu şekildedir;

 • Kişinin almakta olduğu maaş, günlük ücret veya nafaka gibi gelirlerin yıllık değerinin 1/12’si
 • Gelir testi yaptıran kişiye ve bu ailede yaşayan birine ait olan ya da aileye veya kişiye ait olmayan kira ödenmeksizin oturulan evin rayiç bedelinin 1/240 ‘ı
 • Aile bireylerinin oturmuş oldukları konut dışında başka konutları varsa o konutun rayiç bedelinin 1/240 ‘ı
 • Yukarıda bahsettiğimiz 2. Veya daha fazla konuttan kira geliri elde ediliyorsa o gelirin 1/120 ‘si
 • Eğer diğer konutlardan kira geliri elde edilmiyor ya da elde edilen kira miktarı bildirilmemişse bu konut veya konutların da rayiç bedelinin 1/240 ‘ı
 • Aile bireylerinin sahip olduğu arsa veya tarla gibi mülklerin rayiç bedelinin 1/240 ‘ı
 • Bu mülklerden elde edilen kira bedeli varsa bu kira gelirlerinin toplamı
 • Aile bireylerine ait araç varsa bu aracın kasko bedelinin1/120 ‘si
 • Aile bireylerinden herhangi birinin sahip olduğu küçükbaş veya büyükbaş hayvanlardan elde edilen gelirin yıllık toplamı
 • Devlet tarafından düzenli olarak alınan aylıkların ortalaması (burs gibi)
 • Yukarıda bahsettiğimiz ve belirtilen gelirlerin genel ortalaması

Tüm bu değerler hesaplanarak kişinin ödemek zorunda olduğu prim miktarı hesaplanır.

 

Gelir Testi Sorgulama

GSS gelir testi başvurusu yaptıktan sonra e-devlet üzerinden kolayca başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Gelir testi yaptırmak tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu olduğu için gelir testi sorgulama önemli bir faktördür. Bir alt başlıkta vermiş olduğumuz link üzerinden gelir testi sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Gelir Testi Sonucu Öğrenme

Gelir testi yaptıran kişilerin, bu işlemi iki şekilde yapılabileceği açıklamıştık. Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek GSS gelir testi yaptıran kişiler, gelir testi sonucunu öğrenmek için kuruma gidebilir ya cep telefonuna gelen sms ile gelir testi sonucunu öğrenebilir.

Online olarak GSS gelir testi yaptıran kişiler ise e devlet sistemi üzerinden kolayca gelir testi sonucunu öğrenme işlemini yapabilir. Burada vermiş olduğumuz linkten kolayca e devlet üzerinden gelir testi sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Gelir testi sonucunuza göre sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ödemeniz gerek prim tutarını ya da bu primi devletin ödeyip ödemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Okuyunuz: Çalışma Şartları

 

Sık Sorulan Sorular

GSS gelir testi hakkında sık sorulan sorular şu şekildedir;

Gelir Testi Yaptırdım Borcum Silinmesi?

Öncelikle çıkan yasa gereği tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının GSS’ye katılımı zorunludur. Bu sebeple de bazen sistem kaynaklı hatalar yaşanabilmektedir. Gelir testi yapmak önemli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.

Sisteme katılım otomatik gerçekleştiğinden bazen GSS kapsamında olmaması gereken kişiler sistemde gözüküp bu sebeple de prim borçları olabilmektedir. GSS borcu sildirme  konusuna somut bir örnek vermek istersek; bir öğrencinin anne veya babası tarafından sağlık hizmeti alma hakkı varsa GSS prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda Sosyal Sigorta Kurumu’na giderek daha detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Gelir Testi Yaptırdıktan Sonra Ne Olacak?

GSS gelir testinizi ister e devletten ister Sosyal Sigorta Kurumu’na giderek yaptırabileceğinizden bahsetmiştik. Gelir testi nasıl yapılır sorusundan sonra cevaplanması gereken en önemli sorulardan biri de gelir testi yaptırdıktan sonra ne olacak sorusudur?

Gelir testinizi yaptırdıktan sonra birkaç gün içinde tarafınıza gelen e posta, sms ya da e devlet üzerinden yapılan gelir testi başvurusunun sonrasında e devlet üzerinden sonucunuza bakabilirsiniz.

Testin sonucuna göre sağlık hizmetin faydalanmak için prim ödeyeceksiniz ne kadar ödeyeceğinize ya da sizin yerinize bu primi devletin ödeyip ödemeyeceğini öğrenmiş olacaksınız.

 Kimler Gelir Testi Yaptırmalıdır?

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve 18 yaşını dolduran kişilerin gelir testi yaptırması gerekmektedir. Bu kişilerin herhangi bir işleri olmamalı ya da çalışmıyor olmaları gerekmektedir. Öğrenciler için gelir testi uygulamaması olmamakla birlikte lisans eğitimini tamamlamış  25 yaşını doldurmuş kişiler çalışmıyor ve herhangi bir aile üyesinden sağlık hizmeti prim ödemesi almıyor ise gelir testi yaptırması gereklidir.

Ayrıca gelir testinin amacı yoksul durumda olan kişilerin tespiti ve o kişilere sağlık hizmeti sağlamak olduğundan gelir testi yaptıran kişinin herhangi bir sağlık güvencesinin olmaması gerekmektedir.

Bu aslında oldukça basit bir şekilde ilerse de gelir testinin yapımında değerlendirilen kriterlerin çok fala olması kafa karıştırmaktadır. Bu sebeple yukarıda bahsetmiş olduğumuz gelir testi nasıl yapılır yazımızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

 Gelir Testi Yaptırmazsak Ne Olur?

Sosyal Güvenlik Kurumunun Yapmış olduğu son açıklamaya göre Türkiye’de  10 milyon 541 bin kişinin GSS prim borcu bulunmaktadır. Sayının bir hayli fazla oluşundan anlaşılacağı üzere birçok kişi borcundan haberdar dahi değildir. Gelir testini yaptırmak tamda bu sebeple de oldukça önemlidir. Gelir testi yaptırmamanız durumunda prim borcunuzu ne kadar olduğunu bilmemiş ve doğal olarak da devlete karşı borçlanmış olmaya devam edersiniz.

Gelir Testi Yaptırmayanların Cezası?

Gelir testi yaptırmayan birçok kişinin aklında bu soru olabiliyor. Gelir testi yaptırmak GSS prim borcunuz olup olmadığını öğrenmenin en sağlıklı yoludur. Gelir testi sonrasında prim borcunuz var ve ödeyemez durumda iseniz devlet bu prim borcunu sizin yerinize ödüyor.

Gelir testi yaptırmamış ve GSS prim borcu olan kişiler gecikme cezasını ödemek zorundadır. Devlet sık sık bu konu ile ilgili yapılandırmaya gittiği gibi 2021 Eylül ayında yapılan açıklamaya göre 2021 Aralık ayına kadar gelir testi yaptıran kişilerin gecikme borcunun silineceği açıkladı. Daha önce gelir testi yaptırmamış GSS prim borcu bulunan kişilerin, bu borcu ödeme durumu yoksa bunu kanıtlaması halinde borcu ortadan kalkacaktır.

Bu konu birçok vatandaş tarafından yeterince dikkat edilmeyen bir konudur.18 yaşını geçmiş ve ailesinden herhangi bir sağlık hizmeti almayan, sigortalı bir işte çalışmayan kişiler GSS kapsamındadır. Bu sebeple de prim borçları işlemektedir. Bu kişilerin gelir testi yaptırtarak ödeme imkânlarının olmadığını ispatlaması gerekmektedir. Fakat çoğu kişi gelir testinin ne olduğunu, gelir testi nasıl yapılır gibi konular hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı için ansızın bu prim borçları ile karşılaşabilir.

Gelir Testi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Gelir testinin sıklıkla yapılacağı konusu birçok insan tarafından yanlış anlaşılan bir konudur. Gelir testi elbette ki gelir testi yaptıran kişinin ve ailesinin gelir durumuna bağlıdır.

Eğer bu kişide ya da ailesindeki kişilerden birinde gelir değişikliği olması sebebiyle bir ay içinde tekrar gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Bunun sebebi ödenmesi gereken GSS prim değerleri esas olarak kazanç dikkatte alınarak hesaplanan bir değerdir.

Birçok insan bu testin yılda bir kez yapılması yeterlidir gibi algılasa da, kişilerin gelirleri yıl içinde bir değil birden fazla kez değişebilir. Bu durumda tekrar gelir testi yaptırılmalıdır. Tüm bu karışıklıkların yaşanmaması için gelir testi nasıl yapılır konusuna vakıf olmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.